+ פרסם תגובה
עמוד 1 מתוך 3 123 אחרוןאחרון
תוצאות 1 עד 10 מ 24
    מנהל צוות כתיבה הסמל האישי של ebest
    תודה
    633
    הודו לי 828 פעמים ב 531 הודעות

ברירת מחדל אינטל מתחילה לייצר שבבי ARM

אינטל הכריזו רשמית כי הם עובדים על מעבדים חדשים מסוג ARM אשר עובדים בארכיטקטורת 64-Bit אשר יתחילו להגיע לשווקים כבר ב-2014.
    ?

מסתבר שאפל יודעת לחדש ללא הפסקה ועל הדרך גם לטלטל את השוק פעם נוספת. אחרי ההכרזה בתחילת אוקטובר על האייפון 5s בעל שבב ה-A7 החדש אשר עובד על ארכיטקטורת 64-Bit, ענקית השבבים האלקטרוניים, אינטל, הודיעה כי היא מצטרפת גם כן למירוץ בעזרת שחקן החיזוק החדש שלה: ייצור שבבי ARM חדשים בעל ארכיטקטורה דומה.
    אך מסתבר שגלי ההדף שנוצרו לאחר ההכרזה על המעבד החדש לא גרמו רק לשחקנים חדשים להיכנס לתחום אלא גם לחשיבה מחדש על השוק ע?י שחקנים וותיקים, זאת לאחר שמנהל השיווק הכללי של חברת Qualcomm, אחת מהמתחרות הגדולות בשוק המעבדים הניידים, מר ארנולד צ?נדרסקהר הועבר מתפקידו בחברה לאחר שהתבטא בגנות המעבד החדש בעל טכנולוגיית ה-64-Bit של אפל.

אז מה זה בכלל 64-Bit?

לפני שנצלול לתוך ההכרזה עצמה ומה המשמעות שלה, ישנם אנשים רבים באוכלוסיה אשר אינם יודעים מה המשמעות בכלל של צמד המילים הללו: 64-Bit ומה זה בעצם עוזר להם.
    אז עבור אותם האנשים הללו, להלן הסבר קצר של מה שעומד מאחורי הטכנולוגיה הזו ובמה היא משפיעה על חיינו:

בעולם השבבים (מעבדים) ישנם שני סוגים עיקריים אשר מכונים X-Bit כאשר ה-X מציין מספר (32 או 64), ומספר זה מציין את רוחבם של האוגרים (Registers באנגלית, לא החיה הפרוותית שאתם מכירים) שהם בעצם סוג של זיכרון פיזי על המעבד שבתוכו נשמרות הפקודות שהמעבד יבצע, ואת רוחבם של המצביעים (Pointers באנגלית) שתפקידם להצביע למעבד באיזה אוגר נמצאת הפקודה הבאה לביצוע. כיום רוב השבבים המיוצרים הם בעלי רוחב זהה של האוגרים והמצביעים והשוני הוא רק בכמות שלהם.

אז מה בעצם היתרונות של המעבדים האלו אם ככה?
    • כאשר המעבד צריך להתמודד עם כמות מידע מסויימת, מעבד רגיל (32-Bit) יוכל לקבל רק עד 32 ביטים (פולסים חשמליים המתורגמים לשפת מכונה) בבת אחת, בעוד מעבד 64-Bit יקבל פעולות רבות יותר בפעולת עיבוד אחת.

• יתרון נוסף ניתן למצוא בעצם היכולת של מעבדי 64-Bit לתת לתוכנות אחרות להשתמש בכמות RAM גדולה יותר לצורך העבודה שלהן ובכך לגרום להן לעבוד מהר יותר וזאת בניגוד למעבדי 32-Bit אשר יכולים לספק רק עד 4GB לכל היותר לכלל התוכנות הפועלות באותו הרגע.

• היתרון המשמעותי ביותר עבור המשתמשים הפשוטים הוא כמובן - מהירות! עצם השימוש בארכיטקטורה החדשה, נותן לאפלציקציות הרצות על המכשיר מרווח נשימה גדול יותר בעזרת שימוש ב-RAM (כמו שכבר ציינתי) וכמו כן מאפשר שליחה של יותר פקודות עיבוד בפעם אחת (כפי שצויין לעיל).

השחקן החדש במגרש

כפי שציינתי בכותרת, חברת אינטל הוציאה הצהרה רשמית אשר היכתה גלים בתעשיית הטכנולוגיה כאשר היא הכריזה כי היא תפתח חזית חדשה מול יריבתה הגדולה TSMC - חברת ענק המייצרת שבבי ARM עבור כמה מהחברות הגדולות בשוק כגון: Qualcomm, NVidia ועוד - ובעצם תתחיל לייצר מעבדים המבוססים על המודל של חברת השבבים הבריטית ARM Holdings.

לא רק שענקית השבבים נכנסת לשוק שבבי ה-ARM המשמשים מכשירים ניידים כגון: טלפונים סלולרים וטאבלטים, החברה הודיעה כי היא תחל לייצר שבבים בעלי טכנולוגיית 64-Bit למכשירים ניידים כבר בשנה הקרובה, 2014. המזגין פורבס דיווח כי את ההצהרה על התחלת הפיתוח והייצור של אינטל, שיחררה הפרטנרית שלה, חברת אלטרה (Aletra), בכנס של מפתחי ARM שנערך לפני כשבוע.

ההודעה הנ?ל גורמת להמון תהיות כאשר לוקחים בחשבון כי חברת אינטל מייצרת שבבים המתחרים בטכנולוגיית ה-ARM עם סדרת השבבים המכונה Intel’s Atom ובעזרתם היא מתחרה עם חברות כמו Qualcomm בעלת מעבדי ה-SnapDragon, חברת NVidia עם מעבדי ה-Tegra ואף מול אפל בעלת סדרת מעבדי ה-Ax שלה.

התחרות על השבבים מתחילה

נכון להיום, על אף היותה של אפל יצרנית ומפתחת השבבים הניידים של עצמה, מגמה אשר התחילה עוד בשנת 2009 עם מעבד ה-A4 שהוצג באייפד הראשון, היא נאלצת להשתמש בשירותיה של יריבתה המרה - סמסונג - על מנת לייצר את השבבים הללו בייצור המוני.
    עובדה זו גוררת בעיה עבור אפל, כאשר סמסונג זוכה להצצה מקרוב לשבבים החדשים של אפל שנה לפני צאתם לשוק המסחרי, ובכך נותן לחברה הדרום קוריאנית את האפשרות להכיר מקרוב מאוד את טכנולוגיות העתיד של אפל.

יש לציין כי היצרנית של מכשירי הגלאקסי לא חסכה כספים ומשאבים על חשבון הפרטיות של אפל, ועל כן היא השקיעה 14 מיליארד דולר(!!!) בהקמתו של מפעל לייצור השבבים של אפל, הממוקם באוסטין טקסס, וזאת רק על מנת לרצות את אפל ולעמוד בדרישותיה המחמירות של החברה בכל הנוגע לייצור השבבים שלה.

חשוב לציין כי חברת אפל גיששה בעבר אצל יצרנית השבבים TSMC על מנת שהאחרונה תייצר בעבורה את השבבים אותם היא מפתחת, אך לבסוף המגעים עלו בתוהו כאשר חברת TSMC מצאה כי דרישותיה של אפל הינם מעל ליכולות שלהם בעיקר בעקבות הסטנדרטים המדוייקים של אפל בכל הקשור לייצור השבבים, אך מעל הכל - כמות השבבים הנדרשת לכל שנה (נכון להיום אפל מייצרת כ-300 מיליון שבבים לשנה!).

מאחר ואינטל מצטרפת למירוץ ייצור שבבים מסוג ARM אשר בניהם גם שבבי 64-Bit, זוהי קריצה לעבר אפל אשר יכולה להעמיק את התקשרותה עם אינטל ובעצם להעביר את ייצור השבבים שלה מחברת סמסונג אליה, ידיעה אשר מלחיצה את סמסונג מאוד. האם נראה בקרוב מעבר לשבבים המיוצרים ע?י אינטל? ככל הנראה נדע את כל זאת בעתיד הקרוב.
    תמונות מצורפות תמונות מצורפות

נערך לאחרונה על ידי ebest; 05/11/13 בשעה 19:41.
    מנהל צוות כתיבה iPhónes.co.il
    עקבו אחרי ebest בטוויטר : @ebest60
    נסתרות הן דרכי הא(פ)ל...

2. 2 משתמשים אמרו תודה ל- ebest על ההודעה

RAiNZ (05/11/13), Shai Mizrachi (05/11/13)

iPhoner ותיק
    תודה
    89
    הודו לי 210 פעמים ב 130 הודעות

ברירת מחדל תגובה להודעה: אינטל מתחילה לייצר שבבי ARM

עם כל הכבוד, הכתבה הזאת מפספסת את העיקר. משום מה אתה נדבק לספין האפליסטי של סוגיית ה-64 ביט - שזו התקדמות טבעית אבל בשלב זה לא באמת דרמטית (יקח זמן עד שנראה תוכנה שתנצל את היכולת הזאת ולמען האמת כרגע גם החומרה לא ממש מנצלת את היכולת הזו).
    אני מניח שאפשר לראות את כל העולם דרך החריץ של המחט (לא רציתי להשתמש בביטוי גס יותר) של אפל, בטח שבאתר הזה...
    אבל הלב של הידיעה הזו הוא המעבר של אינטל לייצור מעבדים בארכיטקטורת ARM שזו לכל דבר ועניין הודעת כניעה של אינטל שהבינה שהיא נדחקת לחלוטין החוצה מתחום המובייל שהוא שוק בצמיחה בעוד שתחום המיחשוב האישי והשולחני נמצע בדעיכה.
    32 או 64 ביט זו הסוגייה השולית בכל העניין הזה. בשלב כזה או אחר היה ברור שכל התעשייה תעבור ל-64 ביט זה הרי קרה כבר לפני כמה שנים במעבדי המחשבים. האם זה היה חיוני שיקרה עכשיו? לא ממש בטוח אבל אפל החליטו שזה כנראה יחזק את הכוח השיווקי שלהם ועשו את המעבר. ועכשיו כרגיל כל השוק יישר קו ועד הסיבוב הבא כל מכשירי הפרימיום יהיו עם מעבדי 64 ביט (עם פחות מ-4 גיגה זכרון ראם, אבל למה להתקטנן...).
    המעבר של אינטל לארכיטקטורת ARM הוא למעשה הודאה בכך שמדובר בסטנדרט של התעשיה כיום והחדשה המרעישה היא שמדובר בתבוסה של אינטל. ולא, לא בגלל אפל, אלא פשוט כי אינטל לא השכילה לפתח פלטפורמה מתחרה למובייל והיא קפאה על השמרים והיה לה נוח עם השליטה שלה בעולם ה-pc המתפורר. כמו מיקרוסופט אינטל התעוררה קצת מאוחר אבל שלא כמו מיקרוספוט לדעתי אין לה שום בעיה להשתלב - הסיבה היא פשוטה מדובר בשוק מתפתח בטירוף שצמא לפסי ייצור של מעבדים ושבבים וכל עוד לא מדובר בשוק רוויי, הניסיון של אינטל בייצור שבבים, הכמות העצומה של מפעלים שיש לה והיכולת לעמוד בסטנדרט איכות גבוה נותנים לה יתרון בשוק.

נערך לאחרונה על ידי פונטיוס; 05/11/13 בשעה 05:45.

4. 3 משתמשים אמרו תודה ל- פונטיוס על ההודעה

ebest (05/11/13), natish (05/11/13), ymeiner (06/11/13)

תודה
    633

אני מסכים מאוד עם התגובה שלך, אך עם זאת, בתור אתר המסקר דברים הקשורים בצורה כזאת או אחרת עם אפל, החלטתי להתמקד במשמעות המהלך הזה אל מול שאר החברות המייצרות שבבים כאלו וכמובן אל מול אפל עצמה (ומה זה אומר לגביה).
    בכל מקרה אקח לתשומת ליבי את ההערות שלך על מנת שהכתבות הבאות יהיו אפילו יותר מדויקות
    תודה רבה על התגובה

iPhoner ותיק
    תודה
    89
    הודו לי 210 פעמים ב 130 הודעות

ראשית כל - התנצלות.
    הדבר הראשון שהייתי צריך לכתוב זה כל הכבוד על ההשקעה. לכתוב כתבה על נושא כל כך טכני וגם לא לגלוש להסברים סופר דופר טכניים ובלתי ברורים זו משימה מאוד לא פשוטה ואתה עמדת בכך בכבוד, ועל כך - שאפו.

שנית, אני זוכר שכשאני למדתי מדעי המחשב לפני 12-13 שנה אינטל מלכה בעולם עם המעבדים שלה. מבלי להיכנס ליותר מדי הסברים טכניים אני אציין שקיימות שתי גישות לגבי תכנון מעבדים האחת היא גישת CISC שבה המעבד יודע לבצע פעולות מורכבות, וגישת RISC שבה המעבד יודע לכאורה לבצע פעולות פשוטות יותר. למרות שזה לא טריוויאלי מסתבר שמעבדי RISC הם מעבדים יעילים יותר לפחות לצרכים מסויימים. אינטל הייתה (ועודנה) מלכת מעבדי ה-CISC וההתמחות שלה בתחום זה הייתה היתרון שלה. היה נראה שהעולם צועד כל הזמן לכיוון מעבדי CISC חזקים יותר ומהירים יותר וטכנולוגיית ה-RISC התפתחה לה בשוליים. אם מישהו היה אומר לנו באוניברסיטה שיבוא יום ואינטל תעבור לייצר מעבדי RISC שאלו הם מעבדי ARM היו פשוט צוחקים עליו. זה כמו שמייקרוסופט תעבור לשווק macos (בהנחה שהייתה יכולה לקבל רישיון לעשות זאת). אבל מסתבר שצוחק מי שצוחק אחרון, וההתפתחות בעולם המובייל גרמה גם לרעידת אדמה בעולם המעבדים וגם אינטל המובילה והעוצמתית הפכה לנגררת ומובלת...

7. 3 משתמשים אמרו תודה ל- פונטיוס על ההודעה

ebest (05/11/13), natish (05/11/13), RAiNZ (05/11/13)

iPhoner מתקדם
    תודה
    92
    הודו לי 86 פעמים ב 65 הודעות

כל הכבוד על ההקשעה, כמה נקודות למחשבה :
    לחברה גדולה כמו intel יש Road map לשנים קדימה, אני בספק מאוד אם הם קמו בוקר אחד והחליטו על מהלך כזה ובטח שלא בעקבות מה שאפל עושים.
    אפל לא טילטלה את השוק , זה מעבר אבולוציוני מתבקש בעולם הסלולר.

המנסר מוגאס
    תודה
    6,497
    הודו לי 6,982 פעמים ב 2,921 הודעות

כל הכבוד על ההשקעה ועל הכתבה האיכותית ביותר הזו.
    אתה אומנם חדש פה, אבל אלא אם כן הייתי מעורב באתר הזה, בחיים לא הייתי יודע זאת על פי איכות הכתיבה שלך, מכיוון שהיא מקצועית ביותר. שאפו!

10. 3 משתמשים אמרו תודה ל- RAiNZ על ההודעה

ebest (05/11/13), iFOX (06/11/13), SYosi (06/11/13)

iPhoner ותיק
    תודה
    143
    הודו לי 230 פעמים ב 143 הודעות

תיראה אני לא מבין גדול במעבדים ונתונים טכניים אבל להגיד שאפל לא טלטלה את השוק זה פשוט לא נכון..
    כל הטיעונים נכון: אין 4 ג?יגה, אפליקציות לא תומכות, התקדמות אבולוציונית וכו וכו
    אבל בפועל אפל, מסיבות שלה, שלא תמיד אנחנו רואים הייתה החלוצה בתחום המובייל עם מעבד 64 ביט.
    אני לא טוען עכשיו שאפל המציאה את הגלגל מחדש אבל היא בהחלט הוסיפה ל?חד-אופן? שנסענו עליו עד עכשיו גלגל נוסף והפכו אותו לאופניים.. ותיראה איזה יופי לנו (הלקוחות הסופיים של כל החברות/פלטפורמות מובייל) אוטוטו כולנו נהנה מעולם 64 ביט רק בגלל שאפל הרימה את הכפפה ועשתה את הצעד הזה (ראשונה,שוב!).
    שוב אני לא ניכנס לסיבות שלה למהלך הזה אבל בפועל iOS היא המערכת היחידה שתומכת ב 64 ביט ושלמפתחים שלה יש את הגישה בערכת הפיתוח לטכנולוגיה הזו. אז אולי זה גימיק שיווקי בנתיים אבל עד שגוגל / מיקרוסופט יעדכנו את המערכות (שעכשיו יצאו לשוק כך שיקח זמן עד לעדכון גדול נוסף) לתמוך ב 64 ביט משתמשי iOS יהנו מאפליקציות ומערכת שיודעות לנצל את הגימיק הזה. חוץ מזה.. אין חכם כבעל ניסיון! וניסיון עם מעבד 64 במשך שנה לפני כולם זה משהו שאי אפשר להתעלם ממנו.

iPhoner ותיק
    תודה
    143
    הודו לי 230 פעמים ב 143 הודעות

אגב אחלה כתבה! תודה רבה!

iPhoner מתקדם
    תודה
    92
    הודו לי 86 פעמים ב 65 הודעות

ציטוט נכתב במקור על ידי chen.s צפיה בהודעה
    תיראה אני לא מבין גדול במעבדים ונתונים טכניים אבל להגיד שאפל לא טלטלה את השוק זה פשוט לא נכון..
    כל הטיעונים נכון: אין 4 ג?יגה, אפליקציות לא תומכות, התקדמות אבולוציונית וכו וכו
    אבל בפועל אפל, מסיבות שלה, שלא תמיד אנחנו רואים הייתה החלוצה בתחום המובייל עם מעבד 64 ביט.
    אני לא טוען עכשיו שאפל המציאה את הגלגל מחדש אבל היא בהחלט הוסיפה ל?חד-אופן? שנסענו עליו עד עכשיו גלגל נוסף והפכו אותו לאופניים.. ותיראה איזה יופי לנו (הלקוחות הסופיים של כל החברות/פלטפורמות מובייל) אוטוטו כולנו נהנה מעולם 64 ביט רק בגלל שאפל הרימה את הכפפה ועשתה את הצעד הזה (ראשונה,שוב!).
    שוב אני לא ניכנס לסיבות שלה למהלך הזה אבל בפועל iOS היא המערכת היחידה שתומכת ב 64 ביט ושלמפתחים שלה יש את הגישה בערכת הפיתוח לטכנולוגיה הזו. אז אולי זה גימיק שיווקי בנתיים אבל עד שגוגל / מיקרוסופט יעדכנו את המערכות (שעכשיו יצאו לשוק כך שיקח זמן עד לעדכון גדול נוסף) לתמוך ב 64 ביט משתמשי iOS יהנו מאפליקציות ומערכת שיודעות לנצל את הגימיק הזה. חוץ מזה.. אין חכם כבעל ניסיון! וניסיון עם מעבד 64 במשך שנה לפני כולם זה משהו שאי אפשר להתעלם ממנו.
    אפל לא המציאה את הארכיטקטורה של 64 ביט , אתם ממש מוציאים את העניין הזה מכל פרופורציה.

היתרונות של אפל הן עיצוב וחווית משתמש .... להתחיל להתפאר פה על ארכיטקטורת 64 ביט זה לא יותר מבלבולי שכל.

תודה
    633

ציטוט נכתב במקור על ידי mrBig00 צפיה בהודעה
    אפל לא המציאה את הארכיטקטורה של 64 ביט , אתם ממש מוציאים את העניין הזה מכל פרופורציה.

היתרונות של אפל הן עיצוב וחווית משתמש .... להתחיל להתפאר פה על ארכיטקטורת 64 ביט זה לא יותר מבלבולי שכל.
    אין ויכוח על זה שאפל לא המציאה את טכנולוגיית ה-64 ביט, אבל מצד שני היא הראשונה להשתמש בה במכשיר נייד כדוגמאת טלפון סלולרי או טאבלט.
    כמו שאני מכיר את השוק, עד שאפל לא עושה צעד דרמתי שכזה, השוק קופא על שמריו ולא מחדש יותר מידיי.

אפשר לראות את זה בעולם הסלולרי שלא התפתח יותר מידיי עד הצגת האייפון, כנ?ל לגביי האייפד וכו?
    אפל הכניסה חיים לשווקים שהיו רדומים ובעצם כך קידמה אותם לעבר העתיד ולעבר התחרות האמיתית על לב הצרכן.

אני לא חסיד של אפל (שלא תבין אותי לא נכון) אבל מצד שני אני בהחלט נותן להם ח?ח על הפועל שלהם בקידום הטכנולוגיה צעד אחד נוסף קדימה, והטילטולים שהם מביאים לשווקים כדי שיתעוררו מחדש.

בשורה התחתונה הצרכנים מרוויחים מהדברים האלה אחרי הכל, תחשוב על זה ככה

מנהל צוות כתיבה iPhónes.co.il
    עקבו אחרי ebest בטוויטר : @ebest60
    נסתרות הן דרכי הא(פ)ל...

+ פרסם תגובה
עמוד 1 מתוך 3 123 אחרוןאחרון