+ פרסם תגובה
עמוד 1 מתוך 2 12 אחרוןאחרון
תוצאות 1 עד 10 מ 14
    המנסר מוגאס
    תודה
    6,497
    הודו לי 6,982 פעמים ב 2,921 הודעות

ברירת מחדל הזול הוא היקר, והזקן הוא הצעיר (דעה)

כתבת דעה על מכשירי סמארטפון יקרים אל מול מכשירי סמארטפון זולים, והתופעה שבה יותר ויותר ילדים וזקנים משתמשים כעת במכשירי סמארטפון זולים.

מבצע. זול. חצי מחיר. 1+1. חינם. אלו כמה מילים אשר נחשבות למילות קסם בלקסיקון הישראלי. הן נחשבות למילות קסם מפאת ההשפעה שיש להן על התודעה של הצרכן הישראלי. צרכן שלא תכנן להוציא סכום כסף או לרכוש מוצר מסויים עשוי לעשות זאת בכל זאת, במידה ואחת ממילות הקסם האלו קשורה לעניין: "מה זה?! - קרש חיתוך מתקפל מסגסוגת טיטניום, עם מד טמפרטורה מובנה - בחצי מחיר?! (רק 1399 במקום 2099!) - אני חייב לקנות!". אבל מה, כאשר הלקוח הישראלי מתכנן לרכוש מוצר שהוא באמת צריך, אז פתאום הכסף הופך לשיקול משמעותי. אם לפי הלוגיקה העקומה הזו - מוצר שקונים באימפולס הוא יקר, אזי מוצר שקונים לפי צורך צריך להיות זול, נכון?

הכל סובב בסופו של דבר סביב הכסף. אדרבא במדינת ישראל בשנת 2013, כאשר המצב הכלכלי הוא כזה שמטיב עם המיעוט ומעיק על הכלל. למעט כמה קשרים שיש לי אשר חיים בעולם שבו המחסור בכסף אינו פקטור, כל השאר (חברים, משפחה) חיים בסיטואציה יום-יומית שבה הם רואים את יוקר המחיה עולה בכל שנה, בעוד שהמשכורות נשארות נמוכות ביחס ליוקר המחיה בהשוואה לשאר מדינות העולם המפותחות. זו לא אומרת שלא ניתן לחיות כאן בכבוד, אך בהחלט צריך לחשוב פעמיים לפני שמפוצצים סכומי כסף גדולים, אדרבא כאשר כל מושג "שירות הלקוחות" בישראל הוא בדיחה רעה על חשבונו של הצרכן.

בדיוק כפי שמוסד הביטוח הלאומי מתמחה בלהעביר אנשים בשבעת מדורי גהנום, כך גם מרכזי שירות הלקוחות בישראל מתמחים באומנות היאוש והתסכול של הלקוחות. זו רק אחת הסיבות שחשוב להקפיד לא רק על איכות המוצר שנקנה, אלא על איכות המקום שממנו קונים. אך בישראל של שנת 2013, ניתן למצוא תלונות על כל חברה גדולה שקיימת בשוק. סיפורי הזוועה קיימים ומתועדים ברחבי הרשת, מעל גבי בלוגים ודפי פייסבוק, ורבים מבעלי היכולת מעדיפים (כמוני) לרכוש מוצרים בחו"ל ולחסוך כמה מאות, ולפעמים גם כמה אלפים. אבל לאלו שאין להם את האלטרנטיבה הזו, צריך להיות עקרון מנחה שימנע מהם עוגמת נפש. העקרון הזה למעשה קיים, אך רבים מתעלמים ממנו.

הזול הוא היקר, והיקר הוא הזול.
    מחשבים, סמארטפונים, טאבלטים, נגנים. בתחום הטכנולוגי, האמרה הזו נכונה יותר מבהרבה שווקים אחרים. אפשר להסתדר עם ביגוד זול, עם ציוד מטבח זול, עם מוצרי ניקוי זולים, עם רהיטים זולים ועוד הרבה תחומים ומוצרים אחרים. אך אלקטרוניקה צרכנית? - ממש לא. עוד לא קם הבן אדם שניסה לטעון משהו מגוחך כגון: "הטאבלט לנובו שלי אוכל את הנקסוס 7 שלך בלי מלח", או "הגלאקסי Ace שלי לא רואה את האייפון שלך ממטר". הסיבה הפשוטה היא שמוצר אלקטרוני זול הוא כזה אשר מראש מבטיח חווית שימוש נחותה אשר רק מחקה את חווית השימוש במוצרים איכותיים יותר. משהו בסגנון של "להיות בלי, ולהרגיש עם".

ישנם הרבה מוצרים זולים שכאלו בשוק - טאבלטים וסמארטפונים זולים אשר שווים פחות מכמות הכסף שהושקעה בייצור האריזה שבה הם נמכרים. ישנם גם היוצאים מן הכלל בתחום המכשירים הזולים, כמו ה-MX 2 שכתבתי עליו לאחרונה, אך שוב פעם - היוצאים מן הכלל אינם הכלל. ברוב המקרים המוצרים הזולים הללו מתקלקלים מהר, וגורמים לעוגמת נפש בגלל אובדן השעות שבהן צריך להתרוצץ ולדאוג לתיקון המכשיר, ובסופו של דבר (כי זה בלתי נמנע) מאובדן ההשקעה. המשוואה היא פשוטה: צרכן קונה מוצר זול, ועד מהרה חוזר לחנות בשביל לתקן/להחליף אותו. החנות מפנה אותו לשירות הלקוחות, שם מתחיל מסעו במדורי הגהנום.

מה שאני מנסה לומר פה למעשה, הוא שבמקום להוציא חצי מחיר על משהו זול - עדיף לחסוך את הכסף ולהשקיע יותר - כמה חודשים לאחר מכן - במוצר יקר ואיכותי יותר. הבחירה האישית שלי היא במוצרי אפל (לא שזה מפתיע אף אחד), אך המוצרים של אפל אינם היחידים בשוק שנופלים תחת קטגוריית הפרמיום. לחברת אסוס יש כמה מחשבים וטאבלטים שאינם זולים, אך בהחלט שווים את ההשקעה. מכשירי הגלאקסי היקרים יותר של סמסונג כמו האס 3 (בקרוב גם 4) והנוט 2 בהחלט שווים את ההשקעה - לא קשה לפספס את המוצרים המובילים בכל אחת מהקטגוריות הללו.

אך לצערי, בישראל, אפילו פחות קשה לפספס את המוצרים הזולים הללו אשר פשוט משולים בעיני כמלכודת דבש. היתרון המיידי הוא החסכון, אך היתרון הזה במהרה מתגלה כחסרון. אופן אחד שבו התופעה הזו מתבטאת במלוא "הדרה", הוא שוק הסמארטפונים שמיועד לילדים. בחיי שאין לי מושג קלוש איך הגענו למצב שבו זה לגיטימי בכל צורה אפשרית שלילדים בכיתות א-ב יש מכשיר פלאפון (שלא לדבר על סמארטפון). אנשים מהדור שלי (שזה עתה מחליפים קידומת בפעם השניה בחייהם) לא ראו מכשיר פלאפון עד אמצע החיים (גיל 14-15), ואנחנו יצאנו בסדר גמור. הייתה לנו אחלה של ילדות גם בלי אנגרי בירדס. למה ילד בכיתה א' צריך סמארטפון?

ובכן, כי הסמארטפון של היום מקביל לנעלי האייר ג'ורדן של תקופתינו: הוא מותג בעל ערך ובעל השלכות חברתיות. הילד שאין לו סמארטפון במהרה יתחיל להרגיש כמו מצורע מבחינה חברתית, כי העולם של הילדים מחקה את עולם המבוגרים, אם כי הוא הרבה יותר אכזרי: הסמארטפון הוא סמל סטטוס. ומי שאין לו סטטוס, פשוט לא קיים. ובעולם שבו המידע הזמין הוא כה נגיש, קשה מאוד לשמור על ריכוז ועניין למשך זמן רב - ואני מדבר פה על המבוגרים שבינינו, אז אדרבא מצבם של הילדים הוא בכי רע. אבל זה בסדר, קונים להם סמארטפון ואז מסממים אותם עם ריטלין, שולחים אותם לחוג, והמצפון נקי. אני לא הייתי קונה לילד שלי סמארטפון. שיהיה מצורע חברתית מבחינתי - זה רק יהפוך אותו לאדם טוב יותר.

גם על גיל הזהב התופעה הזו לא פוסחת:
    "אני צריך לקנות לאבא/סבא שלי מכשיר סמארטפון. למה? - כי גם הוא, בגילו המופלג, צריך להתקדם בחיים. זה, וכי הוא כבר לא יכול לראות את המספרים ואת מה שרשום על המסך של מכשיר הנוקיה 3210 שלו. אה, וגם כי פדיחות להסתובב איתו כשהוא מסתובב עם מכשיר מעידן האבן". אז לוקחים את הזקן האומלל לחנות אלקטרוניקה, ומתעלמים מתחנוניו לגבי העובדה שאין לו מושג איך להבדיל בין סמארטפון לבין חללית, זורקים לו איזו פיסת צואה פלסטיקית ליד, ושלום על ישראל. ללמד אותו איך להשתמש במכשיר? - מה פתאום? - בשביל מה יש את המוכר בחנות?

אנחנו מסתכלים על התמונה הזו בצורה הכי עקומה שיש.
    ילד בכיתה א' לא צריך סמארטפון, לא משנה כמה הוא מתחנן. אדם מבוגר לא צריך בהכרח סמארטפון, אבל אם כן - בהחלט לא מכשיר זול. אם ילד בכיתה א' צריך פלאפון, הוא צריך מכשיר נוקיה פשוט שמסוגל לשרוד את כל הנפילות, החבטות והמכות שהוא צפוי לחוות כחלק משגרת היום של ילד ממוצע. כי גם למכשירי סמארטפון זולים יש מסך מגע, ולרוב כזה אשר קשה למצוא לו חלקי חילוף. אם זקן צריך פלאפון, הוא צריך מכשיר מיוחד למבוגרים בעל מסך גדול ומקשים גדולים - או סמארטפון בעל מסך גדול כמו הגלקסי אס 3 (או אייפון גדול יותר, אם כזה אי פעם יושק).

חובה לעשות חושבים לפני רכישה, ולא בתוך החנות כאשר הדחף לקנות עשוי לגבור על ההיגיון הבריא. את הרצון לחסוך כסף אני בהחלט מבין - אך זהו שיקול שצריך לחשב במלואו, לטווח ארוך. אם קנית מכשיר זול אז חסכת לטווח הקצר, אבל רוב הסיכויים הם כי בטווח הארוך אתה משלם יותר. אם קנית לילד סמארטפון - גם אם הכי זול שיש, אתה עדיין שם את כספך על קרן הצבי. ילדים נופלים, משחקים ספורט, מטפסים, משתוללים, מאבדים, לא זהירים, וגם גונבים אחד מהשני - זה רק עניין של זמן עד שההשקעה הזו תלך פייפן. אה, ואם בא לך לפנק את סבא, אז תן לו מכשיר שבאמת ישרת אותו נאמנה, ולא איזו פיסת דרעק פלסטיקית עם מסך ברזולוציה שנראית כמו הצרות שלי בחיים, אשר יקח לו יותר זמן ללמוד איך להפעיל מאשר משך הזמן שנותר לו לחיות.

המילה "יקר" אינה מילה גסה, חברים. המילה "זול" לעומת זאת?
    תחשבו על זה.
    תמונות מצורפות תמונות מצורפות
    • סוג הקובץ: jpg pay.jpg‏ (8.2 קילובייט, 11702 צפיות)

2. 4 משתמשים אמרו תודה ל- RAiNZ על ההודעה

איתי אליעזר (05/05/13), תומר צייטלין (15/05/13), BennyMarks (02/05/13), shay25 (03/05/13)

iPhoner ותיק
    תודה
    39
    הודו לי 43 פעמים ב 32 הודעות

ברירת מחדל תגובה להודעה: הזול הוא היקר, והזקן הוא הצעיר (דעה)

אני בכיתה ו? ואני ממש מסכים איתך, אגב איך אני גורם לאמא שלי לקנות לי טלפון?

המנסר מוגאס
    תודה
    6,497
    הודו לי 6,982 פעמים ב 2,921 הודעות

ציטוט נכתב במקור על ידי rughchf צפיה בהודעה
    חחחחחחחח
    תגיד לה שזה על המצפון שלה אם לא יהיו לך חברים ותהיה בודד ואומלל

5. 2 משתמשים אמרו תודה ל- RAiNZ על ההודעה

joeYYY (05/05/13), shay25 (03/05/13)

iPhoner חדש
    תודה
    3
    הודו לי 23 פעמים ב 15 הודעות

כתבה נהדרת יקירי

7. המשתמשים הבאים אמרו תודה ל sdmf195 על הידיעה:

RAiNZ (02/05/13)

iPhoner חדש
    תודה
    2
    הודו לי 4 פעמים ב 3 הודעות

כתבה מעולה לטעמי.
    לא מעט פעמים אני מוצא עצמי משתהה לנוכח היכולת שלך לנתח את את צורת המחשבה הישראלית ( ולפעמים אנושית) בצורה אובייקטיבית ולהביע אותה במשפט אחד מתמצת (? הלוגיקה העקומה?).
    תודה.

9. 2 משתמשים אמרו תודה ל- DamboDD על ההודעה

joeYYY (05/05/13), RAiNZ (02/05/13)

iPhoner חדש
    תודה
    21
    הודו לי 26 פעמים ב 19 הודעות

כואב לי לקרוא את זה כי זה בדיוק אבא שלי שקנה לאחותי הקטנה טאבלט של חברת crown. בחיי שלא ידעתי שהיה דבר כזה עד שלא החזקתי אותו

11. 2 משתמשים אמרו תודה ל- sedrios על ההודעה

-APPLE- (02/05/13), RAiNZ (02/05/13)

אורח
    תודה
    334
    הודו לי 345 פעמים ב 199 הודעות

ציטוט נכתב במקור על ידי rughchf צפיה בהודעה

שלח לה בקשה ב-whatsapp. זה ימשוך את תשומת ליבה מהר יותר.

האמת היא שבגיל הזה כבר אפשר - לפחות טאבלט, ובתנאי ששומרים על יחס נכון של השקעת זמן בין המכשיר לשאר החיים. למרות הזמן הקצר יחסית שהסמארטפון קיים, הוא תופס מקום נכבד בחיים האנושיים, הרבה מעבר להיותו טלפון, וכדאי ללמוד להשתמש בו כפי שכדאי ללמוד לרכב על אופניים או לעשות רשיון נהיגה.

נערך לאחרונה על ידי BennyMarks; 02/05/13 בשעה 21:05.

13. המשתמשים הבאים אמרו תודה ל BennyMarks על הידיעה:

iPhoner מתחיל
    תודה
    5
    הודו לי 12 פעמים ב 10 הודעות

ממש אהבתי את המשפט האחרון, שבו אתה מדגיש עוד שימוש למילה "זול".
    לעומת זאת אני לא הכי מסכים איתך שילד לא צריך סמארטפון. אני חושב שתמיד ילדים ינסו חקות מבוגרים ואי אפשר למנוע את זה מהם, אבל תמיד אפשר לתת להם מוצרים מותאמים לגילם.
    מה שהם בס"ה רוצים זה להיות גדולים, אני לא יודע איך, אבל אני בטוח שאפשר לתת להם אשליה כזאת בלי לתת להם סמארטפון שביר. אולי לא היום, כי העולם עוד לא התרגל, אבל אני מקווה שדבר כזה יגיע בסוף, כי זה לא משהו כמו סיגריות או אלכוהול שאי אפשר ליצור מותאם לילדים.

אורח
    תודה
    334
    הודו לי 345 פעמים ב 199 הודעות

מוצר מיותר שאנו לא באמת צריכים הוא מעצם הגדרתו - מותרות. ועל מותרות אנו מוכנים לשלם הרבה יותר, ובמיוחד אם הם ב?מבצע?. מוצר הכרחי - שוב על פי הגדרתו הוא מוצר שאנו מוכרחים לרכוש, אך לא תמיד רוצים. לפיכך נשתדל לשלם עבורו פחות ככל האפשר.

אני מסכים לחלוטין עם כל האמור לגבי מבוגרים מחד וילדים מאידך, ויותר מכך - הרבה מרוכשי הסמארטפונים לא מנצלים אפילו קמצוץ מיכולתם, והם בכל זאת משדרגים שוב ושוב כדי שהדשא של השכן לא יתברר כירוק יותר. אני מסכים גם עם ההנחה השניה שלך שרבים קונים משהו זול רק כדי להראות שגם להם יש, ושבהרבה מקרים שכרם יוצא בהפסדם. אולם אם קו המחשבה הזה מוביל להצדקה של תשלום המחירים הגבוהים שמבקשות יצרניות המכשירים עבור מכשירי הפרימיום שלהן - אני נאלץ לחלוק.
    לדעתי אין הצדקה לקבוע לסמארטפון, כל סמארטפון, תג מחיר שהוא גבוה מזה של כמעט כל מוצר חשמלי בייתי ממוצע אחר כמו מקרר, שואב אבק, טלוויזיה או מזגן. לא עלות יצורו, אריזתו או הובלתו, ולא עלות פיתוחו או אחזקתו יכולים להיות הסיבה לרמות המחיר הגבוהות הללו. ההצדקה היחידה למחירים הגבוהים היא בכך שאנחנו הצרכנים מוכנים לשלם. ככל שיותר לקוחות יצביעו ברגליהם (או בכרטיסי האשראי שלהם) וירכשו מוצרים זולים יותר, למרות עוגמת הנפש הכמעט וודאית, כך יקרב היום בו יוזלו מוצרי הפרימיום לרמה סבירה יותר.
    37% רווח נקי הם שיעורים פנומנאליים (50% עד לא מזמן) שלא מוכרים בד?כ בתחום מוצרי הצריכה (והסמארטפונים מתקרבים למעמד הזה). מישהוא זוכר שמחירו של מכשיר dvd הגיע לכ-5,000¤ בתחילת דרכו, ועתה אפשר להשיג מכשיר כזה ב-100¤ או פחות? מחיר טלוויזית Lcd של סוני (?32 וכמובן לא HD) עלתה לפני כעשר שנים קרוב ל-20k¤. היום ניתן להשיגה (הרבה יותר משוכללת, ולאחר אינפלציה) בכ-1,500¤. מחירי סלולריים רגילים ירדו לשפל של עד 150¤ למכשיר (נוקיה 2120 או דומה) וללא התחייבות. גם מחירי הסמארטפונים צריכים לרדת - והרבה.

נערך לאחרונה על ידי BennyMarks; 02/05/13 בשעה 21:52.

iPhoner שועל על!
    תודה
    207
    הודו לי 364 פעמים ב 293 הודעות

בני אתה צודק במובן מסוים אבל להבדיל ממכשיר DVD או טלוויזית LCD הטלפון שלנו נמצא איתנו כל היום ואנחנו כמעט כל היום עסוקים איתו וזה להבדיל משטר המוצרים. לכן כאשר כבר קונים טלפון שהולך לשמש אותך ברוב היום עדיף כן להשקיע טיפה יותר ולקנות משהו איכותי יותר ולא נוקיה ישן עם מסך 1.5 אינץ או אפילו כל הגלקסי בדורות הנמוכים שזה מכשירים זוועתים שאנשים קונים אך ורק בגלל הסכום הנמוך שהם משלמים עליו.

רון כתבה מצויינת !

17. המשתמשים הבאים אמרו תודה ל OriAmir על הידיעה:

RAiNZ (03/05/13)

+ פרסם תגובה
עמוד 1 מתוך 2 12 אחרוןאחרון