תוכנה: MacJournal
מפתח: Mariner Software
פלטפורמה: מק וחלונות
מחיר: 34.95 דולראני זוכר את היומן הראשון שלי. הוא היה מרובע והיה לו ציור של רובוטריק בחלקו הקדמי. היה לו מנעול קפיצי - מהסוג שאפשר לפרוץ על ידי לחיצה עם כל חתיכת מתכת דקה וארוכה - וכתבתי בו כל מה שרק חשבתי.
אלא שדוד שלי מצא אותו ופרץ אותו וקרא בו ומאז לא כתבתי יומן.
לפחות לא עד היום בו המהפכה הדיגיטלית יצרה את האפשרות לכתוב יומן על גבי המחשב ולשמור עליו בססמה. אבל אז נתקלתי בבעיה. לכתוב יומן על מסמך וורד (זה כל מה שהיה לי אז) הוא די מעצבן. זה קובץ אחד גדול ולא מסודר. לחילופין יכולתי להתחיל ולכתוב קובץ לכל כניסת יומן אבל זה היה טפשי ולא מאורגן וסתם יצר בלגן ועדיין אי אפשר לכתוב כמו שצריך. אז שוב הפסקתי לכתוב יומן אישי.

לפני כשנה וחצי, אחרי פתיחה של כמה וכמה בלוגים, הגעתי למסקנה שאני זקוק למקום קצת יותר פרטי לכתוב בו את המחשבות שלי. בלוגים משמשים היום כיומנים אישיים של רבים, אבל העובדה שהבלוגים שלי לא היו אנונימיים מנעו ממני לכתוב דברים מסוימים. חיפוש ארוך ברשת הוביל אותי בסופו של דבר אל Macjournal שהפך להיות הכלי האהוב עלי לכתיבת היומן שלי.

אז מה יש לנו כאן?
חברת Mariner אחראית לכמה תוכנות מוצלחות מאוד בתחום המק: mariner write המהווה תחליף לכתבן וורד, Mariner calc שהיא תוכנה של גיליונות אלקטרוניים, Montage המשמשת לכתיבת תסריטים ו-Story Mill המיועדת לסופרים המעוניינים בתוכנה לארגון החומרים שלהם לכתיבה. את תוכנת Macjournal מפתח Dan Schimpf ובגרסתה האחרונה (.05) היא עברה שינויים רבים גם במנוע הכתיבה שלה, גם בממשק המשתמש וגם בהתאמתה ללאופרד.הדלקה ראשונה של התוכנה תגלה ממשק נקי ופשוט: מקום נוח לכתוב בו, תאריכון כדי לדלק במהירות בין תאריכין כניסות היומן ובר צדדי לניהול היומנים והכניסות (ניתן לפתוח כמה יומנים בקבצים נפרדים או לנהל כמה יומנים באותו הקובץ). בחלקו העליון של המסך תמצאו כלים וכמו בכל תוכנה, לחיצה על כפתור ימני תאפשר להוסיף עוד כפתורים כמו הכנסת קישור, סגנון רשימות, סטטיסטיקות, סרגל ועוד. הצצה אל תוך מגוון הכלים מגלה עוד כמה כוחות ויכולות של התוכנה כמו האפשרות להעלות כניסות יומן ישירות לבלוג שלכם עם תמיכה בכל מערכות הבלוגים הגדולות כמו Wordpress ו-Live Journal.

גמישות ונוחות
התמיכה של התוכנה בעברית היא מצוינת. התוכנה עושה שימוש במנוע הטסקט של OSX ולכן אין בעיה כלל לא עם הכיווניות ולא עם עיצוב הטקסט - תוכלו לשנות צבעים, גודל ופונטים באותה הקלות בה אתם עושים זאת בתוכנות כתיבה אחרות. מעבר לזה יש לתוכנה מספר יכולות מהנות נוספות לכל מי שרוצה לכתוב יומן כמו האפשרות לגרור תמונות פנימה אל תוך הטקסט ואף להקליט את עצמכם ולהוסיף את ההקלטה כחלק מכניסת היומן. ניתן לקשר מתוך כניסת היומן אל כניסות יומן אחרות, לקבצים הנמצאים על המחשב או לאתרים ברשת.

שיגור לרשת
הכתיבה לרשת פשוטה ביותר. כותבים מה שרוצים לכתוב ואז בוחרים להעלות בלחיצת כפתור. אם לא הגדרתם לכם בלוג התוכנה תלווה אתכם מייד בשלושה שלבים קצרים: ראשית תתבקשו לכתוב את כתובת הבלוג או לבחור (אם כבר הגדרתם בלוגים) מתוך הרשימה שהוגדרה.בשלב השני תתבקשו להכניס שם משתמש וסיסמא:ולבסוף תתבקשו לאשר שכל הפרטים ש-Macjournal איתר עבורכם באופן אוטומטי הם אכן נכונים. בחלון האחרון תמצאו גם רשימה של נושאים שיש לכם לפוסטים בבלוג. הם יופיעו במגרה מצד ימין:לאחר מכן, אלא אם תבחרו אחרת, כל כניסת יומן שתבקשו להעלות תשוגר באופן אוטומטי אל הבלוג שהוא ברירת המחדל. רגע לפני כן תתבקשו להוסיף את הנושאים שהכניסה שייכת אליהם.

שימו לב שיש לשחק עם הגופנים שכן לא כולם עוברים בהצלחה לבלוגים בעברית.

אפשרויות נוספות
אחד הכלים הקיימים בכל תוכנה כיום הוא ה-inspector אשר אינו חבר גם בתוכנה שלנו:כאן תוכלו להגדיר את המראה ואת התכונות של המסמך באופן כללי (כל היומנים שיהיו לכם בקובץ), התכונות של היומן בו אתם משתמשים והגדרות לכניסת היומן עליה אתם עובדים - במקום הזה תוכלו לבחור את התאריך בו הכניסה צריכה להתפרסם, במידה ובחרתם להעלות אותה לרשת. שינוי התאריך (שימו לב שבתמונה הוא ה-18 לחודש) מתבצע בקלות, ניתן להוסיף תגיות במקום הזה בנוסף לנושא שנבחר, לתת הערות, להוסיף מה מצב כניסת היומן. אם אתם מנהלים יומן ניהולי לדוגמה ובו טיוטות למכתבים בנושאי בית או עבודה או אפילו אם אתם כותבים ספר ועושים שימוש ביומן כדי לנהל את הטיוטות השונות, כאן תוכלו להגדיר מה מצב הגרסה הזו.
החשוב ביותר הוא שכאן תוכלו לנעול את היומן שלכם בססמה. שימו לב שלצד שמו של היומן מופיע מנעול פתוח. לחיצה עליו תפתח תיבת דיאלוג בו תכניסו את הססמה שלכם וכמו כן רמז שיאפשר לכם לשחזר את הססמה במידה ושחכתם אותה.

התוכנה יודעת לספור מילים ותווים, אך אם אתם רוצים לקבל מידע רב יותר על הפוסט שלכם ברמת מספר הפעמים בה מילה חוזרת על עצמה, תוכלו לפתוח חלון סטטיסטיקות שייתן לכם את המידע הזה.שימושיות
מעבר להיותה תוכנה לכתיבת היומן האישי שלכם, Macjournal בהחלט יכולה לשמש להרבה יותר. היומן יכול להיות יומן לילד שלכם או נכון יותר להורים על חוויתה ילד. העובדה שניתן להקליט את הפעוט ולשמור לנצח את הקולות הראשונים, להוסיף תמונות והערות וגם להגן על היומן מעיניים זרות הופכות את Macjournal לאוצר ממש.

כתיבת ספר ושמירת טיוטות ופרקים הופכת להיות דבר של מה בכך בעזרת התוכנה הזו, רק חשוב לזכור שהיא לא נועדה לכתיבה (Story mill מתאימה יותר ועליה בכתבה נפרדת) אך היא בהחלט מספקת. כתיבת כתבות כפי שציינתי בנושא הקודם הוא דבר ש-Macjournal יכולה לעזור בו וכמו כן בניהול הבלוג שלכם. תוכלו להשתמש בתוכנה למעקב אחרי פרוייקטים בשלבים שונים, אחד מהכלים ביצירת רשימה מאפשר לכם להכניס תיבות סימון כך שאם בחרתם לנהל רשימת מטלות תוכלו לעשות זאת באותה הקלות בה אתם כותבים כל דבר אחר.מאחר והתוכנה כוללת בתוכה מנוע חיפוש חזק, ניתן להתמצא בה ולאתר דברים שכתבתם מבלי לעבור על טקסטים ארוכים או לנחש באיזה תאריך כתבתם על איזה נושא.

סיכום
לפני שנה אולי לא הייתי ממליץ על התוכנה אך אחרי כל השינויים והשכלולים שנעשו בה ולאור העובדה שהתוכנה היחידה שהתחרתה בה עד היום (Journlar) כבר אינה מופצת בחינם, אני יכול להמליץ על Macjpurnal בלב שקט.

קרדיט: מופע המק של קיטרו