מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : לחצנים עגולים ב- iOS 5 - הסיבה המדעית

natish
08/09/11, 14:08
האתר גיזמודו מסביר למה הלחצנים העגולים של iOS 5 נוחים יותר לשימוש מאשר הלחצנים המרובעים של iOS 4. מפתיע ביותר...

https://img.skitch.com/20110908-dqbqcj1agc5mx9nwnisefk1y1b.jpg

אם אתם מעדיפים את הלחצנים העגולים של iOS 5 וחבר שלכם מעדיף את הלחצנים המרובעים של iOS 4, אז מסתבר שיש סיבה מדעית לפיה אתם צודקים והחבר שלכם טועה. והסיבה הזו קשורה באופן מעניין לצורה של העין.

מסתבר שפינות עגולות הן נוחות יותר לצפייה מבחינה אסתטית, מאחר ולמוח קל יותר לעבד אותם. הסיבה לכך היא שלרשתית (לפי ויקיפדיה: הרשתית היא שכבת תאים דקה באחורי גלגל העין של בעלי החוליות וכמה חסרי חוליות. זהו החלק בעין שממיר אור לאותות עצביים), שהיא חלק פעיל בפעולות כמו קריאה, נהיגה, צפייה בטלויזיה וגם לשימוש באייפון, טאצ' או אייפד, קל יותר לעבד צורות מעוגלות מאשר מרובעות.

האתר גיזמודו מסביר את העניין:
צורות מעוגלות גורמות למשתמש להפנות את תשומת הלב שלו למרכז - כלומר לתוכן שנמצא בתוך האובייקט. בעוד צורות מרובעות גורמות לעין להתמקד בתוכן שנמצא מחוץ לאובייקט. כך שכשאתם מסתכלים על הלחצנים המרובעים של iOS 4, המוח שלכם עובד קשה יותר כדי להתמקד בתוכן של הלחצנים בעוד ב- iOS 5 העבודה היא קלה יותר ומאמצת פחות.

כך שמסתבר שטוויק קטן ב- iOS 5 שנראה על פניו כשינוי אסתטי בלבד, למעשה הופך את השימוש במכשיר לנוח יותר עבור המשתמש.

GuySahaf
08/09/11, 16:04
וזה לא קשור לעובדה שהסליידרים ב-iOS4 הם בגודל של בית, ולכן קשה יותר להתרכז בטקסט המשוייך אליהם?

krhnetanel
08/09/11, 17:49
אני לא מרגיש שום הבדל בין השניים...

ipxp
08/09/11, 22:56
אולי ההסבר המדעי הזה נשמע הגיוני, אבל מדובר בהתרכזויות בצורות בגדלים כמעט זהים. זה לא שבגלל שהפינות מעוגלות, אז יש "הרבה פחות שטח להתמקד בו". אם כבר זה הוזכר כגיזמודו, הייתי חושד קודם כל שמדוברת בשטות שמשהו שם הפליץ. כבר שמענו על המידע האמין שהם מביאים...

השינוי הזה הוא אסתטי, הוא מנסה לחדש מבחינת עיצוב. כל מערכת הפעלה משנה חלקים כאלה בה ויש רטרו ויש סוג מסויים של דברים מקובלים ויש....מה שלא תרצו מעולם האופנה. כי זה בעצם שינוי באופנה מבחינה גרפית. ככה זה תמיד משתנה עם הזמן בכל המערכות. זה גם נותן למשתמש הרגשה שהוא פתאום משתמש במשהו חדש.

אפשר להבין שינוי דרסטי ושימושי כמו הscroll bar בליון שנהפך ליותר "חסכוני" ונעלם. כי זה שינוי של הופעה של אובייקט, זה כבר יותר מאופנה. אבל כאן מדובר על אופנה נטו.

natish
09/09/11, 00:32
אולי ההסבר המדעי הזה נשמע הגיוני, אבל מדובר בהתרכזויות בצורות בגדלים כמעט זהים. זה לא שבגלל שהפינות מעוגלות, אז יש "הרבה פחות שטח להתמקד בו". אם כבר זה הוזכר כגיזמודו, הייתי חושד קודם כל שמדוברת בשטות שמשהו שם הפליץ. כבר שמענו על המידע האמין שהם מביאים...

שים לב שלא מדובר בגודל שטח האובייקט אלא בצורת המעטפת שלו.

אפשר להבין שינוי דרסטי ושימושי כמו הscroll bar בליון שנהפך ליותר "חסכוני" ונעלם. כי זה שינוי של הופעה של אובייקט, זה כבר יותר מאופנה. אבל כאן מדובר על אופנה נטו.

אם כבר הזכרת את Lion אז זה מעלה אצלי שאלה מעניינת שקצת מטילה ספק בהסבר של גיזמודו... אם לחצנים מעוגלים הם טובים יותר אז איך זה שדווקא בזמן בו אפל מגלה את זה ושמה לחצנים מעוגלים ב- iOS, היא משנה את הלחצנים המעוגלים ב- OS X והופכת אותם למרובעים יותר...?

ipxp
09/09/11, 11:52
שים לב שלא מדובר בגודל שטח האובייקט אלא בצורת המעטפת שלו.

גם אם אתה מסתכל על זה ככה, אתה מגיע בסוף לזה:

אם כבר הזכרת את Lion אז זה מעלה אצלי שאלה מעניינת שקצת מטילה ספק בהסבר של גיזמודו... אם לחצנים מעוגלים הם טובים יותר אז איך זה שדווקא בזמן בו אפל מגלה את זה ושמה לחצנים מעוגלים ב- iOS, היא משנה את הלחצנים המעוגלים ב- OS X והופכת אותם למרובעים יותר...?

מסקנה: gizmodo תמיד יישארו gizmodo.

אה, ודיי אהבתי את העיצוב החדש של הכפתורים ;)

Steve Mobs
09/09/11, 12:18
ככה אני אוהב את האייפון שלי
עם מחשבה אפילו על צורת הכפתורים
על דברים כאלה האנדרואיד שמים פס ולכן הם לעולם לא יעקפו את הios
חקיינים לעולם לא יעלו על המקור!

.: iShay :.
10/09/11, 07:26
זה לא משהו שמורגש ברמת ההרגשה של:? אוי! פתאום זה יותר מהר...? לא אבל למדתי אופטיקה בפיזיקה וכן יש לזה השפעה. אמנם קטנה, אבל יש.

Sulam
10/09/11, 12:35
ככה אני אוהב את האייפון שלי
עם מחשבה אפילו על צורת הכפתורים
על דברים כאלה האנדרואיד שמים פס ולכן הם לעולם לא יעקפו את הios
חקיינים לעולם לא יעלו על המקור!

על מה אתה מדבר חבר?
מנהל המשימות הוא לא חיקוי של אפל?

pichpit
11/09/11, 11:22
שמעו, גם אני פריק של אפל אבל כנסו לפרופורציות, כולה עשו מתיחת פנים...
לא כל שטות מסתירה מאחוריה רעיון גאוני.