+ פרסם תגובה
עמוד 1 מתוך 2 12 אחרוןאחרון
תוצאות 1 עד 10 מ 13
    Editor-in-chief הסמל האישי של natish
    תודה
    2,089
    הודו לי 7,571 פעמים ב 3,502 הודעות

ברירת מחדל האם אפל תנטוש את Google Maps לטובת OSM?

בשנים האחרונות אפל פועלת ללא הרף להתרחק מגוגל ככל האפשר, כאשר במרכז מאמציה נמצאים שירותי המיפוי. איך פרויקט OpenStreetMap קשור לנושא ומה זה בכלל.

באירוע השקת האייפון ב- 2007, התבדח מנכ"ל גוגל דאז, אריק שמידט שאם גוגל ואפל יתאחדו יוכלו לקרוא לחברה "Apple Goo". מאז השקת האנדרואיד לראשונה ב- 2008, יחסיהן של אפל וגוגל השתנו לבלי הכר כשמאותה בדיחה חביבה לא נשאר זכר מלבד ליריבות מרה, שהונצחה בביוגרפיה של ג'ובס שאמר לפני מותו שהוא מוכן לצאת למלחמה גרעינית נגד גוגל בנושא. האירוניה שבנושא היא שפלטפורמת iOS רווחית עבור גוגל יותר מאשר פלטפורמת האנדרואיד, זאת כאשר רוב החיפוש שנעשה במכשירי מובייל נעשה על מכשיריה של אפל. לעומת זאת גם אפל מרוויחה לא מעט מקשריה עם גוגל כאשר גוגל משלמת לאפל סכומי עתק כדי לשמור את מנוע החיפוש שלה, כברירת המחדל במכשירי iOS, וכי חלק בלתי מבוטל מההצלחה (הראשונית לפחות) של האייפון נובעת בזכות שירותים של גוגל כמו: יוטיוב, Google Maps ותאימות גבוהה עם שירותי הג'ימייל.

בשנים האחרונות לאור היחסים הרעועים, אפל החלה לפעול באופן שירחיק אותה מהשירותים של גוגל. בין פעולות אלו ניתן למצוא את השקת שירות הענן iCloud שמכיל שירותי מייל חינמיים, אינטגרציה עם שירות הוידאו Vimeo שצפויה להגיע בגרסה הבאה של OS X וכמובן פעולות בתחום שירותי המיפוי. החלק האחרון הוא המעניין במיוחד מאחר ואפל הציגה את השימוש בשירות המפות של גוגל מיומה הראשון של פלטפורמת iOS. במהלך השנים האחרונות אפל רכשה מספר חברות בתחום המיפוי כמו: C3, ו- Poly וכן פרסמה מודעות דרושים בהקשר של שירותי מיפוי. הסברה העקרית הייתה תחילה שאפל רוצה לבנות פלטפורמת מיפוי בעצמה, אולם אפליקציית iPhoto ל- iOS המכילה שימוש בשירותי המיפוי של OpenStreetMaps מצביעה על מגמה אחרת.

OSM מכילה גם מפות מדויקות ומעודכנות של ישראל

OpenStreetMap (או בקיצור OSM) שנמצא בצומת בין מיקרוסופט שתומכת בו, גוגל שסובלת ממנו ואפל שנשענת עליו, הוא פרויקט קוד פתוח (אמיתי ולא כמו אנדרואיד ) שנוסד ב- 2004 במטרה ליצור מפה מדויקת וחינמית של העולם והמדינות שבו, כולל כבישים, מסילות רכבת, נהרות, יערות, מבנים וכל מה שקשור למיפוי. הפרויקט פועל תחת זכויות השימוש Creative Attribution-ShareAlike 2.0 שמאפשר לכל אחד להנות מהפרויקט בחינם, להפיץ, לשנות ולהתאים את המפות והמידע שלהן בכל צורה שהיא וכן לבנות שכבות על בסיס המפות של OSM, כל עוד ינתן קרדיט לפרויקט עצמו. עם השנים כמות התורמים לפרויקט עלתה וצמחה (כאשר רבים מבין המשתמשים הפעילים שתורמים לפרויקט הם מישראל) וכן התווספו יותר ויותר מקורות מידע. כאשר השירות הפך להיות פעיל באופן רשמי וכמעט גמור, התווספו אליו תורמי מידע גדולים כמו יאהו (ב- 2006) ומיקרוסופט (ב- 2010) שאפשרה לפרויקט להשתמש בתצלומים האוויריים שלה בהם היא משתמשת בשירותי המיפוי של Bing.

לאחרונה 2 חברות בעלות פרופיל גבוהה מאוד החלו להשתמש בשירותי של OSM, חברות שאולי אתם מכירים אותן והן: חברת Foursquare ןאפל שהחלה כאמור להשתמש לראשונה בשירותי המיפוי של OSM באפליקציית iPhoto ל- iOS, כפי שהדבר פורסם בבלוג הרשמי של OSM:

אתמול אפל השיקה את iPhoto, תוכנת ניהול התמונות שלה, עבור האייפד והאייפון... ואנחנו שמחנו לגלות שאפל היא משתמשת החדשה שעברה לשירות OpenStreetMap. עד עכשיו כל האפליקציות של אפל, השולחניות והניידות השתמשו בשירותי המיפוי של גוגל אולם באפליקציית iPhoto אפל הציגה "tiles" משלה המבוססים על שירותי המיפוי של OSM (מחוץ לגבולות ארה"ב).
    הסיבה של אפל להפרד משירותי המיפוי של גוגל די ברורה, אולם כעת עולה השאלה מה הסיבה של Foursquare? האם שירותים מבוססי מיקום לא נהנים משירות המפות של גוגל? ובכן מסתבר שתמחור הרישוי היקר של גוגל הוא המניע העקרי לנטישה לא רק של Foursquare, כאשר הניו יורק טיימס מדווח גם על מנוע הנדל"ן Nestoria שהחליט לעבור ולהשתמש בשירות המיפוי של OSM. מה שכן נכון לעכשיו אפל משתמשת בגרסה ישנה יותר של המפות של OSM, ולכן לא ניתן להגיע לרזולוציה גבוהה של קרבה. מה שכן אין שום מניע עבור אפל שלא להשתמש בגרסאות חדשות יותר של השירות הפתוח שהן מעודכנות יותר ומאפשרות רזולוציה שיכולה בקלות להתחרות עם זאת של Google Maps. אפל יכולה אפילו להציג מפות מרהיבות למדי כמו המפות אותן הציגה חברת Stamen Maps שהשתמשה בשירות המיפוי של OSM עליו היא הלבישה רינדור שחור לבן, תצלום שטח (Terrain) ועוד.

שכבות המיפוי של Stamen המבוססות על המפות של OSM, מלמעלה למטה: שכבת מים, שכבת Terrain ושכבה המציגה רינדור שחור לבן.

מי מכם שחושש להפרד משירותי ה- BackEnd של Google Maps בגרסאות הבאות של iOS וכן באפליקציות נוספות מבית אפל, יכול להתנסות כבר עכשיו בשירות של OpenStreetMap ואפילו להשוות אותו מול Google Maps או מול האריחים בהם אפל משתמשת ב- iPhoto בקישור הזה: http://www.refnum.com/tmp/apple.html
    תמונות מצורפות תמונות מצורפות

2. 2 משתמשים אמרו תודה ל- natish על ההודעה

RAiNZ (04/04/12), wisniak (04/04/12)

iPhoner שועל על!
    תודה
    840
    הודו לי 206 פעמים ב 142 הודעות

ברירת מחדל תגובה להודעה: האם אפל תנטוש את Google Maps לטובת OSM?

אני מקווה מאוד שלא, יש כמה דברים שגוגל יודעת לעשות טוב, ואת אותם הדברים היא עושה הכי טוב מכולם.
    והמפות זה אחד מהדברים הללו.
    ואישית - אני מעדיף את המפות המובנות ב IOS מאשר את ה IGO PRIMO שיש לי שעולה כסף.
    שירות המפות שיש עכשיו במכשיר הוא בהחלט מעולה מכל בחינה שהיא ואני אישית חושב שאין סיבה לשנות משהו בנושא.
    אבל לך תדע, אולי אפל מתכננת דברים שהיא צריכה בשבילהם מפות קצת שונות (כל מיני דברים עם סירי וכדומה)
    נחכה ונראה מה יהיה בנושא

תודה
    2,089

ציטוט נכתב במקור על ידי eliran2313 צפיה בהודעה
    אני מקווה מאוד שלא, יש כמה דברים שגוגל יודעת לעשות טוב, ואת אותם הדברים היא עושה הכי טוב מכולם.
    והמפות זה אחד מהדברים הללו.
    ואישית - אני מעדיף את המפות המובנות ב IOS מאשר את ה IGO PRIMO שיש לי שעולה כסף.
    שירות המפות שיש עכשיו במכשיר הוא בהחלט מעולה מכל בחינה שהיא ואני אישית חושב שאין סיבה לשנות משהו בנושא.
    אבל לך תדע, אולי אפל מתכננת דברים שהיא צריכה בשבילהם מפות קצת שונות (כל מיני דברים עם סירי וכדומה)
    נחכה ונראה מה יהיה בנושא
    אלירן,
    יש לינק בסוף הכתבה בה אתה יכול להשוות בין גוגל ו- OSM (בפינה השמאלית העליונה יש לחצנים למעבר). תן מבט ותראה עד כמה OSM טובה ואפילו יותר מפורטת מגוגל.

iPhoner שועל על!
    תודה
    342
    הודו לי 276 פעמים ב 209 הודעות

השוותי בין המפות של OSM לבין אילו של גוגל, ואני מצטער להגיד שדווקא המפות של גוגל יותר נכונות פשוט, לעומת אילו של OSM.

6. המשתמשים הבאים אמרו תודה ל Amit.S על הידיעה:

eliran2313 (04/04/12)

iPhoner שועל על!
    תודה
    840
    הודו לי 206 פעמים ב 142 הודעות

ציטוט נכתב במקור על ידי natish צפיה בהודעה
    אלירן,
    יש לינק בסוף הכתבה בה אתה יכול להשוות בין גוגל ו- OSM (בפינה השמאלית העליונה יש לחצנים למעבר). תן מבט ותראה עד כמה OSM טובה ואפילו יותר מפורטת מגוגל.
    מצטער אבל אני עדיין מעדיף את גוגל בנושא הזה.
    החברה עוקבת אחרינו כבר שנים, אין אחת שיודעת למנף את השטח יותר טוב ממנה.
    במיוחד עכשיו עם ה STREET VIEW שיש ב GOOGLE EARTH.
    הם מנצחים בנושא הזה ללא ספק.

iPhoner ותיק
    תודה
    31
    הודו לי 22 פעמים ב 18 הודעות

מבדיקה מהירה של אזור מגורי, פירוט הכבישים הוא כמעט אפסי.

גם אם הביצוע הטכנולוגי של אפל יהיה טוב יותר מזה של גוגל, החיסרון המבנה במפות "קוד פתוח" הוא (כמו ב- WAZE) החובה "לנדב" אנשים לנסוע בכל הכבישים בכדי למפותם.

אומרים לי שהיום WAZE תוכנה טובה עם מפות טובות (אני לא משתמש, לכן אינני יודע, אבל לא זה נושא הדיון) - אבל נדרשו לשם כך כמה שנים טובות.
    ובשונה ממפות אפל - כאן היתה אוכלוסייה גדולה מאוד "שהתנדבה" למפות את המדינה, במגוון גדול של סמרטפונים.
    במקרה של אפל יש כאמור מגבלה רצינית, שכן מה אחוז בעלי האייפון מתוך כלל בעלי הטלפונים?

נקווה שאני טועה בהערכה שלי ושיש לאפל AN ACE UP THEIR SLEEVE...

תודה
    2,089

ציטוט נכתב במקור על ידי wisniak צפיה בהודעה
    מבדיקה מהירה של אזור מגורי, פירוט הכבישים הוא כמעט אפסי.

גם אם הביצוע הטכנולוגי של אפל יהיה טוב יותר מזה של גוגל, החיסרון המבנה במפות "קוד פתוח" הוא (כמו ב- WAZE) החובה "לנדב" אנשים לנסוע בכל הכבישים בכדי למפותם.

אומרים לי שהיום WAZE תוכנה טובה עם מפות טובות (אני לא משתמש, לכן אינני יודע, אבל לא זה נושא הדיון) - אבל נדרשו לשם כך כמה שנים טובות.
    ובשונה ממפות אפל - כאן היתה אוכלוסייה גדולה מאוד "שהתנדבה" למפות את המדינה, במגוון גדול של סמרטפונים.
    במקרה של אפל יש כאמור מגבלה רצינית, שכן מה אחוז בעלי האייפון מתוך כלל בעלי הטלפונים?

נקווה שאני טועה בהערכה שלי ושיש לאפל AN ACE UP THEIR SLEEVE...
    הפרויקט הוא לא פרויקט של אפל, אלא זה פרויקט קוד פתוח שמשמש לא מעט שירותים.
    אם מתחשבים בעובדה שיאהו ומיקרוסופט תומכות בפרויקט, אפל ו- 4sqr משתמשות בו במוצרים שלהן אז אין לי ספק שהמפות יהיו מעודכנות מאוד.

נכון להיום waze הפכה להיות שירות מאוד שימושי וגם הם התחילו בקוד פתוח כשהמפות נוצרו על ידי המשתמשים, בדיוק כמו OSM.

wisniak, אני לא יודע איפה אתה גר אבל מבט מהיר במפות באזור גוש דן והשרון מראה מיפוי ברמה מאוד גבוהה.

iPhoner מתקדם
    תודה
    95
    הודו לי 36 פעמים ב 26 הודעות

ההבדל העיקרי שאני רואה בין המפות של Google ושל OSM זה שהמפות של גוגל יותר יפות... מבחינת דיוק הן נראות די שוות.

תודה
    2,089

ציטוט נכתב במקור על ידי blackwarder צפיה בהודעה
    ההבדל העיקרי שאני רואה בין המפות של Google ושל OSM זה שהמפות של גוגל יותר יפות... מבחינת דיוק הן נראות די שוות.
    שים לב שבעיקרון מאחר ורישיון השימוש של OSM הוא פתוח אז ניתן להלביש על המפות ולשנות את התצורה שלהן באופן חופשי (כמו בתמונות שבפוסט), דבר שלא ניתן לעשות בשימוש בגוגל בגלל רישיון השימוש בהן.

iPhoner ותיק
    תודה
    102
    הודו לי 24 פעמים ב 15 הודעות

חברים, מזמן אפל היתה צריכה לזנוח את המפות של גוגל הרי אין בהם ולא 50% ממה ששגוגל מאפשרת במפות שלה על מכשירי אנדרואיד.
    לגבי OSM לא רואה שום הבדל בינהם לבין גוגל, פשוט התרגלתם לגוגל ולכן לא כל כך מתחשק להחליף. אני בטוח שאם יתבצע השינוי הוא יהיה רק לטובה מכיון שאפל בדרך כלל לא עושים חצי עבודה

נערך לאחרונה על ידי natish; 04/04/12 בשעה 11:12.

+ פרסם תגובה
עמוד 1 מתוך 2 12 אחרוןאחרון

הרשאות פרסום

• אין באפשרותך לפרסם אשכולות חדשים
  • אין באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
  •