+ פרסם תגובה
עמוד 1 מתוך 2 12 אחרוןאחרון
תוצאות 1 עד 10 מ 11
    מנהלת פורום מק הסמל האישי של eden
    תודה
    289
    הודו לי 774 פעמים ב 549 הודעות

ברירת מחדל דעה| האפסטור למק- אליה וקוץ בה

בפברואר 2011 הושקה האפסטור למק, יחד עם עידכון המערכת סנו לאופרד, 10.6.6. תחילה, היו בילבולים רבים לגבי אופן השימוש בה, וכמו היום הדעות עדיין חלוקות. התגובה הראשונית מצד אנשים רבים בעולם הייתה התנגדות נחרצת- "הכל טוב ויפה באייפון, עכשיו אפל יסרסו לי את המקינטוש?" אך אלו שחשבו קצת קדימה, הבינו שיש פה פוטנציאל מעבר לסירוס.

עד שיחרור המק-אפסטור, המשתמשים היו מורידים תכנים מאתר ההורדות של אפל (שאגב, נסגר לאחר השקת התוכנה) וממקורות נוספים כמו חנויות תוכנה אחרות (Bodege למשל) ואתרי מפתחי התוכנות.

כמו שאתם וודאי יודעים, אפל אוהבת שליטה במוצרים שלה, שלפעמים יכולה להתפרש כמוגזמת במיוחד. עובדה זו גרמה לאנשים רבים לחשוב שלאחר השקת החנות המכוונת, הם יהיו חייבים להוריד ולרכוש תוכנות רק דרכה, בדומה לאפסטור למכשירי הiOS. בד בבד המפתחים התחילו להזיע, שכן עכשיו גם יצטרכנו לסבול דחיות של התוכנה שלהם מהחנות, כחלק מהמדניות הנוקשה שלה.

אותה מדיניות העלאת אפליקציות לאפסטור למכשירי הiOS, היא נושא כאוב למפתחים שבנינו, אך מצד שני גורם למשתמשים לקבל תוכנות טובות, יציבות, ושעברו בדיקה מעמיקה מאוד. אך מקינטוש הוא לא אייפון ולא אייפד, ולכן אפל הייתה צריכה להתגמש ולבוא לקראת המפתחים בחוקי החנות המקית.

עם הזמן הנושא התבהר יותר ויותר והתחלנו לראות את שני צידי המטבע. אז מצד המשתמשים- אנחנו יכולים להוריד ולקנות תוכנות גם מהאפסטור וגם דרך המפתחים ישירות, ומצד המפתחים- הם יכולים למכור בשני המקומות. זה אומנם הקל על ליבם של משתמשי המק, אך העלה שאלות רבות נוספות, עליהן עוד היינו צריכים לענות, שהרי אפל הציבה עובדה, והמשתמשים והמפתחים היו צריכים לחיות ולהתמודד איתה בדרכיהם (כמה מפתיע?).

בין השאלות היו "איך יתבצעו העידכונים?" או "האם עכשיו התוכנה היא לכל החיים או שהמפתחים יוציאו מספר גירסאות?" שכן ברוב התוכנות כל גירסה "גדולה" מחייבת בתשלום נוסף, בד"כ מופחת ממחיר רכישת רשיון מלא. "האם משתמשים שרכשו דרך המפתח יוכלו להעביר את הרשיון שלהם לחנות?" והאם תופסק התמיכה במשתמשים שלא רכשו מהאפסטור? לא ידענו.

היום, כמעט שנה לאחר השקת החנות, יש לנו כבר את התשובות, אבל הדעות עדיין חלוקות. למפתחים קשה יותר להכניס אפליקציות לחנות ותוכנות רבות נדחות ע"י אפל. אך מצד שני יותר אנשים יהיו מודעים לאפליקציה שלהם, שכרגע נמצאת במקום מפורסם מאוד.

בתור לקוחה, אני רואה את האפסטור כיתרון, אך רחוק מלהיות מושלם. האפסטור נותנת הזדמניויות למפתחים קטנים להרוויח מאפליקציות זולות, שכן אם היו משווקים אותן דרך האתר שלהן, אנשים לא היו ממהרים לתת את כרטיס האשראי שלהם עבור דולר או 2 (בהנחה שמישהו בכלל היה מגיע לאתר שלהן, כן?), וכאשר הן בחנות התוכנות, לחיצה על "רכישה" עושה את העבודה.

מנגד, אותם "מפתחים קטנים", יכולים להיות בהחלט לא שווים הרבה. מאז השקת התוכנה, אני רואה יותר ויותר תוכנות "זבל" בדולר שלא עושות כלום, בדומה לעשרות אלפי השטויות שיש היום באפסטור. סתם תוכנות שנועדו להגדיל את מספר התוכנות במק-אפסטור (ולעלות לי על העצבים) ותו לא. בהצלחה עם מסעות החיפושים אחרי אפליקציות.

עדכונים

הבלגאן העיקרי לדעתי הוא סביב העידכונים. אנשים שרכשו תוכנה במחיר מסויים לפני השקת האפסטור, יקבלו עידכונים רק לאותה גירסה בחינם, בעוד שמי שקנה אתה אחרי השקת האפסטור (ודרך האפסטור) יקבל עידכונים לכל החיים ולכל הגירסאות. עניין זה יכול ליצור בלאגן וחוסר שוויון בין אנשים שרכשו בזמנים שונים.
    מצד שני, אנשים שלא רכשו את התוכנה מהאפסטור, מקבלים עידכונים מהר יותר, שכן הם לא נבדקים ע"י צוות קפדן של אפל. עובדה זו יכולה להיות משמעותית בתוכנות כמו 1password (סקירה מלאה), שצריכה להתעדכן מיד אחרי שיחרור עידכון בדפדפן.

כמה זה עולה?

מהמעקב שלי אחרי תוכנות מסויימות בחנות התוכנות, אי אפשר לפספס את ירידת המחירים. כאשר התוכנות מקבלות פרסום רב יותר, המפתחים יכולים להרשות לעצמם להוריד מעט את המחיר, כדי שהרווח הכולל מהמכירות יגדל. מצד שני, מספר קטן של מפתחים דווקא העלה את המחיר מכיוון שהם מוכרים את התוכנה עם עידכונים לכל החיים, וכך לוקחים בחשבון את אותם אנשים שלא ישלמו בעתיד עבור שידרוג הגירסה הישנה שלהם.

בעבר כתבתי על העלאת המחיר הדראסטית של תוכנת הSSH (בין היתר) הפופופלרית Cyberduck (מדריך שימוש), שהייתה חינמית, ובחנות התוכנות מחירה עומד על לא פחות מ24 דולרים. הסיבה לשינוי הכמעט מגוכך הזה, הוא שאחד מהחוקים הלא כ"כ מבוססי הגיון של אפל, הוא שאסור שבתוכנות יהיו כפתורי "תרומות" למפתח, ולכן כדי להמשיך להרוויח מהתוכנה, הדרך היחידה שלו היא למכור אותה בעת ההורדה. מפתחי Cyberduck עדיין מפרסמים את האפליקציה באתרם, ובחינם, בגירסה שונה מגירסת האפסטור, לה יש כפתור תרומות. דוגמאות נוספות להעלאת מחירים ניתן למצוא בתוכנה הפורסמת growl, שעברה מחינמית למחיר של 2$, ואותה ניתן רק לקנות, ולא להוריד יותר בחינם.

באפסטור, בשונה מקניה דרך אתר המפתח, המחיר אחיד לכולם. כלומר, לא עוד הנחת סטודנט, הנחת תלמיד או רשיון משפחתי ל10 מחשבים. מעכשיו כולם משלמים אותו הדבר, כשהייתרון בכך הוא שדרך חשבון האפל שלכם, מהגדרתו אפשר להתקין את התוכנות על 5 מחשבים שונים שבבעלותך (או שלא, אבל זו כבר בעיה אחרת).
    למשל, התוכנה 1Password עולה בחנות 50$, באתר היצרן מחירה היה 40$ עד השקת החנות, ואני רכשתי אותה ע"י שימוש בקופון+הנחת סטודנט ב25$. כשאנחנו רוכשים מהחנות, אנחנו נתונים ל"חסדיהם" של המפתחים, שמידי פעם מוזילים עלויות לכלל הציבור, ולא על בסיס מצב הקונה או שימוש בקופון לקבוצת חברים מסויימת.

מחירוני 1password באתר היצרן

מחירה באפסטור

סדר או בלאגן?

כאשר כל התוכנות שלך במקום אחד, הכל יותר מסודר. כמו באפסטור לאייפון, יש לנו רשימת תכונות ששמורה לנו בתוכנה, ונוכל תמיד להורידה ללא תשלום נוסף, בלי לזכור סריאלים וקודים למינהם. העידכונים הם דרך המק אפסטור, ובלחיצת כפתור כל המחשב שלך מעודכן.

מנגד, לא נוכל לקנות את כל התוכנות שלנו מהאפסטור, אז מה עשינו בזה? ניקח למשל את התוכנה Alfred (סקירה מלאה). היא היתה שנה בערך בגירסת ביתא חינמית, ובהמשך הושקה לה גירסה בתשלום (Alfred powerpack). היום, ניתן להוריד את אלפרד מאתר המפתח, ובתוכנה יש לשונית בה מכניסים את הסריאל וככה מאקטבים את הגירסה החינמית לגירסה בתשלום. כמובן שהמצב שונה באפסטור, בה אלפרד מוצגת רק בגירסה החינמית וללא אפשרות שידרוג. לכן, מי שהוריד את הגירסה החינמית באפסטור, לא ידע על קיום של גירסה בתשלום, ואם ידע, יצטרך להסיר את התוכנה מהמחשב, ולהתקין את הגירסה ה"פתוחה" מאתר המפתח, ולאקטב את הגירסה המלאה. כיף לא?

אפשר לעשות סיבוב?

אפילו שכבייכול מפתחים יכולים למכור את התוכנות שלהם בחנות, וגם מיחוצה לה, רבים כבר עברו למכירות רק ע"י אפל. זה יכול קצת להטריד את המשתמש, מכיוון שבאפסטור אין גירסאות נסיון (trials) ע"מ שנוכל לבדוק את התוכנה לפני שאנחנו רוכשים אותה. זה יכול להוביל ל2 כיוונים; הראשון- תיסכול מצד המשתמשים אם הם לא מעוניינים בתוכנה, זו דיי פרוצידורה לקבל החזר כספי, והשני- הגברת ההורדות הפיראטיות. אני מצטערת, ומבקשת סליחה מאותם מפתחים, אבל לשלם כסף על תוכנה מבלי לבדוק אותה זה פשוט חתול בשק.

גירסאות ביתא

עניין נוסף הנוגע לליבי הוא גירסאות ביתא. זה לא היה כ"כ מפתיע שאפל לא תכניס גירסאות לא מוגמרות לחנות שלה. מצד אחד, אפשר להבין אותה, זה אולי אחד הדברים שמשכו את הצלחת האפסטור לאייפון. מצד שני, בכל תוכנה אפשר היום לבחור "כלול עידכוני ביתא" או שלא. קחו למשל את Adium, תוכנת הודעות פופולרית למק, היא היתה בביתא בכל השנה הראשונה שהשתמשתי בה- אז לא מגיע לה להיות בחנות התוכנות? התוכנה אלפרד (אותה הזכרתי קודם) היתה בביתא יותר משנה, ובאותה שנה עבדה לא רבב- גם אותה לא הייתי אמורה להכיר אם החנות היתה מושקת שנה קודם לכן?

בקיצור ולעניין, אני בטוחה שעם הזמן אני לא אתחרט על קיומה של חנות תוכנות, אך אני לא חושבת שהיא היתה כ"כ נחוצה עבור משתמשי המק. אני רגילה לקרוא במקומות הנכונים על תוכנות חדשות, ולקנות חבילות תוכנות בהנחה רצינית מהאתרים הגדולים (Macheist, Macupdate וכדומה). כשאני חושבת על זה, אולי חנות תוכנות הייתה עוזרת יותר למשתמשי חלונות, ולאו דווקא למקיסטים.

מי יתן ועוד זמן מה אקרא את הכתבה הזו שוב ואחשוב לעצמי "מזל שיש היום גירסאות נסיון, גירסאות ביתא, ושאפשר לתרום למפתחים בכיף". אני יודעת שאנחנו רחוקים משם, ולפי ההיכרות עם אפל, זה גם לא סביר לקרות.

כך או כך, כנראה שזו לא כך כך בחירה שלי או שלך האם יש או תהיה חנות, ובטח שלא איך היא תהיה. אבל עד אז- איך דודו אומר? בסוף מתרגלים להכל.
    תמונות מצורפות תמונות מצורפות

נערך לאחרונה על ידי eden; 27/10/11 בשעה 12:58.

2. 3 משתמשים אמרו תודה ל- eden על ההודעה

Amit.S (27/10/11), M1chael (27/10/11), RAiNZ (27/10/11)

אחראי סדר הסמל האישי של ymeiner
    תודה
    896
    הודו לי 1,182 פעמים ב 718 הודעות

ברירת מחדל תגובה להודעה: דעה| האפסטור למק- אליה וקוץ בה

שני דברים: 1. אני בעד אףחנויות לאפליקציות כי הן בגדר שומר בשער מבחינת הרמה המינימלית. 2. בשל ריבוי העדכונים, ההגדרה של מוצר בטא הוא מאד גמיש. אם פעם אי אפשר היה להוציא תוכנה לשוק עד שהכל בה יציב, היום הצרכן הרבה יותר סבלן ומוכן לספוג גירסה או שתיים עם באגים לפני שהוא אומר נואש.

iPhoner שועל על!
    תודה
    72
    הודו לי 279 פעמים ב 184 הודעות

מסכים לגמרי.
    אין לי בעיה עם המודל הנוכחי של החנות, שכרגע מבחינתי היא מקור נוסף להורדת תוכנות.
    החשש שלי שבעתיד (Mac OS XI?) אפל יחליטו שהמק אפסטור יהיה המקום הבלעדי להורדת אפליקציות (בדומה לאייפון), ואז זאת כבר תיהיה בעיה אמיתית.

תודה
    289

ציטוט נכתב במקור על ידי M1chael צפיה בהודעה
    מסכים לגמרי.
    אין לי בעיה עם המודל הנוכחי של החנות, שכרגע מבחינתי היא מקור נוסף להורדת תוכנות.
    החשש שלי שבעתיד (Mac OS XI?) אפל יחליטו שהמק אפסטור יהיה המקום הבלעדי להורדת אפליקציות (בדומה לאייפון), ואז זאת כבר תיהיה בעיה אמיתית.
    זה בהחלט משהו שעלה במוחי לא פעם...

לאט לאט המק מתקרב לאייפון, זה התחיל ב10.6.6 עם החנות, המשיך עם השקת ליון (וכל המראה הויזואלי של המק), וב10.7.2 עם אייקלאוד.

מצד שני, קשה לי להאמין שזה יקרה, אבל אפל יכולה להפתיע..

iPhoner מתחיל
    תודה
    0
    הודו לי 8 פעמים ב 7 הודעות

בתור מפתח שמוכר את התוכנה שלי בלעדית דרך האפסטור (הייתי מפרסם לינק, אבל אני לא בטוח אם מותר כאן) אני יכול להעיד שמבחינתי האפסטור הוא סיפור הצלחה ברובו.
    ??
    נכון שהשירות שאפל נותנים למפתחים מלא מכשולים ובעיות ורחוק מלהיות מושלם אבל תמורת 30% שאני משלם להם אני מקבל חשיפה גדולה יותר שלא בטוח שהייתי מקבל אחרת וחוסך לעצמי הרבה כאב ראש וזמן פיתוח בגלל שאפל מורידים ממני את האחריות להתעסק עם סוגיות כמו רישום משתמשים, תשלום, סליקת אשראי, העברות כספים, דוחות, החזרות, התקנת התוכנה, מנגנון לדחיפת עידכונים, הגנה מפני פיראטיות וכו'.

אני די משוכנע שהייתי צריך להשקיע הרבה יותר בזמן פיתוח ושווק כדי להגיע לכמות המכירות שאני מוכר דרך האפסטור (ולא, התוכנה שלי היא לא תוכנת זבל בשני דולר).

אני יודע שקיימים שירותים מקבילים שמציעים למפתחים יתרונות דומים אבל אף אחד מהם לא מגיע לרמת החשיפה והאינטגרציה שאני מקבל מהאפסטור. כמו כן, רמת הביטחון שהמשתמשים נותנים באפסטור גבוהה לאין שיעור משירותים צד שלישי. משתמש המק ההדיוט לא יהסס לרכוש תוכנה מהאפסטור ויגיע אליה הרבה יותר בקלות.

לגבי עידכוני תוכנה, אז נכון שלוקח לאפל זמן עד שהעידכון מאושר אבל אני יכול להעיד שהתהליך השתפר ולוקח מספר ימים, בממוצע כשבוע, מהרגע שהגשתי את הבקשה לעידכון ועד שהוא זמין למשתמשים. בתמורה אני מקבל חשיפה גדולה יותר לעידכונים, אני לא צריך לדאוג לעדכן את המשתמשים שקיים עידכון, הם יודעים את זה ברגע שהם נכנסים לאפסטור. אני גם לא צריך לדאוג להורדת העידכון או לעומס על השרתים שלי. היום, כחודש אחרי שהעידכון האחרון לתוכנה יצא, קרוב ל 60% מהמשתמשים שלי כבר הורידו אותו, בהשוואה לתוכנות שמורדות ע"י המשתמש בעצמו, זה נתון משמעותי.

התלונות לגבי אי אישור של תוכנות ועידכונים שמוגשים לאפסטור ע"י אפל מוצדקות רק בחלקן. היום הכללים הם יחסית ברורים ואפשר לדעת בודאות די גבוהה אם התוכנה תאושר או לא. אני משער שרוב הדחיות ניתנות למניעה מראש ע"י המפתחים אם היו נותנים תשומת לב גדולה יותר לפתח לפי הכללים שאפל מפרסמים, לא משתמשים בקוד שאפל לא מאשרת, מנהלים רישום וגרסאות כנדרש, וכו'.

לגבי גרסאות דמו, זאת נקודה חלשה באפסטור והייתי שמח אם אפל היתה נותנת תמיכה מובנת להפצה פשוטה וקלה שלהן. אבל צריך לזכור שמבחינתי המצב כאן לא שונה כלל מאשר אם הייתי מפיץ את התוכנה בעצמי או דרך שירות אחר, בכל מקרה אני צריך לדאוג לדמו ו/או בטא בעצמי, האפסטור לא יוצר בעייה שלא קיימת ממלא (בניגוד לאפסטור של iOS שם הבעיה יותר גדולה). אז מהדף באפסטור יש תמיד לינק לאתר שלי ובאתר יש הפנייה ברורה לגרסת הדמו המעודכנת אותה אני מתחזק בעצמי ללא קשר לאפל. מסורבל מבחינתי אבל אין כאן חיסרון גדול מבחינת המשתמש. אם המפתח לא מספק גרסאת דמו, זאת בעיה שלו ואולי לא מגיע לו שתקנו את המוצר שלו.

עיקר התלונות שלי לאפל בנושא הן לגבי הכלים שהם מספקים למפתחים. כלי האדמיניסטרציה והדוחות פשוט מגוחכים ומאלצים אותי להשתמש בשירותים צד שלישי. אפשריות הקשר הישיר שלי למשתמשים מאוד מוגבלות. וכמו כן, פירסום עצמי של התוכנה מחוץ לאפסטור מוגבל בכלל שאפל חוסמים ממני את רוב המידע לגבי האפקטיביות שלו (הסבר ארוך מדי מכדי לפרט פה).

לסיכום, למרות סלידתי הרבה מהמדיניות של אפל בנושאים שונים ובפרט בכל הקשור ב"גן הסגור" ו"אנחנו יודעים מה טוב בשבילך", הניסיון שלי אם האפסטור כמפתח (והן כמשתמש) הוא סה"כ חיובי.

iPhoner שועל על!
    תודה
    342
    הודו לי 276 פעמים ב 209 הודעות

אפילו שאין לי MAC, מאוד נהנתי לקרוא.
    אני אישית חושב שהיה נחמד אם הייתה גרסאת לייט (לא גרסאת ניסיון) לכל אפליקציה, ל-iOS ול-MAC, וככה לא הייתי פוחד להשקיע 50$ באפליקציה או שיות מסויים. אני בכלל ממש לא מעודד הורדה של תוכנות פרוצות, אבל לפעמים המפתחים פשוט דורשים יותר מדי כסף, ומישהו צריך להעמיד אותם במקום. מצד שני, אם אני למשל קניתי אפליקציה בדולר אחד, ומה לעשות, אני לא אוהב אותה אז אני לא אתבאס וארצה החזר, כיוון שמדובר בסך הכל דולר אחד.

תודה
    289

barduck
    היה נחמד לקרוא דווקא את הצד של המפתח, אותו פחות הכרתי.

ציטוט נכתב במקור על ידי Amit.S צפיה בהודעה
    אפילו שאין לי MAC, מאוד נהנתי לקרוא.
    אני אישית חושב שהיה נחמד אם הייתה גרסאת לייט (לא גרסאת ניסיון) לכל אפליקציה, ל-iOS ול-MAC, וככה לא הייתי פוחד להשקיע 50$ באפליקציה או שיות מסויים. אני בכלל ממש לא מעודד הורדה של תוכנות פרוצות, אבל לפעמים המפתחים פשוט דורשים יותר מדי כסף, ומישהו צריך להעמיד אותם במקום. מצד שני, אם אני למשל קניתי אפליקציה בדולר אחד, ומה לעשות, אני לא אוהב אותה אז אני לא אתבאס וארצה החזר, כיוון שמדובר בסך הכל דולר אחד.
    מצטערת אבל אני לא מסכימה איתך. אז אולי אני אכתוב תוכנה גרועה שלא שווה חצי שקל ואמכור אותה להמונים באפסטור בדולר? בשביל כל אחד זה "רק דולר אחד", אז שיתמודדו, ומצד שני אני אעשה כסף. נשמע לך הגיוני?

יש לי ערך לכסף שלי בדיוק כמו שיש לי ערך להשקעה של המפתח, ואם הוא עושה עבודה טובה הוא יתוגמל, אם אני לא מרוצה מהתוכנה שלו, למה אני עדיין צריכה לשלם לו?

iPhoner שועל על!
    תודה
    134
    הודו לי 64 פעמים ב 45 הודעות

אני בשוק שלא פרצו את האפסטור הזה עד עכשיו.

אחראי סדר הסמל האישי של ymeiner
    תודה
    896
    הודו לי 1,182 פעמים ב 718 הודעות

ציטוט נכתב במקור על ידי iidoido צפיה בהודעה
    אני בשוק שלא פרצו את האפסטור הזה עד עכשיו.
    וטוב שכך.

iPhoner שועל על!
    תודה
    342
    הודו לי 276 פעמים ב 209 הודעות

ציטוט נכתב במקור על ידי eden צפיה בהודעה
    barduck
    היה נחמד לקרוא דווקא את הצד של המפתח, אותו פחות הכרתי.

מצטערת אבל אני לא מסכימה איתך. אז אולי אני אכתוב תוכנה גרועה שלא שווה חצי שקל ואמכור אותה להמונים באפסטור בדולר? בשביל כל אחד זה "רק דולר אחד", אז שיתמודדו, ומצד שני אני אעשה כסף. נשמע לך הגיוני?

יש לי ערך לכסף שלי בדיוק כמו שיש לי ערך להשקעה של המפתח, ואם הוא עושה עבודה טובה הוא יתוגמל, אם אני לא מרוצה מהתוכנה שלו, למה אני עדיין צריכה לשלם לו?
    לכן בדרך כלל לפני שאני קונה אפליקציה אני עושה עליה תחקיר קצר. אם קרה שהאפליקציה לא שווה את ה-1$, אני בולע את זה, כי אני יודע שזה קורה לי פעמים מעטות. מצד שני, אני חושב שהאפליקציות הבאמת טובות (לפחות באפסטור לאייפון) עולות לפחות 5$ ויש אפליקציות שמאוד מאוד עוזרות לי, אבל עלו לא מעט. למשל- אני פשוט לא זוכר את הסיסמאות שלי, אז אני משתמש ב-1password. היא עושה עבודה מצוינת וכיף לי להשתמש בה, אבל בכל זאת היא עלתה לא מעט (10$), אבל היא כן הייתה שווה. אני גם הורדתי (לא דרך אינסטולוס, אלה דרך אמצעי חוקי לגמרי) את האפליקציה Priorities (יומן לניהול היום) ואני משתמש בה רצוף כבר כמה חודשים, ואני יכול להגיד לך שהיא פשוט עושה עבודה נהדרת וגם היא לא כל כך זולה (3$). לאחרונה אני משתמש ב-reminders המובנה ב-iOS 5 ואני די משוכנע ש-reminders היא בעצם החיקוי של אפל ל-priorities.

+ פרסם תגובה
עמוד 1 מתוך 2 12 אחרוןאחרון