האתר 9TO5MAC אומר כי אחד הקוראים שלו טוען כי הגירסה הבאה של מערכת ההפעלה של אפל הידועה בשם SNOW LEOPARD תביא עימה את האפשרות של GESTURES גם למשתמשי מק שבבעלותם מקבוקים (תחילת 200 או מקבוק פרו ישנים (סוף 2007).

Mon, 01/19/2009 - 09:29 — snow leopard tester! (not verified)
well, i downloaded it, and it didn't contain any malware. It gives you 4 finger multitouch for the older mbp's early 2008, even though i hacked it in leopard. It also contains flash out of the box, pretty nice i guess, finder isn't very stable, half the preference panes are still in 32 bit, furthermore not all the applications are in 64-bit yet. Also, updating it in snow leopard doesn't seem to do anything because it didn't start downloading the latest version. Furthermore the theme is changed very slightly, and that's mostly it. It's also faster than leopard if, but will be even faster since not everything is 64bit yet, and can take advantage of that.

אני אישית חושב שזה קשקוש אחד גדול כיוון שהתמיכה למולטי טאץ' נמצאת בחומרה ולא בתוכנה. אבל אולי אפל הצליחו לפתח איזה שיטה חדשה ולתקן את זה.
אני באופן אישי אשמח מאוד אם אני טועה...