+ פרסם תגובה
עמוד 1 מתוך 4 1234 אחרוןאחרון
תוצאות 1 עד 10 מ 34
    המנסר מוגאס
    תודה
    6,497
    הודו לי 6,982 פעמים ב 2,921 הודעות

ברירת מחדל פיתוח לשוק בישראל, ומדוע הוא מקרטע (דעה)

מנקודת מבט של צרכן טכנולוגיה, החלטתי לתת את דעתי אודות מצב האפליקציות בישראל שפועלות בשוק הישראלי. באופן ספציפי, אפליקציות שירות הקשורות לתחומי התחבורה, התרבות, הצרכנות וחיי הפנאי.

הקדמה וגילוי נאות:
    לפני שאני מתחיל בראנט שלי, אני רוצה לציין שאינני מפתח. אני מבין כמה דברים בכל הקשור לעולם הפיתוח, אך אני רחוק מלהיות מפתח, או מרמת הידע שיש למפתח אודות פיתוח אפליקציות ובכל הכרוך בנושא. במה שאני כן מבין, לעומת זאת, זה בצרכנות, שיווק ופרסום של תכנים בעולם הנייד. במילים אחרות, אני ניגש לכל נושא הפיתוח מזווית ראיה שונה מזו של מפתח. לאחר שהבהרנו זאת, אפשר להמשיך:

יודעים מה מפריע לי הכי הרבה בחווית השימוש בסמארטפון בישראל? היעדר התמיכה באפליקציות המסוגלות לבצע את מה שהאפליקציות בחו"ל מסוגלות לבצע. דיברתי על הנושא הזה כבר כמה פעמים בעבר, ובכל פעם התשובה היא אותה התשובה המעצבנת, ואותה האדישות המעצבנת שרואים בכמעט כל רובד בחברה הישראלית - מעין משיכת כתפיים עצובה המלווה במלמול "אין מה לעשות, זה מה יש". כיום אני כבר עצבני למדי על הסיטואציה, אז החלטתי לשפוך את חמתי על הנושא שוב.

אומרים שהראש היהודי ממציא לנו פטנטים. ובכן, אומרים הרבה דברים. זה לא שהמשפט הזה חלילה לא נכון, אבל לכל פילם יש נגטיב, לכל פלוס יש מינוס, ואם מושכים את הציר הזה רחוק יותר - הראש היהודי ממציא לנו פטנטים, אבל הוא גם לא סופר אותנו ממטר. את כל הרעיונות הבאמת טובים אנו מייצאים לחו"ל, כי הביצה שם היא יותר גדולה, וכמוה גם הסיכויים להצליח. ומה שנשאר לנו כאן, במגרש הביתי, הוא רק חול וכולירע.

משמעות הדבר היא כי בישראל, האיש הקטן (המפתח, חברת הפיתוח) לא יכול להתקדם. ספרו לי על חברת משחקים/אפליקציות אשר עשתה אקזיט בזכות מכירות בישראל בלבד. אני אחכה. בינתיים, אנחנו נשארים תקועים עם מדינה אשר מסרבת לתת לשירותי מיפוי של גוגל אישורים מלאים להשתמש במידע אודות הרחובות והכבישים בישראל, אך חברות GPS כמו iGo נותנות מיפוי מפורט למדי של המדינה (יש לציין ש- Waze משתמשת במסד נותנים עצמאי שנוצר על ידי המשתמשים ואומת על ידי החברה). אין סיבה שמדינת ישראל לא תמצא את עמק השווה עם גוגל, ותאפשר מיפוי יותר מדוייק של המדינה, תוך כדי שמירה על חיסיונות ועקרונות בטחוניים.

בינתיים, יש לנו אלפי מסעדות בכל רחבי המדינה, ויש לנו תשתית אינטרנטית אשר מבולגנת להחריד - אין אתר אחד ואפליקציה אחת אשר מרכזים את כל המידע אודות המסעדות בארץ, כולל תפריטים, שעות עבודה והכל, אשר מעודכן באופן שוטף ומאפשר למשתמשים לתקשר כמו ברשת חברתית, ולנקד, לדרג ולבקר מסעדות, ברים ובתי עסק לפי ראות עיניהם. ואל תגידו לי את המילה "Rest" כדוגמא כי תוכלו למצוא שם מסעדות שכבר לא קיימות או שלא עודכנו מזה שבועות ואף חודשים.
    אין כיום יכולת למשתמש לחפש צימרים בצפון ולרשום משהו בנוסח: "היי, אני מתכנן משהו רומנטי לחברה שלי, ומחפש צימר במחיר סביר לחודש ____", ולקבל מענה מבעלי הצימרים או ממשתמשים אחרים. בחו"ל, יש את Yelp ואת Foursquare.

אפילו היכן שכן יש לנו אפליקציות במובן מסויים, הן עדיין מקרטעות. קחו לדוגמא את האפליקציות של האתרים החדשותיים כגון וואלה, וטמקא. האפליקציות האלו על האייפון לא מציגות את המידע כפי שהוא אמור להיות מוצג, וקורסות לעתים תכופות (גם באנדרואיד הן לא מתפקדות במלוא הפוטנציאל). הן גם לא משתמשות ביכולות המולטיטאסקינג של האייפון, כך שהן טוענות את עצמן מחדש בכל פעם שיוצאים מהאפליקציה. יתרה מכך, לא ניתן להשתמש בפונקציית ה-reader של האייפון לקרוא את הכתבות. מדובר בעצם באפליקציה שמתנהגת כמו אחת ששוחררה בשחר עידן האייפון, ולא קיבלה מאז תמיכה למאומה פרט ללהיות מסוגלת לתפקד על גרסאות חדשות של מערכת ההפעלה. ואלו רק 2 דוגמאות לאיכות האפליקציות שמיועדות לשוק הישראלי.

אך ישנן אפליקציות כמו Get Taxi אשר יוצאות מן הכלל, ומביאות את חו"ל לפה. מדובר בשירות יעיל ויוצא מן הכלל אשר באמת משתמש בטכנולוגיה בצורה אשר פשוט עושה לכל המעורבים בדבר חיים קלים. עכשיו, איפה האפליקציה שתעקוב אחרי אוטובוסים ורכבות בזמן אמת ותוכל לשכלל זמן הגעה ממקום אחד לאחר לפי נתונים בזמן אמת, כמו שיש בארה"ב ובאירופה? - הייתם חושבים שאם יש כבר רשתות WiFi בחלק מהאוטובוסים, שמהלך שכזה יהיה הבא בתור.

על כל "סיבה" (תירוץ) שיכולים לתת לגבי מדוע המצב בישראל הוא כפי שהוא, ניתן לספק מענה עובדתי כנגד. אחת הסיבות שכבר ציינתי לגבי מדוע המצב הוא כפי שהוא בישראל, הוא היעדר ההכנסות מהשוק. אנשים לא חושבים שהמוצר הסופי יהיה רווחי בשוק הישראלי כדוגמת הרווחים שניתן להשיג בשווקים בחו"ל. ובכן, אנשים לא חושבים בצורה יצירתית מספיק. הנה דוגמא: אם חברת מטרופולין (למשל) הייתה משקיעה באפליקציה אשר אוספת את כל נתוני המיקום מהאוטובוסים שלה המחוברים ל-WiFI, ומשכללת זמן הגעה המבוסס לפי מיקומו של המשתמש המפעיל את האפליקציה - היא הייתה יכולה גם לתקוע באנרים בתוך האפליקציה הזו ולהרוויח כספים מהפרסום, שלא לדבר על כך שקהל המשתמשים של החברה יכול לגדול בזכות השירות שלהם שישתפר, רק בגלל שיהיה להם לו"ז עדכני בזמן אמת שיכול לחסוך להם המתנה לאוטובוס ברחוב. זו נקודה למחשבה.

זו רק דוגמא אחת מיני רבות שאפשר לתת. ואם אנשים מתחילים לדבר על כך שעלויות הפיתוח הופכות את העסק הזה ללא משתלם עבורם - אז ניתן לפתח באמצעות פלטפורמות Cross Platforms כמו קורונה - אשר תחסוך למפתחים זמן וכסף. אני ארחיב יותר על הפלטפורמה המבטיחה הזו בכתבה נוספת, אבל הידע הבסיסי שאתם צריכים לדעת על פלטפורמות אלה הוא שהן מאפשרות למפתחים לפתח יישומים עבור מספר פלטפורמות (למשל iOS ואנדרואיד) בו זמנית.

אפליקציית Get Taxi, שירות במיטבו

סיכום:
    ברור לי כי גודל השוק הישראלי מקשה על המפתחים לראות הכנסות גבוהות מהאפליקציות שלהם. אבל שוב אפליקציה שתפותח לא רק עבור iOS או לא רק עבור אנדרואיד אלא לשתי הפלטפורמות כבר תניב מספר משתמשים גדול יותר. ושוב אני אחדד את נושא הערך המוסף שאפליקציה יכולה לתת לשירות או מוצר כלשהו.

כך שכל הדיבורים האלו על איך ש"לא משתלם" לפתח עבור השוק הביתי שלנו, שכבר יצאו לי מכל החורים, בטלים בשישים בדיוק כמו העצלנות של כמה חברות לטפח ולהשקיע במוצרים קיימים. הגיע הזמן שאנשים יפסיקו לתרץ ויתחילו להיות יצירתיים ולחשוב על פתרונות יצירתיים. אם אני עצמי אינני מפתח, אך מסוגל לחשוב על דרכים ריאליות לחסוך בעלויות פיתוח או להכניס ערך מוסף ותזרים מזומנים נוסף על ידי שיווק ופרסום בתוך האפליקציה, משמע שלא הכל כל כך חד וחלק כפי שחלק מנסים להציג זאת. אשמח לתיקונים אם אני טועה, אך אני מאמין שקל יותר להיות ציני מאשר לחשוב מחוץ לקופסא - וזאת מפלתם של רבים בכל הנוגע לשוק הישראלי, לעניות דעתי.

בסופו של דבר, אני חושב שזה קצת תמוה שיש כל כך הרבה כשרון ויכולת במדינת ישראל, והתשתית הפנימית שלנו נראית זוועה. כמו משוואה שנתתי קודם על הגנן שגורם לכל הגנים בשכונה להיראות מרהיבים, אך הגן הפרטי שלו בבית מורכב רק מחול, אבנים ועשבים שוטים. אני חושב שהגיע הזמן לשינוי, והשינוי הזה צריך להתחיל בשינוי התפיסה הזו שגורסת שלא משתלם להשקיע בשוק הביתי. היכולת למנף מוצר או שירות באמצעות אפליקציה היא יכולת עצומה שלא קשורה להכנסות הישירות מהאפליקציה עצמה אלא לערך המוסף שהיא נותנת למשתמש. את נושא הערך יודע כל מי שלומד שיווק או אסטרטגיה, אפל מיישמת את זה היטב כשבכל אחד מהמוצרים שלה היא מציגה לא את הערך האמיתי שלו אלא את הערך המוסף שלו, הערך אותו רואה המשתמש שמוכן בזכות אותו ערך לשלם יותר עבור המוצרים של אפל ובעצם הופך אותו למשתמש הדוק.

ספרו לנו את דעתכם בתגובות. נשמח לשמוע בעיקר ממפתחים וחברות פיתוח אשר מסוגלים לתרום לדיון הזה מנקודת מבטם האישית, ולחלוק את נקודת מבטם אודות מה היתרונות/חסרונות, ומה בפרט מפריע להם בפיתוח עבור השוק הביתי.
    תמונות מצורפות תמונות מצורפות

נערך לאחרונה על ידי RAiNZ; 11/04/12 בשעה 16:39.

2. 4 משתמשים אמרו תודה ל- RAiNZ על ההודעה

joeYYY (12/04/12), Kopal (11/04/12), liviur (11/04/12), SHAHAR SHOKO (11/04/12)

iPhoner מתחיל
    תודה
    12
    הודו לי 8 פעמים ב 7 הודעות

ברירת מחדל תגובה להודעה: פיתוח לשוק בישראל, ומדוע הוא מקרטע (דעה)

כתבה נהדרת כמו תמיד והיא מציגה את האמת בישראל אבל בישראל קשה מאוד לפתח חברות חדשות כדי לבנות אפליקציות שימושיות שיתאימו גם לאייפון וגם לאנדרואיד בגלל חוסר כלים במדינה וחוסר במפתחים.
    נכון ששוק המפתחים הישראלים גודל כל שנה ונכון שלפעמים הם מוציאים אפליקציות שימושיות אבל זה עדיין לא מספיק, אז מה שקורה זה שחברות גדולות מתקשות לפתח אפליקציות שמיועדות לשוק הישאלי

נערך לאחרונה על ידי OfekKazes; 11/04/12 בשעה 16:54. סיבה: שגיאת כתיב

iPhoner מתחיל
    תודה
    3
    הודו לי 49 פעמים ב 35 הודעות

זה באמת מאכזב מאוד שהשוק המקומי לא ממנף את האייפון ליכולות המקסימליות שלו ומשאירה אותנו באיחור של שנים לעומת שאר העולם המערבי מצד שני זה רק הגיוני שהמפתחים מכוונים לשוק הבינלאומי כי שם נמצא הכסף הגדול. ברגע שיבנו אפליקציה שתעשה את החיפוש של בתי עסק ברמה טובה באמת עם כל מה שכרוך בזה (דירוג עדכני, דרכי הגעה וכ?ו), אין ספק שהם יעשו הרבה מאוד כסף מהפרסומות וכל ההכנסות הנלוות

נערך לאחרונה על ידי markroze; 11/04/12 בשעה 17:08.

iPhoner מתקדם
    תודה
    4
    הודו לי 74 פעמים ב 47 הודעות

לגבי אפליקציה שמראה את מיקום האוטובוסים והתחנות.
    יש את איפה-בוס שהיא אפליקציה בסגנון waze.
    ניתן לגלוש ישרות לאתר דרך הדפדפן, או להוריד את האפליקציה

גישה ישירה מהדפדפן:
    http://m.efobus.com

האפליקציה:
    http://itunes.apple.com/il/app//id473573879?mt=8

יש גם את bus.co.il שמאפשרת לתכנן נסיעות:
    http://itunes.apple.com/us/app/bus.c...513623236?mt=8

לאנדרואיד יש את ILNextBus שמאפשרת לראות בעוד כמה זמן יגיע האוטובוס לתחנה:
    https://play.google.com/store/apps/d...also_installed

מנהל פורום מפתחים
    תודה
    28
    הודו לי 271 פעמים ב 219 הודעות

ריינז , יש תחומים ויש תחומים.

יש כמה וכמה תחומים שאנחנו בהחלט נמצאים בשורה הראשונה ומובילים טכנולוגית , ויש גם בהחלט חברות שנמצאות בשורה הראשונה ומובילות טכנולוגית.

אני חושב שאתה צריך להפריד בין מוצרים לשוק המקומי לבין חברות וטכנולוגיה ישראלית.
    לאו דווקא יש קשר בין ה2.

יש גם קבוצה שלמה של מוצרים של אפליקציות - תחליפי אתרי אינטרנט זולים - שבחו"ל כבר די הבינו שלא רלוונטיות בזמן בארץ אתה עוד רואה דברים נורא בוסריים.

עוד בעיה קיימת (ויש לי חברים שעוסקים בתחום ועסוקים בלשמוע חצי מהיום אנשים באים אליהם עם כאלו "רעיונות") זה חברות שבאות עם אפליקציה בת שנתיים - ואומרים - תעשה לי כזה , בזול ומהר.

מהצד השני השוק המקומי אכן הוא כר ניסויים מרתק שרוצה את הקדמה וחברות שיודעות להשתמש בו נכון לדעתי בהחלט מרוויחות.

אני ד"א לא חושב שהעניין הוא עלויות הפיתוח , וגם כל מני פלטפורמות כאלו לא באמת חוסכות לטווח הארוך לדעתי - במיוחד לא באפליקציות ברמה גבוהה.

בכלליות - זה מאוד תלוי בתחום ובסוג המוצר.
    יש דברים מאוד מתקדמים - ויש דברים של ימי הביניים.

ליביו

7. המשתמשים הבאים אמרו תודה ל liviur על הידיעה:

RAiNZ (11/04/12)

iPhoner ותיק
    תודה
    143
    הודו לי 230 פעמים ב 143 הודעות

בוא אני אבהיר מה חלק מהבעיה..

חלק מהבעיה זו הבעת הפנים של 99% מהאנשים שאתה אומר להם ששלמת על אפליקציות!

"מהההה?!?!? מה אתה פרייאר?! למה אתה לא פורץץץץץ?!?!?
    1.99$?! מה אתה מטורף? שילכו כ** *** של אפל ושל המפתחים!"

זו הבעיה.. שבארץ אנשים לא מוכנים לשלם על אפליקציות טובות וזה ברור כשמש שהאינסטולוס היא האפ סטור האמיתית.. אז למה למפתחים להשקיע בשוק הישראלי?!
    בוא נהיה כנים.. אם היית מפתח אפליקציה לשוק שידעת מראש שהרוב המוחלט לא ישלם אליה.. היית ממשיך? היית טורח בכלל?

מבחינת פרסום ועלויות אני חושב שכדי לפתח.. פשוט הפיראטיות גוברת על הכדאיות..
    הבאנו את זה על עצמנו.. לצערי או יותר נכון לצערינו..

9. 4 משתמשים אמרו תודה ל- chen.s על ההודעה

צור (12/04/12), Or (12/04/12), SHAHAR SHOKO (11/04/12), Yuvalofir1998 (11/04/12)

Editor-in-chief הסמל האישי של natish
    תודה
    2,089
    הודו לי 7,571 פעמים ב 3,502 הודעות

אחלה כתבה רון
    באמת הגיע הזמן שחברות ומפתחים ישתמשו באפליקציות כדי למנף שירותים ולא רק לחשוב על האקזיט.

ציטוט נכתב במקור על ידי chen.s צפיה בהודעה

זו הבעיה.. שבארץ אנשים לא מוכנים לשלם על אפליקציות טובות וזה ברור כשמש שהאינסטולוס היא האפ סטור האמיתית.. אז למה למפתחים להשקיע בשוק הישראלי?!
    בוא נהיה כנים.. אם היית מפתח אפליקציה לשוק שידעת מראש שהרוב המוחלט לא ישלם אליה.. היית ממשיך? היית טורח בכלל?

וואלה? כמה אנשים אתה מכיר שקנו את וואטסאפ? אני מכיר עשרות וזה רק ממעגל האנשים הקרוב אליי. אז הטענה שלך לא נכונה הכל מקרה. יש אנשים שיחפשו את החינם תמיד, ויש גם לא מעט שיהיו מוכנים לרכוש אפליקציות איכותיות ושימושיות כמו וואטסאפ. בכל אופן אני יכול לספור לך על יד אחת את האפליקציות הישראליות האיכותיות שמיועדות לשוק הישראלי כמו אלו שרון התכוון אליהן על יד אחת.

11. 2 משתמשים אמרו תודה ל- natish על ההודעה

צור (12/04/12), RAiNZ (11/04/12)

iPhoner חדש
    תודה
    2
    הודו לי 9 פעמים ב 4 הודעות

ציטוט נכתב במקור על ידי chen.s צפיה בהודעה

בדיוק !
    המצב הוא נתון והוא לא הולך להשתנות בזמן הקרוב , כסף (גדול) אי אפשר לעשות מהשוק הישראלי בכל הנוגע לפיתוח אפליקציות לסמארטפונים , הסיכון הוא גבוה מידי, ובגלל זה המפתחים מעדיפים לפנות לשווקים בחו"ל .
    לקהל הישראלי פשוט לא נתפס לשלם כסף בתמורה לקובץ מחשב , לשלם כסף ולא לקבל משהו פיזי בתמורה , וחבל , אבל זה המצב..
    ואני מדבר מנקודת מבט של מפתח.

רועי.

המנסר מוגאס
    תודה
    6,497
    הודו לי 6,982 פעמים ב 2,921 הודעות

ציטוט נכתב במקור על ידי p-o-m צפיה בהודעה
    בדיוק !
    המצב הוא נתון והוא לא הולך להשתנות בזמן הקרוב , כסף (גדול) אי אפשר לעשות מהשוק הישראלי בכל הנוגע לפיתוח אפליקציות לסמארטפונים , הסיכון הוא גבוה מידי, ובגלל זה המפתחים מעדיפים לפנות לשווקים בחו"ל .
    לקהל הישראלי פשוט לא נתפס לשלם כסף בתמורה לקובץ מחשב , לשלם כסף ולא לקבל משהו פיזי בתמורה , וחבל , אבל זה המצב..
    ואני מדבר מנקודת מבט של מפתח.

רועי.
    אתה אולי מדבר מנקודת מבט של מפתח, אבל בקולך ניכרים סימני הציניות והיאוש שהזכרתי בכתבה. אני יודע שבעיית התכנים הפיראטיים היא בהחלט על סדר היום בישראל, אך אם תיתן להם שירות שהם ירצו, הרבה ישלמו עליו. מעבר לכך, אם תדע למנף את אותו השירות למצב שבו הוא יזרים לך מזומנים גם במידה והוא מורד באופן פיראטי - לא הפסדת הכל. לא הכל שחור ולבן, ורק בגלל כמה תפוחים רקובים לא צריך לפסול את אופציית הפיתוח כלפי פנים.

כי כשאתה פוסל אוטומטית את האפשרות - אתה נהיה חלק מהבעיה, לא חלק מהפתרון.

iPhoner שועל על!
    תודה
    8
    הודו לי 20 פעמים ב 16 הודעות

לא נעים להגיד אבל רוב הסיבות קשורות לחברה ולסביבה בה אנו נמצאים ,
    מדינת ישראל מספקת צואה של תחבורה ציבורת שככה שאם לא ידביקו לכול אוטובוס gps לא יהיה אפשר לעקוב אחריו . הישראלים "מחונכים" להיות משתפי קבצים פיראטים שלא קונים כלום אף פעם. ובנוסף היצרנים הישראלים חונכו לחרבן עלינו כי השוק לא מספיק תחרותי בדרך כלל כדי שנמצא משהו אחר .

15. 2 משתמשים אמרו תודה ל- mti111 על ההודעה

joeYYY (12/04/12), natish (11/04/12)

+ פרסם תגובה
עמוד 1 מתוך 4 1234 אחרוןאחרון