מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : פייסבוק נסחרת מהיום

ymeiner
18/05/12, 20:39
מניית פייסבוק נסחרת מהיום בNASDAQ, מה זה בכלל אומר? מה לנו ולזה? האם בכלל כדי לרכוש? למה מארק צוקרברג לא לובש חליפה אף פעם?

n9Gb_dEvsQY

היום השישי, השעה 6:30 בבוקר שעון החוף המערבי בארה"ב, ההמולה מתחת לבניין של פייסבוק גדולה והאדרנלין זורם בעורקם של אלפי עובדים כאילו מדובר במשחק פוטבול באמצע היום, עובדים שהתעשרו להם ככה פתאום בין לילה. 9:30 בבוקר שעון החוף המזרחי לפיו הנסדק פועל, ילד יהודי בן 28 עם סווטשרט הולך לעשות מהלך היסטורי - לצלצל בפעמון ביום בו החברה שלו נסחרת בפעם הראשונה בצורה ציבורית. אתמול נמכרו כבר כל המניות של החברה לבנקים הגדולים במחיר של 38 דולר למניה, מכיוון שיש 420 מליון כאלו בערך, ההערכה היא שהחברה הכניסה אתמול לכיסה 16 מליארד דולר בערב אחד. עובדה זו מעמידה את פייסבוק במצב בו הערך של החברה מוערך היום מעל 104 מליארד דולר.

פייסבוק נחשבת לסיפור ההצלחה האמריקאי של כל הזמנים. סטודנט חשב על רעיון (או ניתן לו רעיון לפי השמועות), ישב וכתב אותו בחדר שלו במעונות וההצלחה נראתה מסחררת כבר מההתחלה. היום, כאשר לשליש ממשתמשי האינטרנט יש חשבון בפייסבוק (כן כן!) והם מהווים עשרה אחוז מאוכלוסיית העולם, אותו סטודנט הפך לאדם שנתן מצע למהפכות, הכניס לנו את הראש לאינטרנט ודאג שבאר הכפר יהפוך לורטואלי במו ידיו.

למה בכלל בוצע המהלך? פייסבוק צריכה מזומנים כדי להתקיים. רובם ילכו על משאבי אחסון ושרתים, חלקם לצורך פיתוח וחלקם על מנת ליצור הון ראשוני שיגרום לציבור לרצות לרכוש מניה או שתיים אך מצבה של פיסבוק בעניין הזה לא קל. החברה עצמה הפכה ביום אחד לחברה ציבורית נרכשת שמחוייבת להציג את המצב הכלכלי שלה לציבור בצורה פתוחה. מחברה שעד היום עבדה על רווחים מפירסום והשקעות פרטיות, הפכה היום פייסבוק לחברה שאמורה להציג גידול ברווחים. לא רק להראות רווחים אלא להראות שיפור ברווחים. בג'ונגל של היום שנקרא מסחר במניות, המספר היחיד שנמצא בקורלציה ישירה לערך המניה הוא הגדילה ברווחים של החברה הנסחרת (ראו ערך אפל והרבעון האחרון). לחברה כמו פייסבוק מדובר בהעלאת הילוך ומבחן מתמשך.

מצב השוק באופן כללי בחודש האחרון לא טוב (למשל מניית אפל שאיבדה 20 אחוז מערכה תוך חודש). הדבר נובע בעיקר מהבעיה באירופה וקריסת כלכלות פנים אירופאיות ביניהן ספרד, פורטוגל וכמובן גם יוון. פייסבוק נכנסת לשוק שבו הנטייה הטבעית של אנשים היא לברוח - להפוך נכסים לכסף נזיל. ההצלחה של המניה של פייסבוק היום תלויה מאד במצב הרוח הבין לאומי שהוא לא טוב מלכתחילה.

המסחר במניה היום התחיל אחרי 11 בבוקר ונפתח בעליה של עשרה אחוז מערכה שמייד צנח חזרה למחיר המקורי ומאז מטפס מעלה באיטיות לינארית. באחד מהאתרים תיארו את מה שקרה בתור קפיצת באנג'י ולמהנדסים מבינינו אפשר לתאר את מה שקרה למניה מהבוקר כמו תגובה לכניסת הלם (מה שקורה שנותנים מכה לקפיץ). המניה עלתה ברגע אחד חזק, ירדה ברגע השני חזרה והתיישרה בעליות וירידות לכיוון ה40.8 דולר למניה. מאוחר יותר ביום צנח הערך חזרה ל38 דולרים והבנקים לא איפשרו לרדת להפסד. ימים יגידו את הצלחתה אך אין ספק שיפה לראות שאפקט עדר מתנהג בתחילתו כמו חתיכת מתכת בלי מוח.

המצב בו נמצאת עכשיו פייסבוק יחייב אותה ללחוץ על הגז מבחינת החדשנות. אם התרגלנו לראות את מפתחי הרשת החברתית עושים מה שעולה על רוחם עד היום מבחינת עיצוב ופיתוח - אם התרגלנו שפייסבוק נותנת לנו פיצ'רים חדשים כל פעם שיש אתר אחר שנותן את אותם פיצ'רים (שיחות וידאו אחרי גוגל וכדומה) - נראה מהיום פייסבוק אחרת, מובילה, דורסנית, נלחמת עם מתחרותיה ונכנסת לשדות זרים. כדי להוכיח את טענתי, ראו למשל את הרכישה האחרונה של אינסטגרם, שלא נעשתה בשביל המשתמשים ולא בשביל הטכנולוגיה אלא רק כדי לתת הערכה כללית לציבור הבנקים לגבי הונה של פייסבוק באופן כללי. פייסבוק תגביר את התחרות בחברות כמו גוגל, yahoo ועוד ואולי גם באפל, כך או כך, צעדיה של החברה מחוייבים ללהיות גדולים יותר. מהיום, מבחן הפופולאריות ודעת הקהל הם המדד החשוב ביותר לפייסבוק.

http://j.mp/JY57cO

ימים יגידו אם המהלך של פייסבוק הועיל לחברה או הזיק, החברה הכניסה את עצמה לאש כדי ליצור מזומנים וההצלחה כבר היתה אתמול בערב כי פייסבוק לא מחזיקה יותר באף מניה נסחרת נכון לאתמול. מעכשיו, הרשת החברתית במבחן פתוח. השאלה הראשית במבחן הזה הוא כמה פייסבוק מרוויחה על כל יוזר. היום המספר הזה עומד על בערך 5 דולר למשתמש. לצורך השוואה - גוגל מרוויחה 20 דולר למשתמש.

לשאלה האם לקנות, כהרגלי, אני אענה שצריך להמתין. לנו, לרוכש הפשוט, אין מה להיכנס למשחק הלא בטוח בשלב הזה. השוק גם ככה לא במצב טוב וצריך לראות מה המניה עושה בחודש חודשיים הקרובים לפני שנכנסים לעניין בצורה פרטית. כרגע המשחק הוא של חברות ענק וכרישים. אני צופה שיהיה מדובר במניה די קבועה וסולידית, לא מדובר פה בשום פנים ואופן באפל. לפייסבוק אין מוצר שאפשר לגעת בו ולכן אין מדד רכש פה אלא רק רווח לראש.

Sagiglb
18/05/12, 23:36
לא יודע מה איתכם, אני כבר קניתי מניה (אחת) של פייסבוק,
היא מצטרפת למניה (האחת) שיש לי של אפל.

מן תחביב כזה :)

תומר צייטלין
18/05/12, 23:41
לא יודע מה איתכם, אני כבר קניתי מניה (אחת) של פייסבוק,
היא מצטרפת למניה (האחת) שיש לי של אפל.

מן תחביב כזה :)
אתה רציני?;)

Sagiglb
18/05/12, 23:44
אתה רציני?;)

כן! מניה אחת של אפל ואחת של פייסבוק.
המניה של אפל עלתה לי 343$, היום היא שווה הרבה יותר.
זה לא למטרת רווח...

ipxp
19/05/12, 00:02
מהיום!
אם קונים מנייה של פייסבוק, אתם נהיים קצת יותר חברים/קרובים של מארק צוקרברג :)

ymeiner
19/05/12, 00:09
מהיום!
אם קונים מנייה של פייסבוק, אתם נהיים קצת יותר חברים/קרובים של מארק צוקרברג :)

אתה יודע, במידה מסויימת כל היהודים משפחה. תתקשר אליו תגיד שלום מדי פעם. ככה מתייחסים למשפחה?

iamisraeli3
19/05/12, 02:22
לפייסבוק אין כל כך לאן לגדול יותר...
לפי דעתי היא תעמוד במקום, סה?כ עדין יש מה לעשות..., כמו לפתח גן סגור של אפליקציות ושיפורים שיהיו מאושרים על ידי פייסבוק בלבד. וחברת סליקה משלהם שתחייב את כל חברות המשחקים לשלם תמלוגים ברגע שמשהו במשחק שלהם נמכר...
ודברים בסגנון הזה, שיעשו סדר בבלגאן ומצד שני יכניסו רווחים.
לפי דעתי אל תקנו מניות שלהם מבלי שאתם יודעים מה החברה הזאת הולכת לעשות.
אם אתם באמת רוצים להרוויח תעקבו אחרי נוקיה.
אם היא תוציא מכשיר טוב בעל ווינדוס8 היא תזנק לשמיים ואם לא יש מצב תפשוט רגל או יקנו אותה בזיל לזול.

eliran2313
19/05/12, 10:31
אני יכול להיות בטוח שהנושא בהחלט רווחי.
אבל זאת מניה לא בטוחה מספיק - כמו אפל למשל.
פה מדובר בגורם קצת בעייתי מכיוון והוא מחזיק בהמון מידע של משתמשים, במקרה שיש תקלה או באג שמתפרס ברשת - המניה תצנח.
וזה קורה הרבה..

ymeiner
21/05/12, 18:37
היום אפילו היה הרבה יותר גרוע :) המניה של פייסבוק ירדה לה עוד ואפילו הבנקאים עצמם כבר לא היו יכולים לעצור את זה.

מכיוון שאני לא יכול להפציץ בכתבות על פייסבוק באתר של אייפון, קבלו עוד קצת פה (http://j.mp/K7J4iP).