+ פרסם תגובה
תוצאות 1 עד 3 מ 3
    Editor-in-chief הסמל האישי של natish
    תודה
    2,089
    הודו לי 7,571 פעמים ב 3,502 הודעות

ברירת מחדל סקירת תוכנה| Things

שם התוכנה: Things
    חברת הפיתוח:Culture Code
    פלטפורמה:מק, איפון
    מחיר: $49.95 עבור גרסת המק, $9.9 עבור גרסת האיפון

במקוורלד האחרון פרצה אל תוך זירה צפוצה מאוד תוכנה נוספת. הזירה היא זירת ”ניהול המטלות“ בה ניתן למצוא תוכנות כמו OmniFocus ו-Midnight Inbox שפועלות על פי עקרונות שיטת הניהול GTD של דיוויד אלן ועוד תוכנות רבות אחרות כמו Today, Anxiety ועשרות אחרות שמאפשרות לנהל רשימת מטלות מהירה. התוכנה החדשה שהחליטה שיש עוד מה לחדש היא Things שמהרגע שיצאה רשמית הספיקה לזכות גם ב-Best of Show כחלק מכנס מקוורלד וגם לזכות בתכנת ההתייעלות הטובה ביותר לאיפון בתחרות שאורגנה על ידי האתר 148apps.com

אז מה עושה את Things לתוכנה כל כך טובה שהיא הצליחה לזכות בפרסים ימים אחרי שיצאה רשמית? ובכן, אחרי עבודה איתה אני יכול לומר שויתרתי על כל שאר התוכנות ועברתי אליה - מדובר בתוכנה המשלבת קלות שימוש, אפשרות להתמקד בדברים שצריך לעשות, ניהול מלא של עשרות פרוייקטים וכל זה במראה מצוחצח כמו שאנחנו רגילים לקבל בכל מה שקשור למק. יש לה גם חסרונות, אבל נגיע אליהם בהמשך.

רגע לפני שנצלול לסקירה עצמה בואו ונבין למה בכלל צריך תוכנה כזו.
    לכולנו יש דברים שאנחנו צריכים לעשות: שיעורי בית, ניקיון, שליחת אימיילים, תשלומים, עשרות של משימות לאורך היום. בתוך כל הכאוס הזה לא תמיד קל לזכור את כל מה שצריכים לעשות ולכן אנשים המציאו רשימות. אבל יש כמה בעיות עם רשימות. אי אפשר למיין אותן ביותר מצורה אחת ולרוב הצורה הזו היא חשיבות. בנוסף יש משימות שקשורות לפרויקט מסוים ואתם לא יכולים לפעול בנושא עד תאריך מסוים או עד שמישהו מספק לכם מידע. יש עוד כמה בעיות שדיוויד אלן מטפל בהן יפה בספרו Getting Things Done אבל מספיק לומר שהתוכנות החדשות לניהול משימות מתייחסות לרשימה בצורה אחרת שהופכת אותה לכלי שימושי באמת.
    Things בהמשך למסורת מאפשרת לכם לבנות פרויקטים ולנהל את כל המשימות שיש לאותו הפרויקט בצורה שנוחה לעין ולא יוצרת עומס, היא מאפשרת לכם לראות את כל המטלות הבאות שיש לכם בכל הפרוייקטים, היא מאפשרת לכם להגדיר אזור אחריות ולשים תחת האזור הזה פרוייקטים ומטלות ועוד כמה דברים. בעזרת סנכרון מהיר ומלא לתכנה המקבילה לאיפון הופכת Things לחבילת כוח עבור מי שרוצה להצליח ולא רק לדשדש מאחור.

אז מה זה Things
    התוכנה מבית Culture Code יצאה לאיפון הרבה לפני שהושקה רשמית למק וזכתה להרבה מאוד מעריצים. שתי התוכנות עושות את אותם הדברים כמעט ומסתנכרנות האחת עם השנייה דרך הרשת המקומית. זה אומר שבניגוד ל-OmniFocus אין דרך לסנכרן את התוכנות כשאתם מחוץ לבית דרך MobileMe אבל מצד שני כאשר מפעילים את Things על האיפון לא סובלים מהמתנה שיכולה לעיתים להגיע ליותר מ-2 דקות. למה זה קריטי? כי Things לאיפון היא שימושית בניגוד ל-OmniFocus. אם יש לי רעיון אני מכניס אותו מייד למכשיר ולא חושב האם זה בכלל שווה לי להפעיל אותה או מחפש מקום אחר לכתוב בו את הדברים.

שתי התוכנות מאפשרות להקליד מטלות, לפתוח פרוייקטים, להזיז מטלות מפרוייקט לפקוייקט, להציג מטלות על פי זמן, להציג מטלות על פי תגיות, לקרוא הערות שהוספתם למטלה, לתעדף מטלות באופן פרטני ולצפות בארכיון של כל המטלות שהשלמתם. שתי התוכנות אינטואיטיביות מאוד ונוחות לשימוש. הייתי מעז לומר שזה כמעט כיף לעשות דברים רק בשביל ההזדמנות להוסיף מטלות ולהוריד אותן מסדר היום בתוך Things.

החלון המרכזי בתכנה מציג לכם את כל הרשימות. יש לכם את ה-inbox אליו לרוב תזרקו רעיונות ומשימות לפני שתחליטו לאיזה פרויקט לשייך אותם. יש לכם את האפשרות להתמקד (Focus) שהוא כלי מאוד חשוב. פה אפשר לראות רק את המטלות שהתאריך שלהן הוא של היום ולסמן מטלות שאין להם תאריך יעד כמטלות שיש לבצע היום. למה זה חשוב? אני מנהל כעת במקביל 15 פרוייקטים וזה מעט יחסית. עכשיו, שימו לב שפרוייקט יכול להיות כל דבר: ניהול משק הבית, כתיבת כתבות, הקלטת תוכניות או בניית אתר. ההגדרה של פרויקט הוא כל דבר שדורש יותר מפעולה אחת כדי לסיימו. בעזרת התמקדות על מה שאני צריך לעשות היום אני מוריד מעצמי את הלחץ שבצפייה בכל המטלות שיש לי לבצע. הרבה יותר נוח לדעת שיש לכם 8-10 משימות ולראות אותן נעלמות האחת אחרי השנייה כשאתם מסמנים אותן.

החלון הבא הוא Next שמציג לכם את כל הפרוייקטים ובכל פרויקט את המטלה הבאה שאתם צריכים לבצע. נוח מאוד כאשר צריכים לעשות סקירה מהירה של מצב כל הפרויקטים שלכם. לאחר מכן יש לנו Scheduled שאלו מטלות שחוזרות על עצמן: להוציא את הזבל, לעבור על ה-Inbox שלכם או כל דבר דומה. נכון לרגע זה מטלות כאלו צריכות להיפתח בתוך חלון Scheduled, בעדכונים הבאים ניתן יהיה לקחת מטלה בפרויקטים ולהופך אותה למטלה שחוזרת על עצמה. Someday הוא חלון מאוד חשוב. בנוסף ל-15 פרויקטים שיש לי עכשיו יש לי רעיונות לדברים אחרים שאני רוצה לעשות אבל ברור לי שאין לי זמן. במקום לאבד אותם אני יכול לזרוק את הרעיונות האלו, פרוייקטים שלמים עם רעיונות למטלות אפילו, ישירות אל Someday ומידי פעם לעבור ולראות אם יש לי זמן להחזיר את הפרויקט לחיים.

החלון הבא מציג מיקוד רק על הפרוייקטים. זה אולי נראה מוזר בהתחשב בעובדה שממש מתחת ל-Project יש לכם כבר את רשימת הפרוייקטים אבל במראה הזה אתם יכולים לראות לא רק את שמות הפרוייקטים אלא גם את מספר המטלות שיש תחת כל אחד, באם יש פורייקטים שמתעכבים (הם נצבעים באדום) ואילו תגיות משוייכות לכל פרויקט. יש גם אפשרות לסנן את הפרויקטים על פי תגיות ולראות רק את הפרויקטים שקשורים לבית או למק. למה זה חשוב? אם אני נמצא עכשיו על יד הטלפון ויש לי עשר דקות חופשיות אני יכול לראות אילו מהפרויקטים שלי מכילים מטלות שאני יכול לסיים בטלפון אחד. פרויקטים שנמצאים תחת אזורי אחריות מופיעים בנפרד כך שאצלי ניתן לראות 12 פרוייקטים ועוד שלושה פרויקטים תחת אזור האחריות שלי שבמקרה הזה הוא מקום העבודה שלי.

לחיצה על כל אחד מהפרויקטים תציג לכם את כל המטלות שלכם. אפשר לגרור את המטלות מעלה ומטה כדי לסדר אותן, לערוך מטלה ולהוסיף לה הערות, זמן בו יש לסיים את המטלה וגם לאפשר לה להופיע בתוך Today ברגע שהתאריך מגיע.
    הוספת מטלה היא פשוטה ונוחה וגם פתיחת פרוייקט חדש נעשית בלחיצת כפתור שתפתח מייד את הפרויקט במצב של עריכה. תוכלו לתת לכל מטלה תג ותאריך נפרד מזה שתתנו לפרוייקט כולו. בצורה הזו יש למשל פרויקט של שיפוץ בית שהתגית שלו היא בית והוא חייב להסתיים בסוף אפריל. בפנים יש לכם מטלות שהתגיות שלהם יכללו טלפונים, אימיילים, מחשב, שליחות, קנייה, מחקר ועוד וכל מטלה תקבל תאריך אחר בו היא חייבת להסתיים כדי שהמטלה הבאה תוכל להתחיל. Things לא מכריחה אותכם לעבוד בצורה הזו אבל היא מאפשרת לכם במידה ואתם רוצים.

אזורי האחריות היא כל דבר שרק תחשבו עליו שנמצא תחת אחריות מסוימת. כמו שאמרתי בעבודה שלי יש שלושה פרויקטים שאני אחראי להם באותה המידה אני יכול לייצר אזור אחריות של כתיבה ולזרוק לשם את פרוייקט הכתבות ואת שלושת הספרים שאני כותב. אני יכול לפתוח אזור אחריות של ”מופע המק“ ותחתיו להוסיף פרוייקטים של ”הקלטת התכנית“, ”כתיבת סקירות“, ”פרסום“ ו-“שיתופי פעולה“. לכל פרוייקט יש כמובן את המטלות שלו. דבר נוסף ש-Things מאפשרת לעשות הוא להוסיף אנשי צוות (שמצורפים דרך המידע שמגיע מה-Address Book) ואז לגרור אליהם פרוייקטים שאנחנו אחראים להם במשותף. נכון לרגע זה מדובר ביכולת שעוזרת לי לדעת מי אחרי יחד איתי לפרויקט או למטלות מסוימות בתוך פרויקט, אבל בעתיד אני מקווה שיהיה אפשר לסנכרן בין תוכנות Things שעל המחשבים של כל אחד מחברי הצוות.

הבעיה העיקרית שמצאתי בתכנה נובעות מהחלטה של היוצרים. אי אפשר לבנות פרויקט בתוך פרויקט ולבנות כך היררכיה. הסיבה לכך היא שהמפתחים טוענים (ובצדק, מניסיון) שזו דרך טובה להתחיל לאבד את הידיים והרגליים ולהפסיק לעשות דברים. ברגע שמשימות נמצאות בתוך משימות הסיכוי לראות אותם ולהתייחס אליהם קטן. אבל מאחר והדרישה לכך הייתה גדולה המפתחים ישבו וחשבו ומצאו דרך לתת פתרון. הם עובדים עליו ממש עכשיו לקראת העדכון הבא ומסרבים לספר מה זה אבל הם אומרים שהם מצאו פתרון אלגנטי שימנע ממראה ה-outliner.
    יש עוד כמה דברים שאפשר היה לשפר אבל אלו דקויות שרק משתמש כבד של GTD אולי ישים לב אליהם.

Things הפכה לתכנה המועדפת עלי לניהול מטלות. ואני ממליץ לכם להוריד אותה ולנסות. אתם לא תצטערו.

קרדיט לסקירה: זיו קיטרו

iPhoner ותיק
    תודה
    102
    הודו לי 24 פעמים ב 15 הודעות

ברירת מחדל תגובה להודעה: סקירת תוכנה| Things

נחמד ביות נראה ונשמה טוב צריך לנסות תודה לזיו ולנתי

iPhoner מתקדם
    תודה
    0
    הודו לי 29 פעמים ב 2 הודעות

ברירת מחדל תגובה להודעה: סקירת תוכנה| Things

נראית תוכנה מדהימה.
    הייתי רוכש בלי לחשוב פעמיים אם היתה גרסה ל-PC שיודעת להסתנכרן גם ל-outlook.

ד"א, לכל מי שמעוניין בפתרון לניהול מטלות מהאייפון וסינכרון ל-outlook מצאתי פתרון לא רע בכלל:
    http://www.iphones.co.il/forum/showthread.php?t=73914

+ פרסם תגובה