שם התוכנה: Rapidweaver
חברת הפיתוח: RealMacSoftware
פלטפורמה: מק OSX 1.5 (ישנה גם גרסה שעובדת על טייגר)
מחיר: 79$אז אתם רוצים לבנות אתר ואתם לא מבינים הרבה בעיצוב ודי שום דבר בכתיבת קוד. האפשרות שעומדת בפניכם היא עבודה עם תוכנה ויזואלית. דוגמה שצריכה להיות מוכרת לכל משתמש מק היא iWeb. פותחים את התוכנה, מוסיפים עמודים, כותבים את הטקסטים ומעלים לרשת. התוכנה דואגת לעיצוב ולסגנון ויש שליטה יפה מאוד בהרבה מאוד אלמנטים.
אבל יש לנו שתי בעיות גדולות עם התוכנה.
הראשונה היא אוניברסלית, התוכנה בונה אתרים שנדרש זמן רב לטעון אותם. לא נתקלתי באתר אחד שנבנה עם iWeb שלא סבל מהבעיה הזו. הבעיה השנייה היא מקומית - אין תמיכה טובה בעברית או בכיווניות. אפשר לעשות משהו בנידון אבל זה כולל התעסקות בקוד ולאור העובדה שבמילא האתר יהיה איטי פשוט בחרתי להתעלם ממנה.בחיפוש אחר תוכנה טובה יותר מצאתי את Rapidweaver לפני שנתיים כמעט אבל למרות שהיא כללה הרבה יותר תכונות מ-iWeb הייתה שם עדיין בעיה של עיצוב ימין לשמאל. בצער רב הנחתי אותה בצד והבנתי שאני פשוט אמשיך לבנות אתרי וורדפרס וזהו. עד שגרסה 4 יצאה ושינתה את הכל.
בסקירה נרחבת מהרגיל אנחנו נסקור את התוכנה ואת השוק שהיא יצרה סביבה ונראה כיצד בקלות תוכלו לבנות אתרים תומכי עברית ועבור מי שלא מפחד לשחק קצת עם הקוד יש אפשרות להפוך במהירות את כל העיצוב כולו לכזה שיתמוך בימין לשמאל.
אני מבטיח לכם שאחרי שתקראו את הסקירה הזו ותשחקו עם התוכנה תתאהבו בה עד עמקי נשמתכם.מה היא מציעה?
בעזרת Rapidweaver ניתן לבנות אתרים יפיפיים עם המון פונקציונליות. רוצים עמוד בית שכולל תמונות, וידאו וטקסט? אפשר, אתם צריכים טופס ליצירת קשר עם גמישות במספר וסוג השדות? קבלתם. אתם רוצים לבנות תפריט שנפתח ונסגר בצורה מגניבה עם האפקט המגניב שיש באתר של אפל? יש. אתם צריכים להטמיע חיפוש? יש, צריכים לבנות חנות למכירה של מוצרים או תוכנות? גם יש. למעשה מעבר לדברים הבסיסיים שמגיעים עם התוכנה יש שוק עצום שנולד וגדל ומכיל לא רק תבניות משוכללות לכל מטרה אלא גם תוספים רבים שמרחיבים את היכולות ומאפשרים לכם לבנות אתרים מקצועיים לכל דבר. אנחנו נרחיב על העניין הזה מייד. אבל קודם כל בואו ונעבור על החלקים השונים של התוכנה.עמודים
לחיצה על סימן הפלוס תאפשר לכם לבחור בעמוד מתוך רשימת סוגי העמודים. Rapidweaver מגיעה עם מספר סוגי עמודים רב ואפשר לרכוש עוד ממפתחים אחרים.
העמודים הבסיסיים הם:Blog - שמאפשר לכם לבנות בלוג כמובן. יש לכם פה מקום להכניס טקסט, להוסיף תגיות, להוסיף נושאים וכמובן לעבוד עם טקסט עשיר. תוכלו לזרוק תמונות פנימה, להתאים אם גודלם, לשנות צבעים ועוד.

Contact Form - זה טופס יצירת הקשר הבסיסי. הוא כולל אפשרות להוספת השדות: שורת טקסט, אזור טקסט, קופסה לסימון, תפריט popup, כפתור כיוון, ואפשרות שישלחו לכם קבצים. אתם יכולים לבחור מה יהיה הטקסט שיופיע לצד כל שדה, מה הטקסט שיופיע בכפתורי שלח ונקה טופס (אם אתם רוצים להיות פחות רשמיים למשל תוכלו לכתוב ”זרקו לנו מילה“ ו“אני מתחרט, מחק את הטופס“).

File Sharing - אם יש לכם קבצים שאתם רוצים לאפשר לאנשים להוריד - תוכנות שפתחתם, מסמכים, סרטים, כל קובץ שרק תרצו תוכלו לבנות עמוד שלם להורדה.

HTML Code - אם אתם צריכים לעבוד עם HTML באופן ישיר תוכלו לעשות זאת כאן. אין מה להרחיב במקום הזה.

iFrame - למרות שאני שונא אתרים שמשתמשים במסגרות האלו, יש להם עדיין מקום. בצורה הזו תוכלו להציג אתר אחר בתוך האתר שלכם לדוגמה.

Movie Album - בצורה נוחה וקלה תוכלו לגרור אל תוך Rapidweaver סרטים שלכם ואלו יופיעו בעמוד מעוצב. ברגע שהעמוד יעלה לשרת אנשים יוכלו לצפות באלבום הסרטים שלכם וליהנות ממה שיש לכם להציע.

Offsite page - מאפשר לכם להטמיע אתר אחר לחלוטין כחלק מהאתר שלכם. במקרה הזה העמוד משמש קצת כמו קישור חיצוני. זה יעיל אם האתר החיצוני הוא נגיד בלוג אחר שיש לכם והוא בשימוש ואתם רוצים עכשיו לבנות אתר שירחיב את מה שאתם מציכים לגולשים שלכם. כמובן שצריך להטמיע באתר אליו מגיעים קישור חזרה אחרת אין דרך נוחה לחזור.

Photo Album - אלבום התמונות הבסיסי כולל מספר סגנונות ואפשרות עיצוב. הוא טוב בתור התחלה ומשתמשים רגילים יהנו ממנו מאוד.

QuickTime - עמוד שמיועד לסרטים שהם בפורמט של QuickTime, עובד קצת שונה מעמוד הסרטים הרגיל. זו עוד אפשרות שיש לכם בארסנל.

Style page - זה העמוד שתשתמשו בו הכי הרבה. עמוד טקסט עשיר שניתן גם להוסיף לו שורות קוד והוא ידע לטפל בהן.

בנוסף לעמודים הבסיסיים האלו תמצאו עוד עמודים נוספים כמו אלבומי תמונות עשירים יותר עם יכולת ליצור CoverFlow למשל או עמוד מאוד מיוחד בשם Plus Kit שעצם הנוכחות שלו בתוך הפרויקט מאפשרת לכם לעשות מניפולציות מורכבות ומעניינות מאוד. יש תוספים שנועלים אזורים שלמים רק למנויים. עם מעט מחקר לתוך העניין וצפייה בכמה ScreenCasts מצויינים שהופקו בשנתיים האחרונות על המוצר הזה תגלו לא רק שאתם יכולים לעשות מה שדמיינתם אלא שיש לכם אפשרויות שלא חשבתם שהן אפשריות בכלל.תבניות
התוכנה מגיעה עם 41 תבניות שמייצגות מגוון די גדול של סוגי אתרים. יש לכם תבניות לעסקים, תבניות שמיועדות לבלוגים, תבניות שנועדו לאתרים לילדים ועוד. לא תמצאו פה משהו שיפיל אתכם מהרגליים, מדובר בתבניות די בסיסיות אבל שוב, למי שרוצה בסך הכל לבנות אתר לעסק שלו או אתר אישי, יש פה מספיק עם מה לעבוד.
כמו במקרה של העמודים הנוספים גם התבניות הן שוק עצום. יש פה מאות תבניות לבחור מהן. חלק קטן בחינם, אחרות עולות כסף אבל הסכום הוא מינורי, 20$ ויש לכם תבנית שהיא לא רק יפיפיה וכוללת גמישות בעיצוב אלא גם מוסיפה פונקציונאליות שאין בתבניות הרגילות.

כמה שמות שכדאי להכיר הם Seydoggy שמייצרים תבניות משעתיקות את הנשימה, התבניות של Josh Lockhart שכוללות כמה דברים שונים מאוד מהמבנה הרגיל של אתרים, התבניות של Elixir שהן מאוד web 2.0 ו-Rapidweaver Themes שמציעים המון תבניות עם עסקאות חבילה נהדרות והבעלים של האתר אחראי גם על יצירת כלי נהדר לעבודת עריכה מהירה של תמונות והכנתן לרשת בשם Webify.
יש עוד המון אנשים שמייצרים תבניות אבל אלו השמות שכדאי להכיר והאתרים שחשוב להציץ בהם כדי למצוא את התבנית המתאימה לכם ביותר.העלאה לשרתים
ל-Rapidweaver יש מערכת שמאפשרת להעלות את האתר שלכם לשרתים שלכם או לשירות של MobileMe. המערכת חכמה מספיק כדי לעלות כל פעם רק את השינויים שבצעתם ואין צורך לעלות את כל האתר מחדש כמו ש-iWeb עושה (או לפחות עשתה בגרסה האחרונה שבדקתי). כמו כל דבר אחר ש-Rapidweaver עושה גם הפונקציה הפשוטה הזו נראית מהממת. מה שעושה את השימוש בתוכנה למהנה. לפעמים אני כמעט מתפתה לא לעשות כלום ולהסתכל על חלון ההעלאה (לא, אני לא, אבל זה היה נחמד לכתוב את זה).

כלים נוספים
בסרגל הכלים של Rapidweaver תמצאו כמה דברים חשובים. יש לכם כמובן את היכולת לראות את האתר במצב עריכה, שזה המצב שבו תעבדו רוב הזמן, להציץ באיך האתר מתקדם וגם לראות את הקוד. למרות שאי אפשר להתעסק עם הקוד באופן ישיר (וחבל מאוד על זה) אפשר לפחות לראות איך הוא נראה, ללמוד ממנו ולאתר איפה השינויים שתרצו לעשות - אם יש כאלו - ואז לחפש את הקובץ המתאים.
בסרגל הכלים תמצאו את כפתור התבניות וכל עוד אין לכם דברים מורכבים שאתם עושים באתר לחיצה אחת על התבנית המבוקשת תשנה את האתר כולו כמובן מבלי לפגוע בכל מה שבניתן. כלי די ברור הוא ה-Media inspector שיאפשר לכם לשנות גודל תמונה, להטות אותה וכדומה אבל צלמית שלא ברורה כל כך היא של כלי ה-Snippets.הסינפטס הוא למעשה חלון שכולל בתוכו קודים. אלו קודים שאתם יכולים לשמור בתוכו או קודים שניתן להוריד מהרשת ומרחיבים את הפונקציונליות של התוכנה. חלק המקודים רק משנים את כיוון הכתיבה למשל הם קודים פשוטים של HTML, אחרים מורכבים יותר ומאפשרים לכם להוסיף טקסט ותמונות במקומות שלקוב אין גישה אליהן דרך העמודים הרגילים. התפקיד של הסניפטס הוא לשמור את כל הקודים האלו כדי שאתם לא תאלצו לזכור אותם. פשוט בוחרים את הקוד הרצוי וגוררים אותו אל המקום המתאים, זה הכל.בחלון האחרון של סרגל הכלים תמצאו את ההגדרות של האתר כמו השם, הוספה של לוגו, הוספה של שורת ”צרו קשר“, זכויות יוצרים ואפילו אפשרות להוסיף favcon שהיא הצלמית הקטנה שהדפדפנים מציגים בשורת הכתובת וכאשר אתם שומרים אתר ב-bookmarks. אחרון הוא ה-inspector בו נעשית עבודת העיצוב, שינוי והתאמות של תבניות ועבודה עם היכולות המיוחדות שיש לכל סוג של עמוד ותוסף.
כמו כל מקום בו ניתן להכניס טקסט, גם בהגדרות תוכלו להכניס שורת קוד HTML ולדאוג שהטקסט שלכם יהיה מיושר לימין כמו שצריך.

עבודה
אז איך מתחילים לעבוד עם Rapidweaver? פותחים חלון חדש ומוסיפים עמוד. לרוב מתחילים עם Style text כי זה עמוד שמאפשר גמישות רבה. תוכלו לכתוב טקסט, לזרוק תמונות פנימה ולשנות את גודלן אבל אולי לפני כל דבר אחר, תוכלו להוסיף בראש העמוד שורת קוד HTML פשוטה שתכריח את התוכנה להציג את כל מה שתכתבו מימין לשמאל. יש אפשרות גם להוסיף שורת קוד CSS בתוך ה-inspector מה שאמור להשפיע על כל העמוד שלכם.מה שחשוב לשים לב הוא שכל שינוי שאתם מבצעים בעמוד אחד יכול להשפיע על כל התבניות או על עמוד אחד בלבד. בתוך ה-Inspector יש מקום לסימון האפשרות הזו. הדרך הנכונה לעבוד היא לפתוח פרוייקט חדש, לשנות את העמוד לעיצוב שמתחשק לכם מבחינת הצבעים, רוחב העמודים, מיקום הלוגו ועוד אפשרויות שמשתנות מתבנית לתבנית. אז אפשר לשמור את השינויים שלכם כ-style (נמצא תחת צלמית קטנה בצורה תיקייה ממש בתחתית ה-inspector). למה זה טוב? לפעמים תחליטו שאתם רוצים שאחד העמודים שתצרו יראה אחרת. אולי אתם רוצים שיהיה לו sidebar בעוד שבעמודים האחרים אין. הבעיה היא שברגע שתלחצו על אפשרות שהעמוד הזה יעמוד בפני עצמו מבחינת עיצוב הוא יתאפס למצב הבסיסי של התבנית. במקרה הזה מייד מכילים עליו את ה-style שיצרתם ועושים את השינויים הנוספים שאתם צריכים.אתם יכולים להוסיף כמה עמודים שרק תרצו. אפשר על ידי גרירה וזריקה להפיל עמודים מתחת לעמודים ורוב התבניות יציגו לכם תפריט ראשי ותת תפריט. חשוב לשים לב לשני דברים - אורך השם שאתם נותנים לכל עמוד וכמות העמודים שאתם שמים בתפריט הראשי. זה לא נכון מבחינה רעיונית להוסיף עשרות עמודים בתפריט הראשי וזה משבש את התבניות כי הן לא נועדו לתמוך בתפריט ראשי של מאות עמודים.
תחשבו על כל אתר שנכנסתם אליו. יהיה לכם עמוד ראשי, עמוד יצירת קשר, עמוד לקניית המוצר, אולי בלוג, עמוד תמונות. וזהו. יש סיכוי שתחת עמוד התמונות יהיו עשרים עמודים נוספים ובבלוג יהיו מאות עמודים. Rapidweaver תתמוך באלו כי הם מופיעים בתפריט משני.
גם כאן חשוב לשים לב איזו תבנית בחרתם, יש תבניות שנועדו לאתרים קטנים עם 10 עמודים ותבניות שנועדו לאתרים עצובים עם מאוד עמודים.

לסיכום
כדי להדגים את התוכנה בנינו אתר שמציג את רוב העמודים שקיימים היום. כמו שציינתי השוק שנוצר סביב התוכנה הוא עצום וכולל הרבה מאוד כלים שיהפכו את השימוש ב-rapidweaver לקל עוד יותר.
אם תרצו שנוסיף הוראות לשינוי ה-CSS לעבודה מלאה בעברית השאירו לנו הודעה כתגובה לסקירה הזו ואנחנו נכין משהו.
מי שרוצה להשתתף בהגרלה לזכייה ברישיון שישאיר הודעה ויסביר מה הוא יעשה איתה - אילו סוגי אתרים, האם זה לעצמו או שהוא עובד בעיצוב ובניית אתרים וכדומה.
בהצלחה.


תודה למופע המק של קיטארו על הסקירה.