מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : סקירת תוכנה| Nisus

natish
22/02/09, 13:02
תוכנה: Nisus Writer Pro (http://www.nisus.com/pro/)
חברה: .Nisus Software Inc (http://www.nisus.com/)
פלטפורמה: מקינטוש
מחיר: 79$
כתב: טריליאן

http://myskitch.com/ziv_kitaro/dock-20071208-113710.jpg

הכתבן של ניסוס הוא אחד הכתבנים הוותיקים למק. את דרכו הוא החל אי שם בשנות ה-80 עם המקרו האינסופיים שלו. כיום הוא ממשיך במסורת ומשמש ככתבן טוב מהיר ואיכותי למק, אך אם זאת הוא לא מפספס אף הזדמנות לחדש ולהפתיע. הכתבן מגיע ב-2 גירסאות: PRO המלאה וגירסת ה- EXPRESS הקלה יותר. ניסוס מיועד להרבה סוגי כתיבה -אפשר לכתוב בו בהרצאות (קצת מוגזם לדעתי בשביל זה אפשר להשתמש ב- TextEdit (http://www.iphones.co.il/forum/showthread.php?t=69891&highlight=textedit)), לכתוב בו עבודות, דוקרטים, ספרים (מאוד נוח), מאמרים וכמעט כל דבר העולה על הדעת, למרות שלא הייתי משתמש בו להוצאת מגזין או פרסומת (הוא לא מיועד לזה). עוד פיצ'ר מגניב הוא התמיכה המצוינת שלו במסמכים שהגיעו מוורד. הוא פשוט פותח אותם (וטוב) - ההערות במקום, הטבלאות, הקישורים חיים, הכל! נקודה רצינית לטובתו.
מה עושה את הכתבן הזה לכל כך טוב, במיוחד בעברית? בבקורת שלי אני אתייחס גם למלל, המתחרה העברי שלו, לנאו אופיס המתחרה החינמי שלו ונעשה גם השוואה עם מתחרים יותר רציניים שלו: ה-iWork והאופיס של מיקרוסופט.

הממשק

http://myskitch.com/ziv_kitaro/picture_1-20071208-120532.jpg/preview.jpg

הממשק מאוד נוח ומפורט. הממשק מורכב שלושה חלקים עיקריים:
שורת התפריטים -מסודרת בצורה מעולה -לפי נושאים, תת נושאים, תתי-תת נושאים ופעולות. אבל את זה אני משער שאתם כבר מכירים.
סרגל הכלים -גם סרגל הכלים אינו מפתיע במיוחד. האופציות הרגילות של גזור/העתק -הדבק, סמן, החלף שפה, הדפס, שנה תצוגה בחר צבע, הכנס טבלה. קצת מאכזב שאי אפשר להוסיף לו את כלים. מצד שני צריך להשאיר משהו גם לסרגל הכלים הצדי.
סרגל הכלים הצדי -אחד מסרגלי הכלים היותר מוצלחים שיצא לי לראות. הסרגל בא עם חמישה טאבי כלים בתוכו: טאב הכתיבה, העיצוב, הטבלה והצורה, עימוד וטאב ההפניה שמיועד לאינדוקס ומציאת הקובץ. הסרגלים משנים לגמרי את חווית העבודה. הם מסודרים גם לפי הסדר - בהתחלה אתה בטאב הראשון כותב, לאחר מכן בשני מעצב את הטקסט בשלישי את מוסיף דיאגרמות ולבסוף מעמדים וקובעים בטאב ההפניה מילות אינדוקס. הכל לפי סדר ההעובדה ההגיוני. אבל זה עוד לא הכל! אפשר ליצור סרגלי עבודה כאלה לבד. ז"א שאם אתה עוסק רק בכתיבה ועימוד אתה יכול ליצור סרגל חדש וריק ולבחור מבין קבוצות של כלים איזה כלי עבודה לזרוק אליו. מדהים. זה בעצם מה שהופך את העבודה על ניסוס לכל כך נוחה. במקום לחפש כלים בתפריטים ובסרגלים אתה מרכז לך את כל הכלים שאתה צריך בסרגל אחד. הרבה עבודה ותסכול נחסכים.

http://myskitch.com/ziv_kitaro/picture_2-20071208-121027.jpg/preview.jpg

המנוע
כמובן שאחרי שבחנו את הממשק הגיע הזמן לראות מה מסתתר מאחור.
עומס על המעבד -בזמן הקלדה מהירה או הוספת הרבה תמונות/דיאגרמות/טבלאות הניסוס שוקל הרבה. על מעבד Core 2 Due 2.2 הוא נוטה לקחת בסביבות 30%-50% מכוח העיבוד שלכם. לשם השוואה TextEdit לוקח (על אותו המעבד) בהקלדה מהירה 15% מכוח המעבד שלכם ובהוספת תמונות או טבלאות בסביבות ה50%. בשורה התחתונה: אם יש לכם מעבד G4 ישן וחצי ג'יגה ראם הייתי הולך על מלל או על טקאסט אדיט הקלות יותר, בעלי האינטלים וה-G5 יכולים להשתמש בלי שהוא יעמיס יותר מדי על המערכת.

http://myskitch.com/ziv_kitaro/dock-20071208-122409.jpg/preview.jpg

מנוע הטקסט - לניסוס מנוע טקסט נפרד ממנוע המערכת, וגם בגלל זה התמיכה הטובה בעברית. המנוע של ניסוס מצויין, בעיקר בגלל הניסיון הרב שלהם בשוק. בניסוס ישנה גם מערכת מקרו (Macro) שהיא מין שפה של הכתבן. מצויין לאקדמאים.

http://myskitch.com/ziv_kitaro/skitch-20071208-122650.jpg/preview.jpg

למה דווקא ניסוס?
דיונים ארוכים ומייגעים לשאלה הזו ניתן למצוא בכל פורום עברי למק בארץ אבל
בסופו של דבר מדובר בהעדפה אישית, אך הנה מה שאני מוצא לזכותו של ניסוס פרו.
המתחרה הגדולה של ניסוס בארצנו היא מלל. מלל הוא כתבן קטן (ונוח, יש לציין). המנוע הגרפי שלו מן המעולים ותומך כמעט בכל שפה שתוכלו לחשוב עליה. הבעיה שהתוכנה פשוטה מדי: חסרים בה כלים מרכזיים כמו ציור גראפים ודיגארמות, כלי ציור טבלאות בינוני ומטה, אין אפשרות הזרמת מלל מסביב לתמונה. ברגע שאלו יהיו, מלל באמת תיהיה כתבן מעולה, במיוחד בשבילנו, הישראליים.
שלא תבינו לא נכון, מלל היא תוכנה מעולה אבל היא כתבן לא יותר ולא פחות ולכן היא מתאימה רק למי שצריך תוכנה לכתיבה נטו ברגע שמתווספים לכתיבה צרכים של הוספת תמונה/דיאגרמה/גרף מלל מתחילה לחשוף שיניים והריב מתחיל.

ניסוס מול אופיס - התוכנות הרבה יותר קרובות. בשתיהן יש אינסוף (נו טוב, אינסוף פחות אחד) פיצ'רים, הממשקים קצת מזכירים אחד את השני ושתיהן מתאימות לאקדמאים. כאן נכנס גם המחיר -במקום לשלם 200$ על חבילת אופיס אופיס משלמים רק 80$ על ניסוס. הפרש רציני במיוחד למי שרק רוצה מעבד תמלילים ולא חבילה שלמה של תוכנות.
לגבי התמיכה במסמכי וורד (doc), ניסוס תומכת בצורה נפלאה במסמכי אלו. היא פותחת יפה מאוד טבלאות, הערות, איזכורים ותמונות. מהטובות שראיתי על מק.

ניסוס מול iWork - אני חושב שכאן iWork לוקחת ובגדול, רק חבל שהוא לא תומך בעברית. המחיר דומה, רק שבאותו מחיר מקבלים 3 תוכנות: כתבן, חשבן ומצגתן. בדפים (Pages) יש אפשריות תמונה יותר מתקדמות מהניסוס וגם לה יש אינספור כלים. לכתיבה אקדמאית היא גם לא רעה, אבל אני חושב שאם מדובר בכתיבה אקדמאית ניסוס או מלל יהיו פתרונות טובים יותר.

ניסוס מול Neo Office - יסלחו לי כל אוהדי ה- IBM Lotus Symphony ואוהדי ה- Open Office למק. אבל לדעתי נאו אופיס יודעת ל"דבר" עברית הכי טוב מבין כל התוכנות החינמיות (זהו נושא בפני עצמו ולא נדון בזה פה).
נאו אופיס היא באמת פיתרון חינמי טוב וכל עוד כותבים בעברית ואנגלית באותו המשפט אין שום בעיה. הבעיה מתחילה כאשר יש עברית, אנגלית וסימן בעייתי כמו סוגריים וכדומה שמבלבלים את המשפט וזו בעיה בכל תוכנות הקוד פתוח כולל ניאואופיס.
ניסוס לעומת זאת מאפשרת לשנות את הכיווניות בתוך משפט.
לא איטואיטיבי כל כך במיוחד (אופיס הרגילה אותנו אחרת כל השנים הללו) אבל פיתרון טוב לכשעצמו והוא עובד יפה.

לסיכום
אם אתם עוסקים הרבה בכתיבה ניסוס הוא בשבילכם, ולו רק בשביל היכולת להתאים לעצמכם סרגל כלים - למי שכותב הרבה האפשרות חוסכת הרבה עבודה וכאב ראש (אני מעז להגיד שבכל שעה נחסכות חמש דקות בעזרת הסרגל).
אם הצרכים שלכם הם כתיבה בלבד בלי תמונות/גרפים או דיאגרמות מלל יכולה להיות פתרון נהדר עבורכם. ואם אתם משתמשים קלים TextEdit (http://www.iphones.co.il/forum/showthread.php?t=69891&highlight=textedit) המובנית תהיה יותר בשבילכם. מוציאים לאור וודאי יעדיפו את iWork, אופיס או אחת מתוכנות אדובי או מקרומדיה (זצ"ל).

קרדיט לסקירה: מופע המק של זיו קיטרו (http://sideshow.co.il/?p=319)
עריכה והוספה: לי :)

yochayt7
22/02/09, 13:40
פאקינג 80 דולר ?!
מה אנחנו חיים בדובאי?
מה זה המחירים האלה
נשבע לך נתי אני אומר פה בפומבי
רק בגלל מחירים כאלה גבוהים אני לא קונה תוכנות לעיתים קרובות
תוכנות טובות ששוות תכסף הייתי קונה
אבל לא נראה לי אני יוציא 320 שקל על תוכנה
במיוחד לא בימינו הקשים ...

נתי אתה קנית תתוכנה ?..

natish
22/02/09, 13:45
פאקינג 80 דולר ?!
מה אנחנו חיים בדובאי?
מה זה המחירים האלה
נשבע לך נתי אני אומר פה בפומבי
רק בגלל מחירים כאלה גבוהים אני לא קונה תוכנות לעיתים קרובות
תוכנות טובות ששוות תכסף הייתי קונה
אבל לא נראה לי אני יוציא 320 שקל על תוכנה
במיוחד לא בימינו הקשים ...

נתי אתה קנית תתוכנה ?..

תבדוק כמה עולה אופיס ותחזור אליי לגבי המחיר.
320 שקל בשביל מעבד תמלילים שעושה לך את החיים נוחים זה לא הרבה כסף.
אני הורדתי את גירסת הניסיון שלה ואני שוקל לרכוש אותה.

בינתיים אני משתמש באופיס דרך פיוז'ן כי יש לי רישיון עבורה.

gyaronn
22/02/09, 14:11
נתי תגיד איך לרשום בה נוסחאות?

yochayt7
22/02/09, 14:15
תבדוק כמה עולה אופיס ותחזור אליי לגבי המחיר.
320 שקל בשביל מעבד תמלילים שעושה לך את החיים נוחים זה לא הרבה כסף.
אני הורדתי את גירסת הניסיון שלה ואני שוקל לרכוש אותה.

בינתיים אני משתמש באופיס דרך פיוז'ן כי יש לי רישיון עבורה.

ואמרתי שאני מסכים למחיר של האופיס
זה גם שערוריה .
אבל עדיין מחיר לא מבוטל של כסף בשביל תוכנה...

natish
22/02/09, 14:20
נתי תגיד איך לרשום בה נוסחאות?

בשביל נוסחאות אני משתמש בתוכנה חיצונית ואז מדביק.
אתה יכול להשתמש ב: Equation editor של מיקרוסופט
או במקבילה החינמית מבית נאו אופיס - NeoOffice Math.

gyaronn
22/02/09, 14:22
שמע חייב להגיד שזה לא כזה מפוצץ המחיר ביחס לשעות הפיתוח שמשקיעים ולשאר הדברים ונקודה למחשבה: יכול להיות שאם אנשים היו רוכשים את התוכנות ולא מורידים פרוצות יש מצב שהמחיר היה גם יורד כי רווח החברות היה גבוה יותר והיה להם אינטרס שירכשו יותר ולא היו מנסות להרויח על המעטים שכן רוכשים אז שלא יעבדו עליכם........

natish
22/02/09, 14:23
ואמרתי שאני מסכים למחיר של האופיס
זה גם שערוריה .
אבל עדיין מחיר לא מבוטל של כסף בשביל תוכנה...

חביבי, בשביל לפתח תוכנה צריך כסף.
ובשביל משהו שהוא שימושי עבורך לשלם 320 ש"ח זה ממש לא הרבה כסף.
כל משחק דבילי למחשב/PS עולה פי-2.5

gyaronn
22/02/09, 14:26
נתי זה חלק מ ה office 2008:mac או שצריך להוריד/לרקוש בנפרד?

natish
22/02/09, 14:28
שמע חייב להגיד שזה לא כזה מפוצץ המחיר ביחס לשעות הפיתוח שמשקיעים ולשאר הדברים ונקודה למחשבה: יכול להיות שאם אנשים היו רוכשים את התוכנות ולא מורידים פרוצות יש מצב שהמחיר היה גם יורד כי רווח החברות היה גבוה יותר והיה להם אינטרס שירכשו יותר ולא היו מנסות להרויח על המעטים שכן רוכשים אז שלא יעבדו עליכם........

עניין הפירטיות של התוכנות נפוץ במיוחד פה בארץ ובחלק מארצות אירופה.
בארה"ב, הרוב רוכשים תוכנות באופן חוקי.
אם חברות התוכנה היו מאפשרות לרכוש תוכנות עם כרטיסי אשראי ישראליים בלי כל מיני פייפל או כרטיסים בינלאומיים. או שהיו קמות חברות תיווך למכירה של מוצרי תוכנה בינלאומיים פה בארץ. יתכן ואנשים בארץ היו רוכשים יותר תוכנות ולא מורידים פירטית.

natish
22/02/09, 14:28
נתי זה חלק מ ה office 2008:mac או שצריך להוריד/לרקוש בנפרד?

כן זה חלק מהאופיס 2008

gyaronn
22/02/09, 14:30
משום מה לא נראה לי כי הישראלי הממוצע יעדיף להוריד חינם מאשר לרכוש

natish
22/02/09, 14:35
משום מה לא נראה לי כי הישראלי הממוצע יעדיף להוריד חינם מאשר לרכוש

זה אותו הדבר כמו חנויות המוזיקה המקוונות.
ברגע שיהיה היצע גדול וזול יותר אנשים יקנו יותר מאשר שיורידו באופן פירטי.
חוץ מזה במדינות מתוקנות יש חוקים נגד הורדה פירטית.
אם תזכר היה מקרה בארה"ב שבית משפט גזר על בחורה לשלם קנס של חצי מיליון דולר בגלל שהיא הורידה מוזיקה בצורה פירטית.
ברגע שיש את הסכנה של קנס בסדר גודל שכזה אנשים יעדיפו לשלם ולא להסתכן.
בדיוק כמו שאני אעדיף לשלם 20 שקל על חניון ולא להסתכן בלקבל קנס של 150 שקל.

eden
22/02/09, 15:40
נתי, בנוגע לקטע של כתיבת עברית, אנגלית וסימנים באותה שורה. למה התכוונת שאמרת שמיקרוסופט הרגילה אותנו? כאילו שבאופיס זה נעשה אוטומאטית? בניזוס צריך לישר כל פעם? איך זה הולך?

gyaronn
22/02/09, 15:42
תראה זה לא שאני לא מסקים ושלא תבין אותי לנכון אני כן חושב שמגיע למפתחים ולחברות תשלום על ההשקעה הרבה שלהם אני פשוט מניסיון מר יודע שאצלנו בארץ הבעיה היא לא שאין יציע אלא הגישה של האנשים בסופו של יום עם היתה דרישה לזה משהוא היה רועה בזה רווח בטוח שהיה יוצר חנות כזו או אחרת. כך לדוגמה את הונגריה שהיא אירופה אין יציע באינטרנט אבל אנשים עדין קונים תוכנות רק דרך חנויות כי יש דרישה אז מה ההבדל? עם היתה דרישה משהוא היה מוחר

natish
22/02/09, 18:40
נתי, בנוגע לקטע של כתיבת עברית, אנגלית וסימנים באותה שורה. למה התכוונת שאמרת שמיקרוסופט הרגילה אותנו? כאילו שבאופיס זה נעשה אוטומאטית? בניזוס צריך לישר כל פעם? איך זה הולך?

הכוונה היא שהיישור נעשה בצורה קצת שונה.
אם באופיס את בוחרת את מה שאת רוצה ל"ישר" ואז מיישרת.
בניסוס זה שונה. קודם בוחרים מה רוצים לעשות ואז מסמנים על מה זה יעשה.

natish
22/02/09, 18:43
תראה זה לא שאני לא מסקים ושלא תבין אותי לנכון אני כן חושב שמגיע למפתחים ולחברות תשלום על ההשקעה הרבה שלהם אני פשוט מניסיון מר יודע שאצלנו בארץ הבעיה היא לא שאין יציע אלא הגישה של האנשים בסופו של יום עם היתה דרישה לזה משהוא היה רועה בזה רווח בטוח שהיה יוצר חנות כזו או אחרת. כך לדוגמה את הונגריה שהיא אירופה אין יציע באינטרנט אבל אנשים עדין קונים תוכנות רק דרך חנויות כי יש דרישה אז מה ההבדל? עם היתה דרישה משהוא היה מוחר

תראה ידידי, בעיקרון אני בעד קוד פתוח. זה הכי טוב והכי נחמד.
ואתה צודק, הבעיה פה היא הגישה של רוב האנשים.

ואתה יודע מה, אני תומך בלהוריד גירסאות ניסיון ואפילו לחפש רישיונות פרוצים רק כדי להתנסות עם התוכנה חודש חודשיים ואז או שלקנות אותה או שלהסיר. כי אני לא אוהב לאסוף זבל אצלי במחשב. מה שאני צריך ומשתמש בו נישאר מה שלא עף. מה שכן לפעמים חודש זה לא תמיד מספיק להתנסות עם תוכנה.

eden
22/02/09, 19:07
הכוונה היא שהיישור נעשה בצורה קצת שונה.
אם באופיס את בוחרת את מה שאת רוצה ל"ישר" ואז מיישרת.
בניסוס זה שונה. קודם בוחרים מה רוצים לעשות ואז מסמנים על מה זה יעשה.

באופיס אם אני כותבת עברית אנגלית וסימנים זה מתיישר מעצמו, גם פה
תרשום מילה בכברית ומילה באנגלית.. הסדר יהיה כמו שכתבת, בשונה מניאו אופיס

natish
22/02/09, 19:10
באופיס אם אני כותבת עברית אנגלית וסימנים זה מתיישר מעצמו, גם פה
תרשום מילה בכברית ומילה באנגלית.. הסדר יהיה כמו שכתבת, בשונה מניאו אופיס

אני לא משווה בין נאו אופיס לאופיס.
ההשוואה היא בין ניסוס לאופיס.

בעיקרון ניסוס תומכת בעברית יותר טוב מכל תוכנה חינמית שניתקלתי בה למק.
ולכן למי שבאמת צריך מעבד תמלילים איכותי ולא רוצה לעבוד עם אופיס, אבל מצד שני פותח קבצים של וורד אותם הוא מקבל, אני מציע להשתמש בניסוס.

מלל מצוינת גם כן אבל כמו שציינתי בסקירה היא לא עושה עבודה טובה עם תמונות/טבלאות/דיאגרמות...

eden
22/02/09, 19:23
אני לא משווה בין נאו אופיס לאופיס.
ההשוואה היא בין ניסוס לאופיס.

בעיקרון ניסוס תומכת בעברית יותר טוב מכל תוכנה חינמית שניתקלתי בה למק.
ולכן למי שבאמת צריך מעבד תמלילים איכותי ולא רוצה לעבוד עם אופיס, אבל מצד שני פותח קבצים של וורד אותם הוא מקבל, אני מציע להשתמש בניסוס.

מלל מצוינת גם כן אבל כמו שציינתי בסקירה היא לא עושה עבודה טובה עם תמונות/טבלאות/דיאגרמות...

נתי אני לא משווה לניו אופיס.. אני פשוט מנסה להבין את עניין הישור.. בגלל זה נתיי את ניו כדוגמא ששם הסדר של המילים מתבלגן. ובאופיס הוא לא.

natish
22/02/09, 19:45
נתי אני לא משווה לניו אופיס.. אני פשוט מנסה להבין את עניין הישור.. בגלל זה נתיי את ניו כדוגמא ששם הסדר של המילים מתבלגן. ובאופיס הוא לא.

:) צריך להתנסות כדי להבין כי להסביר מעבר למה שהסברתי כבר זה קצת קשה.
בכל אופן ניסוס תומכת בעברית יותר טוב מנאו אופיס ואין איתה בכלל בעיות עם שילוב של עברית אנגלית וסימנים במשפט כמו שיש בנאו אופיס.