מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : טור אישי: קרינה נוזלית

RAiNZ
11/07/12, 22:57
בטור אישי יוצא דופן, Rainz בוחר לנתח (לנגח) כתבה שהתפרסמה במדור הבריאות של טמקא (Ynet), אשר מזהירה את הקוראים מפני נזקי הקרינה מהמכשירים האלחוטיים והסלולריים. היכונו לזליגת הקרינה:

קראתי כתבה היום שפשוט הפילה אותי, ואם לצטט רבים מקוראי האתר השקטים שלנו, אשר מגיבים לנו לעיתים נדירות: "לא יכולתי להתאפק הפעם, הייתי חייב להגיב". אבל לא באמת הגבתי, לפחות לא באשכול הכתבה. אני מגיב כאן, בטור דעה אישית. אך קודם כל, לפנים משורת הדין ועל מנת להכין את השטח לבאות, אני מחוייב לתת גילוי נאות: הכתבה המקורית שעליה נכתב הטור הזה התפרסמה באתר טמקא, או הידוע יותר בשמו בלועזית: Ynet, תחת השם: "6 הרגלים מסוכנים שחושפים לקרינה - ופתרונות (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4250023,00.html)".

אם כך, הכתבה המדוברת נכתבה על מנת לתת לקורא קצת יותר - אמממ... - "מושג" לגבי הסכנות ונזקי הקרינה מהמכשירים הניידים והסלולריים סביבנו. בפרט, הכתבה מתייחסת לחלק מן המכשירים הניידים אשר נמצאים עימנו ברוב שעות היום. עכשיו, חשוב לי להבהיר שאני חלילה לא עושה צחוק מהנושא, שכן קרינה סלולרית היא אינה נושא שצריך להמעיט בערכו. אך לעומת זאת, אני לא יכול שלא לצחוק כאשר הכתבה בוחרת לנקוט בטון מוקצן, ובנימה סופרלטיבית שכזו אשר מזכירה לי את סרטוני הבחירות (ע"ע תעמולה) של מועמד לנשיאות ארה"ב (נגיד רומני) כאשר הוא תוקף את יריבו (נגיד אובמה) על יוזמות החקיקה שלו.

במילים אחרות, זה נשמע לי קצת (הרבה) כמו הקצנה, ואני מנסה להבין מה בדיוק הפואנטה שבלעשות כך. זאת אומרת, למה לקחת נושא שכעקרון חשוב, ורצוי לייצר יותר מודעות כלפיו, ולעשות ממנו פארסה? - אך אל תקחו את דבריי בעניין כמובנים מאליהם, הנה לכם כמה ציטוטים נבחרים אשר העלו לי חיוך על הפנים, ותגובתי להם:

http://img406.imageshack.us/img406/323/exaggeration.jpg

בנושא הצמדת המכשיר הסלולרי לאוזן בעת שיחה, נכתב, בין היתר:

"אגב, שפופרות הטלפון האופנתיות, המתחברות לטלפון הסלולרי מזיקות אף הן, מאחר שאין בהן כל מנגנון המסייע בהפחתת הקרינה."

אההה... שפופרות הטלפון?
ברצינות רגע, אני באמת לא מבין למה הכוונה פה.
מה, כאלו?:

http://img406.imageshack.us/img406/9225/originalrg.jpg

כי, לפי מיטב ידיעתי, לא בדיוק הייתי מגדיר את התופעה הזו כ-"אופנתית"...
יכול להיות אבל שזה רק אני, ושהאנשים שאני מכיר פשוט לא מגניבים מספיק. כנראה...

בנושא אוזניית הבלוטות', נכתב:

"האוזנייה עצמה משדרת קרינה גם כשאינכם בשיחה. היא יושבת בתוך האוזן והקרינה הנפלטת נכנסת ישירות לאוזן ושוהה שם בלי יכולת לצאת."

רחמנא ליצלן...
אם כך, אני מכיר כמה חברים הייטקיסטים שככל הנראה הקרינה עוד שניה תתחיל לזלוג להם מהעיניים - או, אם אנחנו כבר בקטע של להתעלם מחוקי הפיזיקה - לזלוג מהאוזן השנייה...

בנושא הדיבורית ברכב, נכתב:

"כל הדיבוריות לרכב שאין להן אנטנה חיצונית גורמות לקרינה להיות עוצמתית ולהישאר בתוך הרכב עם "ניקוז" איטי מאוד החוצה. כך הדבר גם בתוך מעלית. מכאן שכל יושבי הרכב חוטפים את קרינת הסלולר ישירות ובהחזרה מדופנות ה"כלוב"."

אז רגע... שוב פעם, כדי שאני אבין - קרינה היא נוזלית? "ניקוז"?
זאת אומרת שאפשר למשל, לצאת מהרכב ולסחוט את הקרינה ממכנסי הכדורסל שלי, או מהחולצה? - ואיך, למען השם, בקיץ החם הזה, אני אמור להבדיל בין קרינה לבין זיעה? ועוד דבר: ממה עשויות דפנות הרכב והמעלית, שהקרינה נהדפת מהן? - עופרת? - כי שמעתי שגם ממנה אפשר לחטוף איזו סוג של הרעלה...

לגבי שינה על יד מכשיר טלפון אלחוטי:

"טלפון אלחוטי מקרין כמו טלפון סלולרי, וחמור מכך - גם התושבת שעליה הוא מונח מקרינה בעצמה, כך שבזמן השינה אתם נפגעים מקרינה מצטברת."

רגע, זאת אומרת שגם לטלפון האלחוטי שלי יש קישוריות WiFi, ובלוטות', ו-3G? - אז בשביל מה לעזאזל יש לי סמארטפון? בואנ'ה אני חתיכת פראייר... 2600 שקל עלה לי האייפון הזה, והייתי יכול להשתמש בקו של הבית כל הזמן הזה?? - אה, בעצם אין לו מצלמה...

ולסוגיה השניה בעניין זה: אוקיי, אז אני הולך לישון כאשר הסלולרי סמוך אלי, וכאשר הוא נמצא בהטענה. גם המחשב נמצא בחדר השינה שלי, + גם הטלוויזיה נמצאת בחדר השינה שלי, + גם יש ממיר בחדר השינה שלי, + גם יש אקסבוקס 360 בחדר השינה שלי, + גם הפלאפון של חברה שלי נמצא בחדר השינה שלי, בהטענה. מתוך כל הנתונים הללו, התחוור לי שזהו לא סתם חצ'קון מעצבן שהחליט לבקוע לי באמצע המצח, אלא תחילת צמיחתה של האוזן השלישית שלי... אני בזאת תורם את גופתי למדע.

לסיכום:
אני יודע, אני יודע, זה לא בדיוק קשור לאתר... אבל הייתי חייב...
חוץ מזה, זה כן בשכונה של אפל... אתם יודעים, טכנולוגי... טלפון סלולרי, בלוטות', וכאלו...

http://img38.imageshack.us/img38/3442/190512186784idunno.jpg

ומעבר לכך, אם אתם אי פעם תרצו לדעת ברצינות מדוע אני לא מאמין לכל מה שאני קורא בחדשות, הרי לכם כאן דוגמה ניצחת. זאת אומרת, אין לי מילה רעה על הכתבת, באמת שלא - בי נשבעתי. למעשה, שמעתי את קולה של אמא שלי מבעד למילים הכתובות. הבעיה היא, שגם הפולניה שלי (שתזכה לחיים ארוכים) יודעת יפה לדבר על טכנולוגיה, כאשר מרבית המידע שלה נשמע יותר כמו אמונות טפלות מאשר מדע מדוייק.

וזו הבעיה.

בכל מקרה, אם אתם באמת רוצים להימנע מנזקי הקרינה, הפתרון הכי טוב בשבילכם - אם להישאר נאמן לרוח השטות - הוא לעבור להתגורר במערה. רק תוודאו שאין מעליכם מגדל קליטה.

מה דעתכם?

גילוי נאות: מקבץ הדעות הרשום לעיל הוא דעתו של הכתב (רון ריינס) בלבד, ואינה מייצגת את עמדת האתר.

markroze
12/07/12, 16:04
כמו בעידן הנוקיה שהיו מוכרים לנו ?מדבקות מסננות קרינה? וזה היה נמכר כמו שלגונים ביום קיץ חם.
תמיד תזכרו ?לחיות זה הורג, אם תחיו יותר מדי אתם עשויים יום אחד לא להתעורר אז תפסיקו את החיים האלה בתרם תחלו במחלה הנוראית, זקנה?

ipxp
12/07/12, 16:36
כמו בעידן הנוקיה שהיו מוכרים לנו ?מדבקות מסננות קרינה? וזה היה נמכר כמו שלגונים ביום קיץ חם.

זה לא רק בעידן נוקיה. כבר ראיתי לא מעט פרסומות, וגם כתבה מלאה בערוץ 2 על צמידים מיוחדים שאמורים "להפחית את נזק הקרינה האלקטרומגנטית".

תבינו - אנשים לא יודעים, אז אפשר למרוח אותם. rainz, אני וכל מי שמבין אפילו קצת במושגים הבסיסיים ימשיך לצחוק לזה, אבל הרוב המוחלט של האנשים ייקח את זה ברצינות גמורה.

גם עכשיו, אם תראה את הכתבה למשהו שלא מבין בטכנולוגיה, הוא יבין מהכתבה הראשונה (של ynet) שכדאי לפחד מהקרינה, ומהכתבה של rainz שהוא כבר לא יודע מה הוא רוצה מהחיים שלו.
כדאי פשוט להסביר לאנשים את המושגים הבסיסיים, למה למשל 3g יכול להיות יותר מסוכן מwifi, מה ההשפעה של מרחק ממקום הקרינה, איך קרינה עובדת וכו'...
זה אולי יוסיף עוד כמה אנשים לקבוצה שיכולה לשלול כתבות טיפשיות ושוטפות מוח כאלו.

וכמובן, מפחיד לחשוב כמה עושים לנו את זה בנושאים אחרים שאנחנו לא מבינים בהם בגרוש.

Mishael
12/07/12, 16:56
אחלה כתבה

ריינז תותח על אתה !!

Lior.B
12/07/12, 17:02
אני חייב להתוודות ריינז שכשקראתי את הציטוטים גם אני פחות או יותר צחקתי,בעיקר בציטוט הראשון,התגובה שלך והתמונה חחח,כמעט והתפוצצתי מצחוק,אתה צילמת את התמונה של השפורפרת מחוברת לאייפון ?
לדעתי בכל מה שרשמת אתה צודק,בכל מקום יש קרינה לא משנה אם זה מיקרוגל או אייפון או משהו אחר,כדי להימנע מקרינה מה שצריך לעשות זה כמו שאמרת לעבור להתגורר במנערה.
כתבה מרעננת מאוד,תודה ריינז.

RAiNZ
12/07/12, 17:12
אני חייב להתוודות ריינז שכשקראתי את הציטוטים גם אני פחות או יותר צחקתי,בעיקר בציטוט הראשון,התגובה שלך והתמונה חחח,כמעט והתפוצצתי מצחוק,אתה צילמת את התמונה של השפורפרת מחוברת לאייפון ?
לדעתי בכל מה שרשמת אתה צודק,בכל מקום יש קרינה לא משנה אם זה מיקרוגל או אייפון או משהו אחר,כדי להימנע מקרינה מה שצריך לעשות זה כמו שאמרת לעבור להתגורר במנערה.
כתבה מרעננת מאוד,תודה ריינז.

לא, אבל זה הדבר הראשון שעלה לי לראש. מישהו הביא אחת כזו לבר שאני קבוע בו פעם אחת, וגם אז לא ידעתי אם לצחוק או לבכות.

Lior.B
12/07/12, 17:28
לא, אבל זה הדבר הראשון שעלה לי לראש. מישהו הביא אחת כזו לבר שאני קבוע בו פעם אחת, וגם אז לא ידעתי אם לצחוק או לבכות.

זכור לי שראיתי את התמונה הזאת באחד מהפוסטים הקודמים שפרסמת.

barduck
12/07/12, 18:47
להגיד שבגלל שבימנו יש קרינה כמעט מכל דבר אז אפשר פשוט להתעלם מהנושא ולספוג כל קרינה אפשרית באהבה זה כמו להגיד שבגלל שיש זיהום אויר ממכוניות וממפעלים אז זה בסדר לעשן שלוש חפיסות סיגריות ביום. איזה שטויות.

אנשים, יש דבר כזה שנראה מינונים. והאמת, אין לאף אחד, אבל לאף אחד בעולם באמת מושג מה ההשפעות ארוכות הטווח של קרינה ממכשירים ביתיים על בריאותינו (ובריאות ילדנו). הנושא הזה פשוט חדש מדי יחסית כדי שנדע באמת. רק בעוד עשרות שנים ואולי יותר נגלה. מה שברור, טוב זה בטח לא עושה - קרינה מזיקה, כן? את זה אנחנו יודעים בוודאות, זוכרים? השאלה היא רק לגבי המינון. אז למה לספוג קרינה מיותרת ללא צורך? וזה שכתבו כתבה מגוחכת באיזה אתר לא אוטומטית הופך את הדעה ההפוכה לנכונה...

ואם בעוד כמה שנים יגלו חלילה שבכך זאת יש דברים בגו, תמיד תוכלו להגיד "אבל ריינס המומחה לפיסיקה של אתר אייפונס אמר שזה בסדר"...אה, טוב...

shiransagiv
12/07/12, 18:53
להתחיל ככה את הערב זה נפלא - תודה על הכנסת הומור

ronnu
12/07/12, 19:33
מנסים ?לסכן" אותנו בכוח
אלה כתבה ומצחיקה

RAiNZ
12/07/12, 19:53
להגיד שבגלל שבימנו יש קרינה כמעט מכל דבר אז אפשר פשוט להתעלם מהנושא ולספוג כל קרינה אפשרית באהבה זה כמו להגיד שבגלל שיש זיהום אויר ממכוניות וממפעלים אז זה בסדר לעשן שלוש חפיסות סיגריות ביום. איזה שטויות.

אנשים, יש דבר כזה שנראה מינונים. והאמת, אין לאף אחד, אבל לאף אחד בעולם באמת מושג מה ההשפעות ארוכות הטווח של קרינה ממכשירים ביתיים על בריאותינו (ובריאות ילדנו). הנושא הזה פשוט חדש מדי יחסית כדי שנדע באמת. רק בעוד עשרות שנים ואולי יותר נגלה. מה שברור, טוב זה בטח לא עושה - קרינה מזיקה, כן? את זה אנחנו יודעים בוודאות, זוכרים? השאלה היא רק לגבי המינון. אז למה לספוג קרינה מיותרת ללא צורך? וזה שכתבו כתבה מגוחכת באיזה אתר לא אוטומטית הופך את הדעה ההפוכה לנכונה...

ואם בעוד כמה שנים יגלו חלילה שבכך זאת יש דברים בגו, תמיד תוכלו להגיד "אבל ריינס המומחה לפיסיקה של אתר אייפונס אמר שזה בסדר"...אה, טוב...

אוי, בחייך...
מה, ההומור התעקש לעבור לך מעל הראש, ידידי?
אף אחד לרגע לא טען ההיפך ממה שנכתב בכתבה. לרגע לא ניסיתי להמעיט בערכם של נזקי הקרינה. סך הכל התבטאתי כאן כנגד ההקצנה שברור שניתנה בפוסט. ולא סתם ההקצנה, אלא הפרטים שידוע לנו שאינם נכונים מבחינה עובדתית:

קרינה לא "נתקעת" לך באוזן - היא חודרת לך לרקמות.
קרינה לא "נתקעת" בחלל הרכב, היא נספגת בדפנותיו.

וכן הלאה.
תשתחרר קצת, ותצחק. תאמין לי, רק יעשה לך טוב, בפרט שימנע ממך להתייחס בכזו רצינות ובכובד ראש לנושא הומוריסטי לחלוטין.

isotoper
12/07/12, 20:03
תיקון - קרינה לא נספגת בדפנות הרכב, הרכב פשוט יוצר כלוב מתכת שגורם לריקושטים של הגלים בתוך הרכב ולא נותן להם להיפלט החוצה.

RAiNZ
12/07/12, 20:13
תיקון - קרינה לא נספגת בדפנות הרכב, הרכב פשוט יוצר כלוב מתכת שגורם לריקושטים של הגלים בתוך הרכב ולא נותן להם להיפלט החוצה.

לפי מיטב הבנתי, הקרינה עוברת לדפנות הרכב ובכך נפלטת ממנו.
אם לטענתך זו טעות, אני יותר מאשמח לשמוע (יותר נכון לקרוא) את הנתונים שמעידים אחרת, ולתקן הן את הידע שלי, והן את הכתבה.

moshikish
12/07/12, 21:51
למרות שגם אני לא ממעיט בחשיבות הקרינה (לא מטעין את הטלפון ליד הראש), ממש הייתי משועשע מהניסוח של ynet :-)

חח הטלפון עם השפורפרת... בדיוק כמו שדימיינתי..

כיף לקרוא כתבות קצת סרקסטיות לפעמים :-)

גיאפון
12/07/12, 23:19
נער הייתי ועוד לא זקנתי, ומעולם לא קראתי מחקר אמיתי אחד שמראה על סכנה בקרינה סלולארית. קרינה מלאכותית בתדרי רדיו קיימת כבר 130 שנה, קרינת מיקרוגל כ 70 שנה ועדיין לא נמצא בדל של הוכחה לכך שהקרינה הזו מסוכנת.
את השירות הצבאי שלי עשיתי במערך הבקרה של חיל האוויר. שירתתי ביחידה עם מספר רב של מכ"מים ומכשירי קשר עוצמתיים ששידרו בהספק של מאות קילוואט ללא הפסקה מעל הראש שלי. ועדיין, גם במפגשים עם ותיקי המערך, אנשים שהיו חשופים כל יום במשך עשרות שנים לקרינה גבוהה ב 10 סדרי גודל מקרינה של פלאפון/ראוטר/אלחוטי, לאף אחד מהם לא צמח זנב.

גיאפון
12/07/12, 23:23

רוב הקרינה נספגת בדפנות הרכב ומוארקת מהן לכביש. חלק קטן מוחזר פנימה.
Trust me, I'm a physicist

RAiNZ
12/07/12, 23:47
רוב הקרינה נספגת בדפנות הרכב ומוארקת מהן לכביש. חלק קטן מוחזר פנימה.
Trust me, I'm a physicist

אומנם פיזיקאי אני לא, אבל אני בהחלט הייתי בטוח שאני יודע על מה אני מדבר.
תודה על הגיבוי ;)

shirde
13/07/12, 10:13
כל תלמיד פיזיקה בתיכון שסיים לפני 10 ימים את הבגרות שלו בנושא יוכל להגיד כמה שטותי ולא הגיוני מה שנאמר ב-Ynet (או טמקא...).
הקרינה לא נספגת, לא נשארת ולא מצטברת בשום מקום.
כמו כן היא גם לא זורמת או מוארקת מכיוון שאינה חשמל. היא יכולה לעקוף עצמים ש?שקופים? לה (תלוי באורך הגל של הקרינה והחומר דרכה היא עוברת), או למסור את האנרגיה שלה לטובת חימום או יינון, גם זה תלוי בעוצמת הקרינה, במה היא פוגעת, ואורך הגל שלה... ככה שזליגה, הצטברות או זרימה לא הגיוניים בכלל..
גם בלי לדעת יותר מידי על הפיזיקה שמאחורי הנושא אפשר להבין שהקרינה לא נוזלת.. כשפותחים את מיקרו אחרי החימום נשפכת עלינו קרינה חמה?!

גיאפון
13/07/12, 10:21
תנסה לפתוח את המיקרו אחרי שחיממת סופגנייה ותראה שקרינה חמה נשפכת לך על הלשון וזה ממש כואב.
כשכתבתי הארקה קיצרתי כמה תהליכים. הקרינה פוגעת באלקטרונים שבדפנות הרכב ומעלה אותם לרמת אנרגיה גבוהה יותר. בחומר לא מתכתי האלקטרון ישאר קשור לאטום ולאחר זמן מה יפלוט את הקרינה חזרה ויחזור למצב האנרגיה הרגיל שלו. בחומר מתכתי האלקטרון בד"כ יתנתק מהאטום שלו וינוע בחופשיות בחומר עד שימצא פוטנציאל נמוך יותר וינוע לכיוונו - הארקה.

shirde
13/07/12, 10:26
תנסה לפתוח את המיקרו אחרי שחיממת סופגנייה ותראה שקרינה חמה נשפכת לך על הלשון וזה ממש כואב.

מה שיהיה חם אלו אדי מים שנוצרים מהחימום... קרינה לא יכולה להיות ?חמה? שכן היא לא חומר...

גיאפון
13/07/12, 10:29
מה שיהיה חם אלו אדי מים שנוצרים מהחימום... קרינה לא יכולה להיות ?חמה? שכן היא לא חומר...

http://25.media.tumblr.com/tumblr_m6ucp5mNur1qh49ouo2_1280.png

Deantweety
13/07/12, 13:20
כתבה לעניין