שם התוכנה: Clips
חברת הפיתוח: conceited software
פלטפורמה: מק, לאופרד 10.5 ומעלה
מחיר: 19.50$
סקירה מאת: יצחק שוחטלפני שנתחיל בסקירת התוכנה עצמה, בואו נדבר קצת על חלק פחות גלוי במק שלכם. פחות גלוי אמנם, אך כנראה שכל אחד ואחת מכם משתמש בו עשרות פעמים כל יום. ה-Clipboard.
ה-Clipboard, למקרה שלא ידעתם הוא הרובד המחזיק בתוכו את הדברים שאתם גוזרים או מעתיקים ממקום למקום. העתקתם כתובת אתר אינטרנט מאיזה פורום? הוא מגיע ללוח הגזירים (נעברת, למה לא?). הדבקתם אותו בספארי? הוא מגיע מלוח הגזירים.
וזה כל כך אינטגרלי וחלק מהמערכת עד שרבים מכם משתמשים בזה בלי לחשוב עליו כעל רכיב נפרד. ובעיקר, בלי להעלות את הרעיון שניתן לשפר אותו. וניתן.Clips היא בדיוק זה, החלק החסר בלוח הגזירים. היא נועדה לשדרג את היכולות הבסיסיות שלו ולהוסיף לו אפשרויות רבות חדשות שבמבט לאחור לאחר שימוש מה בתוכנה, קשה להבין למה לא שולבו מראש במערכת.
לאחר התקנת התוכנה, תתקלו באשף הגדרות קצר שיאפשר לכם לקבוע את ממשק התוכנה, קיצורי דרך למסכים השונים שלה ומגוון אפשרויות קלות אותן תוכלו גם לשנות בהמשך.
ממשק התוכנה עצמה מורכב משלושה "חלונות" שונים (ואני מכניס את זה למרכאות כי יש כאן מתיחה לא קטנה של המושג חלון).
ה-Orgenizer, ה-Panel וה-Board.
ה-Orgenizer הוא הלב האירגוני של התוכנה. הוא מעוצב בדומה מאוד לחלון הפיינדר ומאפשר אף שינויים דומים בממשק (Coverflow, אייקונים או רשימה). הוא מחולק לשלושה חלקים עיקריים.

סרגל הכלים - אשר יאפשר לכם לעבור בין דרכים שונות לראות את הגזירים, לפתוח את הפאנל או את הלוח (אשר נגיע אליהם בהמשך), מאפשר צפיה בפרטי הגזיר בדומה ל-QuickView המובנה בלאופרד וכמובן מאפשר חיפוש בין הגזירים.
איזור הגזירים - שהוא בעצם מקביל לאיזור הקבצים בחלון הפיינדר ומראה לכם את הגזירים בהתאם לדרך בה הגדרתם לראות אותם או לחתך בו אתם מביטים.
תפריט הצד - מאפשר לכם לנווט בין הגזירים השונים בכמה הבטים. התוכנה עצמה, כאשר קבלת גזיר חדש, מזהה את התוכנה ממנה נלקח הגזיר, את ה-Space בו הייתה התוכנה ואת הדרך בה לקחתם אותו, (כאשר האפשרות נעה בין Ctrl+C לבין גרירה אל תוך הפאנל), ומאפשרת לכם לראות רק גזירים מאותה תוכנה/Space/דרך לקיחה.
בנוסף, מאפשרת התוכנה ליצור "תיקיית גזירים חכמה" בה תוכלו להגדיר כי גזיר מתוכנה, Space, בעל קיצור דרך ספציפי או ממגוון אפשרויות שונות יוגדר בתיקיה זו.
ה-Panel מהווה בעצם מן מדף לגרור אליו גזירים או ממשק מהיר להדבקת גזירים. כאשר הוא מתחלק לשלושה טאבים: "All" שיציג את כל הגזירים, "Flagged" שיציג רק גזירים שסימנתם לכם ו-"Dropped" שיציג רק את הגזירים אותם גררתם לתוכנה ללא שימוש ב-Ctrl+C (התוכנה מאפשרת מחיקה אוטומטית של גזירים שהוזנו בדרך זו ובכך מאפשרת לכם לייחד גזירים מסויימים על פני אחרים ולא להעמיס ולאסוף גזירים עד אינסוף).ה-Board בעצם מאפשר ממשק יותר יפה לגזירים שלכם ולפשפוש בהם. הוא נותן לכם לבחור מבין שלושה (חוזר על עצמו הקטע הזה) אפשרויות סידור. מסודר, כאשר כל הגזירים מוצגים ברשת מסודרת ומאורגנת. מבולגן, בו הגזירים מבולגנים להם על פני שולחן העבודה ואתם יכולים להזיז אותם כרצונכם. ומעגל, בו הגזירים מסודרים במעגל מאורגן ויפה.כמובן שבכל אחת מהשיטות ניתן להחליף את סדר הגזירים כרצונכם ולמיין או לחפש במגוון האפשרויות הקיימות ב-Orgenizer.
בכל אחד מהחלונות, תוכלו להדביק גזיר אל תוך שטח בו אתם נמצאים פשוט על ידי לחיצה עליו, וקיימת גם האפשרות להעביר אותו אל לוח הגזירים הפעיל של המערכת וכך להדביקו באמצעות Ctrl+V.
בנוסף לכל אלו, מאפשרת גם התוכנה שיתוף של הגזירים בין מחשבים שונים ברשת שלכם, ייצור קיצורי דרך למגוון אפשרויות התוכנה (חמישה גזירים אחרונים ופתיחה/סגירה של כל אחד מחלונות התוכנה), מגוון תוספים שיאפשרו הצגה חכמה של הגזיר (למשל, קישור של Youtube יוצג כתמונת הסרטון ולא כקישור רגיל) ועוד הרבה דברים קטנים אך שימושיים.בשורה התחתונה, בלי קשר למה שאתם עושים עם המחשב שלכם, בין אם אתם מעצבים, מתכנתים או מהנדסי תחבורה אוירונאוטית, Clips תקצר בשבילכם הרבה תהליכים.


קרדיט לזיו קיטארו