+ פרסם תגובה
תוצאות 1 עד 7 מ 7
    אחראי סדר הסמל האישי של ymeiner
    תודה
    896
    הודו לי 1,182 פעמים ב 718 הודעות

ברירת מחדל סקירה |דו"ח מצב האינטרנט של חברת Akamai

בימים האחרונים הוציאה חברת אקמאי את הדוח הרבע שנתי שלה לרבע הראשון של שנת 2011 המתאר את מצב האינטרנט כפי שהוא נראה על מערכות הניטור שלהם.

אקמאי מי?
    Akamai היא חברה שמתמחה בהעברת מידע בין שרתים למשתמש. האינטרנט עובד על הטכנולוגיה הכי מתקדמת שקיימת והרבה השתנה מאז הקמתו אך חוק אחד נשאר קבוע - אם משתמשים בשרת שנמצא בקצה אחד של העולם ורוצים לתת שירות למשתמשים בקצה שני של העולם, השירות עלול להיות מאד איטי. מה עושים? משתמשים בחברה כמו אקמאי לצורך העברת המידע וניהולו בצורה נכונה. הסיפור מסתבך אם לחברה מסויימת יש לקוחות בכל העולם, כמו למשל אפל.

בין החברות שמשתמשות \ השתמשו בשירותיה אפשר למצוא את אפל, מיקרוסופט, AMD, אדובי, AMAZON.COM, אל ג'זירה וכל שאר החברות הגדולות שאתם יכולים להעלות במחשבתכם. לפי אתר החברה, המערכת שלה פרושה ב72 מדינות שונות ומשרתת את כל העולם. המניה של החברה נסחרת בנסדק (AKAM) ושווי המניה שלה נע בין 20 ל50 דולר (לצורך השוואה המניה של אפל שווה היום 400 דולר, של מיקרוסופט שווה 30 דולר, כמובן, נכון להיום).

בשל היותה של החברה ככזו שנמצאת בין האתרים למשתמשים, יש להם יכולת לנתח את מצב האינטרנט מבחינת כמויות משתמשים, מהירויות חיבור, התקפות זדוניות והיפה ביותר, ראי על אירועים מדיניים מהצד של האינטרנט.

לחברה גם יש קשר קצת מצחיק אלינו. ב2010 דווח שעובד של החברה העביר לישראל מידע רגיש על פעילות החברה. הוא נתפס כמובן ונעצר, החברה עצמה הכחישה כל מעורבות, העובד הודה שרצה לעזור למדינת ישראל כי הוא יהודי. כמו במקרה של פולארד, העובד בעצמו יזם את מסירת המידע.

מה נמדד?
    Attack Trafic - מתקפות המבוצעות על מערכות חברת אקמאי. לא אכתוב על זה פה, אך נתון אחד מעניין - ברבעון אחד הפכה במיאנמר (בורמה) למדינה שמיצאת הכי הרבה תוכן זדוני בעולם בעקבות מתקפה אחת בין פברואר למרץ שנעשתה משטח המדינה.
    Average Internet Speed - מהירות האינטרנט הממוצעת לאורך הרבעון. (לדעתי הנתון הכי מהימן למהירות האמיתית של האינטרנט בעולם)
    Average Pick Speed - ממוצע של המהירות המקסימאלית של המשתמשים לאורך הרבעון. (הנתון בו אוהבות החברות להשתמש)
    Unique IP addresses - מספר כתובות האיפי השונות שנספרו לאורך הרבעון, זהו הנתון הכי פחות אמין היוצא מהדוח מכיוון שהוא לא סטטיסטי אלא כמותי וקיים סיכוי שלא כל משתמשי האינטרנט עברו דרך שרתי החברה. הסיכוי נמוך מאד אבל קיים. מספר הכתובות היחודיות שנמצאו על ידי אקמאי הוא כמעט 600 מליון וזהו נתון שמראה שבהחלט אפשר להסתמך על דוח זה כיותר ממדגם מיצג של העולם כולו.

המידע הופרד לפי מדינה ובמדינות גדולות המידע מופרד לספקים (ישראל מוצגת כשורה אחת). כגודל הפרק שמדבר על הממוצעים הגלובאליים, קיים גם פרק שמדבר על ארה"ב בנפרד, בתור צרכן מידע עיקרי ובתור מוצאה של החברה עצמה. במידה מסויימת, בתוך החלק הגלובאלי, גם יפן קיבלה ניתוח מעמיק.

המידע מחולק בנפרד לאינטרנט סלולארי\נייד (mobile) ולאינטרנט מהיר נייח.

בעקבות המעבר בין IPv4 ל IPv6 (הגדלת מספר קבוצות כתובת האייפי מ4 ל6) קיים ניתוח מספרי לגבי מספר הכתובות Unique בכל מדינה, אני לא אכנס לנושא בסקירה זו (מקווה להגיע לזה בהמשך). נושא אחד שכן מעניין בתחום הוא שלפי הספירה בדו"ח נספרו כמעט 600 מליון כתובות IPv4 יחודיות מתוך 4.2 מליארד כתובות אפשריות. המספר הזה הוא רק תיאורתי, יש כבר איזורים שלמים בעולם שאין יותר מקום לכתובות ip חדשות. כתובות ip בנויות בצורה היררכית ולכן היכולת לספק לאיזורים שלא נותר בהם מקום כתובות חדשות לא קיימת. לפי הדו"ח, ב2014 הסבירות לכתובת פנויה תגיע ל12.5 אחוז. מקווה שאוכל להרחיב על כך באופן נפרד אך אני לא אגע בנושא יותר בסקירה.
    נתונים חשובים מהדו"ח

אינטרנט מהיר בעולם
    המהירות הממוצעת של האינטרנט הקווי בעולם היא 2.1Mbps
    המהירות המקסימאלית הממוצעת של האינטרנט הקווי בעולם היא 10.6Mbps
    השיאנים בעולם
    המדינות בהם מהירות האינטרנט המהיר הממוצעת היא הגבוהה ביותר
    מקום ראשון: דרום קוראה - 14.4 Mbps - כשישים אחוזים מהמדינה מקבלת מהירות ממוצעת של מעל ל5Mbps.
    מקום שני: הונג קונג - 9.2Mbps - חמישים וחמישה אחוזים מעל ל 5Mbps.
    מקום שלישי: יפן - 8.1Mbps - חמישים וחמישה אחוזים מעל ל 5Mbps.

הערים הגדולות בהם מהירות האינטרנט המהיר הממוצעת היא הגבוהה ביותר
    מקום ראשון, שני שלישי - טוקאי (יפן), שימונצומה (יפן), קנגווה (יפן) - 13.2Mbps-12.2Mbps
    מקום רביעי - סאצו (החלק החדש של סאול) - 12.1Mbps
    בין מקום 5 ל 38 רוב הערים הן יפניות והשאר דרום קוראניות.
    במקום ה39 ו 40 נמצאות ריברסייד מקליפורניה וסטייטן איילנד מניו יורק עם מהירות ממוצעת של 7.8Mbps

המדינות בהם ממוצע המהירות המקסימאלית באינטרנט המהיר הוא הגבוה ביותר
    מקום ראשון: הונג קונג - 39.5Mbps
    מקום שני: דרום קוראה - 36.3Mbps
    מקום שלישי: רומניה - 32.7Mbps

הערים בעולם בהם ממוצע המהירות המקסימאלית הוא הגבוה ביותר
    תשעת המקומות הראשונים שייכים לערים יפניות - 50.2Mbps - 40.2Mbps.
    במקום העשירי נמצאת העיר הרומנית קונסטנטה - 43.0Mbps

צריך לזכור שמהירות מקסמאלית יכולה לנבוע בשימוש בשרתי פרוקסי ומראה של ספקי האינטרנט המקומיים. הדבר לא מקובל ברוב העולם מכיוון שמידע היום מתעדכן על בסיס של דקות ושרתים מסוג זה מתעדכנים במהירות הרבה יותר קטנה. אני לא ממש מכיר את הרשת ברומניה אבל נראה לי אישית שמשהו משפיע על הנתונים.

אינטרנט סלולארי
    המהירות הממוצעת של האינטרנט הסלולארי בעולם היא 1.68Mbps
    המהירות המקסימאלית הממוצעת של האינטרנט הסלולארי בעולם היא 7.98Mbps

בלגיה היא המדינה בה נמדד האינטרנט המהיר ביותר בתחום הסלולאר אך הדו"ח מציין שנתונים אלו אינם מורים על המהירות האמיתית למשתמש בשל שימוש בשרתי מראה ופרוקסי מסוג מסויים שלא מאפשר לדעת את הנתונים המדוייקים. כנראה שהנתונים הנמדדים הם בין השרתים למערכות אקמאי.

המדינות בהם המהירות הממוצעת ברשתות הסלולאריות היא הגבוהה בעולם:
    פולין: 6.15Mbps (בפולין נמדדו שתי רשתות בנפרד, איני יודע להגיד בדיוק באיזו מפעילה מדובר)
    יוון: 4.5Mbps (ביוון נמדדו שתי רשתות בנפרד, איני יודע להגיד בדיוק באיזו מפעילה מדובר)
    אנגליה: 4.2Mbps (באנגליה נמדדו שלוש רשתות בנפרד, איני יודע להגיד בדיוק באיזו מפעילה מדובר)

המדינות בהן המהירות המקסימאלית הממוצעת היא הגבוהה בעולם:
    אנגליה: 22.7Mbps
    קנה: 20Mbps
    ספרד: 19.654Mbps

לבדיקות בתחום הסלולאר יש כמה הסתייגויות. חברות תקשורת בתחום הסלולאר מרבות להשתמש בשרתי פרוקסי, בסינון מידע ובשרתי מראה משלהם. מדינות בהם השימוש הוא רב יותר נתוני המהירות הממוצעת יהיו גבוהים יותר. זהו לא סימן לאינטרנט איכותי אך כן נותן למשתמש הרגשה של אינטרנט מהיר יותר לאורך זמן. הנתונים לגבי מהירות האינטרנט המקסימאלית הממוצעת שופכים דוקא אור יותר טוב על איכות הרשת.

הנגררות מאחור
    מדינות שעדיין מספקות מהירות של מיתחת ל256kbps (באחוזים מכלל המשתמשים באינטרנט במדינה)
    לבנון - 61%
    אוזבקיסטן - 54%
    לוב - 52%. מספר המשתמשים באינטרנט לא מהיר בלוב עלה ברבעון האחרון ב252%. הדו"ח משער שמדובר בנתונים שגויים בשל התרבות מקרים של חסימת האינטרנט במדינה.
    במקום ה28 ברשימה המפוקפקת נמצאת לה ארה"ב עם 2% אשר עדיין לא עברו לאינטרנט מהיר.

רגע, מה עם ישראל?
    נתחיל עם הנתונים.
    כמות כתבות הIP היחודיות הנמדדות: 2.168 מליון
    אחוז המשתמשים באינטרנט מהיר מעל 5mbps: 11%
    אחוז המשתמשים באינטרנט מהיר מעל ל2mpbs: 83%
    אחוז המשתמשים באינטרנט מהיר מעל ל256kbps: אפסי עד לא יכול להימדד (מה שאומר שישראל חיסלה את האינטרנט בחיוג.
    אינטרנט מהיר
    מהירות ממוצעת באינטרנט המהיר בארץ היא 3.6Mbps
    מהירות המקסימאלית הממוצעת של האינטרנט המהירבארץ היא 15.9
    חלקה של ישראל בהתקפות הזדוניות על מערכות אקמאי: 0.5 אחוז.
    אינטרנט סלולארי
    המהירות הממוצעת של האינטרנט הסלולארי בארץ היא 1.8Mbps (עליה של לפחות 30 אחוז משנה שעברה).
    המהירות המקסימאלית הממוצעת שנמדדת בארץ היא 7.8mbps (עליה של כמעט 1mbps מאשתקד)

זה אומר שהאינטרנט המהיר הוא לא במהירות שמבטיחים לנו?

לא.
    כל הפרסומים של החברות בארץ המדברים על מהירות מקסימאלית ולא מהירות ממוצעת. ספקי האינטרנט אינם מסוגלים לספק לנו את המהירות המקסימאלית כל הזמן כי הטכנולוגיה אינה מאפשרת זו. דוקא לפי נתוני השנה שעברה, בהן כלל החברות לא עברו את קצב החיבור של 7 מב"ש אפשר היה לראות שהחברות אכן מספקות את מה שהן מבטיחות. היום כשרשת פלאפון יכולה להבטיח יותר, רואים עליה גם בקצב הממוצע וגם בקצב המקסימאלי. יש לציין שהחברות הסלולאריות בישראל נמצאות לקראת מעבר לרשתות 4g ומכאן נובע שפיתוח הרשתות הקיימות די נמצא בעצירה ואין לצפות להעלאת הקצבים עד להטמעת רשתות ה4G.

ישראל מול העולם.
    קצר הזמן מלנתח את הדו"ח באופן סטטיסטי ולבדוק איפה ישראל עומדת בדיוק. במעבר מהיר בנתונים אנחנו נמצאים איפשהו באמצע. בהתבוננות לעומת הקצבים הממוצעים בעולם אנחנו בהחלט נמצאים מעל הממוצע העולמי אך ברוב העולם המערבי חיבור האינטרנט הממוצע הוא מעל חמישה מגה ביט לשניה ואנחנו לא שם.

סוף דבר
    הסתייגויות מסויימות שיש לי מהדו"ח נובעות מהעובדה שהודו וסין לא נמצאות בנתונים ושם נמצא היום הרוב המוחלט של משתמשי האינטרנט בעולם. סביר להניח שבהוספת המדינות המדוברות המספרים הממוצעים היו נראים הרבה יותר נמוכים. יש לזכור שמדובר פה על ניתוח של אינטרנט מהיר באתרים שרובם פונים למשתמש שיש לו אופי צריכה בינלאומי. נתונים של המשתמש הישראלי שנכנס לynet וקורא ג'ימייל בלבד לא נכנסו לדו"ח המדובר אך זה לא מוריד ממהימנותו הסטטיסטית של הדו"ח ומהיכולת של אקמאי לספק נתונים די קרובים למציאות.

הנתונים המוצגים בדו"ח נמדדו בשכבה די גבוהה מכיוון שמדובר בקשר ישיר בין הלקוח לשרתים. בעצם, אפשר לומר שאלו המהירויות שהלקוח מרגיש ולא המהירויות אותם מפרסמות החברות. עם זאת, אקמאי לא מספקת שירותים לכל מדינות העולם וגם לא ברור בדיוק אם במדינות כמו ישראל נממדדה חברה אחת ספציפית או כל החברות יחדיו. בשל הכמות המצומצמת של קבוצות הIp בהן משתמשים בישראל וחוסר החשיבות המספרית של מדינתינו הקטנה בעולם, סביר להניח שמדובר בכל החברות יחדיו. בעתיד אנסה למצוא דרך לפענח את הנתונים לפי ספקית. צריך גם לזכור שנתוני ip לא מורים על כמות המשתמשים. אנחנו המשתמשים חולקים כתובות ip אינטרנטיות אחד עם השני וכל חברה ספקית מפעילה שימוש בsubnet על מנת להצליח לספק הרבה יותר כתובות מאלו המסופקות לה.

הסקירה שנעשתה לדו"ח המדובר היא חלקית וראשונית. אני מקווה שבמשך החודש הקרוב אני אמצא את הזמן לגעת בנקודות ספציפיות וחשובות ואפרסם אותם באתר.

דבר העורך:
    ymeiner הינו משתמש וותיק, וחבר VIP של אתר אייפונס כבר כמה שנים. הוא עובד עם מערכת האתר לעתים קרובות, ומקדיש מזמנו, מידעו ומפועלו לאתר - בהחלט אדם משכמו ומעלה. אתם מוזמנים לעקוב אחריו בטוויטר @ymeiner.

מה דעתכם על הדו"ח, והאם יש לכם שאלות ל-ymeiner?
    תמונות מצורפות תמונות מצורפות

נערך לאחרונה על ידי ymeiner; 31/07/11 בשעה 16:05.

2. 3 משתמשים אמרו תודה ל- ymeiner על ההודעה

iamisraeli3 (31/07/11), natish (01/08/11), RAiNZ (01/08/11)

iPhoner מנוסה
    תודה
    4
    הודו לי 19 פעמים ב 17 הודעות

ברירת מחדל תגובה להודעה: סקירה |דו"ח מצב האינטרנט של חברת Akamai

תודה על המידע בהחלט מעניין...

זה ידוע שישראל במקום רע זה מתחיל מזה שיש חסימות פורטים לכל החברות בארץ ועד זה שהתחילו לספק קצב גלישה מעל 10 מגה ביט רק בשנתיים האחרונות רק אחרי שמשרד התקשורת כפה את הפריסה של ה ngn על בזק. והוט כמובן לא היו יכולים לעשות דבר בגלל שמשרד התקשורת אסר עליהם לספק קצב גלישה מעל 12 מגה, בגלל פגיעה בשוק ובתחרות.
    שזה ****** לפי דעתי אם הוט היו מפעילים את הרשת של ה 100 מגה ביט לפני 5 שנים כבר היום כל המדינה הייתה עם ngn.
    אבל בארץ הכל עובד קודם תרך התחת ואחרי זה מגיע לראש...
    כמו כן יש לנו מונופול תת ימי שמחבר אותנו לחול מד נאוטילוס ובעזרת השם נראה בקרוב כבל תת ימי חדש של בזק בינלאומי שיוריד לנו את הפינגים המטורפים שיאפשר לשחק קצת משחקים ברשת וכמובן יוריד מחירים ויספק חיבורים יותר טובים לחוק.
    אבל גם לזה יש עוד זמן סוף 2011? לא נראה לי...

מה שנשאר זה שחברת החשמל תכנס כבר למשחק ותספק חיבור סימטרי של 100 מגה ביט בעלות של 200 שקל כמו שזה עולה בעולם פחות או יותר ספק+תשתית וישראל תהיה מסודרת מכל הבחינות אבל משום מה אני גר בחדרה וסובל מתחנת הכוח שלהם ולפי דעתי זה לא יגיע אליי במהרה החיבור הזה של ה 100 מגה...
    עד אז כבר גוגל תפרוס רשת של 1gb בארצות הברית ולנו ישאר רק לקנאות ולהיות בינוניים בכל תחום...

עצוב עצוב עצוב.

מנהלת פורום מק הסמל האישי של eden
    תודה
    289
    הודו לי 774 פעמים ב 549 הודעות

דו"ח מעניין. אני מחכה כבר לימים שתהיה רשת בכל מקום ולא נמצטרך לחשוב אפילו על איחסון אופליין, שהענן יהיה ברירת המחדל

המנסר מוגאס
    תודה
    6,497
    הודו לי 6,982 פעמים ב 2,921 הודעות

*אנחה* אני מתגעגע למהירות ההורדה של 54 ק"ב שהייתה לי בלאס ווגאס... (וזעוד על רשת אלחוטית!)
    אינטרנט בכבלים, מהיר בטירוף, ורק 40 דולר בחודש.... למה לא פה, למה???

אחלה כתבה ירון, עשירה ומלאה בכל טוב

6. המשתמשים הבאים אמרו תודה ל RAiNZ על הידיעה:

ymeiner (01/08/11)

מנהל iPhones תמיכה כללית הסמל האישי של Bar
    תודה
    1,001
    הודו לי 2,261 פעמים ב 1,925 הודעות

הבלוף מתגלה...
    אבל אפשר לומר שהשוק הישראלי לא סובל (אלא אם אתה באורנג').

אחראי סדר הסמל האישי של ymeiner
    תודה
    896
    הודו לי 1,182 פעמים ב 718 הודעות

תכלס אין פה בלוף מבחינת החברות כי הן מצהירות על מהירות מקסימאלית ואכן המהירות המקסימאלית היא אמיתית. מה שכן, בשימוש בכלי הגרפים באתר של החברה גיליתי שמהירות האינטרנט הקווי בארה?ב ב2008 גבוהה יותר מהמצב הקיים היום בארץ. היתה התקדמות טכנולוגית אבל זה פשוט נראה כאילו ישראל של 2011 מהירה פחות מאירופה וארה?ב של 2008. זה עצוב.

מנהל iPhones תמיכה כללית הסמל האישי של Bar
    תודה
    1,001
    הודו לי 2,261 פעמים ב 1,925 הודעות

ציטוט נכתב במקור על ידי ymeiner צפיה בהודעה
    תכלס אין פה בלוף מבחינת החברות כי הן מצהירות על מהירות מקסימאלית ואכן המהירות המקסימאלית היא אמיתית. מה שכן, בשימוש בכלי הגרפים באתר של החברה גיליתי שמהירות האינטרנט הקווי בארה?ב ב2008 גבוהה יותר מהמצב הקיים היום בארץ. היתה התקדמות טכנולוגית אבל זה פשוט נראה כאילו ישראל של 2011 מהירה פחות מאירופה וארה?ב של 2008. זה עצוב.
    רק מלראות פה את מצב התחבורה הציבורית מבחינת טכנולוגיה ותכנון, מראה לך כמה אנחנו מפגרים מאחור בכל תחום אפשרי..
    אה, וגם פה יותר יקר

+ פרסם תגובה