מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : מתי כדאי להטעין את הסוללה

urieli17
23/02/09, 15:54
קראתי באחת התגובות לפריצה של האיפוד
שמישהו מסביר על מתי להטעין את הסוללה ומתי היא נגמרת.
ורציתי לשאול אם כדאי לחכות שהסוללה תתרוקן ואז להטעין אותה או שזה בסדר להטעין תמיד?
בקיצור מה עדיף לעשות עם האיפוד ובאיזה מצב כדאי להטעין אותו?

DannyLi
23/02/09, 15:56
הסוללה של האייפוד עשויה מליתיום, לכן יותר בריא להטעין אותה רק כאשר היא ניגמרת.

yosiharel
23/02/09, 16:05

להבדיל מהסוללה של האייפון או שדבריך תקפים לשני המכשירים ?

DannyLi
23/02/09, 16:09
להבדיל מהסוללה של האייפון או שדבריך תקפים לשני המכשירים ?

דברי תקפים לשני המכשירים.

yosiharel
23/02/09, 16:18
תודה

yosiharel
23/02/09, 16:35
שאלה :
יש לי רמקולים עם docking station וכידוע בכל חיבור של המכשיר המכשיר נטען.זה אומר משו לגבי הסוללה?כי זה נוגד את מה שכתבת כאן לא?

DannyLi
23/02/09, 16:55
שאלה :
יש לי רמקולים עם docking station וכידוע בכל חיבור של המכשיר המכשיר נטען.זה אומר משו לגבי הסוללה?כי זה נוגד את מה שכתבת כאן לא?

אם יש תחנת עגינה אז אפשר ליטעון כששומעים מוזיקה לדוגמא, כמובן שמה שאמרתי זה בגדר המלצה בלבד...

Rubin150
23/02/09, 17:15

הדבר תקף לגבי הטענה דרך מחשב גם כן או רק ממטען קיר?
אם כן, עדיף להעביר שירים וכו' כאשר הסוללה ריקה?

eyalial
23/02/09, 17:19
ואני הבנתי שזה הפוך הדיוק..
בגלל שזו סוללת ליטיום זה לא משנה מתי מטעינים

yosiharel
23/02/09, 17:21
וואלה ?

מעניין...

DannyLi
23/02/09, 17:27
הדבר תקף לגבי הטענה דרך מחשב גם כן או רק ממטען קיר?
אם כן, עדיף להעביר שירים וכו' כאשר הסוללה ריקה?

העברה של שירים לרוב מהירה אז אפשר לעשות את זה בכל זמן.

Rubin150
23/02/09, 17:38
אהה לא קורה שום דבר למכשיר אם אתה מחבר אותו למכשיר לזמן קצר מאוד, מעביר קבצים ואז מוציא? אני מתכוון, הוצאת המכשיר מטעינה לפני שהמכשיר נטען במלואו או סתם הטענה לזמן קצר ואז ניתוק המכשיר לא מביא לשחיקת הסוללה גם כן?

Salsero
23/02/09, 18:27
אין לסוללות מסוג Lithium-ion אפקט זיכרון כמו לדורות הקודמים (במיוחד הניקל קדיום הידוע לשמצה) אין שום בעיה להטעין אותו גם 20 פעם ביום...

LeXos
23/02/09, 21:27
הסוללות החדשות אין בהן איזשהו תופעת לוואי שנוצרת מטעינה מרובה ואין מצב שהסוללה תיהיה באובר.
כמו שקרה עם סוללות פלאפונים ישנים.
תטעין חופשי חודש, אין הגבלה,כמובן שיש הגבלה של מחזורי טעינה(פריקה-הטענה מלאה)

pelor
23/02/09, 21:56
לדעתי בגלל שזה ליתיום זה לא טוב לסוללה אם היא מגיעה למצב שהיא ריקה (או מתקרבת למצב כזה)
אפשר פשוט לקרוא באתר של אפל

סביח
23/02/09, 22:00
רוב המכשירים החדשים מגיעים עם סוללות Lithium Ion. סוללה זו עדיף להטעין כמה שיותר ומתי שאפשר.

dor1412
23/02/09, 22:29
רוב המכשירים החדשים מגיעים עם סוללות Lithium Ion. סוללה זו עדיף להטעין כמה שיותר ומתי שאפשר.

ומאיפה אתה יודע שזה נכון??

סביח
23/02/09, 22:47
קראתי את זה באינטרנט. וכל מה שכתוב באינטרנט הוא נכון!

סתם, קראתי מאמרים באינטרנט. אתה יכול לחפש על זה חומר בגוגל.

הנה דוגמא:
A lithium-ion battery provides 300-500 discharge/charge cycles. The battery prefers a partial rather than a full discharge. Frequent full discharges should be avoided when possible. Instead, charge the battery more often or use a larger battery. There is no concern of memory when applying unscheduled charges.
מתוך: http://www.batteryuniversity.com/parttwo-34.htm

אה, מה שכן, אומרים שכדאי מדי פעם לתת לבטריה להיגמר - וזאת בשביל שמד הסוללה במכשיר שלך יישאר מדויק.

partocuh
23/02/09, 23:11
הנה דוגמא:
A lithium-ion battery provides 300-500 discharge/charge cycles. The battery prefers a partial rather than a full discharge. Frequent full discharges should be avoided when possible. Instead, charge the battery more often or use a larger battery. There is no concern of memory when applying unscheduled charges.
מתוך: http://www.batteryuniversity.com/parttwo-34.htm

אה, מה שכן, אומרים שכדאי מדי פעם לתת לבטריה להיגמר - וזאת בשביל שמד הסוללה במכשיר שלך יישאר מדויק.

תרגום: סוללות ליתום מספקת בין 300-500 מחזורי טעינה לפני שהיא נשחקת לגמרי. תמיד עדיף להטעין את הסוללה חלקית ולא תמיד הטענה מלאה (צריך להמנע מהטענות מלאות בצורה תדירה כשאפשר, כמו למשל הטענה של שעתיים בלבד לעיתים קרובות המספקת 80% של טעינה מאשר המלאה של 4 שעות).

urieli17
24/02/09, 20:37
אז מה סגרנו בסוף? עדיף להטעין את זה שהסוללה לא מלאה ולא עד הסוף?

סביח
24/02/09, 22:00
לא.
לא יודע מאיפה המצאתם את הקטע של "לא עד הסוף"...
מטעינים מתי שאפשר וכמה שאפשר. עד הסוף זה טוב. מה שלא טוב זה לגמור את הסוללה לגמרי לעיתים תכופות.

SenseF
24/02/09, 22:05
מה אם אני מתטעין את האייפוד הרבה זה גורם לו נזק ?

סביח
24/02/09, 22:31
לא. הסוללות האלה (ליתיום יון) יודעות להפסיק להיטען כשהן מלאות.

בקיצור אפשר לקבוע "כלל" - כל זמן שאפשר, להשאיר בחשמל.

Rubin150
24/02/09, 23:50
אני בכלל לא מסתמך על מה שאתה אומר סביח וגם לכם אנשים לא כדאי. פה הוא רשם:

וזה תרגום של הציטוט באנגלית שממנו הוא המציא את השטות הזאת:

תרגום: סוללות ליתום מספקת בין 300-500 מחזורי טעינה לפני שהיא נשחקת לגמרי. תמיד עדיף להטעין את הסוללה חלקית ולא תמיד הטענה מלאה (צריך להמנע מהטענות מלאות בצורה תדירה כשאפשר, כמו למשל הטענה של שעתיים בלבד לעיתים קרובות המספקת 80% של טעינה מאשר המלאה של 4 שעות).

וזה בכלל לא אותו דבר.

לסוללת ליתיום כן שחיקה ונחלשת עם הזמן..

ואני מדגיש:

צריך להמנע מהטענות מלאות בצורה תדירה כשאפשר, כמו למשל הטענה של שעתיים בלבד לעיתים קרובות המספקת 80% של טעינה מאשר המלאה של 4 שעות

אין פה אף אחד שמבין בזה ממש? אחד שמתעסק עם אלקטרוניקה או משהו?

urieli17
25/02/09, 08:12
חחח אני רואה שהשאלה שהלעתי עוררה פה מחלוקות... באמת צריך איזה מישהו שמבין בתחום,
וזה מוזר בכל האינטרנט ובכל הפורמים לא שאלו כבר את השאלה הזאת ולא הביאו תשובה?

סביח
25/02/09, 09:34
רובין - התרגום הזה הוא מאוד חופשי ומי שתרגם אותו הוסיף את האבחנות שלו. קרא את המקור באנגלית.

תקראו את הכתבה באנגלית, ותחפשו בגוגל גם על הסוללות האלה. כל הכתבות שקראתי מסבירות אותו הדבר:
1. לרוקן את הסוללה לגמרי זה לא בריא.
2. עם זאת מומלץ לרוקן את הסוללה מידי חודש-חודשיים וזאת רק בשביל שחיווי מד הסוללה במכשיר שלכם יישאר מדויק.
3. לסוללה אין "אפקט זיכרון" כמו לסוגים אחרים של סוללות, מה שאומר בין השאר שאפשר לעשות לה טעינה חלקית, או לטעון אותה מהאמצע ואין צורך לחכות שהיא תיגמר.
4. לסוללה יש מנגנון שמפסיק את הטעינה כאשר היא מלאה ולכן אין סיכון להשאיר את המכשיר בטעינה לזמן רב.

כל הידע הנ"ל נאסף מכתבות שונות שקראתי ברשת. אני פועל על פי ההנחיות האלה וזה מה שאני מבין. שכל אחד יעשה את שיקול הדעת שלו.

partocuh
25/02/09, 14:35
רובין - התרגום הזה הוא מאוד חופשי ומי שתרגם אותו הוסיף את האבחנות שלו. קרא את המקור באנגלית.

תרגמתי את מה שרלוונטי לנושא, בסך הכל השמטתי שאם יש אפשרות להשתמש בסוללה חיצונית אז עדיף להשתמש בה. וכשרושמים לך שכל סוללה מחזיקה בין 300-500 מחזורי טעינה מה מובן ורצוי שתסיק מכך ? שאחרי מקסימום 500 מחזורי טעינה הסוללה הולכת..חוץ מזה התרגום הוא מדוייק.

דרך אגב, מי שישאיר את האייפוד בחשמל כל הזמן ייטגן את הסוללה שלו (זרם חמשל ממושך מעבר למה שרצוי עלמנת להטעין את סוללה במלואה יכול להרוס אותה בשל תהליכי חימצון שונים המואצים על ידי כך).

Rubin150
25/02/09, 15:36

תקראו את הכתבה באנגלית, ותחפשו בגוגל גם על הסוללות האלה. כל הכתבות שקראתי מסבירות אותו הדבר:
2. עם זאת מומלץ לרוקן את הסוללה מידי חודש-חודשיים וזאת רק בשביל שחיווי מד הסוללה במכשיר שלכם יישאר מדויק.
3. לסוללה אין "אפקט זיכרון" כמו לסוגים אחרים של סוללות, מה שאומר בין השאר שאפשר לעשות לה טעינה חלקית, או לטעון אותה מהאמצע ואין צורך לחכות שהיא תיגמר.
4. לסוללה יש מנגנון שמפסיק את הטעינה כאשר היא מלאה ולכן אין סיכון להשאיר את המכשיר בטעינה לזמן רב.

כל הידע הנ"ל נאסף מכתבות שונות שקראתי ברשת. אני פועל על פי ההנחיות האלה וזה מה שאני מבין. שכל אחד יעשה את שיקול הדעת שלו.

אני מבין.. אבל בקשר לנקודה 4.. אתה בטוח שזה נכון?
כי יש משהו מאוד הגיוני במה של partouch אומר.. הריי המטען עדיין מחובר (במקרה שלי יש לי גם מטען קיר) ועדיין עובר בו זרם חשמלי.. נגיד והמכשיר עצמו מפסיק לקבל את הזרם להטענה (אני מניח שזה מניעת קבלת זרם במכשיר ולא הפסקת הזרם מהמטען) אז לאיפה הולך כל הזרם החשמלי?

זה כמו הכלל הפשוט שאומר שכשמחברים מכשיר להטענה במטען קיר עדיף קודם לחבר את המכשיר לכבל ואז את המטען לשקע שבקיר, כי אם אתה עושה ההיפך נאגר קצת אנרגיה במטען ואז המכשיר מקבל את זה בבום.. ואת זה המורה שלי לרובוטיקה הסביר לי.
אותו דבר לגבי הוצאת המכשיר מההטענה אגב.. קודם מוציאים את הכבל מהמכשיר ואז את המטען מהשקע שבקיר.

אז על כמה אחוז בערך כדאי להטעין? ב20% או 10% או..?

urieli17
25/02/09, 20:54
חח כל הלימודים שלי של חמש יחידות פיזיקה חח לא הכינו אותי לשאלה הזאת..
אני מניח שעדין הדעות חלוקות...אבל מה שנראה לי שאני אעשה זה אטעין אותה שהסוללה גמורה ועד שהיא מלאה ואז להוציא מהחשמל..זה הכי הגיוני ופשוט,לא?

eyalial
25/02/09, 21:05
רבותי אני מצטט את אבי היקר שתפקידו הוא מבקר איכות סוללות חחח
סוללת ליתיום לא מתפרקת כמו סוללות אחרות (ניקל קדמיום) ולא ממש
איכפת לה כמה זמן מטעינים אותה ומתי
תהנו

urieli17
25/02/09, 21:13
חחחח תמסור תודה רבה לאבא שלך!! ויש לו תפקיד מעניין לא שמעתי עליו בחיים...
ואני מאחל לו רק סוללות אכותיות....
טוב אני זזתי להטעין את האיפוד!

eyalial
25/02/09, 21:18
חחחחחחחחחח לך על זה

dor1412
25/02/09, 21:59
תודה רבה סוף סוף מישו שבאמת מבין מגיב D:
כן כן גם אני הולך להטעין את האייפוד

וווומישו יכול אולי לתרגם את המשפט הזה:

The lithium ion moves from the anode to the cathode during discharge and in reverse, from the cathode to the anode, when charging.

תודה

urieli17
25/02/09, 23:24
אני אסביר לך בקצרה... בכל סוללה יש אנודה וקטודה... עכשיו מה שהמשפט הזה אומר שבסוללה של הליטיום היונים עוברים מהאנודה לקטודה במהלך פריקה, וההפך מהקטודה לאנודה בזמן טעינה...
בסוללות הישנות של פעם אם היונים היו עוברים את כל המסלול(או כמה סיבובים אני כבר לא זוכר) מהאנודה לקטודה אז הסוללה נגמרת.. מה שהחידוש בסוללות של היום הנטענות ושל האיפוד זה שיש איזה חומצה או איזה חומר שמצליח להחזיר את היונים או לעשות משהו חח לא זוכר בדיוק ואז אפשר להשתמש בסוללה כמה פעמים.

dor1412
25/02/09, 23:43
תודה D:

Rubin150
26/02/09, 07:40
רבותי אני מצטט את אבי היקר שתפקידו הוא מבקר איכות סוללות חחח
סוללת ליתיום לא מתפרקת כמו סוללות אחרות (ניקל קדמיום) ולא ממש
איכפת לה כמה זמן מטעינים אותה ומתי
תהנו

תביא ת'טלפון של אבא שלך! חחח..

אז הוא בעצם אומר שאני יכול להטעין את הסוללה גם כשזה על 80% כל הלילה ואפילו שזה ישאר בטעינה איזה 5 שעות אחרי שהסוללה על 100% ולא יקרה שום דבר?
ותגיד לו שזה ליתיום יון.. לא יודע אם יש הבדל בין ליתיום לליתיום יון אבל אני רק רוצה להיות בטוח אתה יודע..

אז עשה טובה בשביל שכולנו נדע בטוח תשאל אותו ככה:
1. אפשר להטעין את הסוללה גם כשזה על 80% כל הלילה ואפילו שזה ישאר בטעינה איזה 5 שעות אחרי שהסוללה על 100% ולא יקרה שום דבר??
2. האם יש הבדל בין סוללת ליתיום לסוללת ליתיום יון או שזה אותו דבר?