מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : ARM מכריזה על מעבד Cortex-A15 מרובע ליבות

natish
18/04/12, 09:52
יצרנית טכנולוגיית המעבדים הבריטית ARM הכריזה באופן רשמי על ליין המעבדים החדש. בשנה הבאה ב- A6, מרובע הליבות?

מאת אור אהרון, TGspot

http://img818.imageshack.us/img818/7666/armcortexa15.jpg

ARM יכולה להתגאות במעבדים החדשים מתוצרתה, הלא הם ה-Cortex A15 שמהווים שדרוג עצום מה-Cortex A9, הסדרה הקודמת מלפני שנתיים שלוש, שהיום לא מעט מעבדי כפולי ליבה (בעיקר) ומרובעי ליבה (טגרה 3, אקסוניוס 4412 ועוד) מבוססים עליה. מעבד ה-Cortex A15, שאת הבכורה שלו במכשיר סלולרי אנחנו ראינו ב-HTC One S, והיא הייתה בכורה מוצלחת למדיי: מעבד ה-Krait של Qualcomm הצליח לעקוף את הטגרה 3 בכמעט כל הביצועים שהיו קשורים לכוח העיבוד של המעבד, וזאת כשלטגרה 3 יש 2 ליבות יותר מאשר ל-Krait, שהוא כפול ליבה בתדר של 1.5GHz.

אחרי שראינו עד כמה המעבד הזה עוצמתי ומהיר ברמתו, כעת ARM משדרגת אותו למה שחיכינו לו כ"כ הרבה ולראשונה אנחנו רואים את הגרסה המרובעת ליבות של המעבד. תהליך הייצור היה ונשאר 28 ננומטר כשגם החסכון בחשמל נשאר כאן אותו דבר, כמו שהיה ב-Cortex A9. כל מעבד ב-"Hard Macro" (כך ARM מכנה את טכנולוגיית הייצור) ירוץ על תדר של 2GHz לכל ליבה, מה שיפתח דלת לביצועים חדשים ומהירים שלא ראינו עד כה במכשירים שיבוססו על המעבד החדש (סמארטפונים, טאבלטים, נטבוקים ועוד).

אנחנו מעריכים שנראה את המעבד הזה משולב במכשירים של שנה הבאה, שכן מרבית היצרניות השיקו כבר את מכשירי הדגל שלהם לשנה זו, כשהיחידות שנותרו הן סמסונג ואפל עם הגלקסי S 3 והאייפון הבא, שככל הנראה יכיל את מעבד ה- A5X. כך שסביר להניח שנראה את הטכנולוגיה הבאה של ARM רק במעבד ה- A6 שיוצג ככל הנראה בשנה הבאה עם מכשיר האייפד "החדש יותר".

מקור: TGspot (http://www.tgspot.co.il/arm-announces-new-quad-core-cortex-a15/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+TheGadgetSpot+%28TGspot%29)

נימרוד .
18/04/12, 10:30
מה הסיכוי שאפל יפתיעו ויציגו באייפון הבא מעבד a6 במקום a5x ?

iidoido
18/04/12, 10:59
אני עד היום לא מבין איך ARM מתחרה בהצלחה באינטל.
אינטל מרגע לרגע יוצרת מעבדים קטנים יותר וחזקים יותר שעוד צורכים פחות חשמל. היא מתחזקת בצורה הטובה ביותר.
אז איך חברה "לא מוכרת" כמו ARM מצליחה להתעלות על אינטל הגדולה?

natish
18/04/12, 12:42
אינטל מרגע לרגע יוצרת מעבדים קטנים יותר וחזקים יותר שעוד צורכים פחות חשמל. היא מתחזקת בצורה הטובה ביותר.

מעבדים חסכוניים למחשבים ניידים הם לא מספיק חסכוניים עבור סמארטפונים או טבלטים וכאן הארכיטקטורה של ARM "זורחת" יותר ביתרונות שלה.

Netaneluzan
18/04/12, 13:38
ולARM יש גם ביצועים גרפיים יותר טובים משל אינטל

natish
18/04/12, 13:47
ולARM יש גם ביצועים גרפיים יותר טובים משל אינטל

רק לשם הבהרה, ARM עצמה לא מייצרת מעבדים כמו אינטל, אלא רק מפתחת ארכיטקטורה. הארכיטקטורה הזו נמצאת בשימוש על ידי כל מיני חברות כמו למשל אפל, קוואלקום, וכו'. שמייצרות מעבדים ויש גם חברות כמו PowerVR שמייצרות מעבדים גרפיים בשימוש בארכיטקטורה של ARM.

liranbh
18/04/12, 21:38

לא הייתי קורא לה חברה לא מוכרת, יש לך בבית יותר מעבדי arm ממעבדי אינטל
מה ש arm מוכרת זה פטנטים ולא מייצרת מעבדים בפועל
ההבדל העקרוני הוא שהארכיטקטורה של arm היא ארכיטקטורת risc שבמהות שלה מיועדת למערכות משובצות מחשב ולא למחשבים אישיים בניגוד לאינטל עם ארכיטקטורת cisc מורכבת
זו גם הסיבה שלא צריך מאוורר על המעבדים האלו בניגוד שוב לאינטל
גם לפני עידן הסמרטפונים רוב הטלפונים היו מבוססי מעבדי arm
לדעתי עוד שנה שנתיים נתחיל לראות גם מחשבים אישיים מבוססי arm
אם הייתי עובד אינטל הייתי מודאג