מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : Retina למק? אתם הולכים להתאכזב

natish
27/05/12, 09:17
כל הדיווחים מצביעים על כך שהמקים הולכים לקבל מסכי Retina. אבל האם זה כל כך ישפיע? רוב הסבירות שמי שצפה לפיצ'ר הזה יתאכזב.

https://img.skitch.com/20120526-ths5a3ng24qq3cmrsg5w9bchtk.jpg

בשבועות אחרונים יש הרבה דיבורים (http://www.iphones.co.il/forum/thread228275.html) על כך שמחשבי המק צפויים לקבל מסכי Retina, כאשר הראשון שביניהם הוא המקבוק פרו החדש שצפוי להתגלות באזור אירוע ה- WWDC. לפי הדיווחים המחשב הנייד בגודל ה- 15 אינץ' הולך לקבל עיצוב דקיק יותר, את מעבדי ה- Ivy Bridge החדשים של אינטל וכן תמיכה ב- USB 3.0. מעל לכל זאת המקבוק פרו צפוי להגיע עם מסך Retina שיהפוך את חווית השימוש בו לטובה במיוחד. כמובן שהפרו לא יהיה המק היחיד עם מסך Retina וגם האייר וה- iMac צפויים לקבל בהמשך מסכים עם רזולוציה סופר גבוהה.

בימים האחרונים הוול סטריט ג'ורנל, לו יש יחסים קרובים לאפל ולרוב הדיווחים שלהם אמינים, אימת כי אפל הולכת להשיק באזור ה- WWDC את המקבוק פרו הנ"ל. אבל מה שכן יתכן מאוד וחלק מהמשתמשים שמצפים לפיצ'ר הזה יתאכזבו ממנו. הרבה אנשים חושבים שאם אפל הכפילה את רזולוציית המסכים של האייפון והאייפד כדי להביא רזולוציית Retina, אז היא תעשה את אותו הדבר למחשבי המק, ואם נשליך זאת על המקבוק פרו אז היא תגדיל את הרזולוציה הנוכחית של 1440x900 ל- 2880x1800. אבל רוב הסיכויים שזה לא יקרה.

הסיבה היחידה שאפל הכפילה את רזולוציית המסכים של האייפון והאייפד היא שהמסכים היו באיכות יחסית נמוכה ודי מפוקסלים. למעשה המסכים של מכשירי האייפון טרם האייפון 4, היו ברמה של 50% ממה שמוגדר כמסך Retina, האייפד 1 ו- 2 נמצאים במצב טוב יותר של כ-60%, מספרים אלה מראים שהאייפונים והאייפדים טרם מסכי ה- Retina היו בחצי הדרך לרזולוציית Retina, מה שגרם לאפל להכפיל את הרזולוציה ולפתור את הבעיה. העניין הוא שבגזרת המק, המצב שונה לגמרי. למעשה סביר להניח שרוב מסכי ה- Retina של המק יגיעו עם פחות פיקסלים מאשר האייפד החדש (3) והנה הסיבות:

https://img.skitch.com/20120526-gucdca6yfdk1yb826m19hy1wwt.jpg

מסכי המק הם כבר פחות או יותר באיכות Retina
אתם אולי תופתעו אבל רוב מסכי המק נמצאים ברמה של כ-90% מהגדרה של מסך Retina. צריך לזכור שכשמדברים על מסך Retina, לא מדברים על מספר קסם מסוים אלא על יחס צפיפות של פיקסלים שמאפשר גם לאנשים עם ראייה של 20/20 שלא להבחין בפיקסלים שעל המסך בעת צפייה בו ממרחק אופטימלי. מהגדרה זו ברור כי מסך Retina הוא פונקציה של צפיפות הפיקסלים/רזולוציה, הגודל של המסך והמרחק של המסך מהעין של המשתמש. עבור האייפון (4/4s) מספיקה צפיפות של 326 פיקסלים פר אינץ', זאת מאחר והמכשיר בעל מסך ה- 3.5 אינץ' מוחזק לרוב די קרוב לעיניים, האייפד לעומת זאת משיג את אותה איכות צפייה עם צפיפות של 264 פיקסלים פר אינץ' בגלל שהוא מוחזק רחוק יותר מהעין, בגלל שהוא מגיע עם מסך בגודל 9.7 אינץ'.

מכאן נובע שככל שהמסך קטן יותר, כך הוא מוחזק קרוב יותר לעיניים ולכן צפיפות הפיקסלים/רזולוציה צריכה להיות גבוהה יותר. כל מחשבי המק מגיעים עם מסכים גדולים יותר מזה של האייפד: האייר מגיע בגדלים של 11.6 ו- 13.3 אינץ', המקבוק פרו מגיע בגדלים של 13.3, 15.4 ו- 17 אינץ' וה- iMac מגיע בגדלים של 21.5 ו- 27 אינץ'. כך שברור שצפיפות הפיקסלים/רזולוציה של מסכי המקים צריכה להיות נמוכה יותר מזו של האייפד החדש, כדי שהמסכים יוגדרו כמסכי Retina. למעשה יש נוסחה די ברורה אותה סיפק Dr. Raymon Soneira מחברת DisplayMate Technologies, הנוסחה הזו אותה חשב Richard Gaywood מהאתר TUAW אומרת כמה פיקסלים צריך פר אינץ' כדי שמסך יקבל את חותמת ה- Retina:

https://img.skitch.com/20120526-juntumk5wgh4gmw2ex15bj9cta.jpg

כפי שניתן לראות המק שהמסך שלו הוא ברזולוציה הנמוכה ביותר, ונמצא הכי רחוק בתאימות ל- Retina הוא המקבוק פרו בגודל 15 אינץ' ברזולוציה נמוכה עם 77% תאימות Retina. לעומת זאת הדגם עם הרזולוציה הגבוהה יותר נמצא בתאימות של 90% ל- Retina, ולמעשה רוב המקים נמצאים בתאימות של בין 80%-90% ל- Retina. אז מה זה אומר? ובכן קודם כל זה אומר שאפל בהחלט לא צריכה להכפיל את מספר הפיקסלים של מסכי המק כדי להגיע לרזולוציה המוגדרת כרזולוציית Retina, זה פשוט יהיה OverKill מטורף. אם כבר רוב המקים צריכים דחיפה קטנה לרזולוציה שלהם, אותה ניתן לחשב בקלות לפי הנוסחה שצוינה קודם ולפיכך נקבל את הנתונים הבאים:

https://img.skitch.com/20120526-f69bdkwercxxpmgy85ammjijqh.jpg

בהחלט לא משהו דרסטי. למעשה הדחיפה הקטנה הזו של הגדלת הרזולוציה, תהפוך את המסכים של מחשבי המק ליותר מסכי Retina מאשר המסך של מכשירי האייפון 4/4s, שמוגדרים כ- 105% בתאימות ל- Retina. אם אפל אכן תציג iMac עם מסך ברזולוציה שכזו המסך אפילו יעקוף את תאימות ה- Retina של האייפד החדש שמוגדר בתאימות של 123%. מעבר לזה הכפלת ה- PPI (פיקסלים פר אינץ') מביאה עימה גם לא מעט בעיות...

חיי סוללה
אחת הבעיות הגדולות של מסכי ה- Retina היא צריכת ההספק הגבוהה שלהם. בגלל מסך ה- Retina שלו, רוב האייפד החדש הוא סוללה, ולא סתם סוללה אלא סוללה דחוסה מאוד שמכילה הספק הגבוה ב-70% יותר מהסוללה של מכשיר האייפד 2, מ- 6,944mAh ל-11,666mAh אם כי היא שומרת על אותו גודל פחות או יותר (אבל קצת יותר כבדה), אבל נטענת לאט יותר. כמובן שבעיית הסוללה היא לא רלוונטית ל- iMac, אולם היא תהיה מאוד אקוטית במחשבי המקבוק פרו והמקבוק אייר הניידים. מאחר והמסך הוא לרוב הרכיב הבזבזני ביותר של מכשיר, יותר פיקסלים = צריכת סוללה גבוהה יותר.

https://img.skitch.com/20120526-qifdxa6n1pqrthjdir1twm7pmg.jpg

מכאן נובע שלאפל אין סיבה של ממש להכפיל את רזולוציית המקים ואיתה להציג סוללות ענקיות/שמנות/כבדות, במיוחד כשהחברה אוהבת להציג מוצרים דקים וקלים ככל שאפשר, ולראיה המקבוק אייר שהפך להיות אחד ממחשבי המק הנמכרים ביותר. בנוסף הרי הראנו שניתן להגיע לרזולוציית Retina במסכי המק על ידי דחיפה קטנה של הרזולוציה הנוכחית וזאת עוד מבלי לפגוע בצריכת הסוללה באופן ניכר.

רזולוציה עצמאית
OS X היא כבר מצוינת בניהול סוגים שונים של רזולוציות, פי כמה וכמה מ- iOS.
מה זה ניהול עצמאי של רזולוציה? ובכן זה כשאלמנטים המוצגים על מסך המחשב, מרונדרים על ידי השכבה הגרפית של מערכת ההפעלה בגדלים עצמאיים מאשר רשת הפיקסלים של המסך. במילים אחרות, במקום לרנדר את האלמנט שעל המסך - למשל הלוגו של אפל על ידי חישוב כמה פיקסלים הלוגו לוקח ואז הצגת הלוגו בהתאמה לכמות הפיקסלים שלו, מגדילים את הלוגו בהתאם לגודל שהוא אמור להופיע על המסך, בשימוש בכמה פיקסלים שדרוש.

מה שניהול עצמאי של רזולוציה למעשה עושה, הוא הצגה של אלמנטים בממשק על מספר רב של מסכים ברזולוציות שונות, כשבכולם האלמנטים נראים פחות או יותר באותו הגודל, בין אם מדובר במסך ה- 11.6 אינץ' של האייר ברזולוציית 1366x768 או מסך ה- 27 אינץ' של ה- iMac ברזולוציית 2560x1440. למעשה OS X נבנתה מתוך חשיבה גרפית (אותה קיבלה בירושה מ- NeXTSTEP) של תמיכה בסוגים שונים של מסכים ברזולוציות שונות ובצפיפות פיקסלים שונים.

https://img.skitch.com/20120526-d412y5d67dsfe43f3ig3gn9qw8.jpg

iOS לעומת זאת תלויה מאוד בגודל וברזולוציית המסך, זאת מאחר ומערכת ההפעלה נבנתה בתאימות כמעט בלעדית ל- 2 גדלים של מסכים: 3.5 אינץ' (אייפון וטאץ') ו- 9.7 אינץ' (אייפד). ובדיוק מסיבה זו הגדלת מסך האייפון לגודל של 4 אינץ' מכילה בחובה כל כך הרבה בעיות וסיבוכים. בנוסף מאותה הסיבה בדיוק, כשאפל החליטה להציג את רזולוציית ה- Retina במכשירי iOS הדרך הקלה ביותר עבור אפל הייתה להכפיל את רזולוציית המסכים של המכשירים, זאת כדי לקבל תאימות לאחור למסכים בעלי הרזולוציה הנמוכה יותר. במילים אחרות אם אלמנט מסוים תפס על מכשיר ה- 3Gs או האייפד 2 פיקסל אחד לאורך ופיקסל אחד לרוחב, אז באייפון 4/4s או באייפד 3 אותו אלמנט תופס 2 פיקסלים לאורך ו- 2 פיקסלים לרוחב וכך מתקבל הכפלה של פי 2 לכל צד (או פי 4 בסך הכל).

סיכום
יתכן מאוד ואני טועה בצורה נוראית, וכשטים קוק יעלה לבמה ב- WWDC, הוא ידהים את הקהל עם מקבוק פרו בגודל 15 אינץ' בעל מסך ברזולוציה מטורפת הכפולה מזו הנוכחית, אבל כפי הראיתי זה לא כל כך הגיוני לעשות מהלך שכזה. ככל שה- PPI גבוה יותר כך צריכת הסוללה גבוהה יותר וליין המקים לא צריך את הרזולוציה או צפיפות הפיקסלים של האייפון או של האייפד כדי להציג מסכי Retina.

כבר היום אפל מציגה מסכים מצוינים, אם לא בין הטובים ביותר שיש וגם אם/כש- אפל תחליט להפוך את המסכים הללו, שכבר היום קרובים לרזולוציית Retina, למסכי Retina של ממש לא ידרש מהחברה יותר מדחיפה קטנה כדי להגיע ליעד הדרוש. חוץ מזה במרחק הממוצע בו המשתמש יושב מהמחשב מי רואה את פיקסלים? שלא לדבר על כך שהמסכים המדהימים הללו, די מחריבים את חווית הגלישה ברשת, בגלל כל התמונות והאלמנטים בעלי הרזולוציה הנמוכה (תשאלו כל משתמש אייפד 3...). באופן אישי הייתי מעדיף שהחברות יתמקדו בדברים חשובים יותר כמו בהירות, צבעים חדים, שחור אמיתי יותר מאשר רזולוציה גבוהה יותר.

מקור: CultOfMac (http://www.cultofmac.com/168509/why-you-might-be-disappointed-by-the-resolution-of-those-new-retina-display-macs-feature/)
עריכה ותרגום: natish

Netaneluzan
27/05/12, 10:43
כתבה ממש טובה
רוב הסיכויים אבל שאפל תשים מסך משופר יותר בליין הבא של המחשבים שלהם אם מבחינת רזולוציה או חדות צבעים.
קראתי כתבה שלך בנוגע ל?אייפד 3 סוג ב?? שבו אמרת שאפל עובדים עם שארפ לעשיית מסך משופר מבחינת צריכת סוללה רציתי קצת הסבר על הטכנולוגיה הזאת ואם היא גם נותנת פייט לאמולד פלוס של סמסונג עם השחור האמיתי שלהם שפשוט מחשיך לגמרי תמסך כשיש צבעים שחורים.

Nick
27/05/12, 10:44
כתבה מענינת,
קשה לי להאמין שאפל יעלו לבמה עם בשורת הרטינה למק, אבל יאמרו לנו ?הרזולוציה גדלה ב10 אחוז?.

כיום, לאחר השימוש באייפד החדש, המסך של האייר לא מרשים כמו פעם וקל לראות ששיפור משמעותי בהפרדה שלו יעניק שידרוג משמעותי. אכן, יהיה צורך בסוללה מוגדלת אבל אפל כבר הוכיחה שזה אפשרי. העתיד דיי ברור בעיני. הגיע הזמן שיהיו לנו מחשבים עם רזולוציות מהפכניות. אפל ירימו את הכפפה ויעשו את זה לדעתי. יתכן שהתוצאה לא תהיה פי שתיים, אבל הרבה יותר מעשר אחוז.

Bar
27/05/12, 10:56
נתי, המעניין הוא שהלקוחות לא רוצים מסך טוב יותר, אלא פשוט מסך שיקראו לו רטינה.
גם אם הוא לא יציג איכות מטורפת, כל עוד יקראו לו רטינה - זה סימן לאיכות.

ולכן העדר ידהר ואני אמשיך לחייך :)

lirn8
27/05/12, 11:11
מתי הכנס של אפל ביוני?

ipxp
27/05/12, 11:28
תכלס, מה שבר אמר.

מעניין מתי תהיה להם טלוויזיית רטינה ;)

natish
27/05/12, 12:01
נתי, המעניין הוא שהלקוחות לא רוצים מסך טוב יותר, אלא פשוט מסך שיקראו לו רטינה.
גם אם הוא לא יציג איכות מטורפת, כל עוד יקראו לו רטינה - זה סימן לאיכות.

ולכן העדר ידהר ואני אמשיך לחייך :)

מצד אחד אני מסכים איתך שרוב האנשים לא ממש מבינים את המהות של retina. מצד שני אנשים תמיד ירצו מוצר טוב יותר. העניין הוא שמלבד לעבור למסכי LED אני לא רואה איך אפשר לשפר את המסכים של המק בהרבה.

כתבה ממש טובה
רוב הסיכויים אבל שאפל תשים מסך משופר יותר בליין הבא של המחשבים שלהם אם מבחינת רזולוציה או חדות צבעים.
קראתי כתבה שלך בנוגע ל?אייפד 3 סוג ב?? שבו אמרת שאפל עובדים עם שארפ לעשיית מסך משופר מבחינת צריכת סוללה רציתי קצת הסבר על הטכנולוגיה הזאת ואם היא גם נותנת פייט לאמולד פלוס של סמסונג עם השחור האמיתי שלהם שפשוט מחשיך לגמרי תמסך כשיש צבעים שחורים.

הכתבה שאתה מדבר עליה נכתבה על ידי ריינז.
אבל אפשר לעלות כתבה על נושא המסכים. אגב, הטכנולוגיה של שארפ נקראת IGZO.

Nick
27/05/12, 13:46
טלויזיות אייצ? די הן ממזמן רטינה, בהתחשב שצופים בהן ממרחק שלוש מטר :)
כמו שננסה להביט על אייפד 2 לצד אייפד 3 ממרחק של מטרים, לא נבחין בפיקסלים בשניהם...

או לחילופין, הטלוויזיה של השכנים שלי כל הזמן פתוחה מולי, ואם הם ישפרו את הרזולוציה שם לא נראה לי שזה ישפיע על חווית הצפיה שלי. :) אבל אני כן אשמח אם יהיה להם טלויזית אפל כי אז אוכל להפעיל את סירי בצעקות ולהגביר את הווליום או להעביר ערוץ.

natish
27/05/12, 14:25
או לחילופין, הטלוויזיה של השכנים שלי כל הזמן פתוחה מולי, ואם הם ישפרו את הרזולוציה שם לא נראה לי שזה ישפיע על חווית הצפיה שלי. :) אבל אני כן אשמח אם יהיה להם טלויזית אפל כי אז אוכל להפעיל את סירי בצעקות ולהגביר את הווליום או להעביר ערוץ.

חחח :D
זה יכול להיות יותר מצחיק משלט אוניברסלי...

yakirmanz
27/05/12, 15:27
כתבה נהדרת.
לא צריך לפרט יותר מדי או להסביר מדוע אפל הכניסה את רזולוציית הרטינה למסכי האייפד ובטח ובטח שלאייפון. רק נסו לקרוא מה כתוב בסידיה במכשיר ישן יותר מאייפון 4 בזמן התקנת הטוויקים.

העניין הוא שאת מכשירי ה-ios אנו מחזיקים בידיים, מקרבים לפנים, שמים לב להרבה פרטים שצריכים להיכנס במסכים קטנים יחסית ולכן הפרטים שם אפילו קטנים אף יותר.
עדיין סביר להניח שנראה שיפור ברזולוצית המסכים, בעיקר אם לשפוט את האייקונים האחרונים שדלפו מבית מערכת ההפעלה של אפל. הכפלה של הרזולוציה היא לא רציונלית או יעילה.

היא שימושית בערך כמו רכיב הג'יירו שקיים במחשבי המקבוק פרו שקניתי ב2008 לפני כמה שנים.

natish
27/05/12, 15:42
היא שימושית בערך כמו רכיב הג'יירו שקיים במחשבי המקבוק פרו שקניתי ב2008 לפני כמה שנים.

מסכים איתך ב-100%.

מה שכן הג'יירו במחשבי המקבוק לא נועדו לשימוש של המשתמשים (למרות שיש אחלה של טוויקים ושטויות שמשתמשים בזה) אלא לניטור המחשב כדי להגן על הכונן הקשיח המכאני מפני פגיעות, על ידי ניתוקו במקרה של טלטולים עזים או זוויות בעייתיות.

yakirmanz
27/05/12, 15:48
מסכים איתך ב-100%.

מה שכן הג'יירו במחשבי המקבוק לא נועדו לשימוש של המשתמשים (למרות שיש אחלה של טוויקים ושטויות שמשתמשים בזה) אלא לניטור המחשב כדי להגן על הכונן הקשיח המכאני מפני פגיעות, על ידי ניתוקו במקרה של טלטולים עזים או זוויות בעייתיות.

הייתי בטוח שהוא קיים בשביל להוריד liquid mac למחשב :)

gil097
27/05/12, 21:08
אני אמור לקבל את המקבוק פרו 15? עם איכות מסך משודרגת ב10/6 יום לפני הwwdc, אני כל הזמן אמרתי לעצמי: ?לא נורא זה בסך הכל מסך retina, USB 3 ואולי הוא יהיה דק יותר?. תודה נתי ממש הרגעת אותי, המחשב הוא 90% Retina !

yefa
27/05/12, 21:41
מוזר המקבוק פרו הישן כבר רטינה !
http://img214.imageshack.us/img214/1272/screenshot20120527at932.png

joeYYY
28/05/12, 06:48
עוד סיבה לכך שמסך רטינה למק לא יהיה כל כך טוב היא הצורה שבה הוא יציג אלמנטים גרפיים מהרשת שאינם ברזולוציה גבוהה. תנסו בעצמכם (באייפון 4 או באייפד החדש) לגלוש לאתרים עם תמונה ברזולוציה נמוכה ותראו שהמסך יציג את התמונה בצורה מטושטשת ויותר לא ברורה מאשר מסך שאינו רטינה. במסכים הגדולים של המק הבעייה תהיה עוד יותר בולטת מאשר האייפד או האייפון.

זה עצוב, אבל זה יקח שנים עד שרוב האתרים יישמו את השינוי ויחליפו את האלמנטים הגרפיים שלהם לרזולוציה גבוהה.

המקור לדיעה הזו הוא הפוסט הזה (http://www.marco.org/2012/05/14/mbp15-rumor) של מרקו ארמנט, המפתח של אפליקציית Instapaper.

מתי הכנס של אפל ביוני?
11-15/6 https://developer.apple.com/wwdc/

psp3
12/06/12, 09:10
אני אמור לקבל את המקבוק פרו 15? עם איכות מסך משודרגת ב10/6 יום לפני הwwdc, אני כל הזמן אמרתי לעצמי: ?לא נורא זה בסך הכל מסך retina, USB 3 ואולי הוא יהיה דק יותר?. תודה נתי ממש הרגעת אותי, המחשב הוא 90% Retina !

אופס!, לא נעים!!

joeYYY
12/06/12, 15:30
עוד סיבה לכך שמסך רטינה למק לא יהיה כל כך טוב היא הצורה שבה הוא יציג אלמנטים גרפיים מהרשת שאינם ברזולוציה גבוהה. תנסו בעצמכם (באייפון 4 או באייפד החדש) לגלוש לאתרים עם תמונה ברזולוציה נמוכה ותראו שהמסך יציג את התמונה בצורה מטושטשת ויותר לא ברורה מאשר מסך שאינו רטינה. במסכים הגדולים של המק הבעייה תהיה עוד יותר בולטת מאשר האייפד או האייפון.

זה עצוב, אבל זה יקח שנים עד שרוב האתרים יישמו את השינוי ויחליפו את האלמנטים הגרפיים שלהם לרזולוציה גבוהה.

המקור לדיעה הזו הוא הפוסט הזה (http://www.marco.org/2012/05/14/mbp15-rumor) של מרקו ארמנט, המפתח של אפליקציית Instapaper.

11-15/6 https://developer.apple.com/wwdc/

אני בטוח שרבים מכם מתלהבים מהמקבוק פרו עם רטינה שהוכרז אתמול (אני מודה, גם אני :)). בכל מקרה, אחרי שקראתי את הסקירה הזו (http://www.theverge.com/2012/6/12/3079887/retina-display-new-macbook-pro-apps) מהאתר The Verge נזכרתי בפוסט הזה שעשיתי.

הנה דוגמא רלוונטית מהסקירה של צוות The Verge:

many apps currently look distinctly blurry on the new MacBook Pro's display — we've been a little disappointed with how Google's Chrome browser, the Steam client, and the Kindle app all look on our review unit, to name three

זה בדיוק מה שאמרתי, למרות שהמקבוק פרו הזה באמת מדהים חשוב לזכור את שלא הכל יראה על המסך טוב יותר לפחות לא בטווח של השנה הקרובה. יהיו אפליקציות ויותר מזה אתרים שיראו מטושטש. הכוונה כאן לאלמנטים גרפיים ולא לטקסט שיוצג באיכות רטינה ע"י OS X וספארי.

חשוב מאוד לזכור את זה אם אתם מתכוונים לרכוש את המקבוק פרו עם רטינה.