+ פרסם תגובה
תוצאות 1 עד 5 מ 5
    Editor-in-chief הסמל האישי של natish
    תודה
    2,089
    הודו לי 7,571 פעמים ב 3,502 הודעות

ברירת מחדל תחזוקת המק ותוכנות שירות למק

יש הרבה יתרונות בשימוש במק על פני חלונות-PC (וגם חסרונות אבל לא בזה עסקינן...).
    חלק מהיתרונות של השימוש במק הוא פשטות השימוש.

בגלל ש-OSX בנויה על מערכת יוניקס (BSD) היא מערכת אמינה בהרבה מאשר חלונות. הדבר מתבטא בעמידות שלה כנגד וירוסים (וגם בעובדה שרוב הוירוסים ניכתבים לחלונות) ולכן לא צריך להתקין אנטי וירוס שמאט ומכביד על פעולת המערכת וצורך משאבים כמו בחלונות אך גם בעובדה שהמחשב מסוגל לעבוד תחת תנאים קשים מאוד (הפעלה של מספר תוכנות כבדות במקביל) מבלי לקרוס.

אחת הסיבות שהמערכת מסוגלת להמשיך בצורה כזו נובעת מכך ש-OSX מריצה לעצמה מספר תוכנות תחזוקה באופן יומי, שבועי וחודשי.

מה הבעיה עם התוכנות האלו? הן רצות בשעה מסוימת ואם המחשב לא פעיל (כמו ניידים לדוגמה) הן לא רצות, מה שאומר שהמערכת עדיין פועלת טוב, אבל הרבה פחות טוב מהרגיל (מכיוון שתוכנות השירות המובנות במערכת ההפעלה מתוכנתות לפעול מאוחר בלילה, מומלץ לא לכבות את המק בזמן שהוא לא בשימוש כדי שתוכנות השירות המובנות יוכלו לפעול).

בעיה נוספת נובעת ממשתמשים, כמוני, שמתקינים ומסירים תוכנות רבות, או מתקינים גרסאות בטא של תוכנות להתנסות. חשוב לזכור שגם תוכנות בטא שנבדקו ונראה שאין איתן בעיות, הן עדיין בטא. זה אומר שיש סיכוי שהם יעשו דברים לא צפויים למחשב שלכם. השינויים המערכתיים הרבים גורמים לכך שבסופו של דבר משתנים דברים בסיסיים במערכת ויש לתקן אותם.

תחזוקה שוטפת

הכלי הבסיסי: Disk Utility
    אז מה עושים כדי לשמור על המק שלכם במצב תקין וכשיר גם לאורך זמן? ובעיקר אם עורכים שינויים רבים כל כך? מערכת ההפעלה מגיעה עם כלי אחד שיכול לעשות את העבודה הראשונית של תיקון הרשאות (מעבר על כל הקבצים במחשב, בדיקה שהשיוך שלהם נכון ומעבר על מבנה הספריות במחשב בכלל ובמערכת בפרט על מנת לוודא שכל חלק בה עונה ומגיב כראוי לצרכי המערכת). אם אתם מתחילים לחוש שהמערכת נעה באיטיות רבה מהרגיל ורואים לעתים תכופות את סימון הכדור הצבעוני המסתובב בלי הפסקה - זה הזמן לעשות תיקון הרשאות.
    כניסה לתכנת Disk Utility ובחירת הדיסק תציג בפניכם את האפשרות לבדוק אם ההרשאות זקוקות לתיקון או לתקן אותן מייד. באופן אישי, ולאחר שיחות עם טכנאי מק בארץ ובחו"ל, אפשר פשוט לבחור בתיקון הרשאות.הדבר חוסך זמן כי ממילא המערכת בודקת מה לתקן.

האפשרות השנייה שתמצאו באותו המסך קשורה לדיסק עצמו ונותנת אפשרות לבדוק את הדיסק בלבד. במידה ויש בעיה בדיסק, הדרך היחידה לתקן אותו באמצעות Disk utility היא אתחול המחשב, כאשר דיסק מערכת ההפעלה נמצא בכונן. לחצו על option מיד אחרי השמע צליל האתחול ועל המסך יופיעו הדיסק של מערכת ההפעלה ודיסק ההתקנה. בחרו בדיסק ההתקנה ולאחר מכן תבחרו בשפה ואז בחרו למעלה בתפריט utilities את disk utility. כעת תוכלו לבחור בתיקון הדיסק.
    אם נוצרה בעיה רצינית עם הדיסק כדאי לנסות את תיקון הדיסק כמה פעמים עד שתוודאו שאין יותר בעיות.

תוכנות תחזוקה חיצוניות

שתי תוכנות עומדות לרשותכם אם אתם מעוניינים להתעסק באופן רציני יותר בהגדרות והתחזוקה. הראשונה היא Onyx החינמית (והמצוינת בה אני משתמש) והשנייה היא Cocktail שעולה 15 דולר. שתי התוכנות עובדות בצורה טובה מאוד ומאפשרות דברים די דומים. אתמקד כאן בקוקטייל, אבל תוכלו בהחלט להשתמש גם ב-Onyx. שימו לב שלשתי התוכנות יש גרסאות שונות למערכות ההפעלה השונות של המק, לאופרד וטייגר. ודאו שאתם מורידים את התוכנה המתאימה לגרסה שלכם.
    לאחר שתפעילו אותה תוכלו לבצע באמצעותה תיקון הרשאות, לבחור כיצד המחשב יעבוד מבחינת חסכון חשמל כאשר הוא על סוללות או מחובר לחשמל, תוכלו לבחור להריץ את אותן תוכניות תחזוקה עליה כתבתי בתחילת הכתבה בלו"ז יומי, שבועי, או חודשי. Cocktail מאפשרת לעשות מספר שינויים בממשק ולהפעיל אפשרויות נסתרות, להתעסק בהגדרות רשת וקבצים. אבל מאחר ואנחנו עוסקים בתחזוקה נבחן את תווית Pilot אשר מבדילה אותה מ-Onyx ומספקת כלי הרבה יותר פשוט לתחזוק השוטף של המק.

מרגע שתלחצו על Run, התוכנה תריץ את תוכניות התחזוקה, תנקה את זכרון ה-cache, תתקן הרשאות ולבסוף תאתחל או תכבה את המחשב. כל אחת מהאפשרויות האלו ניתנת לבחירה ויש גם אפשרות להיכנס לקרביים של ההגדרות ולהחליט מה לנקות ומה לא לנקות. אם אתם לא יודעים מה אתם עושים אל תשנו הגדרות ותנו ל-cocktail להריץ את ברירות המחדל. אם אתם רוצים לדאוג למק עוד יותר, תוכלו לבחור מתי cocktail תריץ את התכנית המלאה של pilot בעזרת לוח הזמנים שיוסיף בתחתית המסך אפשרות לבחור יום ושעה.

קרדיט לזיו קיטרו

2. 2 משתמשים אמרו תודה ל- natish על ההודעה

Fishi (02/05/11), S.L.Y - T.B (01/03/10)

iPhoner שועל על!
    תודה
    23
    הודו לי 87 פעמים ב 62 הודעות

ברירת מחדל תגובה להודעה: תחזוקת המק ותוכנות שירות למק

onyx היא תוכנה מעולה ומומלצת לכל מי שיש לו מק.

מנהלת פורום מק הסמל האישי של eden
    תודה
    289
    הודו לי 774 פעמים ב 549 הודעות

onyx קצת מאיימת. הורדתי אותה ורציתי להריץ, היתה הודעה שיכולים להיהרס קבצים ושיש לגבות ועוד כל מיני איומים.
    היא בטוחה או שכדאי לחכות שיהיה גיבוי?

Editor-in-chief הסמל האישי של natish
    תודה
    2,089
    הודו לי 7,571 פעמים ב 3,502 הודעות

ציטוט נכתב במקור על ידי eden100990 צפיה בהודעה
    onyx קצת מאיימת. הורדתי אותה ורציתי להריץ, היתה הודעה שיכולים להיהרס קבצים ושיש לגבות ועוד כל מיני איומים.
    היא בטוחה או שכדאי לחכות שיהיה גיבוי?
    לא צריך לגבות איתה כלום.
    היא לא עושה פעולות שלא נעשות לבד על ידי המערכת.

אני משתמש בה מאז שיש לי את המק ולא הייתה לי שום בעיה איתה.
    זה כנראה כסת"ח שלא יבואו אליהם בתלונות.

iPhoner חדש
    תודה
    0
    הודו לי פעם אחת

onyx תוכנה מעולה אבל באמת יכולה קצת להפחיד מי שלא מתמצא יותר מדי במחשבים.
    אני ממליץ על CCleaner היא חינמית, פשוטה וידידותית מאוד, לא יסודית כמו onyx אבל היא אחלה לרוב המשתמשים!

+ פרסם תגובה