אשכול נעול
תוצאות 1 עד 1 מ 1
 1. #1
  iPhoner שועל על!
  תאריך הצטרפות
  Mar 2008
  הודעות
  2,751
  תודה
  72
  הודו לי 279 פעמים ב 184 הודעות

  Post טיפים| איך לשאול שאלה בפורום

  איך לשאול שאלה בפורום?
  (או - איך שואלים שאלה בפורום מקצועי מבלי לחטוף על הראש משאר הגולשים?)

  מדריך זה מבוסס על מאמר שכתב דניאל פטרי. את המאמר המקורי ניתן למצוא כאן.
  המדריך מעט ארוך (ובלי תמונות!), קראו אותו עד הסוף.
  הרווח הוא שלכם, ובעצם של כולנו.

  הקדמה
  כמה פעמים ביקשת לקבל פתרון לבעיה שהיתה חשובה לך מאוד, חיכית שעות על גבי שעות לקבלת תשובה, אבל כל מה שקיבלת היה דממת אלחוט או תשובות מהסוג הזה:
  השאלה שלך נשאלה בצורה שאיננה מאפשרת לנו לענות מכיוון שחסר בה מידע בסיסי וכל כך הרבה פרטים חיוניים, כך שתשובה שלנו תהיה בגדר ניחוש בלבד. חזור אלינו, נסח שאלה מחדש בצורה מקצועית, תן לנו את הפרטים הרלוונטיים ונשמח לנסות לעזור.
  או במקרה גרוע יותר:
  קרא את הנעוצים! שאלו את זה מיליון פעם!
  אם קיבלת תשובה מסוג זה יותר מפעם אחת בחייך, רוב הסיכויים שתפיק תועלת מקריאת מדריך זה, שמנסה לתאר את הדרך הטובה ביותר לשאול שאלות בפורום.

  בבואך לשאול שאלה בפורום (ובכל קבוצת דיון או פורום אחר...), חשוב מאוד לדעת איך לשאול את השאלה על-מנת להגדיל את הסיכויים לקבל תשובה טובה, אמינה, מקצועית ומהירה.
  לא כולם יודעים מהי הדרך הטובה ביותר לשאול שאלה מקצועית. שים לב למספר דגשים שיתוארו להלן. אתה לא חייב למלא אחר כולם, אבל כל מידע שתספק בשלב הכותרת + השאלה עצמה, וגם במהלך תגובות שלך לתשובות שתקבל ישפרו כאמור את איכות התשובה לה אתה מחכה.

  הערה: בגלל מגבלות השפה העברית מאמר זה כתוב בלשון זכר, עם הקוראות הסליחה.

  הנחות יסוד
  אם הגעת לכאן כדי לשאול שאלה כנראה שהעניין היה מספיק חשוב לך. רצית עזרה, ולכן, אם אתה מצפה ממני או מגולשים אחרים בעלי ידע (שגולשים לכאן בזמנם הפנוי ובהתנדבות מלאה) לעזור לך לפתור את הבעיה החשובה שלך, המינימום שיכולת לעשות זה לספק מספיק מידע כדי שבאמת העזרה תהיה ממוקדת ויעילה.

  כאיכות השאלה כך, בד"כ, איכות התשובה - ככל שתספק יותר פרטים רלוונטיים בשלב השאלה הראשונית, ככל שתתן תמונה מלאה יותר של הבעיה ושל כל הפעולות בהם נקטת כדי לפתור אותה, כך תקבל, בדר"כ, תשובה מקצועית יותר.

  אל תניח שהתשובה מגיעה לך! אף אחד לא חייב לך כלום! אולי יעזרו לך, אולי לא. לפני שאתה שואל שאלה נסה להעמיד את עצמך במקום זה שעומד לענות לך ונסה לראות האם אתה היית טורח בכלל לענות לעצמך. אנא התייחס לדרך שבה כתובה השאלה, לכותרת ולרמת העניין שהיא מעלה.

  אנחנו לא מנחשים בקפה וגם לא יודעים לקרוא מחשבות. תן לנו את כל המידע הדרוש בשאלה עצמה, אל תיתן לנו לנחש, "לשאוב" ממך את המידע בתשלומים, או לחפור בחושך.
  נסה להראות, בשאלה עצמה, שאתה מוכן להיות שותף פעיל בחיפוש אחר הפתרון לבעיה שלך. אל תזלזל באינטליגנציה של הגולשים האחרים ע"י כך שתוריד את הרמה של השאלה שלך.
  אנשים שעוזרים בפורומים וקבוצות דיון אוהבים אתגרים, אבל הם לא אוהבים שמישהו מבקש שיאכילו אותו בכפית את התשובה, ועוד חצוף מספיק כדי לא לטרוח לחזור ולהגיד "תודה".


  לפני ששואלים
  לקרוא לפני ששואלים - קרא את הנעוצים, תערוך חיפוש בפורום, קרא את הכותרות של כל הפוסטים הנמצאים בדף הראשון, ואם יש לך כמה דקות, גם אלה הנמצאות דף אחד או שניים אחורה. יש סיכוי סביר שהשאלה אותה אתה עומד להעלות כבר נשאלה בצורה זו או אחרת בעבר, וזה יהיה די מטופש מבחינתך לשאול שאלה על התקנת עברית למשל, כששני אשכולות ממך כבר היה דיון של 20 תגובות באותו נושא.

  לבדוק האם אתה נמצא בפורום המתאים לפני שאתה שואל - פורום מק מיועד לשאלות שקשורת במק. לכן אם יש לך שאלה שקשורה לתקלה שיש לך באייפון, כנראה שפורום מק הוא לא המקום המתאים. לכל הפורומים יש תיאור בסיסי המציג את הנושאים העיקריים בהם דן הפורום. פרסום שאלה בפורום הלא נכון, תביא במקרה הטוב להעברתה ע"י אחד המנהלים לפורום המתאים. מצד שני, ייתכן שאף אחד לא יטרח להעביר את ההודעה לפורום הנכון, והיא תעלם לה לדפים האחוריים מבלי שתזכה כלל לתגובה. בכל מקרה, מדובר בבזבוז זמן שיכול היה להיחסכך ממך.

  כל פורום והרמה שלו - עם כל הכבוד לפורומים רבים באינטרנט, יש הבדל משמעותי בין פורום שמתעסק בשפות תכנות או מוצרי רשת מתקדמים לבין פורום תמיכה במערכות הפעלה ביתיות. אפשר לראות את זה באיכות התשובות ובאופיים של האנשים המשתתפים בפורום או בקבוצת הדיון. נסה להתאים את רמת השאלה לרמת הפורום. שאלות של מתחילים בפורום מתקדם יזכו לרוב לתגובות קרירות, לא בגלל השחצנות של המשתתפים, אלא בגלל העובדה שהם מצפים מהשואל לעשות שיעורי בית לפני שהוא מעלה שאלה טריוויאלית.

  להריץ חיפוש בפורום ולחפש בנעוצים לפני ששואלים - פוסטים עם מידע חיוני, בדר"כ ירוכזו בנעוצים שמופיעים בראש כל פורום. או לחלופין אם מדובר במדריכים, הם מרוכזים בפורום מדריכים. רוצה לדעת איך מעדכנים גרסה לאייפון? צריך להגדיר רשת בין המק לפי.סי? רוצה לדעת האם כבר ניתן לעדכן לגרסה האחרונה של האייטונס? סביר להניח שכל הנושאים האלה (ועוד מאות אחרים) נידונו בהרחבה בעבר, נכתבו להם תשובות מלאות ומקיפות, והם הוכנסו לנעוצים של הפורום, ולפורום מדריכים. מי יודע, אולי הבעיה ה*מאוד דחופה* שלך נידונה בעבר, זכתה לתשובות מעולות, והוכנסה כבר לנעוצים? חסוך מעצמך את ההמתנה, ומגולשים אחרים את הצורך לענות שוב. חפש בנעוצים, בפורום מדריכים, וגם בפורום עצמו.


  השאלה עצמה
  א) הכותרת
  הכותרת שאתה נותן להודעה/שאלה שלך תקבע כמעט לבדה את מספר הכניסות של צופים אחרים לשאלה שלך ואת היחס שלהם אליה. אנא השתדל לנסח את הכותרת בקפידה ובמחשבה. מקד את הריכוז של הקורא הפוטנציאלי בבעיה עצמה ולא בכל מיני שטויות אחרות.
  שיטה יעילה למדי להשגת המטרה הזו היא לכתוב בשיטה של "מטרה-בעיה". הנה כמה דוגמאות רעות, גרועות, וטובות:

  דוגמאות רעות:

  • "אייפון תקוע על התפוח"
  • "בעיה באייפוד"
  • "לא נדלק"


  מה אנחנו אמורים להבין מהכותרות האלה? למה לי לבזבז את זמני ולהיכנס לשאלה ולברר מה הבעיה שלך?
  אם אתה לא מסוגל להשקיע 3 שניות מחשבה אודות ניסוח הכותרת, מה הסיכוי שבתוך האשכול תהיה בעיה מעניינת שכתובה בצורה שאפשר להבין אותה?

  דוגמאות נוראיות:

  • "תעזרו לי..."
  • "מישהו יודע איך?..."
  • "עזרהההה!! בבקשהההה!!"
  • "@@@@ כנסו כולם!@@@@@"
  • בעיה דחופה
  • בעיה דחופה ביותר
  • בעיה מאוד מאוד דחופה


  מה זה??? לעזור? את/ה לא טורח אפילו לכתוב במה אתה צריך עזרה, צועק, מלכלך את הפורום, חושב שאתה נמצא לבד בעולם וכולם צריכים לשרת אותך.
  שכח מזה! גישה זו אופיינית לישראלים באשר הם שם, והיא אחת הסיבות העיקריות לכך שאנחנו לא רצויים בהרבה פורומים מקצועיים או בערוצי שיחות שונים. ישראלי חושב שמגיע לו הכל ומתנהג בחוצפה וביהירות בכל מקום בו הוא דורך.
  זה הזמן לגלות לכם סוד: ככה לא מתנהגים, וככה בטח שלא תזכו לאהדה מצד אלה שאמורים לעזור לכם (שוב, להזכירך - בחינם ובהתנדבות).
  אל תגדיר את הבעיה שלך כ"דחופה" או "בהולה" אפילו אם היא כזו. רוב האנשים לא יאמינו לך ויבחרו להתעלם ממך מתוך אמונה שאתה סתם מנסה ללכוד תשומת לב.

  דוגמאות טובות:

  • "בעת גיבוי אייפון באייטונס מתקבלת שגיאה 1607"
  • "עזרה| לאחר העתקת תמונות, תוכנת אייפוטו קורסת בשלב הטעינה"
  • "מקבוק לא מזהה רשת בתקן n. הנתב מוגדר כראוי, מישהו נתקל?"
  • "שאלה| חדש על האייפון איך אני משנה את הרינגטון?"


  כבר מקריאת מהכותרת בשניות הראשונות ברור מראש על מה נסובה הבעיה. מי שירצה להיכנס להודעה שלך יידע למה לצפות, ואילו אלה שמחפשים משהו אחר יוכלו להימנע מבזבוז של זמנם היקר.
  יתרון נוסף: כותרת טובה מצביעה (כנראה) על כך שגם השאלה עצמה תהיה מאתגרת יותר ויהיו בה הפרטים החשובים למי שירצה לעזור (על כך - ראו בהמשך). כמו כן, תמיד אפשר להקדים את הכותרת ב"שאלה/עזרה/בעיה" כדי למקד את המטרה של הפוסט.

  ב) ניסוח השאלה
  בבקשה נסה להבין: אם לא תיתן פירוט מתאים של הבעיה שלך יהיה קשה מאוד לעזור לך.
  לכל חומרה, תוכנה ומע' הפעלה יש דברים שמיוחדים לה - אם לא תפרט בשאלה עצמה, יש סיכוי גדול שלא תקבל תשובה, או שהתשובה שתקבל תהיה כללית מאוד ולא תעזור לך.
  שאלה מקצועית צריכה להכיל את כל הפרטים הרלוונטיים לשאלה עצמה. גם מה שלא נראה לך רלוונטי עשוי להתגלות כבעל חשיבות מאוחר יותר. תן לנו את כל התמונה, אל תחסוך מאיתנו מידע, אבל תוך כדי כך נסה גם לא לשעמם אותנו במגילות אסתר.
  להלן רשימה של שאלות ונקודות חשובות שיש לתת להן את מלוא תשומת הלב. לא כל הסעיפים הבאים יהיו רלוונטים לכל שאלה שתשאל, אך הם מעבירים את רוח הדברים. בכל מקרה זכור: כל מידע שצריך להיות בשאלה, ולא הוכנס בפעם הראשונה, סתם יגרום לעיכובים במתן התשובה הנכונה:
  1. התקלה עצמה - סימפטומים, מה עשית כדי לגרום לה, מה עשית כדי לתקן אותה, האם היא חוזרת על עצמה בתדירות, האם אפשר לגרום לה לחזור על עצמה וכיצד, האם רק על המחשב שלך, האם בכל הרשת, האם בכל תוכנה, האם היא קשורה לפעולה כלשהי אותה ביצעת לא מזמן (למשל: האם התקנת תוכנה מסויימת מהסידיה?), האם יש הודעות שגיאה מפורטת שמתקבלת?

  2. תאר בפנינו מה בדיוק עשית עד היום כדי להתגבר על התקלה או לנסות לפתור את הבעיה?
  בהרבה מקרים השואל פספס משהו קטן במערכת שלו ואם תתאר לפנינו את התהליכים שכבר ביצעת כדי לתקן את הבעיה - נוכל אולי לתת לך טיפים שיעזרו לך.

  3. באיזו מכשיר ומערכת הפעלה מדובר? עד כמה שזה נשמע טריוויאלי, חלק גדול מהשואלות חושבים שאנחנו קוראי מחשבות. אנחנו לא.
  חשוב לציין באיזה מכשיר את משתמש (איזה סוג אייפון? איזה מחשב מק? איזה אייפוד?). ציון מערכת ההפעלה (או גירסת האייפון) חשובה לא פחות.
  יש הרבה שוני בין מערכות ההפעלה השונות, ולעיתים התשובה תיהיה שונה באם מדובר במערכת הפעלה מסויימת.
  לעיתים, הבדלים אלה יהיו בדיוק אלה שיעשו את ההבדל בין תשובה נקודתית ומיידית, לבין הליכה סחור סחור במעגלים.

  4. שינויים שבוצעו במערכת לאחרונה - אילו שינויים נעשו במערכת בתקופה שקדמה להתפרצות התקלה?
  עדכנת את מערכת ההפעלה? הוספת למק עוד רכיב זכרון? החלפת מסך לאייפון?
  אתה לא חושב שזה צירוף מקרים מוזר? יותר מזה - למה אנחנו לא צריכים לדעת על זה? למה אתה מספר לנו על זה רק אחרי 3 הקפצות ותגובות סרק שלא פגעו במטרה?

  5. השתדלו לכתוב בצורה קריאה וברורה - אנחנו לא מחלקים ציונים, אבל קשה מאוד לקרוא שאלה בלי נקודות ופסיקים ומלאה שגיאות.

  6. השתמש בדקדוק תקני, ללא טעויות טיפשיות עד כמה שאפשר (אלא אם יש לך אישור מרופא), אל תזלזל בעצמך ע"י שימוש במילים פוגעות או בסלנג מטופש. אנשים יבחרו להתעלם מההודעה שלך אם היא כתובה בצורה עלובה, מתוך הנחה שממילא אין טעם לענות למישהו שלא יהיה מסוגל להעריך את התשובה.

  7. אם אתה כותב באנגלית - לעולם אל תכתוב ב- CAPS LOCK. זה נחשב גס, פוגע ומעליב, למרות שאתה, כישראלי, לא מבין על מה המהומה. כבד את הקוד ההתנהגותי של המקום בו אתה נמצא, אחרת פשוט יתעלמו ממך או יחסמו אותך מלכתוב שוב.

  דוגמאות לשאלות רעות:
  "למה אני לא מצליח להתחבר לפייסבוק באייפון? ניסיתי ולא עבד."
  אין לי מושג. איזו גרסה של האייפון? איך אתה מחובר לרשת? אפליקציות אחרות מתחברות? אתה מצליח להתחבר לחשבון דרך המחשב?

  "התקנתי את SP2 על וידוז איחס פי, והזבלים האלה מיקרוסופט דפקו לי את המערכת, עכשיו כלום לא עובד, והדפדפן שלי משתגע. איך פותרים את הבעיה?"
  אתה יודע מה? מגיע לך שתיחנק עם זה.

  "למה נאי לא מצליך לשות שחבות אני מנסה לפי המדריך ולא יוצא לי כלום אני לוחץ על בכפטור שמה למטה ואני חייב אתזה למחאר בשביל עבודת סיום לביצפר לי כי אן לי שער לעבודנ בבקשהההה תעזרן"
  אין לי שום דבר נגד דיסלקציה ואם אתה במקרה אחד שסובל מזה, אז קבל מראש את התנצלותי הכנה. אבל למען השם! מה אתה רוצה???
  המינימום שאפשר לבקש ממך הוא שתשקיע טיפה יותר מאמץ ותשים כמה סימני פיסוק במקומות הנכונים. אי אפשר לעזור לך אם לא מבינים מה אתה מנסה לעשות, באיזו תוכנה ומה בדיוק אתה מנסה לעשות ומה קורה כשאתה מנסה.

  דוגמאות לשאלות טובות:
  שלום, לאחר הפעלה מחדש של האייפון, הוא לא נטען ותקוע על מצב תפוח.
  לפני ההפעלה מחדש התקנתי את התוכנה SBSettings מהסידיה בגירסה 2.1.
  מדובר באייפון 3GS שנפרץ ע"י black rain. גירסה 3.1.2.
  ניסיתי להכניס את האייפון למצב DFU, לחבר לאייטוס, לעשות הארד ריסט - הכל ללא הועיל.
  למישהו יש רעיון?
  או למשל זאת:
  שלום, ברשותי רשת מחשבים שכוללת מחשב פיסי ואיימק. הגדרתי רשת בין המחשבים לפי מדריך X, ושיתוף הקבצים עובד כמו שצריך.
  נתקלתי בבעיה בעת שליחת הדפסות ממחשב הפיסי. ההדפסות לא מתבצעות.
  המדפסת מחוברת בחיבור USB אל מחשב המק.
  מדובר במחשב שמריץ ווינדוס 7, ואיימק 27' עם נמ"ש 10.6.1.
  הורדתי דרייברים של המדפסת גם לווינדוס 7 והתקנתי אותם, ניסיתי לשלוח מסמכים מכמה תוכנות בווינדוס - בכולם זה לא עבד.
  בנוסף, ההדפסות שנשלחות דרך המק מודפסות כמו שצריך.
  יכול להיות שצריך גם להגדיר שיתוף מדפסת איכשהו ולא עשיתי זאת?
  כל הפרטים הרלבנטיים בפנים, בלי הרבה מלל מיותר. השואל לא מזלזל באינטליגנציה שלנו, מראה שהוא ניסה פתרונות אחרים, מציע אלטרנטיבות, ומסביר את המצב שלו בדייקנות. השאלות הן מעניינות, מנוסחות היטב ומי שמבין ויכול - ישמח לעזור.

  תמונות
  תמונות בדר"כ יעזרו מאד להבין את אופי התקלה. כדאי להבין כמה נקודות בסיסיות לגבי התמונות:

  1. לא לכולם יש אינטרנט במהירות 10 מגה! נסו להעלות את התמונות שצריך ולא 20 תמונות ענק ברזולוציה של 1600X1200 שאמנם יראו את כל התהליך אבל רוב הסיכויים שאף אחד לא יטרח לחכות ולראות את כולן.
  תמונות ברזולוציה גבוהה הן יפות, אבל מעבר לנושא רוחב הפס הן גם מקלקלות את התצוגה וצריך לגלול כדי לראות את כולן. הקפידו לצמצם את התמונה לגודל של לא יותר מ- 640X480.

  2. היכן לאכסן את התמונה? ניתן להעלות את התמונה דרך הממשק של הפורום. אבל התמונות מאבדות הרבה מהאיכות שלהן.
  אני באופן אישי ממליץ מאד על האתר http://www.tinypic.com/ הוא חינמי, מהיר, לא פוגע ברזולוציה, ולא דוחף פרסומות.

  3. השתדל לעולם לא להעלות תמונות בפורמט BMP כיוון שהוא כבד משמעותית מפורמטים אחרים כדוגמת JPEG ו- GIF.
  רוב תוכנות הגרפיקה המובנות תומכות בפורמטים אלה. נסה להשתמש בהם עד כמה שאפשר.

  4. אם אתה חייב לעשות צילום מסך השתדל לערוך את התמונה כדי שרק החלק הרלוונטי ייראה, ולא כל המסך היפה שלך עם תמונת הרקע והדוק. זה לא רלוונטי, זה לא מעניין אף אחד, וזה רק מגדיל את המשקל של התמונה.

  5. נסה להדגיש את מה שאתה רוצה בתמונה בעזרת תוכנת עריכה בסיסית, כדוגמת הצייר או Paint Brush במק.


  אחרי ששואלים
  עקוב אחרי השאלה שלך בפורום - יש באפשרותך להירשם בזמן כתיבת השאלה לקבלת עדכונים בנושא השאלה שלך. אם אתה לא בעניין של הרשמות, פשוט כנס לפורום פעם ביום וקרא את התגובות שהצטברו. לפעמים מישהו רוצה לעזור והוא זקוק לעוד פרטים, אבל אתה לא שם כדי לתת לו אותם... אין דבר יותר מתסכל (אותי לפחות) מאשר ניסיון שלי לעזור למישהו ששאל שאלה, אבל בגלל שהבחור החביב לא טורח לחזור ולקרוא את התגובות שהשאירו לו - הוא מחסיר מאיתנו מידע חשוב שהיה מקל עלינו מאוד לענות לו.

  רמת פעילות הפורום - תסתכל כמה פעיל הפורום בו אתה כותב. אם אתה רואה שכדי לקבל תשובה בפורום הספציפי הזה לוקח בערך יום, אל תקפיץ את ההודעה שלך לראש העמוד כל 30 דק' עם כותרות מלאות דמיון בסגנון "up" ו "אולי בכל זאת" או "נו.................. מישהו כבר יכול לענות". זה לא מנומס ולא מעודד אף אחד לעזור לך. לפעמים אנשים פשוט לא יודעים מה לענות. התעלמות או חוסר תשובה הם שני דברים שונים לחלוטין, למרות שקשה מאוד להבחין בין השניים.

  המשך האשכול והבנת התשובה - כאמור בסעיף למעלה, חשוב מאוד לחזור ולתת אינפורמציה נוספת, באם היא דרושה למי שמנסה לעזור לך. אבל לא פחות חשוב מזה הוא היכולת שלך להבין את התשובות שמציעים לך. אם מישהו מציע לך לבצע פעולה X, אל תגיב בהודעה שאומרת "אבל איך עושים את זה?", זה זלזול בוטה בזמנו של האדם שמנסה לעזור לך, מוטב לך לנסח תשובה אחרת שמסבירה את הפעולות אותן אתה עומד לבצע, ואולי מבקשת הכוונה נוספת בנקודות מסוימות. הראה לנו שאתה מוכן לעבוד כדי להרוויח את התשובה שלך, זה יעודד אנשים לנסות ולעזור לך בהמשך.

  התנהגות נאותה, סבלנות ודרך ארץ - לא הצליחו לעזור לך? גם זה קורה. אנחנו בני אדם ולפעמים יש דברים שגם אנחנו לא מסוגלים לעשות. להזכירך, אף אחד כאן לא חייב לך כלום אז אין סיבה לקלל או להתלונן. אם קיבלת תשובה שלא מצאה חן בעיניך תוכל לחזור ולבקש בנימוס הבהרות, אבל לעולם אל תזלזל במי שמנסה לעזור לך, אפילו אם הוא מדבר שטויות (גם אתה דיברת שטויות כששאלת שאלה בסיסית, נכון?)

  תודה ומשוב (פידבק) חיובי - הצליחו לעזור לך? מצאת פיתרון אחר בעצמך? חזור לפורום ושתף את כולנו בהצלחתך או בכישלונך. אין לך מושג כמה ניתן ללמוד מסתם קריאה של אשכולות מעניינים והבנה (לפעמים לעומק) של תהליכים ובעיות, והדרך המומלצת לפתרונם. תוכל לפרסם הודעת סיכום שמתארת את הבעיה ומה היה הפתרון שעבד לך, כשאפשר לשקול לצרף להודעה גם תודות אישיות לאותם חברים שהיו אלה שכיוונו אותך לעבר הפתרון. כך תוכל לרכוש לעצמך ידידם נוספים שישמחו לעזור לך בעתיד. המנע, עד כמה שאפשר, מהשיטה הישראלית של "בתודה מראש". אנשים אוהבים שיגידו להם תודה, אבל לא מראש, אלא בתגובה לעזרה שהם טרחו לתת לך ובהתנדבות. "בתודה מראש" פוטר את השואל הישראלי הממוצע מהצורך להגיד את זה באופן אישי למי שעזר לו, ולכן היא לא מומלצת כלל וכלל.


  לסיכום
  מדריך זה ניסה לעשות קצת סדר בשיקולים הטכניים וההתנהגותיים הדרושים לכתיבת שאלה מקצועית. אני מקווה שהצלחתי לגרום לכם להבין איפה טעיתם (אם בכלל), ואולי יחד נוכל להפוך את השהות שלנו כאן לנעימה יותר.


 2. 14 משתמשים אמרו תודה ל- M1chael על ההודעה

  טופי תות (22/08/12), adnln (22/02/12), amichayg (15/05/12), benzim10 (07/05/11), bonashir (08/01/11), dpblog (16/02/12), dsyrsr (05/03/11), eden (04/07/11), Eli (23/08/11), ipodtouch13 (16/05/12), Kinging (14/04/13), Lorendanino (18/11/11), moran2000 (04/02/12), rughkuh (30/08/12)

אשכול נעול

אשכולות דומים

 1. טיפים| איך לשאול שאלה בפורום
  על ידי M1chael בפורום Mac
  תגובות: 2
  הודעה אחרונה: 03/02/10, 00:09
 2. טיפים| איך לשאול שאלה בפורום
  על ידי M1chael בפורום פורום תמיכה
  תגובות: 0
  הודעה אחרונה: 02/02/10, 23:24
 3. אשכול טיפים ורעיונות לשיפור ויעול הפורום!!!
  על ידי קובליו בפורום פורום משוב
  תגובות: 12
  הודעה אחרונה: 23/10/08, 00:59
 4. רציתי לשאול שאלה!@!!
  על ידי moti.e בפורום שאלות לפני קנייה
  תגובות: 1
  הודעה אחרונה: 05/08/08, 07:28

הרשאות פרסום

 • אין באפשרותך לפרסם אשכולות חדשים
 • אין באפשרותך לפרסם תגובות
 • אין באפשרותך לצרף קבצים
 • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
 •