מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : הזול הוא היקר, והיקר הוא הזול = פגיעה בחדשנות

RAiNZ
23/12/12, 15:38
מאמר מערכת מפתיע ומרענן מאתר Engadget מדבר על האופן שבו גוגל ואמזון פוגעות בתחרות בשוק הניידים, וזוכה לעדכון שנוי במחלוקת שבמהרה זכה ליותר תשומת לב מאשר הכתבה עצמה. בהמשך:

כאשר גוגל חשפה את הנקסוס 4, הנקסוס 10 וגרסה מחודשת לנקסוס 7 בחודש אוקטובר, המאורע היה שיאו של שינוי במערכת האקולוגית של אנדרואיד שהצטבר מאז שהקינדל Fire של אמזון נכנס בגבורה לשוק לראשונה בשנת 2011. יחד עם קו מוצרים מורחב של אמזון, הכולל מודלים מרובים של הקינדל Fire HD והורדה במחיר של נכשיר ה-Fire המקורי, לשתיים מהשחקניות הגדולות בעולם הנייד כעת יש עסקי מכשירים מהגבוהים לנמוכים (במחיר ובאיכות) שנבנו סביב מכירה במחירי עלות ועשיית רווח באמצעות תוכן. זה אולי נשמע טוב על פני השטח, אבל זה סימן רע למתחרות שבאמת ובתמים אינן יכולות להגיב באותו המטבע - וזה עלול לשחוק חלק מהערכים של גיוון וחדשנות שאנחנו אמורים להוקיר כחובבי טכנולוגיה.

ללקוחות אין סיבה להתלונן במידה מסוימת. איך אפשר להתלונן על מכשיר נקסוס 7 ב-199 דולר עם כמות בריאה של אחסון, מסך עם רזולוציה גבוהה ומערכת הפעלה חדישה? עם נקסוס 4 סים פרי שעולה קצת יותר ממחצית העלות של כל מכשיר מתחרה (299 דולר), או עם קינדל Fire ב- 159 דולר? אם המחיר הוא גורם חיוני, לא ניתן להתלונן. במקרה של הורים שרוצים לתת לכל אחד מילדיהם טאבלט, או מצטרפים חדשים לעולם הסמארטפונים שבשבילם המחיר של הנקסוס 4 פירושו הימנעות מחומרה ותוכנה בנות שנתיים לפחות, ייתכן ואין הרבה ברירה. ייתכן מאוד שאמזון וגוגל עושות לנו טובה על ידי הדמוקרטיזציה של הטכנולוגיה הניידת.

http://imageshack.us/a/img717/5760/nexus1020121102600.jpg

לעומת זאת, שיטת התמחור הזו במחירי ריצפה גורמת לציפיות לא מציאותיות בעליל. אנחנו עכשיו נמצאים בנקודה שבה יש נציגות קולנית של קוני טאבלטים שחושבים שכל טאבלט 7 אינץ' WiFi שעולה מעל 249 דולר הוא למעשה נמכר במחיר "מופקע", גם כאשר מעטות הן (אם בכלל קיימות) החברות הממוקדות חומרה שיכולות להתאים את היחס הזה בין המחיר לביצועים ובו באותה העת להישאר עם הראש מעל המים. Acer ספגה ביקורת קולנית על כך שהאייקוניה טאב A110 שלה ב-230 דולר לא השתווה להיצע הפיצ'רים של אמזון או גוגל, למרות שזה ברור מאליו לפי העיצוב שהיצרן לא יכל לרדת הרבה יותר נמוך מבלי לספוג הפסדים. המיני אייפד הוא פחות או יותר טאבולה-נון-גראטה (אישיות בלתי רצויה) אצל קהל המבקרים הזה - ללא קשר להבדלים אפשריים באיכות הייצור, איכות המצלמה, גודל המסך או העדר הפרסומות. אפילו שולי הרווח הנמוכים של אפל במחיר 329 דולרים נחשבים לחטא בלתי נסלח בקרב הקבוצה הזו, והעניין בחלקו נובע מכך שיש רווח מלכתחילה.

ניתן לראות את הבעיות שאסטרטגיה זו עלוה ליצור בטווח הארוך. האסטרטגיה מדלגת ביעילות על כל המחזור של הורדת המחירים המסורתית (לאורך מחזור חיי המכשיר) בעוד שהייצור נהיה יותר יעיל, אבל באותה העת היא מרגילה לגיון של לקוחות לחשוב שקפיצה כזו בערך היא נורמלית לחלוטין וברת קיימא על ידי מרבית התעשייה. אך זהו שלא, וניתן לראות את השרירותיות הזו מתבטאת באמצעות התמחור עבור מכשירים שהושקו רק לפני כמה חודשים. תארו לעצמכם איך סמסונג מרגישה כשהנקסוס 10 שהיא מייצרת הוא למעשה יותר טוב מהגלקסי נוט 10.1 במובנים מסוימים, אבל נמכר ב-100 דולר פחות. אלמלא הנוכחות הכמעט-לא-קיימת של הנקסוס 10 בתחום הקמוענאי, סמסונג הייתה מתקשה להצדיק את מחיר התחרותי מאוד של הנוט 10.1 (499 דולר). כן, ASUS עושה רווח זעום מהעסקה עם גוגל, אבל העובדה שהיא שולחת יותר 7 מיליון מכשירי נקסוס בחודש מותירה ספק כי טאבלטים קצה איכותיים יותר (ויקרים יותר) כמו הטרנספורמר Pad אינפיניטי מאבדים מערכם. תחרות בתחום הניידים היא קשה למדי כאשר רוב הרוכשים מהשורה הראשונה באופן אוטומטי הולכים לכיוון הגלקסי אס III, האייפון 5 או האייפד. זה עוד יותר קשה כאשר רבים מהלקוחות הנותרים דורשים כי חברות ימכרו במחירים שהן לא יכולות באופן מציאותי להציע.

ייתכן מאוד כי לשנה של מעקב אחר אסטרטגיה זו של רדיפה אחר המחיר מעל לכל, הייתה השפעה שלילית על התחרות. לפחות עד הקיץ האחרון, אמזון הפכה למנהיגה דה פקטו של שוק הטאבלטים האנדרואידיים, ואילו חברת אלקטרוניקה במשקל כבד כמו סמסונג לא הצליחה להתקדם הרבה בתחום. HTC ו-LG הפסיקו לייצר עבור הקטגוריה הזו בעיקר בשל ההיצע הירוד שלהם, אבל זה קשה לראות אף אחת מביניהן מוצאת אזור בטוח בין פלח הפרמיום ופלח מחירי הריצפה. ל-RIM בקושי היה זמן להוריד את ה-PlayBook למחירי ריצפה לפני שהקינדל Fire הגיע (שיוצר במקור במפעל של PlayBook עצמו) והביקוש ירד שוב. רוב מי שנשארו בשטח קיימים בשוליים, כגון מכשיר ה-Nook של בארנס אנד נובל בתחום הזול, והסמסונג גלקסי נוט 10.1 בתחום העליון. בתחום הסמארטפונים, הנקסוס 4 אמנם פחות מטלטל את הספינה במובן הזה - כאשר ספקיות סלולר יכולות להכתיב תמחור וגישה. ובכל זאת, עוד לא ראינו מכירות מתמשכות של מכשיר נקסוס חדשני במחירי ריצפה, וזה עשוי להיות קשה יותר לטעון ש-LTE ואחסון נוסף שווים יותר על ה-Optimus G או על התחרות המיידית של הנקסוס.

http://imageshack.us/a/img209/1323/firehd2012090760025.jpg

למהלכים ולשינויי האסטרטגיה הללו, בתורם, ישנה השפעה בטווח הארוך על החדשנות. זה לא רק מתבטא בהשפעה פחותה של החברות שנותרו מעורבות, אלא בכמות המשאבים שהחברות השורדות יכולות לשפוך בחזרה על פיתוח עתידי. אם שולי הרווח מתצמצמים בעוד שההצלחה האמיתית היחידה מגיעה ממכשירי חוץ זולים כמו הנקסוס 7, משמע שישנן פחות הזדמנויות להמר על מחקר לתוך טכנולוגיות שעשויות שלא להצליח. סמסונג פיתחה בנוחות מכשיר טאבלט עם רזולוציה של עם 2560 על 1600 ומעבד חדשני בתנאים נוכחיים. האם היא הייתה יכולה להצדיק את הסיכונים באותה הקלות עם שולי רווח נמוכים יותר? לא בהכרח. במידה מסוימת, ניתן גם לראות את האפקט הזה בעולם המחשב המסורתי. לפני שהטאבלטים ומכשירי האולטרהבוק השתרשו, ספקי PC רבים עסקו במרוץ מטורף לתחתית שבו התחרות הייתה אפשרית רק באמצעות חלקים זולים יותר, ולא תמיד על ידי עיצוב פורץ דרך. תעדוף מחירים נמוכים מעל לכל דבר אחר עלו ל-Acer הן בנתח שוק, והן בכסף עד שהחברה החליטה להתמקד יותר באיכות. אנחנו לא רוצים שאמזון, ASUS, LG או סמסונג יעמדו בפני דילמה דומה בתחום הניידים - שכן מדובר בפגיעה אנושה בתחרות.

לבקש מאמזון וגוגל פשוט להפסיק לייצר את הקינדל Fire ואת מכשירי הנקסוס בכדי "להציל" את התעשייה הזו - יותר מקצת נאיבי, שלא לדבר על שירות רע למי שבאמת צריכים את המחירים הנמוכים או את התוכנה. אבל ישנה תחושה ששתי החברות ואנחנו, כלקוחות, צריכים לסגת מהקצה. ייצרניות טאבלטים אשר מוכרות מגוון מוצרים מלא עם שולי רווח מינימליים עשויות סופו של דבר לשחוק את השוק לרמה שבה המתחרות היחידות שישארו בו הן חברות שעלו על נוסחה מנצחת בזמן הנכון (אפל), או שיש בבעלותן חנויות תוכן וחשבונות בנק מרופדים מספיק שיגרמו להן לוותר מרצון על חלק גדול מרווחי החומרה הפוטנציאליים שלהן (אמזון וגוגל). הגישה המסובסדת אף עלולה להיות מסוכנת - היא רק תצליח כל עוד העסק עצמו מצליח, וזה לא מאוד מרגיע כאשר אמזון אכלה כמה רבעונים קשים בזמן אחרון. באשר לנו הקונים? אנחנו צריכים להגיב פחות באינסטינקטיביות לנקודות מחיר מסוימות. פרמיה של מאה דולר או אפילו 50 דולר אינם סוף העולם, אם זה מה שכל חברה נורמלית חייבת על מנת להישאר בעסקים, במיוחד כאשר היצע במחיר גבוה יותר מכיל יותר פיצ'רים באותו הזמן.

http://imageshack.us/a/img26/1650/dsc027591351833071.jpg

זה לא תירוץ עבור מוצרים עם מחירים שבאמת גבוהים מדי, ומכשירים כמו המיני אייפד עדיין עשויים ליפול תחת הקטגוריה הזו. אבל כאשר אפילו חברות ממוקדות תקציב כמו Acer לא יכולות להשתתף מבלי להישחט על ידי המבקרים, זה זמן לבחון מחדש את סדר העדיפויות שלנו. מושגים כמו בחירה ואיכות, שאנחנו אמורים לאהוב בתור חובבי גאדג'טים, ישרדו רק אם נניח להם לשרוד. במקום לטפח תרבות שמאפשרת רק מוצר זול מאוד או יקר מאוד, אנחנו צריכים להירגע ולקנות את מה שבאמת טוב כל עוד אנחנו יכולים להרשות זאת לעצמנו, גם אם זה לא בסל המבצעים. אם יצרניות הטלפונים והטאבלטים יוכלו להתחרות בשוק שבו כללי המשחק שווים, כך יטב לכולנו.

מקור: Engadget

דבר העורך:

בעת פרסום הכתבה, היא נערכה והוסף לה עדכון. העדכון היה למעשה התנצלות בפני כל אלו אשר עלולים היו שלא להסכים עם הכתוב. העדכון הוסר מאז, אך לא לפני שהכתב M.G סיגלר הספיק לשפוך את חמתו על הנושא. הסיבה שהחלטתי לשלב את שני הקטעים הללו היא על מנת להמחיש עד כמה חזקה היא המגמה לקטול מיד כל דבר אשר מציג את אפל באור שאפילו מתקרב ללהיות חיובי. הנה דבריו של סיגלר במלואם:

http://imageshack.us/a/img856/981/photo08hires.jpg

אתם יודעים שזה הולך להיות פוסט משעשע כאשר הוא מתחיל במילים: "גללו לסוף המאמר לעדכון חשוב".

אז כקראתי את מאמר המערכת של ג'ון פינגאס ב- Engadget, שכתרתו "אמזון וגוגל מערערות את תמחור נייד, מה שעלול לפגוע בכולם", ציפיתי למשהו מטורף. אולי הכתבה רמזה כי אמזון וגוגל הורגות גורי כלבי ים על מנת לפגוע במכירות של האייפד? או אולי הועלתה הסברה שארגון טרור מממן את שתי החברות כדי לשמור על מחירי טאבלטים נמוכים למרות שהם לא עושים כסף מלמכור אותם?

לא.

במקום זאת, מה שקראתי היה טיעון משכנע ואינטיליגנטי באשר למדוע המרוץ לתחתית על ידי שני ענקיות בשוק הטאבלטים עשוי בסופו של דבר לפגוע בחדשנות בשוק הכללי. מאמר דעה, בסופו של דבר - אבל מלא במחשבות טובות וראויות לדיון.

ואז הגעתי לסוף:

"עדכון: הבהרות והתנצלויות."

מה לעזאזל?

ההמשך היה שני סעיפים של סתירה עצמית והתנצלות. אני עדיין לא ממש מבין למה. אני קורא כל המאמר שוב, ואז את ההתנצלות שוב. עדיין אין לי מושג.

כפי שעורך העדכון עלום השם טוען, המאמר היה צריך לתת עוד דוגמאות ו"להגדיר כיוון ניטראלי יותר". אמממ, למה? כדי להבטיח שזו תהיה סתם עוד כתבה משעממת לאללה כמו כל כתבה שניה ברשת שאף אחד אפילו לא יצליח לסיים, שלא לדבר על לעלות אי פעם שוב בזכרונו?

http://imageshack.us/a/img31/7679/reporter.jpg

ככתב, אני מרגיש שנגעלתי לראות עדכון שכזה. כקורא, אני מרגיש עוד יותר גרוע. זה נשמע כאילו שעורכי Engadget חושבים שהקוראים שלהם הם אידיוטים שאינם מסוגלים לחשוב בשביל עצמם מעבר למה שאומרים להם.

שוב, אני פשוט לא מבין את זה.

הטיזר של העדכון עשוי להניב רמז אחד גדול:

"הכוונה של מאמר המערכת לא הייתה להתנצל על התמחור של המיני האייפד".

אז זה נשמע כאילו העורכים של Engadget קיבלו על הראש על הכוונתה של הכתבה סביב המיני אייפד. כשמסתכלים למטה בתגובות ומבחינים כי לכתבה יש למעלה מ -4,000 תגובות אשר רובן מלאות בגללי טרולים, אתם כמעט יכולים להיות בטוחים שזה המצב. (וזה באופן ברור גם מה שג'ון גרובר חשב כשהוא שיתף את הפוסט מה-3 נובמבר הבוקר).

אבל אני עדיין לא מבין למה מישהו הרגיש מחויב לכתוב עדכון כזה גלוי ומתנצל? זה היה מאמר מערכת פרובוקטיבי. הצלחה!

אני אוהב את צוות Engadget מאוד. הם אתר האחות של TechCrunch, שבה אני עצמי עובד מעת לעת. הסיכוי הוא אפסי שעדכון כזה אי פעם היה מופיע בכתבה של TechCrunch, אז אני לא מבין למה זה מופיע ב-Engadget.

זה נראה כאילו זה פשוט עוד צעד בכיוון עצוב של אנשים מסוימים בתקשורת שרוצים להעמיד פנים שלאף אחד אין דעה עצמאית. חייבים. לשמור. על. טון. ניטראלי. שוב, אני רואה זאת כעלבון הן לכתבים והן לקוראים, כי זה עלבון לאינטליגנציה.

וכן, דרך אגב, הזכרתי כבר שמדובר במאמר מערכת? כי זה ביטוי יפה למאמר/טור דעה.

טון. ניטראלי. יותר.

תלכו. קיביני. מאט!.

עדכון: Engadget הסירה מאז את העדכון המדובר, והשאירה את שאר הכתבה כפי שהיא. דברתי קצת עם העורך הראשי טים סטיבנס שלא רק הסכים עם דעתי, אלא גם הבטיח לי שהוא לא היה מודע לאירוע מראש ומייד עשה מהלכים בכדי לתקן את העניין. הוא ידבר עם הצוות שלו על העניין. הכל טוב.

מקור: Massivegreatness (http://massivegreatness.com/neutral-or-neutered)

תרגום, עריכה ותוספות: Rainz

shmulikr7
23/12/12, 16:13
אחלה כתבה אבל מה זה לעזאזל טבולה נון גראטה, הגרסה הקולינרית לפרסונה נון גראטה ;-)?

לדעתי עוד לא הגענו לקצה ומודלים עתידניים המשלבים סבסוד מלא או כמעט מלא של מכשיר בתמורה לקסטום של תוכן שיווקי במכשיר בשילוב רווחים מתוכן , לשם לדעתי המנהרה שהחלה במייל חינם עבור איפיון לצורך פרסום מובילה.

RAiNZ
23/12/12, 16:22
אחלה כתבה אבל מה זה לעזאזל טבולה נון גראטה, הגרסה הקולינרית לפרסונה נון גראטה ;-)?

לדעתי עוד לא הגענו לקצה ומודלים עתידניים המשלבים סבסוד מלא או כמעט מלא של מכשיר בתמורה לקסטום של תוכן שיווקי במכשיר בשילוב רווחים מתוכן , לשם לדעתי המנהרה שהחלה במייל חינם עבור איפיון לצורך פרסום מובילה.

חחחח...
טאבולה = טאבלט. לפיכך, טאבולה נון גראטה = טאבלט נון גראטה. משחק מילים נחמד ;)

מה שאתה שוכח ידידי, הוא שעסקי הפרסום הניידים נמצאים במגמת נפילה חופשית בשנה האחרונה, וכל מי שנמצא בתחום יכול להעיד על כך. הפרסום האינטרנטי כבר לא ממש משתלם לחברות, מכיוון שהן אינן רואות יחסי תמורה בין ההשקעה לבין המכירות שלהן בפועל.
בסופו של דבר, תוכן לבדו לא בהכרח מניב רווחים - אדרבא כאשר התוכן לא מגובה באמצעות מוצר פיזי שמשמש כפורטל צריכה. בהיעדר הרווח על המכשיר הנ"ל, החברות הללו למעשה חותכות את הענף שעליו הן - ושאר התעשייה - יושבות. זו הפואנטה שמחבר הכתבה ניסה להעביר.

SHAHAR SHOKO
23/12/12, 16:33
רק שלא תעורר לנו מלחמת אזרחים חח
ושוב אתה ממציא את השפה העברית מחדש לאחר הטמעת המונח ?צואה בינארית? הגיע ?טאבולה נון גארטה?? אהבתי!
ושוב נהנתי לקרוא פוסטים שלך!

shmulikr7
23/12/12, 17:01
איש יקר אתה ריינז, האליעזר בן יהודה של עולם הטכנולוגיה :-),לגבי הדברים שהעלית, שים לב להפרדה בין תוכן (אפליקציות, ספרים אלקטרונים,רינגטונים) שאינו מוצר פיזי אך הוא מוצר לכל דבר לתוכן שיווקי שהינו הטמעה של תוכן פרסומי בתוך מוצר פיזי או רוחני, הטענה שלי אינה סותרת את הטענה שלא ניתן להסתמך על מודל תוכן שיווקי בלבד אלא על שילוב של תוכן ותוכן שיווקי, לגבי הביקורת על המוצרים המתומחרים מתחת למחירם שהוצגו בכתבה, הייתי מציע לך (ולכולם בעצם) להתייחס בביקורתיות רבה לנושא שכן מדובר בשוק עם הרבה כסף וככל הנראה יש למישהו אינטרס ברור להציג את האיום של הפגיעה האפשרית בהתפתחות הטכנולוגית, אני לא מכיר חברה שהמודל העסקי שלה הינו להפסיד במודע.

נימרוד .
23/12/12, 17:04
כתבה מצויינת!נהניתי לקרוא אותה ואני מסכים במאה אחוז עם הנאמר!
תודה על התרגום.

yossistarz
23/12/12, 18:04
אני מסכים בהחלט עם כל מילה.

ymeiner
23/12/12, 18:59
אני לא מסכים עם הכתבה של אנגאדג?ט.

לא כל תחרות עם אפל היא לא הוגנת. המתחרות בעלות התוכן מצאו דרך להתחרות במישור שבו נוח להם להתחרות. לא רק לאפל מותר לקחת שני צעדים לצד.

חוזקה של אמאזון נמצא בתוכן. מבחינתה, תמיד היה כך, המכשיר עצמו הוא רק כלי לרכישה. לעומת אפל, אמזון לא מתמחרת רווח על המכשירים מתוך ידיעה שאנשים קונים קינדל בשביל התוכן, הספרים, המוזיקה, הסרטים והמוצרים שנמכרים דרך המכשיר בקלות די רבה. לאמזון יש מספיק משאבים כדי למכור את המכשיר בלי רווח ומספיק ביטחון כדי לבנות את הרווח בתוכן.

כן, זה לא בא לטובת אפל. כן, אפל תצטרך להתמודד עם העניין. קשה? יופי.

natish
23/12/12, 19:24
מסכים עם ירון.

יש 2 גישות לשחק בתעשייה כלשהי, הראשונה היא תחרות על מחירים, מה שמאפיין אוקיינוס אדום (מעוז... ;)) או ללכת על בידול. עצם העובדה שסמסונג או HTC לא מסוגלות לעשות לא את זה ולא את זה, היא הבעיה שלהן ושלהן בלבד מעצם ההסכמה שלהן להסתמך על גוגל באופן כמעט בלעדי עבור פלטפורמות הטבלטים שלהן. אולי עכשיו כשחלונות 8 בחוץ הדברים ישתנו קצת אבל אני בספק.

בכל אופן סבתא שלי, עליה השלום, הייתה אומרת שהיא "לא מספיק עשירה כדי לקנות דברים זולים". ולרוב טבלטים זולים נכנסים בדיוק לנישה הזו. הנקסוס 7 הוא באמת אחלה של טבלט אבל עדיין חווית השימוש בטבלטים מבוססי אנדרואיד היא נוראית וזה בגלל האידיאולוגיה של אנדי רובין ושל גוגל, לגבי התאמת אפליקציות, או יותר נכון אי התאמת אפליקציות לטבלטים. ואילו ה- Kindle Fire הוא אחלה של מכשיר לצריכת מדיה ותוכן מבית אמזון, (למי שמצליח לשרוד את הפצצת הפרסומות שמוצעת) אבל לא מעבר.

raphaelz
23/12/12, 19:45
מסכים גם אני עם ירון.
הכתבה מנסה לשכנע אותנו לא לקנות נקסוס כי זה זול מדי וזה מוריד מהיוקרה של המוצרים האלה?!
אם השוק מצביע בארנקים והם מוכנים לשלם פחות על מוצר טוב ושלא יהיה יוקרתי כמו האייפד כנראה שלשם השוק הולך.
אני אישית הייתי מוכן לשלם גם 1000 שקל יותר ולקבל אייפד יותר חזק עם חיבורים חיצוניים יותר ורסטילים ואולי מקלדת כמו של הסרפס אבל זה לא מה שיש כי כנראה שהשוק לא מוכן או רוצה מוצר כזה מבית אפל.
השוק הוא המנצח

Arditi
23/12/12, 20:28
מוריד מערך הטאבלטים? זה הקפיטליזם לא? מה יש, כשאפל מוכרת את האייפון ברווח מטורף זה בסדר וכשגוגל עם אסוס, סמסונג וLG החליטו לשבור את השוק זה לא בסדר? זאת התחרות ידידי. לך תדע, אולי המחיר של האייפון הבא יהיה רק 500$ ולא 650$.. אני אשמע אותך מתלונן? קשה לי להאמין. אין לי בעיה שחברות מרוויחות על מוצר טוב, להיפך! כל חברה שמייצרת מוצר טוב, ראוי שתרוויח עליו. כמה היא תרוויח עליו? זה כבר עניין שלה. לא ראיתי שאפל עם כל הרווח שהיא עושה על כל מכשיר עשתה קפיצה טכנולוגית מטורפת.

למה לעזאזל לרצות שגוגל ואמזון יפסיקו לייצר טאבלטים זולים?! מי שרוצה לשלם יותר - בבקשה. יש iPad, יש טרנספורמר, יש סרפס ויש גלאקסי טאב, ויש גם אייפון, HTC1X, גלקסי 3 וכו' שעולים יותר מהנקסוס 4. שכל אחד יקנה מה שטוב ונכון לו. אתה דואג לשורה התחתונה של אסוס, LG, סמסונג ושות'? סמוך עליהן שיש להן מספיק כסף ממקורות אחרים, והן יכולות להרשות לעצמן את ההרפתקאות הללו (שבו נודה על האמת, הן לא היו יוצאות אליהן אם הן היו מפסידות). בקיצור, ymeiner אמר את זה בשכל - ''קשה? יופי.''.

Ofiriku26
23/12/12, 20:31
אם כולם עם ירון, אז גם אני עם ירון

ymeiner
23/12/12, 21:04
חחחח...
טאבולה = טאבלט. לפיכך, טאבולה נון גראטה = טאבלט נון גראטה. משחק מילים נחמד ;)

מה שאתה שוכח ידידי, הוא שעסקי הפרסום הניידים נמצאים במגמת נפילה חופשית בשנה האחרונה, וכל מי שנמצא בתחום יכול להעיד על כך. הפרסום האינטרנטי כבר לא ממש משתלם לחברות, מכיוון שהן אינן רואות יחסי תמורה בין ההשקעה לבין המכירות שלהן בפועל.
בסופו של דבר, תוכן לבדו לא בהכרח מניב רווחים - אדרבא כאשר התוכן לא מגובה באמצעות מוצר פיזי שמשמש כפורטל צריכה. בהיעדר הרווח על המכשיר הנ"ל, החברות הללו למעשה חותכות את הענף שעליו הן - ושאר התעשייה - יושבות. זו הפואנטה שמחבר הכתבה ניסה להעביר.

עסקי הפרסום במובייל היו בירידה עד שפייסבוק הראתה לכולם מאיפה משתין הזקרברג.

RAiNZ
23/12/12, 21:07
עסקי הפרסום במובייל היו בירידה עד שפייסבוק הראתה לכולם מאיפה משתין הזקרברג.

אותה הפייסבוק שהמניה שלה ממשיכה לדמם ושמחפשת נואשות מקורות הכנסה מעבר לפורמט הפרסומי? :rolleyes:

חוצמזה, אתה מייחס את הדעה הזו של הכתב מאנגאדג'ט לי? - אני האחרון שמפריעה לו העובדה שקיים שוק זול יותר. להיפך - טאבלט וסמארטפון לכל נפש מבחינתי. הסיבה שבגינה החלטתי לפרסם את הכתבה קשורה דווקא בעדכון שעלה והוסר, ובתגובה של סיגלר לעדכון הזה. סיגלר אומר שאם הבעת דעה בכתב, אל תתנצל, בפרט אם יש קורטוב של צדק בדברים. אני לא אומר שדעתו של כתב אנגדג'ט נכונה בהכרח, אלא שהיא מעלה תאוריה מעניינת שיוצרת דיון מעניין.

ymeiner
23/12/12, 21:24
אני ייחסתי את הכתבה אליך? ממש לא.

המניה של פייסבוק היתה בעליה השבוע. אני כמעט ברווח.

RAiNZ
23/12/12, 21:26
אני ייחסתי את הכתבה אליך? ממש לא.

המניה של פייסבוק היתה בעליה השבוע. אני כמעט ברווח.

אני בסך הכל שאלתי אם כן, לא קבעתי עובדה... ;)
והדגש הוא על ה-"כמעט"... :rolleyes:

ymeiner
23/12/12, 21:41
אני עדיין מאמין בפייסבוק. תמתין חודש ונדבר שוב.

RAiNZ
23/12/12, 21:45
אני עדיין מאמין בפייסבוק. תמתין חודש ונדבר שוב.

לא אמרתי שאני לא מאמין בה, אלא אמרתי שהיא מחפשת נואשות דרכים נוספות להרוויח מעבר לפורמט הפרסומי.

OriAmir
24/12/12, 14:21
כתבה מצוינת והדיון שנוצר פה היה בהחלט מעניין לקריאה.
אני דיי באמצע.. ברור שכולנו רוצים לקבל את הטוב ביותר במחיר הזול ביותר.. אבל השורה התחתונה ככה אני חושב שחברה שמוכנה למכור מכשיר במחיר של כמעט הפסד זה דיי אומר משהו עליה..
תודה רון!

פונטיוס
24/12/12, 15:34
אני דיי באמצע.. ברור שכולנו רוצים לקבל את הטוב ביותר במחיר הזול ביותר.. אבל השורה התחתונה ככה אני חושב שחברה שמוכנה למכור מכשיר במחיר של כמעט הפסד זה דיי אומר משהו עליה..
תודה רון!

לא ברור לי מה זה אומר עליה לדעתך, אבל זה בעיקר אומר שיש לה מודל הכנסות שונה מזה של אפל. אמזון וגוגל בונות את מודל ההכנסות שלהן לא על רווחים ממכירת הברזל (החומרה) אלא מצריכת השירותים שלהן דרך הברזל. ובהיבט הזה ככל שהם מוכרים יותר יחידות הם מרוויחים יותר כי משתמשים יותר בשירותים שלהן.
אפל רוצה (ומצליחה כרגע) להרוויח מכל העולמות.
כל המאמר הזה נכתב מתוך הפארדיגמה של אפל לגבי האופן שבו השוק צריך להתנהל ואז הכל נראה הגיוני בהגיון אפליסטי. אבל לא כולם חייבים לשחק לפי הכללים של אפל (מה גם שדי ברור שלנוכח הגודל ההצלחה היעילות והכשרון של אפל סביר להניח שיפסידו לה). פויה באמת, איך הם מעזים לשבור את הכללים שאפל קבעה...

אין פלא שמי שיצא להגנה בחירוף נפש על המאמר הוא אחד משני האפל פאנבויז הכי גדולים בבלוגוספירה.

לא ברור לי מה אני כצרכן מרוויח מהנוכחות של אייסר בשוק הטאבלטים, אבל גוגל ואמזון כמתחרות חזקות הן בהחלט מועילות לשוק ומאתגרות את אפל.
צריך לתת לשוק לעבוד - אם המכשירים של גוגל ואמזון יהיו מפגרים טכנולוגית ולא יקסמו לצרכן הן יאלצו להעלות את התשלומים ליצרני החומרה, ואם לא - אז סימן שלא צריך יותר מזה.

natish
24/12/12, 16:53
לא אמרתי שאני לא מאמין בה, אלא אמרתי שהיא מחפשת נואשות דרכים נוספות להרוויח מעבר לפורמט הפרסומי.

למרות שמדובר בירון, אני לא מבין מה בדיוק הקטע עם ניסיון ההתנגחות האישי? :)
פרסום במובייל נמצא בנפילה חופשית? שאל את גוגל, תרתי משמע...

RAiNZ
24/12/12, 17:45

ממש לא. פשוט מציין עובדות. לא חסרות הכתבות שמדברות על הנושא. שאתן לינקים? :)

chen.s
24/12/12, 18:28
תודה רבה.. חשבתי שרק אני חושב ככה :)

הניסיון להצמיד את הורדת המחירים כפגיעה באפל הוא לא ממש הגיוני.. הקהל של אפל קונה מותג - אם משיקולים ענייניים או לא זה כבר לא משנה - אבל התחרות הזו של מחירים פוגעת בעיקר בחברות ה?פרילנסריות? שלא יכולות לתת מענה לתחרות וצריכות להוכיח את עצמם כל מכשיר מחדש.. אפל נהנת ממותג חזק שמוכר מיליונים לפני שהוא מוכיח את עצמו..
ניראה לי של אפל יש מספיק אוויר בריאות בשביל לא להתרסק ממחירי הרצפה שאמזון וגודל מציעות..

Arditi
24/12/12, 19:11
תודה רון!

אם המוצר היה נחות טכנולוגית וגם נמכר בזול - זה היה ''אומר משהו עליה''. אבל מדובר על מוצרים מובילים, שמקבלים ביקורות טובות עד מצויינות ונמכרים במחירים שוברי שוק. מותר לפרגן לפעמים, גם אם זה לא לאפל. :rolleyes:

ymeiner
24/12/12, 21:24

הוא ניסה למצוא את הסולם ונפל נפילה חופשית מהעץ :) קורה לפעמים.