+ פרסם תגובה
עמוד 1 מתוך 3 123 אחרוןאחרון
תוצאות 1 עד 10 מ 29
    המנסר מוגאס
    תודה
    6,497
    הודו לי 6,982 פעמים ב 2,921 הודעות

ברירת מחדל מהפכת הסלולר בסכנה

מהלכים שנחתמים בימים אלה בין מפעילות הסלולר עשויים להוביל לבסוף לעליית מחירים ולאיים על מהפכת הסלולר שהוביל שר התקשרות לשעבר.

כתבתו המקורית של לביא שיפמן

מתחת לראדר של ציבור משתמשי הסלולר בישראל מתרחשים תהליכים שעלולים לפגוע ברוח התחרות שמשה כחלון, שר התקשורת הקודם, הצליח לבסס אחרי מאבקים קשים והתנגדויות רבות.

לפני כחודש חתמו חברות הסלולר HOT Mobile ופרטנר על הסכם ראשון מסוגו בישראל, לשיתוף תשתית רשתות הסלולר שלהן. מדובר בהסכם למשך 15 שנה, שבמסגרתו יאוחדו התשתיות הקיימות של החברות ובנוסף תוקם רשת סלולרית משותפת בדור רביעי (LTE).
    הסכם זה טומן בחובו יתרונות משמעותיים לשתי החברות. תמורת השימוש בתשתית הסלולר הרחבה של פרטנר, תשלם HOT Mobile סכום הנאמד במאות מיליוני שקלים. לפרטנר, שנחבטה קשות בעקבות הרפורמה בשוק הסלולר, זוהי הכנסה משמעותית חשובה המייצבת את מעמדה ומצבה הכספי.

מצד שני HOT Mobile זוכה, באופן מיידי, בתשתית סלולרית מושלמת בדור 3 וגישה מהירה וקלה לרשת בדור הרביעי. עבור החברה, שסובלת לאחרונה מגיוסים נמוכים ואחוזי נטישה גבוהים, זהו חבל הצלה שממקם אותה גבוה מעל המתחרה שלה – גולן טלקום. הסכם זה, ביחד עם החזר מרבית סכום הערבות ששילמה עבור הרישיון, משפר מאוד את מצבה הכספי ומציב אותה מחדש בחזית התחרות על ליבו של הצרכן הסלולרי.

גולן טלקום לא נשארת חייבת

רוחו של הסכם זה לא נעלמה מעיניהן של שלוש החברות האחרות – סלקום, פלאפון וגולן טלקום – ושלושתן מיהרו וחתמו בתחילת השבוע שעבר על הסכם דומה לשיתוף התשתיות הקיימות של רשת ה-3G והקמת רשת LTE חדשה. עבור גולן טלקום, שהתעכבה מאוד בפריסת הרשת העצמאית שלה, מהווה ההסכם פתרון שיחסוך לה כסף רב, וביחד עם סכום הערבות שהיא ככל הנראה תקבל בחזרה בקרוב, ישתפר מאוד מצבה הכספי.

הסכם זה יגרום לכך שאחת מהרשתות – זו של סלקום או זה של פרטנר – תהפוך למיותרת ומה שככל הנראה יקרה הוא שכל אחת מהן תפרק כמחצית מהאתרים הסלולריים שברשותה. כתוצאה מכך תוכלנה החברות לחסוך עשרות מיליוני שקלים שהן מקדישות כיום לתפעול ולתחזוקה השוטפת של הרשת שלהן. במקביל, גולן טלקום כבר החלה בפירוק חלק ממתקני הסלולר שהקימה בשנה האחרונה ושעקב ההסכם, הפכו למיותרים.

הזריזות בה סוכמו שני ההסכמים המהותיים הללו מוכיחה עד כמה גדולים היתרונות עבור כל השחקנים בשוק זה. שיתוף התשתיות יביא לכך שכל אחת מהן תצטרך להשקיע הרבה פחות בהקמת רשת הסלולר מדור רביעי (LTE) ובמקום 3 עד 5 תשתיות סלולריות שונות, יוקמו בישראל רק שתיים. עבור משרד התקשורת, שדחף הסכמים אלה, הם פותרים את בעית המחסור בתדרים, שהיתה עד היום החסם העיקרי בפרסום מכרזים לפריסת רשת דור רביעי.

אבל בעוד שהחברות הסלולריות ומשרד התקשורת מתבשמים מההשג, צרכני הסלולר בישראל צריכים לבחון בחשש את המשמעויות שלו. שוק סלולרי המבוסס על שתי תשתיות סלולריות בלבד עלול להקטין מאוד את התחרות בין חמש החברות ולטשטש את ההבדלים ביניהן. כתוצאה מכך תחרות המחירים שהתפתחה ב-18 החודשים האחרונים עשויה להחלש והמגמה אף עלולה להתהפך. הריכוזיות התשתיתית של שוק הסלולר תפגע ביכולת המו"מ של חברות הסלולר הוירטואליות (MVNO), כמו רמי לוי ו-Youphone, ותמנע מהן להציג תוכניות ומסלולים אטרקטיביים.

קיים גם חשש מנקודת מבט טכנית – איחוד הרשתות וצימצום מספר האתרים יגביר את העומס על אלה שיוותרו ועלולה לדרדר את רמת השירות של כלל הלקוחות. ברמה הלאומית, כשל באחת משתי התשתיות הסלולריות שעליהם תתבססנה החברות, עלולה לגרום לניתוק מיליוני לקוחות ולפגיעה קשה במשק הישראלי.

המצב שנוצר בתחום הסלולר מזכיר מאוד את מה שמתחולל היום בשוק האינטרנט הקווי – דואופול של שתי תשתיות – HOT ובזק, ובמקביל מספר ספקיות אינטרנט – בזקב"ל, HOTnet, נטוויז'ן ו-Smile 012, שמתקשות לבדל את עצמן אחת מהשניה. במשך תקופה ארוכה נמנעו שתי חברות התשתית הקווית מלפתח ולייעל את הרשת שלהן ובמקום להתחרות, צעדו אחת אחרי השניה. רק התעוררות מיזם הסיבים של חברת החשמל, שעשוי להוות עבורן תחרות אמיתית, הביאה לשינוס מותניים ופריסה מהירה של סיבים אופטיים. במידה ודואופול דומה יתפתח בתחום תשתיות הסלולר, הרי שגם בו עלול להיצור סטגנציה בפיתוח התשתיתי.

לאור כל זאת, אין פלא שהממונה על ההגבלים העיסקיים, מתכוון לבחון את הסכמים הללו בזכוכית מגדלת מתוך כוונה לוודא שהם לא יפגעו בתחרות שהתפתחה בשוק הסלולר בישראל בשנה וחצי האחרונות. גם אם יאשר הממונה את ההסכמים, הוא צריך להכניס בהם מספיק איזונים ובלמים שימנעו את התחרות התוססת שהתפתחה בשוק הסלולר. שר התקשורת החדש, גלעד ארדן, שעתיד לעשות רווח פוליטי רב מכך שיצטייר כזה שקידם את פריסת רשתות הדור הרביעי באופן המשמעותי ביותר, צריך להפעיל שיקול דעת ולא לאמץ את ההסכמים ללא בדיקה נאותה.

הפוסט נלקח מאתר GeekTime, ופורסם לראשונה בבלוג NetCHEIF.
    תמונות מצורפות תמונות מצורפות

נערך לאחרונה על ידי RAiNZ; 18/12/13 בשעה 19:56.

2. המשתמשים הבאים אמרו תודה ל RAiNZ על הידיעה:

RonitN (19/12/13)

iPhoner חדש
    תודה
    0
    הודו לי 0 פעמים ב 0 הודעות

ברירת מחדל תגובה להודעה: מהפכת הסלולר בסכנה

בסוף הכתבה
    ?איזונים ובלמים שימנעו את התחרות התוססת שהתפתחה בשוק הסלולר?
    אמור להיות שישמרו במקום שימנעו

משתמש VIP הסמל האישי של ipxp
    תודה
    266
    הודו לי 864 פעמים ב 641 הודעות

יתרונות:
    פחות אנטנות בכללי לכולם - פחות קרינה מזיקה
    פחות תחזוקה לכל חברה - הוצאות קטנות יותר, מה שיכול לתת למחיר שאנחנו משלמים להיות אפילו יותר נמוך
    רשתות סלולריות ללא תשתיות - קודם לא היה להן תשתיות והן היו תלויות. גם עכשיו. לא השתנה שום דבר
    רשתות סלולריות עם תשתיות - 5 מתחרות עם תשתיות מאוד דומות. כל עוד לא יווצר הסכם בין חמישתן, המחיר הנמוך יישאר. אני אישית מאמין שכל עוד גולן נשאר שם, זה יהיה המצב
    דור רביעי לארץ - יאושר יותר מהר, ויבנה יותר מהר. ויושק לציבור במקביל ע?י כמה חברות כך שאף אחת לא תוציא מחיר לא שפוי בהתחלה

חסרונות:
    יותר עומס על האנטנות? המצב שלנו כבר דיי טוב, ולא מאמין שזה יתחיל לקרב אותנו למצב בכמה מדינות בארה?ב..
    יהיה קשה יותר על כמה חברות להסכים לחדש תשתיות? ההסכם הוא רק על דור 3 ו-4. בעתיד חחברות עגיין יוכלו לבנות בעצמן אם צריך...לא שתדרים חדשים יכולים להגיע אל ארצינו מהר גם ככה...

סה?כ נשמע מהלך מנצח לכל הצדדים.

5. 2 משתמשים אמרו תודה ל- ipxp על ההודעה

natish (18/12/13), RAiNZ (18/12/13)

רכז טכנאים ג׳ון ברייס הסמל האישי של Shai Mizrachi
    תודה
    1,268
    הודו לי 1,753 פעמים ב 850 הודעות

אם ניקח לדוגמה את גולן טלקום:
    עד היום היא השקיעה בתשתיות משלה + נשענה על תשתיות של סלקום, והציעה מסלול של 99 ש?ח לחודש ללא הגבלה.

אחרי האיחוד, גולן טלקום תחסוך הרבה מאוד כסף מכיוון שהיא מתחלקת עם סלקום בהקמה ותחזוקת תשתיות משותפות.

אני דווקא רואה פה חברה שתחסוך כסף ותוכל להציע תכניות אטרקטיביות יותר.

נערך לאחרונה על ידי Shai Mizrachi; 18/12/13 בשעה 19:34.

7. 2 משתמשים אמרו תודה ל- Shai Mizrachi על ההודעה

natish (18/12/13), RAiNZ (18/12/13)

מנהל צוות כתיבה הסמל האישי של ebest
    תודה
    633
    הודו לי 828 פעמים ב 531 הודעות

אומרים ?על הדבש ועל העוקץ?... יש בזה סיכון לא קטן ואני מסכים לחלוטין, אך יש בזה גם ייתרון מאוד גדול עבור הספקיות ועבור הצרכנים.

במידה והממנוה על ההגבלים ייתן אור ירוק למהלך (במידה ואכן הכל יהיה כשר שם) אני רואה דווקא הצלחה דיי גדולה בשוק התקשורת הישראלי. בעיות היו ויהיו תמיד, נקווה רק שהחברות הללו יידעו להתמודד עימם טוב יותר.

מנהל צוות כתיבה iPhónes.co.il
    עקבו אחרי ebest בטוויטר : @ebest60
    נסתרות הן דרכי הא(פ)ל...

חבר צוות תמיכה הסמל האישי של dorpnhs
    תודה
    92
    הודו לי 348 פעמים ב 288 הודעות

לא יודע מה דעתי בעניין.
    מצד אחד המהלך הזה יעשה טוב לחברות ויחסוך להם הרבה כסף, ומה שעושה טוב לחברות אמור לעשות טוב גם ללקוחות..
    מצד שני ההיגיון הפשוט אומר שזה ייצור עומס רצחני על התשתית, מה זה אומר לגבי איכות הרשת כשיש עומס תמידי? רק בשביל שיהיה לי רשום בסטטוט-בר LTE?

Editor-in-chief הסמל האישי של natish
    תודה
    2,089
    הודו לי 7,571 פעמים ב 3,502 הודעות

ציטוט נכתב במקור על ידי dorpnhs צפיה בהודעה
    לא יודע מה דעתי בעניין.
    מצד אחד המהלך הזה יעשה טוב לחברות ויחסוך להם הרבה כסף, ומה שעושה טוב לחברות אמור לעשות טוב גם ללקוחות..
    מצד שני ההיגיון הפשוט אומר שזה ייצור עומס רצחני על התשתית, מה זה אומר לגבי איכות הרשת כשיש עומס תמידי?
    כבר היום יש לך ?עומס? על התשתיות כשעל הרשתות של חברות הסלולר רוכבות כל מיני רשתות נוספות, כמו גולן על סלקום, הוט מובייל על פלאפון וזה מבלי להחשיב את הרשתות הווירטואליות (mvno). אז אם אחרי זה הכל בסדר אז לא נראה לי שתהיה בעיה.

חבר צוות תמיכה הסמל האישי של dorpnhs
    תודה
    92
    הודו לי 348 פעמים ב 288 הודעות

ציטוט נכתב במקור על ידי natish צפיה בהודעה
    כבר היום יש לך ?עומס? על התשתיות כשעל הרשתות של חברות הסלולר רוכבות כל מיני רשתות נוספות, כמו גולן על סלקום, הוט מובייל על פלאפון וזה מבלי להחשיב את הרשתות הווירטואליות (mvno). אז אם אחרי זה הכל בסדר אז לא נראה לי שתהיה בעיה.
    כן זה נכון, וזו בעיה בפני עצמה.
    שיתוף הרשת גורמת לאיכות הרשת לרדת משמעותית, אני אישית מרגיש את זה.

אבל אני מתכוון לזה שהעומס יוכפל, כי הרשת תתחלק לדוגמה, בין לקוחות פלאפון סלקום וגולן.
    שכיום רוב התעבורה של החברות האלו נמצאות ברשתות נפרדות.
    בנוסף על החלוקה הזאת יהיו את הרשתות הוירטואליות שימשיכו להאט את הרשת.

אם זה אכן ככה, הרשת הישראלית תישאר גרועה גם בLTE.

מנהל צוות כתיבה הסמל האישי של ebest
    תודה
    633
    הודו לי 828 פעמים ב 531 הודעות

ציטוט נכתב במקור על ידי dorpnhs צפיה בהודעה
    אם זה אכן ככה, הרשת הישראלית תישאר גרועה גם בLTE.
    גרועה? אני לא כל כך בטוח...כבר היום אני בסך הכל נהנה מהרשת הסלולרית, וכמעט אף פעם אין לי בעיות קליטה או ניתוקים סתמיים.

אגב שהייתי חודש שלם בארה?ב, השתגעתי מהעובדה שבקושי הייתה לי קליטה של דור 3 (אם בכלל) ולרוב נאלצתי להסתפק בדור 2 במקרה הטוב או בחוסר קליטה מוחלט. כך שלדעתי האישית הפריסה פה בארץ בסך הכל סבירה עד טובה.

מנהל צוות כתיבה iPhónes.co.il
    עקבו אחרי ebest בטוויטר : @ebest60
    נסתרות הן דרכי הא(פ)ל...

רכז טכנאים ג׳ון ברייס הסמל האישי של Shai Mizrachi
    תודה
    1,268
    הודו לי 1,753 פעמים ב 850 הודעות

גרוע זה היה פעם כשהיינו מקבלים חשבוניות של 400, 600 ו-2,000 ש?ח לעסקיים.
    עסק ששילם 2,000 שקל חשבון טלפון זה לאו דווקא עצמאי שהצליח לגמור את החודש, אבל לא הפריע לאף אחד לשחוט אותו.

אז גרוע זה היסטוריה.
    היום רוב אזרחי מדינת ישראל שמחזיקים בסמארטפון, עובדים עם וואטסאפ, ווייז, פייסבוק וגוגל. גרוע? דודה שלי תספר לך שהכל בסדר אצלה.
    אני בגולן, וכנל - הכל בסדר, יכול להיות מהיר יותר, אבל אני בהחלט מסתפק בזה ואפילו לא עובר לפלאפון שיש לי אצלה דיל זהה לגמרי, אף על פי שמהירות הגלישה שם מהירה יותר והרשת יציבה יותר.

נחיה ונראה איך תשפיעה עלינו איחוד התשתיות של החברות אם בכלל.
    קשה לי להאמין שנגיע למצב של אינטרנט איטי יותר מעכשיו, החברות לא יתנו לזה לקרות.
    אגב, אין דבר יותר בזיוני מהניתוקים, מעבר לדור שני, חוסר קליטה, גלישה איטית של רשת T Mobile, ענקית סלולר.. איפה? בארה?ב.

אז ברוך שפטרנו מעונשו של זה, ומחזירי הסלולר השמנים, ורק חסר שנמשיך להתלונן אחרי שסוף סוף קיבלנו בפעם הראשונה במדינת ישראל מהפיכה שריסקה טייקונים.

14. 2 משתמשים אמרו תודה ל- Shai Mizrachi על ההודעה

Jose.r (19/12/13), natish (18/12/13)

+ פרסם תגובה
עמוד 1 מתוך 3 123 אחרוןאחרון