מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : השוק מצפה מאפל לבנות מכונת זמן

RAiNZ
17/01/13, 16:11
כתבה נהדרת (http://blogs.hbr.org/pallotta/2013/01/the-market-wants-apple-to-unve.html?utm_source=loopinsight.com&utm_medium=referral&utm_campaign=Feed%3A+loopinsight%2FKqJb+%28The+Loo p%29) מבית כתב העת Harvard Business Review יוצקת ביקורת רותחת על שלל המבקרים אשר מבקרים את אפל וטוענים כי העדויות בשטח מראות כי זמנה עבר. בהמשך:

אם אתם רוצים שיעור מאלף בפוקוס ומשמעת, התסכלו על טים קוק בימים אלו. מספר משקיעים אינם מרוצים עם אפל. אני חושב שזה יותר עניין שבו הם אינם מרוצים מהחיים שלהם באופן כללי, ומצפים שהמוצר הבא של אפל יתקן את הכל. הפזמון שחוזר על עצמו הוא כי אפל לא הציגה מוצר משבש (טכנולוגיה חדשנית שהופכת את השוק על פיו) מאז שסטיב ג'ובס נפטר. זה כאילו שהם רוצים שאפל תחשוף מכשיר שמייצר אושר, והם לא יהיו מרוצים עד שהיא תעשה זאת.

יש אנשים שאומרים שטים קוק פשוט לא עומד במשימה, שהוא לא סטיב ג'ובס. מגיב אחד באתר שמועות פופולרי של אפל הכין רשימה מרובת נקודות של הכשלים של טים קוק: 1) החמיץ רווחים עבור מספר רבעונים, 2) מחירי מניות הפכפכים, 3) בעיות בבקרת האיכות, 4) היעדר בפרסום חדש, 5) ציוני מוצרים שליליים, 6) חוסר ב-iMac או במיני אייפד עם מסך רטינה, ו-7) תלונות שהחברה נהיית מיושנת ומנהלים בכירים בורחים.

http://imageshack.us/a/img191/186/timcooksorryogrady.jpg

העובדות אותן רואי השחורות מפספסים או שבכוונה מתעלמים מהן, הן שניתן גם לעשות רשימה כזו לסטיב ג'ובס שתיראה דומה להפליא:

החמצת רווחים: אפל רשמו הפסד רבעוני בסך 247 מיליון דולרים (בשנת 2001, ארבע שנים לאחר שג'ובס חזר לאפל - והמנייה עלתה במסחר לאחר כמה שעות).
מניות הפכפכות: בשנת 2008, תחת ג'ובס, מחיר המנייה ירד ביותר מ 50%.
בקרת איכות גרועה: MobileMe, אנטנה-גייט
היעדר חדשנות בפרסום: קמפיין ה-"אני מק/אני PC" רץ במשך שלוש וחצי שנים ללא רענון. לא קיבלנו שום דבר בקנה המידה של "Think Different" שנוצר על ידי ג'ובס, במשך כבר יותר מעשור מאז הקמפיין המיתולוגי של אפל.
ביקורות רעות על מוצרים: במילה אחת: פינג. כמו כן, האתר Consumer Reports "לא המליץ" על האייפון 4 (בשנת 2010).
לא היה אייפד מיני בכלל.
עזיבת בכירים: בשנת 2008, טוני פדל, סגן נשיא בכיר בחטיבת האייפודים, עזב. אשתו, סמנכ"לית משאבי אנוש באפל, גם עזבה. בשנת 2004, סמנכ"ל הכספים של אפל, פרד אנדרסון, עזב את החברה. היועצת הכללית של אפל, ננסי יינן רגינה, עזבה בשנת 2006. (בשנת 2007, ה-SEC הגיש כתבי אישום כנגדה בטענה שהיא נתנה לאפל לתארך רטרואקטיבית מענקי מניות גדולים ושינתה מסמכי חברה בכדי להסתיר את המעשים. היא הגיעה להסדר עם ה-SEC מבלי להודות או להכחיש בהאשמות.) לי זה נראה כאילו טים קוק הוא לא היחיד שהיה צריך להתמודד עם נשירה בצמרת.

אז טים קוק לא הציג מוצרים חדשים ומשבשים בשנה הראשונה שלו. אבל זכרו שארבע שנים עברו מהרגע שסטיב ג'ובס לקח בחזרה את המושכות עד שאייפוד הוצג לראשונה. שש שנים חלפו בין ביאתו של האייפוד לביאתו של האייפון. שש שנים של שקט תעשייתי תחת ניהולו של סטיב ג'ובס, ללא "מוצר משבש" אחד. באותה התקופה, נאלצנו לסבול את החשיפה של כישלונות חוזרים ונשנים, כמו האייפוד Hi-Fi, תיקי העור לאייפוד, ואת האייפוד Photo. כן, סטיב ג'ובס אשכרה חשף נרתיק עור לאייפוד על במה. זה בהחלט לא היה יום מרהיב. שלוש שנים נוספות עברו ללא הפרעה עד שהאייפד נחשף - ובתחילת דרכו באותו הזמן, רבים לא התייחסו אליו כ-"מוצר משבש" בכלל. "זה פשוט אייפון גדול יותר", הם אמרו, ולא הצליחו להבין דאז את ההשלכות הענקיות של "האייפון הגדול יותר", באותה הדרך שהם לא יכולים כעת להבין איך האייפד הקטן יותר ישנה את הכל.

אנחנו לא יודעים מה לאפל יש בקנה עבורנו. במהלך 10 השנים האחרונות, היא המציאה מחדש את הטלפון, את נגני המוסיקה, את הדרך שבה אנו צורכים מוסיקה, ומחשוב נייד למעשה - עם האייפד, אפל המציאה את המחשוב הנייד. אפל יכולה לרכב על הגל של השיבושים הללו לזמן מה. היא שינתה את העולם. עכשיו היא מוכרת את המוצרים שמגדירים את העולם החדש הזה לעולם. גם אם כבר אין לה דבר בקנה מאשר איטרציות מחודשות ויפות של המוצרים הקיימים שלה, העובדה היא שהחברה ראתה ברבעון האחרון שלה רווחים של יותר מ-8 מליארד דולרים. תשוו זאת עם הביצועים של אמזון: אמזון הפסידה 247 מיליון דולרים ברבעון האחרון שלה. היחס של אמזון בין המחיר לרווחים הוא עתה 2767. של אפל הוא 13. והרווחים של אפל גדלו באופן משמעותי משנה לשנה.

http://imageshack.us/a/img210/1673/applelogobig.jpg

ישנם שווקים אחרים שממתינים לטכנולוגיה משבשת, זה בטוח. טלוויזיה. מכוניות. שיכון. השכלה גבוהה (אפל כבר נמצאת בדרכה לשנות את השוק הזה iBooks Author והאייפד). אם אפל מתכוונת לשמור על רמת הצלחה שהיא השיגה ב-15 השנים האחרונות, היא תצטרך להיכנס לתחומים הללו ב-15 השנים הבאות. והיא כנראה תעשה זאת. אבל נכון לעכשיו, שום חברה אחרת בעולם לא מתקרבת לאפל, בהתבסס רק על מה שהחברה השיגה בשש השנים האחרונות. טים קוק הוא מנצל את הפוטנציאל של השנים הללו שבהם אפל השיקה טכנולוגיה משבשת, והוא עושה זאת במיומנות.

המבקרים שצורחים עכשיו הם עצלנים מבחינה אינטלקטואלית. הם עסוקים התפרצויות זעם במקום להסתכל על התמונה הגדולה. כמו ילדים בני שנתיים, הם לא באמת יודעים מה הם רוצים והם לא מאושרים גם כאשר הם כבר מקבלים משהו. אפל יכולה לחשוף מכונית חדשה, והם היו אומרים כי הימים הטובים של אפל כבר מאחוריה כי היא פשוט מהמרת על עתידה בתעשייה שאינה יודעת עליה דבר. לא בשונה, למשל, מכניסתה של אפל לתעשיית הטלפונים הניידים. אני בטוח שאם אפל תחשוף מכונת זמן, הם יטענו שהיא לא תהיה מהירה מספיק.

טים קוק נוקט בדיוק בגישה הנכונה: להמשיך באותו הכיוון, למרות הציפיות לטכנולוגיה משבשת שמתערבלות סביבו. אפל היא פלא של יצירה אנושית. למה להרוס את תחושת ההתפלאות הזו ממנה על ידי הפניית מבט לעבר קבוצת ילדים קטנים שמתנהגים לא יפה ושמעולם לא השיגו דבר בחייהם שמתקרב אפילו לאפל ברעיון או בקנה מידה, ואין להם שמץ של מושג או הבנה כיצד חברה כה יוצאת דופן פועלת וצומחת מלכתחילה?

גילוי נאות: אני בעל מניות AAPL.

הכתבה נכתבה ע"י:

דן פאלוטה
דן פאלוטה הוא מומחה לחדשנות חברתית בסקטור שאינו למטרות רווח, ויזם חברות סטארט-אפ. הוא המייסד של חברת Pallotta TeamWorks אשר הקימו את Multiday AIDSRides ואת Breast Cancer 3-Days. הוא הנשיא של Advertising for Humanity והמחבר של "מקרה צדקה: כיצד הקהילה שלא למטרות רווח יכולה לעמוד על שלה ובאמת לשנות את העולם".

דבר העורך:

כתבה מעניינת ומאלפת לטעמי, אשר נותנת מענה נהדר לכל רואי השחורות אשר דנים ביכולתה של אפל לחדש בתחום הסלולר והניידים. בעיני, הוויכוח מעולם לא היה על יכולתה של אפל לחדש בתחומים אלו. הסייגים שלי מתבטאים בתחום מערכת ההפעלה הניידת שלה, iOS - והיעדר החדשנות בה. לא משנה כמה מר פאלוטה ינסה לטעון שאני מתבכיין בעניין זה, אני עדיין אעמוד בטענתי שללא חידושים מהותיים במערכת ההפעלה הניידת של אפל, היא תהיה פחות ופחות רלוונטית במבט קדימה - הכוונה לכך היא שמתחרותיה של אפל ימשיכו להתבלט על חשבונה בעוד שאפל תמצא את עצמה במצב שבו היא חייבת להתאמץ יותר על מנת להלהיב. רגע... בעצם... זה בדיוק מה שקורה כעת.

פונטיוס
17/01/13, 16:19
אין שום ספק שאפל יכולה לחדש ולהלהיב - היא הוכיחה את זה שוב ושוב בשנים האחרונות.
גם אם יש דשדוש כלשהו בחודשים האחרונים וגם אם המניה חטפה מכה, כל מי שטוען שאפל גמורה הוא פשוט אידיוט גמור.
גם אם יש סימנים מדאיגים באפל (ויש כאלו) אפשר להצביע על סימנים מדאיגים לא פחות בכל יריבותיה, ככה שמסקנות קיצוניות לכאן או לכאן אינן רלוונטיות.
אבל במישור הצרכני כלקוח של אפל - אני בהחלט תובע מהם - תחדשו! תרעננו! תנו לי עוד יכולות במוצר שלי כי לתחושתי לכל הפחות מערכת ההפעלה של האייפון כרגע לא ממצה את היכולות של המכשיר.

shaim
17/01/13, 16:39
חחחח.
מכונת זמן.... אהבתי.

יש רק בעיה אחת, איך יקראו לה?
הרי Time Machine כבר תפוס ע"י תוכנת הגיבוי של OSX.
ו-Time Capsule, ע"י הנתב + דיסק שלך אפל.

ymeiner
17/01/13, 18:41
אנשים חושבים אקספוננציאלית. אם היום קיבלתי x, מחר מגיע לי לקבל 20x ולמחרת 100x ולמחרת 50000x (לכל המתמטיקאים המתוחכמים, לא חישבתי, זה רק הרעיון). הרי השידרוג בין אייפון s4 ל 5 הוא הגדול ביותר שהיה אי פעם אבל אנשים מצפים למעבורת חלל עם טכנולוגיית טלפתיה וגלי מוח. בנוסף אחת הבעיות שנוצרות משצף הבלוגים הטכנולוגיים ושצף השמועות היא שאנשים לא יודעים להבדיל בין המצאה ליצור סידרתי ואת הקשר בין מזעור ליכולות עכשוויות. אם סמסונג מייצרת מקרר עם בטריה ענקית ושלושה ימי פעילות רצופה תוך כדי צפיה בסרט, זה לא אומר שאפשר לתת את אותה טכנולוגיה בגודל של האייפון. אבל אנשים מצפים. מה שבטוח שאחרי הכל, אפל עדיין מציגה שיפור ברווחים. כמו שהסברתי בעבר, אפל עצמה לא חרגה מהתחזיות אלא האנליסטים שרוצים להיראות צודקים. בין 2007 ל2010 האנליסטים חזו x ואפל סיפקה 1.5x. אז עכשיו אפל מספקת 1.5x והאנליסטים צופים 2x. זה לא פספוס תחזיות, זה חזרה למציאות.

chen.s
17/01/13, 20:04
אחלה כתבה! תודה רבה..

בכל מקרה ניראה לי שרוב התלונות הם על iOS ולא על המכשיר עצמו..
בנוגע לילדים שחולמים בלילה ומצפים שאפל תממש את זה בבוקר הוא דיי צודק אבל רוב מי שנתקלתי בו לא ציפה למכשיר אחר אלא למערכת הפעלה רעננה יותר

kfirbep
18/01/13, 00:56
חחחחח אני זוכר שהאייפד יצא התווכחתי עם חבר שלי שהוא אפל פאנבוי על האייפד, לא הבנתי מה החידוש שלו שכל כך מתלהבים ואמרתי לו בדיוק את מה שכתבו בכתבה "זה כמו אייפוד רק גדול יותר לא צריך לעשות מזה כל כך הרבה רעש" בעיני זה היה ממש מוזר ליצור אייפוד גדול יותר וממש לא הבנתי את הפואנטה אחרך כך כשהשלמתי עם הגדלת האייפוד התווכחתי איתו עדיין ואמרתי לו שאני לא מבין מה החידוש באייפד כי זה טאבלט. טאבלטים תמיד היו וגם הטאבלט של אפל הוא לא באמת טאבלט אלא זה אייפוד גדול. נראה לי שרק שיצא האייפד 2 הבנתי את ה"פואנטה" של האייפד, עד אז זה היה נראה לי כ"אייפוד גדול שמתיימר להיות טאבלט".
בכל מקרה אני לא מבין באמת למה כועסים על טים קוק בעיני הוא אחלה מנהל אומנם יש כמה דברים שהוא עשה שאני דיי כועס עליו אבל באופן כללי אני ממש אוהב אותו ורוב ההחלטות שהוא עושה הן נכונות. דווקא את סטיב ג'ובס אני אוהב פחות הוא אומנם ידע להרצות כמו שצריך אבל לא אהבתי את דרכי ההתנהלות שלו.
מה גם שהאייפון 5 זאת היתה העבודה האחרונה של סטיב ג'ובס כך שאם למישהו יש טענות לגבי האייפון הוא צריך לבוא בטענות לסטיב ג'בס ולא לטים קוק (אני מאוכזב מהמצלמה ומזה שהמעבד הוא לא cortex A15 במיוחד שהשנה יוצאים מעבדים עם A15. רק בגלל שאפל שמו מעבד שיש בו כמה אלמנטים של A15 גורם לי לחשוב שייצא מוקדם יותר השנה 5S בגלל שזה מזכיר את המקרה של האייפד שהם לא סיימו להכין את המעבד עד לאירוע ההשקה ולכן הוציאו מעבד פחות טוב ממה שרצו ואז הוציאו את האייפד עם המעבד שהם תכננו להוציא אותו עם האייפון זה יהיה עם מעבד A15).

Fringe
19/01/13, 07:56
השוק לא מצפה מאפל לבנות מכונת זמן, אבל בהחלט מצפה ממנה לחדש.
הדרישה הזאת באה משני כיוונים: המשקיעים והמשתמשים.

המשתמשים מצפים מאפל לבנות מכשירים שיהיו מובילים ומרגשים. אפל הרגילה אותנו לשיפורים עיצוב וחומרה קטנים כל שנה. בשלוש השנים הראשונות של האיפון הוא היה מוצר מוביל בשוק מכל בחינה ולכן השיפורים הקטנים הספיקו.
היום המתחרים לא רק שהדביקו את הפער, חלקם כבר מוכרים מכשירים מתקדמים יותר.
האיפון 4S היה פספוס רציני - במקום להוציא מכשיר עם מסך גדול יותר כמו שהמשתמשים ציפו, קיבלנו מכשיר קצת יותר מהיר, אבל כמעט זהה לשנה קודמת.למרות המכירות הטובות, אפשר להגיד שזה היה המכשיר הכי מאכזב של אפל. האיפון 5 כבר הגדיל קצת את המסך ל 4", כשהמתחרים מגרדים כבר את ה 5".
מערכת ההפעלה לא השתנתה מהותית לעומת שנה קודמת.
אפילו יצרנים סיניים כבר מיצרים מכשירים שמבחינת מפרט על הנייר עולים על האיפון 5 ובמחיר זול יותר.
לאפל יש יכולות מחקר ופיתוח אדירים וגב כספי הכי גדול בעולם ובכל זאת האיפון עדיין לא כולל טכנולוגיות כמו NFC וטעינה אלחוטית שיש אצל המתחרים. מה עם זיהוי טביעת אצבע? שימוש בסגסוגת ליקוויד מטל? טכנולוגיות שידוע שיש לאפל. למה לא לייצר מסכים גדולים יותר? כל מכשירי הדגל האחרים כבר באיזור ה 5".
גם בתחום הטאבלטים, המתחרים הדביקו את הפער מהר מאוד ומציעים מוצרים עם יכולות גבוהות יותר.

המשקיעים מסתכלים על אותם נתונים וחושבים שאפל כבר לא יכולה לגדול יותר. לאפל אין מכשירים לשוק הנמוך והבנוני ואילו בשוק הגבוה יש המון מתחרים עם מגוון מכשירים טובים באותה מידה ואולי אפילו יותר.
השוק האמריקאי כבר רווי, בשוק הארופאי אנדרואיד מתחזק על חשבון אפל.
השוק הסיני נשלט על ידי מכשירי אנדרואיד זולים ביצור מקומי. בשוק הרוסי אין לאפל כמעט דריסת רגל. לשוק ההודי אין לאפל בכלל מה להציע.
כדי לצמוח עוד, אפל צריכה להכנס לשווקים חדשים (אפל טיוי, שעון, או מכונת זמן) או לצמוח בשווקים המתפתחים.
כל עוד אפל לא עושה זאת, המניה יורדת.