מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : החלום של ג'ובס - Wifi פתוח לכולם

natish
11/08/14, 15:12
וולט מוסברג מהאתר Re/Code מסביר למה הגיע הזמן לפתוח את רשתות ה- Wifi כדי שכולם יוכלו להנות מהם, זאת בהתאם לחזון של ג'ובס.

http://cl.ly/image/2o3u2Y0v190s/Wifi.jpg

המייסד של אפל – סטיב ג'ובס אהב להסתובב בשכונה שלו בפאלו-אלטו שבקליפורניה. ואחרי שהמכשיר שעל פיתוחו החברה שלו עמלה כשנתיים וחצי הושק – האייפון, שהיה גאוותו הגדולה, הוא הסתובב עימו להליכות הארוכות שלו. הדגם הראשון של האייפון הכיל תמיכה בקישוריות סלולרית מסוג דור 2 (או יותר נכון 2.75) שהייתה איטית להחריד כשזמן טעינת אתר כבד ארכה כדקה שלמה. אולם האייפון גם תמך בקישוריות מהירה הרבה יותר – Wifi ואחד הפיצ'רים שהיו באייפון עוד מראשית דרכו הייתה היכולת של המכשיר לאתר רשתות Wifi ולהתריע את המשתמש על איתור רשתות חדשות ואפילו להתחבר באופן עצמאי לרשתות אליהן הוא התחבר בעבר. אולם הבעיה היא שבעוד רשתות Wifi הן נפוצות מאוד בין אם באזורי מגורים או אזורים מסחריים, רוב הרשתות מאובטחות עם ססמאות.

ג'ובס הבין את הצורך באבטחה, אולם הוא גם היה נחוש בדעתו למצוא דרך לשתף רשתות Wifi בצורה חופשית, בטוחה ושהדבר יהיה נפוץ. למעשה התוכנית של ג'ובס הייתה גדולה והיא כללה שיתוף פעולה עם חברות אחרות ליצירת קונסורציום שיהפוך את השאיפה הזו למציאות. הבסיס לתוכנית הייתה לגרום לכמה שיותר יצרניות של מכשירי ראוטר לבנות אפשרות של רשת אורחת – שהיא למעשה רשת Wifi שניה, המוגנת וממודרת מהרשת העקרית ועם שם נפרד. השלב הבא היה שהתעשיה תעודד כמה שיותר אנשים לשתף את רשתות ה- Wifi שלהם עם אנשים זרים, דרך אותן רשתות אורחות. באופן זה משתמשי סמארטפון יהיו יכולים ללכת ברחוב כשהמכשיר שלהם ינדוד בין אותן הרשתות האלחוטיות החופשיות, באופן דומה לאיך שמכשירי סלולר בכלל וסמארטפון בפרט נודדים בין אנטנות סלולריות.

המשתמשים של הרשתות האורחות לא יוכלו לקבל שום גישה לרשת הראשית, על אחת כמה וכמה למחשבים, כונני הרשת, המדפסות ו/או התוכן של הרשת העקרית. כל מה שהם יוכלו לעשות הוא להתחבר לאינטרנט במידה והם בטווח של הרשת האלחוטית. החלום של ג'ובס לא התגשם, אם כי יצרניות רבות של ראוטרים, ביניהן גם אפל, הוסיפו אפשרות של יצירת רשת אורחת במוצרים שלהן. אולם הפיצ'ר הזה לא נמצא בשימוש בהיקף ניכר ובדיקה עם יצרנית מכשירי ראוטר מוכרת הציגה הערכה כי מסך כלל המשתמשים רק כ-15% עד 20% מאפשרים את אותן רשתות אירוח. אין ספק שהתעסקות עם הראוטר הוא לא דבר שקוסם לרוב המשתמשים ואפילו ראוטרי ה- Airport של אפל שמאפשרים את יצירת הרשת האורחת בקלות יחסית (דגש על יחסית) עדיין מצריכים להכנס להגדרות של הראוטר דרך אפליקציית השירות ולאפשר את היכולת הזו בטאב ה- Wireless.

http://cl.ly/image/423m3L0H2K2p/iPhone%20wifi.png

אבל הבעיה האמיתית היא יותר חברתית, אנשים פשוט לא רוצים להיות פראיירים כשהפחד הוא שאיזה שכן עצלן ונצלן יתחבר לרשת האלחוטית ויתחיל להוריד טורנטים או לגלוש חופשי על הרשת האלחוטית ויאיט אותה ואין ספק שמדובר בבעיה אמיתית אבל כזו שניתן לפתור בקלות, זאת על ידי הגדרת חלוקה של יחס התעבורה בין הרשת הראשית לרשת האורחת. יחס שכזה יהפוך את הרשת האורחת לשימושית עבור משתמשים אקראיים שרוצים לבדוק אימייל במכשיר שלהם, או אולי להתקין את עדכון הגרסה בקלות. אך בד בבד יהפוך את הגלישה בה לפחות אטרקטיבית עבור השכן הנצלן שיגלה שכדי שלהוריד את הפרק האחרון של משחקי הכס (כן אני יודע שהעונה הרביעית נגמרה) הוא יצטרך לחכות יומיים.

בעיה נוספת היא שאנשים רבים גולשים על הרשת הסלולרית שמאז הצגת האייפון הראשון השתפרה פלאים, עד כי מהירויות ההורדה בסלולר (במיוחד בדור הרביעי) יכולות להתחרות במקרים מסוימים עם מהירויות ה- Wifi. אולם ברוב העולם חבילות ה- Data הן יקרות למדי ואפילו פה בארץ, כשחבילות ה- Data הן חלק מחבילה עדיין לא מדובר בגלישה ללא הגבלה, אם כי ההגבלה גדולה אך עדיין ישנה. יש לציין כי בעבר חברת בזק יצאה עם יוזמה מעניינת למדי שקראה ללקוחות האינטרנט שלה לשתף את האינטרנט שלהם באופן הזה, כשבעשותם כך הם יקבלו תמורה מהחברה. אולם היוזמה הזו לא הייתה פופולרית בקרב הציבור, מהסיבות שצוינו לעיל. גם עיריות מקומיות בישראל פועלות להציג רשתות Wifi בצורה חופשית כשביניהן ניתן למצוא את תל אביב וחיפה אולם שוב, היוזמה הזו, מרשימה ככל שתהיה עדיין לא התבררה כיציבה במבחן המציאות.

http://cl.ly/image/0y190p3r1t0V/guest%20wifi.png

אולי חברות הטכנולוגיה ימצאו דרך שתהפוך את החלום של ג'ובס בנושא שיתוף חברתי של רשתות אלחוטיות למציאות, באופן דומה לאופן בו גוגל ופייסבוק פועלות להרחיב את מטריית האינטרנט באזורים בהם אין גישה למצרך זה, על ידי בלונים פורחים, דאונים ואפילו לווינים. אולם עד אז אולי הישועה תגיע מהמשתמשים עצמם שיבחרו לשתף את האינטרנט ואולי בתמורה יוכלו להנות בעצמם מהשינוי בגישה.

מקורות: recode (http://recode.net/2014/08/05/its-time-for-shared-open-home-wi-fi/)
עריכה, תרגום ותוספות: natish

ebest
11/08/14, 15:31
חזון העצמות היבשות...אנשים יעשו את זה רק בביאת המשיח כנראה ;)

natish
11/08/14, 16:56
http://www.themarker.com/technation/1.2398752

:)

ebest
11/08/14, 16:58
אם ככה צריך להכין את עצמנו כי משיח מגיע מהר מהצפוי 😜

aihysp
11/08/14, 17:17
באמת שאני לא מבין מי צריך WIFI מתי שהדור שלישי מספיק חזק אני מקבל 20 מגה שאני קרוב לאנטנה
בקשר לכמות אני לא רואה סיבה לגלוש כל כך הרבה בטלפון ובמידה ואתה גולש תעשה חבילה בהתאם

ועוד עכשיו שנכנס לנו LTE ,אז מה WIFI שגם ככה הרוחב פס בארץ שלנו זבל מהירות העלאה של חמוצים בפיתה
מי רוצה בכלל להסתמך על בזק והוט?

Close
12/08/14, 18:46
אז בעצם המיזם של bezeq free wifi הוא לא מקורי, עכשיו בגלל שג?ובס אמר אז חייב לפתוח את הwifi! אמן

iFOX
14/08/14, 05:40
לפי דעתי אין צורך בשיתוף WIFI ב2014 מכמה סיבות :
1. החזון של סטיב היה לפני הרבה שנים שרשתות הסלולר היו חלשות , לעומת היום שיש דור 4 בשוק אין צורך !! ( אני יודע שאתה הולך להגיד שלא בכל העולם יש , אבל אותי זה לא מעניין ! אני גר בישראל ובעוד 2,3 חודשים זה הולך להיות ביסיק)
2. אם מישהו באמת הולך לשתף את הרשת שלו אז זה היה לפני מה שהכותב אמר :" זאת על ידי הגדרת חלוקה של יחס התעבורה" אבל אני לא מבין למה לגלוש ברשת עם תעבורה ירודה שיש לך דור 3 או 4?

לסיכום : הכותבים באתר לא מבינים שסטיב מת כבר לפני 3 שנים ( בעולם הטכנולוגיה זה כמו דור )
ולכן מוטב להבין שדברים שהיו רלוונטים פעם היום כבר לא!!! (גודל המסך ועוד הרבה דוגמאות של כתבות מהסוג הזה)
אני חושב שסטיב היה גאון עיצובי ושיווקי , אולם לא כל דבר שהוא חשב זה דברי אלוהים חיים . הזמן משנה את העולם ואת האמת במיוחד בעולם הטכנולוגיה . יש הרבה דברים שבתקופה של לפני 4-5 שנים היו נכונים אולם היום הם לא ! וזאת אחת הבעיות הגדולת של אפל , חוסר הבנה שעולם הטכנולוגיה מצריך שינויים מהירים וברמה גבוה

natish
14/08/14, 09:39
לפי דעתי אין צורך בשיתוף WIFI ב2014 מכמה סיבות :
1. החזון של סטיב היה לפני הרבה שנים שרשתות הסלולר היו חלשות , לעומת היום שיש דור 4 בשוק אין צורך !! ( אני יודע שאתה הולך להגיד שלא בכל העולם יש , אבל אותי זה לא מעניין ! אני גר בישראל ובעוד 2,3 חודשים זה הולך להיות ביסיק)
2. אם מישהו באמת הולך לשתף את הרשת שלו אז זה היה לפני מה שהכותב אמר :" זאת על ידי הגדרת חלוקה של יחס התעבורה" אבל אני לא מבין למה לגלוש ברשת עם תעבורה ירודה שיש לך דור 3 או 4?

לסיכום : הכותבים באתר לא מבינים שסטיב מת כבר לפני 3 שנים ( בעולם הטכנולוגיה זה כמו דור )
ולכן מוטב להבין שדברים שהיו רלוונטים פעם היום כבר לא!!! (גודל המסך ועוד הרבה דוגמאות של כתבות מהסוג הזה)
אני חושב שסטיב היה גאון עיצובי ושיווקי , אולם לא כל דבר שהוא חשב זה דברי אלוהים חיים . הזמן משנה את העולם ואת האמת במיוחד בעולם הטכנולוגיה . יש הרבה דברים שבתקופה של לפני 4-5 שנים היו נכונים אולם היום הם לא ! וזאת אחת הבעיות הגדולת של אפל , חוסר הבנה שעולם הטכנולוגיה מצריך שינויים מהירים וברמה גבוה

נכון אתה צודק, היום עולם הטכנולוגיה נראה אחרת לגמרי ויש דור 3 ו- 4 שהם מהירים כמעט כמו אם לא יותר (בתנאים כאלה ואחרים) כמו גלישה סלולרית.

אבל עדיין הנקודה היא שחבילות גלישה הן מוגבלות ו- WIFI לא.
אז למה שתשתמש בגלישה סלולרית כשאתה לא צריך, אם אתה יכול לגלוש על WIFI כדי לגשת לאינטרנט עם הסמארטפון שלך?

iFOX
20/08/14, 10:06
נכון אתה צודק, היום עולם הטכנולוגיה נראה אחרת לגמרי ויש דור 3 ו- 4 שהם מהירים כמעט כמו אם לא יותר (בתנאים כאלה ואחרים) כמו גלישה סלולרית.

אבל עדיין הנקודה היא שחבילות גלישה הן מוגבלות ו- WIFI לא.
אז למה שתשתמש בגלישה סלולרית כשאתה לא צריך, אם אתה יכול לגלוש על WIFI כדי לגשת לאינטרנט עם הסמארטפון שלך?

הפתרון של חבילות גלישה יקרות לפי דעתי זה לא ליצור רשת WIFI ארצית , אלה להוריד מחירים או לפתוח את הרשת לגלישה חופשית . לא הגיוני ליצור תשתית WIFI עירונית בכסף רב שיש תשתית סלולרית שרק צריכים לפתוח את המונופול ( כן יש עוד מונופול בשוק בסלולר , אולי השוק הוריד מחירים אולם כמות הגלישה עוד לא מספקת אותי )