מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : דעה: האם אנו מתקרבים לעידן חדש של עברית?

eden
01/08/11, 13:50
בישראל, אחוז המקים מכלל המחשבים הוא דיי נמוך, ולא רק בגלל מחיריהם המופקעים של איידיגיטאל, אלא גם בגלל חוסר תמיכה ראוי בעברית. האם זה הולך להשתנות?

http://puu.sh/3SYT

קצת רקע:

הרבה אנשים החושבים לעבור למק נרתעים מכך בשל העובדה שאין תמיכה טובה בעברית. הבעיה העיקרית היא עם תוכנות משרדיות, כדוגמת Microsoft Office שלא תומכת בכתיבה בכלל בעברית. עד גירסת אופיס 2008 (כתבה (http://www.iphones.co.il/forum/thread124193.html?highlight=office)) גם לא היה ניתן לקרוא מסמכים בעברית אך גירסת 2011 מאפשרת זאת (כתבה (http://www.iphones.co.il/forum/thread135383.html)), שיפור משמעותי ביותר לאוכלוסיית הסטודנטים, למשל.
גם חבילת iWork של אפל בכל גירסאותיה (למק ולiOS), לא תומכת בכתיבה טובה בעברית, אם כי עם כל מיני טריקים (http://www.iphones.co.il/forum/thread100340.html) (למק) אפשר לעשות זאת, אך התמיכה רדודה ולא מאפשרת עבודה רציפה.

המקיסטים מחפשים פתרונות כבר שנים לכתיבה בעברית על המק, ולרוב מסתפקים בהתקנת חלונות על המק (ווירטואליזציה) בלית ברירה.

http://puu.sh/3Td1
powerpoint על מק המריץ חלונות xp בוירטואליזציה

אז, אתמול עידכנתי את המקבוק הזקן שלי (שנתיים ו8 :cool:) מנמר שלג (snow leopard) לאריה (lion) ולא יכולתי להתעלם משינוי קטנטן אבל חשוב לנו הישראלים.
כשעברתי מפיסי למקינטוש, המקלדת עיברית למק היתה הדבר היחיד שלא יכולתי לקבל בשלווה ולהתרגל אליו. למי שלא מכיר, ההבדל ה"עיקרי" בין מקלדת עברית PC למקלדת עברית של מק, הוא שאם מקיסט כותב בעברית ולוחץ על shift עם אות בעברית, במקום לקבל אות גדולה באנגלית, יתקבל ניקוד. לכן, עליו להחליף שפה לאנגלית, ואז לחזור לעברית להמשך הקלדת טקסט. אנשים מצאו את עניין זה מפריע בעיקר להוספת סמיילים, למשל ":D" הדורש את D תוך כדי הקלדת עברית.
הסתובבו להם מספר תיקונים ברשת ל"בעיה" הזו, ומי שרצה פשוט התקין מקלדת חדשה ב3 שניות וסה-טו.

לפני שבוע וחצי (טוב, קצת יותר בעצם), מישהו קם באפל ואמר "לא עוד לישראלים המקיסטים סבל!". אפל התקינה באופן מובנה מקלדת עיברית שנקראית Hebrew-PC שמאפשרת כתיבה בעברית תוך כדי שילוב אנגלית ע"י לחיצה על Shift מבלי להעביר שפה, באופן מפתיע "כמו בפיסי".

http://puu.sh/3Rdv

יבואו ויגידו אנשים, על מה כל העניין? מה נשתנה? אם זה כ"כ הפריע לך אז תתקיני מקלדת צד שלישי במקום לכתוב כתבה שלמה.

לא משנה איך שלא תסובבו את זה, זוהי נקודת מפנה.

להזכירכם, כשיצא האייפון הראשון בגירסה 1xx ו 2xx, היינו צריכים להתקין עברית צד שלישי, עם כל הרע שבדבר (אפילו שילמנו עליה!) ורק בגירסה 3.0 סוף סוף הגיעה עברית מובנית. אז לקח לאפל קצת זמן אבל זה הגיע, אחרי שנתיים.

במעבר בין המערכות leopard ל snow leopard (מ10.5 ל10.6) היה שיפור ניכר בתמיכה בשפות הנכתבות מימין לשמאל בכלל, ובעברית בפרט (right-to-left languages). במעבר לאריה (10.7) נוספה מקלדת עברית שאפל לא התביישו לקרוא לה Hebrew-PC.

כלומר, יש שם מישהו שכן חושב על תמיכה בעברית, שכן מכיר ושמע על התיקונים שאנשים יוצרים עבורנו. אני לא רוצה למהר להסיק מסקנות אבל אני בהחלט חושבת שיש מקום לאופטמיות. לקח שנתיים עד שהשיקו עברית לאייפון, אבל כשאפל משיקה מוצר היא משיקה אותו כמו שצריך. אולי בעצם מישהו עובר שם על עברית כמו שעבדו הרבה זמן על האיפון 4 הלבן? :wink:

האם נראה תמיכה בעברית בiWork הקרוב למק ולiOS? מה דעתכם?

shaim
01/08/11, 14:22
צודקת 100%.
אחד הדברים הראשונים שהרגשתי במעבר לאריה.

Cyphers
01/08/11, 15:09
כל שינוי שיתגלה בגזרת העברית במערכת הפעלה הוא משמעותי מבחינתי.
מה שכן, ספציפית לגבי ה- pc keyboard - זה ממש עניין של הרגל אני למשל כבר מעדיף להשתמש ב- caps lock כאשר אני בעברית בכדי לעבור לאנגלית מהירה. כך גם אני נמנע מכתיבה באותיות גדולות... לגבי עניין הסמיילי - איבדתי אותך.
בכל אופן, זו לא הנקודה שלך אלא עצם התשומת לב שנתנו לעניין זה- את צודקת

RAiNZ
01/08/11, 15:14
אני מאוד מקווה שכן. הגיע הזמן שבאפל ייראו לנו קצת אהבה בחזרה.

eden
01/08/11, 15:20
כל שינוי שיתגלה בגזרת העברית במערכת הפעלה הוא משמעותי מבחינתי.
מה שכן, ספציפית לגבי ה- pc keyboard - זה ממש עניין של הרגל אני למשל כבר מעדיף להשתמש ב- caps lock כאשר אני בעברית בכדי לעבור לאנגלית מהירה. כך גם אני נמנע מכתיבה באותיות גדולות... לגבי עניין הסמיילי - איבדתי אותך.
בכל אופן, זו לא הנקודה שלך אלא עצם התשומת לב שנתנו לעניין זה- את צודקת

ברור לי שזה לא משנה, לכל דבר מתרגלים. גם אני עד אתמול השתמשתי במקלדת של אפל ללא ה"תיקון" שהישראלים עשו. עם זאת אני עדיין מחליפה שפה כדי לכתוב באנגלית (הרגל:cool:)..

אם זה משנה לך: התכוונתי שתנסה לכתוב משהו בעברית ואז סמיילי, למשל השילוב של : עם D, לא ניתן במקלדת הרגילה, ויש להחליף לאנגלית כדי לכתוב D, ואז לעברית בחזרה. בכל מקרה אתה יכול לישון בלילה גם בלי זה :D

eyalben
01/08/11, 15:32
בעקרון - איידיגיטל מבטיחים כבר אלפיים שנה עברית
מצד שני, שוק האייפונים בארץ מטורף ואפל יודעים את זה, והם מודעים לפוטנציאל בארץ

אתם צריכים לזכור שב snow גם הוסיפו את כל הקטע של התמיכה בכיווניות טובה, כלומר כתיבה מימין לשמאל או משמאל לימין

אם לאייוורק 2012 תהיה תמיכה בעברית, לא רחוק היום שבו המערכת הפעלה תבוא בעצמה בעברית

Cyphers
01/08/11, 15:51
ברור לי שזה לא משנה, לכל דבר מתרגלים. גם אני עד אתמול השתמשתי במקלדת של אפל ללא ה"תיקון" שהישראלים עשו. עם זאת אני עדיין מחליפה שפה כדי לכתוב באנגלית (הרגל:cool:)..

אם זה משנה לך: התכוונתי שתנסה לכתוב משהו בעברית ואז סמיילי, למשל השילוב של : עם D, לא ניתן במקלדת הרגילה, ויש להחליף לאנגלית כדי לכתוב D, ואז לעברית בחזרה. בכל מקרה אתה יכול לישון בלילה גם בלי זה :D

משנה מאוד. גם עכשיו כשהבנתי את הכוונה שלך אני מאמין שהשימוש ב- caps הרבה יותר נוח מ- shift זמני ו/או החלפת שפת input אבל להכל מתרגלים בסופו של דבר כמו שאמרת. סתם המלצה כללית.

RAiNZ
01/08/11, 16:11
בעקרון - איידיגיטל מבטיחים כבר אלפיים שנה עברית
מצד שני, שוק האייפונים בארץ מטורף ואפל יודעים את זה, והם מודעים לפוטנציאל בארץ

אתם צריכים לזכור שב snow גם הוסיפו את כל הקטע של התמיכה בכיווניות טובה, כלומר כתיבה מימין לשמאל או משמאל לימין

אם לאייוורק 2012 תהיה תמיכה בעברית, לא רחוק היום שבו המערכת הפעלה תבוא בעצמה בעברית

חחח ידידי היקר, איידיגיטל מפזרים הבטחות כאורכו של היום - בסופו
של דבר ברור לכולנו שהכל מילים על הקרח. הרי הדברים האלו הן
בשליטתה של אפל.

naor_20
01/08/11, 17:54
כבר הרבה זמן שאני חושב לקנות MacBook Air אבל עשיתי קצת בירורים והבנתי שאני צריך להסתגל אליו מבחינת הממשק שלו, אבל הממשק ממש מזכיר את ה iPad, אז למה לקנות מחשב אם יש לי טאבלט(שאני מאוד מרוצה ממנו!)
חוץ מפלאש שלא רץ עליו (וביננו כמה משתמשים בפלאש?! - סרטים בצפיה ישירה? אני רואה רק HD בסטרימר!) אז חסכתי במיוחד שהוא לא תמוך בעברית אז בכלל אין כיוון..
אולי כשהמערכת הפעלה תיהיה בעברית וש Office תתמוך או iWork נשקול מעבר כזה..
לאבד 1400$ ולקבל מוצר ממש דומה ל iPad חבל על הכסף... עדיף להשקיע על איזה Dell "13 .....
שורה תחתונה אני לא אעבור למוצר שתומך בשפה שלי ב- 20% נו אז האריה 40%.... זה עדיין לא פיסי.....

eden
01/08/11, 18:11
כבר הרבה זמן שאני חושב לקנות macbook air אבל עשיתי קצת בירורים והבנתי שאני צריך להסתגל אליו מבחינת הממשק שלו, אבל הממשק ממש מזכיר את ה ipad, אז למה לקנות מחשב אם יש לי טאבלט(שאני מאוד מרוצה ממנו!)
חוץ מפלאש שלא רץ עליו (וביננו כמה משתמשים בפלאש?! - סרטים בצפיה ישירה? אני רואה רק hd בסטרימר!) אז חסכתי במיוחד שהוא לא תמוך בעברית אז בכלל אין כיוון..
אולי כשהמערכת הפעלה תיהיה בעברית וש office תתמוך או iwork נשקול מעבר כזה..
לאבד 1400$ ולקבל מוצר ממש דומה ל ipad חבל על הכסף... עדיף להשקיע על איזה dell "13 .....
שורה תחתונה אני לא אעבור למוצר שתומך בשפה שלי ב- 20% נו אז האריה 40%.... זה עדיין לא פיסי.....

מק דומה לאייפד? אני מניחה שאתה מבסס את החשיבה שלך על כך ששני המוצרים של חברת אפל. זה בטח מסביר את זה... זה מחשב וזה טבלט- מה הקשר?

עדיין לא פיסי? הא....

Cyphers
01/08/11, 18:21
naor_20 עוד חשבתי שיש משהו מאחורי הדעה שלך (בכל זאת, רק דעה והיא רק שלך) עד שהגעתי לשורה בה אתה מגבה את עצמך עם איזה dell טוב 13" ? יש לך מושג כמה עולה dell עם חומרה מקבילה ל- mbp עם המפרט הכי זול שיש? כדאי שתבדוק את ה"עובדות" שוב... (גם את האחוזים אבל זה כבר ויכוח אחר)

dooby
01/08/11, 19:24
חוסר תמיכה בעברית מורגש בעיקר בשימוש באייפד כמו כן המעבר בין כלי מיקרוסופט לכלי מק . למשל שימוש ב-quickoffice , officehd וכו'. אי אפשר לקרוא לזה תמיכה בעברית .
היום חברות גדולות עובדות עם מחשבי PC וקונות לסוכנים אייפדים כדי להציג מצגות ולעבוד עם PPT על האייפד. להם זה נראה הגיוני היכולת להציג ולערוך מצגות על אייפד אך זה ממש לא כך, ובעיקר במעבר לעברית.

Cyphers
01/08/11, 20:02
אז חבל שאין וירטואליזציה לאייפד. :)
אבל תאכלס, אפילו שהתמיכה למק לא מושלמת היום לא חסרים פתרונת, נכון זה לא אולטימטיבי אבל המגמה מעודדת גם לדעתי.

naor_20
01/08/11, 23:25
מק דומה לאייפד? אני מניחה שאתה מבסס את החשיבה שלך על כך ששני המוצרים של חברת אפל. זה בטח מסביר את זה... זה מחשב וזה טבלט- מה הקשר?

עדיין לא פיסי? הא....

טוב נראה לי שהייתי קצת לא מובן, וכן זו גם דעתי האישית (אולי יש דברים שאני טועה אבל זה מה שאני מבין מהשטח) אז.....
יש לי מחשב PC נייח ונייד וכמו שהבנתם iPad 2 , נכון אין ספק שטאבלט זה טאבלט ומחשב זה מחשב.
אבל, אם יש לי אייפד שעושה כמעט (לצורך העיניין עושה 70% עבודה משל מחשב מק)
כמו מחשב ויש לי מחשב בבית שהוא PC אז בשביל 30% אין לי טעם לעבור למק...
במיוחד שהמערכת הפעלה שלו קצת מזכירה (http://www.apple.com/macosx/whats-new/features.html#launchpad) את האייפד זה נראה כאילו טאבלט עם מקלדת (או שאני יותר מידי מזלזל במק...)
ואם עד עכשיו לא הבנתם את הצורת חשיבה שלי, אם אני המשתמש הפשוט (אינטרנט, פייסבוק, אימייל, אם זה בשבילי או לאחים אחיות אז עבודות [Office] למכללה אונברסיטה או ביה"ס)
וגם ככה שום דבר במק לא בעברית ויש לי את האייפד (והוא בעברית איפה שצריך) שעושה את זה, אז למה לי לקנות מק?
ונגדיר את זה סופי - אין לי סיבה ממש מוצדקת לעבור למק (וחשבתי על זה הרבה ולא מצאתי את הדבר שאני אגיד אווו אני גם קונה אחד כזה..)
ובואו נלך יותר מזה... יש לי מישהו שנוסע לארהב עוד שבועיים ושאל אותי להביא לך או לא!? 1400$ שזה 4900 לפי דולר 3.5 אני מביא אחלה DELL שבעולם אז עוד 500 שקל זה ההפרש כדי לקבל חומרה כמו של המק...
(אופס.. המחיר של המק זה מחיר חול - בארץ חסכתי 500 שקל או שזה אותו מחיר)
ובקיצור - עדיין מחפש את הסיבה שכדאי לקנות דווקא מק ולא PC ...........

לגבי המחירים - אנחנו בישראל, קשה למצוא מוצר שמצדיק את מחירו לאומת חו"ל.
ואם אתם לוקחים מחיר של מק מארהב ומחיר של DELL מהארץ, אז תקחו גם קוטג' מהארץ וגבינה מחול.. זה אותו דבר!
המחירים של המקים בארץ ממש לא זולים! דוגמא אחרת לא לנייד, לנייח: אם ניקח מחשב נייח של מק (10500 שקל בערך בארץ) ומחשב נייד בהרכבה עצמית ב 10500 שקל אני מרכיב מערכת שתחזיק תקופה ארוכה (בשנים) וחומרה מטורפת אפילו טובה יותר משל המק!
לגבי LP עשו טובה תיהיו רציניים המחירים באתר APPLE הם לא כוללים מיסים ווזה מחירי חול ככה שההפרש בין מחשב נייד של אפל עם אותה חומרה של מחשב נייד PC ההפרש הוא לא רציני
ואם אין עברית במוצר כזה מבחינתי זה מוצר שהוא חצי אפוי
(ושוב זה לא רק בשבילי כי לתת דבר כזה להורה או כל אדם מבוגר בשנות ה- 40+ שלו יראה את זה בתור מסך ולחצנים ואם זה היה בעברית אז חצי עבודה יש...)

RAiNZ
02/08/11, 04:46
טוב נראה לי שהייתי קצת לא מובן, וכן זו גם דעתי האישית (אולי יש דברים שאני טועה אבל זה מה שאני מבין מהשטח) אז.....
יש לי מחשב PC נייח ונייד וכמו שהבנתם iPad 2 , נכון אין ספק שטאבלט זה טאבלט ומחשב זה מחשב.
אבל, אם יש לי אייפד שעושה כמעט (לצורך העיניין עושה 70% עבודה משל מחשב מק)
כמו מחשב ויש לי מחשב בבית שהוא PC אז בשביל 30% אין לי טעם לעבור למק...
במיוחד שהמערכת הפעלה שלו קצת מזכירה (http://www.apple.com/macosx/whats-new/features.html#launchpad) את האייפד זה נראה כאילו טאבלט עם מקלדת (או שאני יותר מידי מזלזל במק...)
ואם עד עכשיו לא הבנתם את הצורת חשיבה שלי, אם אני המשתמש הפשוט (אינטרנט, פייסבוק, אימייל, אם זה בשבילי או לאחים אחיות אז עבודות [Office] למכללה אונברסיטה או ביה"ס)
וגם ככה שום דבר במק לא בעברית ויש לי את האייפד (והוא בעברית איפה שצריך) שעושה את זה, אז למה לי לקנות מק?
ונגדיר את זה סופי - אין לי סיבה ממש מוצדקת לעבור למק (וחשבתי על זה הרבה ולא מצאתי את הדבר שאני אגיד אווו אני גם קונה אחד כזה..)
ובואו נלך יותר מזה... יש לי מישהו שנוסע לארהב עוד שבועיים ושאל אותי להביא לך או לא!? 1400$ שזה 4900 לפי דולר 3.5 אני מביא אחלה DELL שבעולם אז עוד 500 שקל זה ההפרש כדי לקבל חומרה כמו של המק...
(אופס.. המחיר של המק זה מחיר חול - בארץ חסכתי 500 שקל או שזה אותו מחיר)
ובקיצור - עדיין מחפש את הסיבה שכדאי לקנות דווקא מק ולא PC ...........

לגבי המחירים - אנחנו בישראל, קשה למצוא מוצר שמצדיק את מחירו לאומת חו"ל.
ואם אתם לוקחים מחיר של מק מארהב ומחיר של DELL מהארץ, אז תקחו גם קוטג' מהארץ וגבינה מחול.. זה אותו דבר!
המחירים של המקים בארץ ממש לא זולים! דוגמא אחרת לא לנייד, לנייח: אם ניקח מחשב נייח של מק (10500 שקל בערך בארץ) ומחשב נייד בהרכבה עצמית ב 10500 שקל אני מרכיב מערכת שתחזיק תקופה ארוכה (בשנים) וחומרה מטורפת אפילו טובה יותר משל המק!
לגבי LP עשו טובה תיהיו רציניים המחירים באתר APPLE הם לא כוללים מיסים ווזה מחירי חול ככה שההפרש בין מחשב נייד של אפל עם אותה חומרה של מחשב נייד PC ההפרש הוא לא רציני
ואם אין עברית במוצר כזה מבחינתי זה מוצר שהוא חצי אפוי
(ושוב זה לא רק בשבילי כי לתת דבר כזה להורה או כל אדם מבוגר בשנות ה- 40+ שלו יראה את זה בתור מסך ולחצנים ואם זה היה בעברית אז חצי עבודה יש...)

שמע, אני אומר לך בכנות את דעתי, וספר לי מה אתה חושב על זה:
לפני שהיה לי מק, הייתי משתמש PC בבית ובעבודה. ב-2 המקומות האלו, החיים שלי סבבו יותר סביב טראבלשוטינג ותיקונים מאשר כל דבר אחר. בכל זאת, היות והמקים יקרים בטירוף - מעולם לא שקלתי ברצינות לקנות אחד, והסיבות שלי היו:
א) המחיר
ב) המחיר - עד כמה שדל ו-HP השניאו את עצמם עלי, עדיין...
ג) לא היה לי כח ללמוד להשתמש במערכת הפעלה חדשה מאפס.

אך אני החלטתי ללמוד הנדסת סאונד ווידאו, ובמכללה הפרטית שבה למדתי את המקצוע בארה"ב, השתמשו אך ורק במחשבי מק, ובתוכנות שמיועדות למקים. כמובן, שנאלצתי לקחת הלוואות סטודנט גבוהות על מנת לממן לעצמי (מה שהיה לפני 4 שנים) מקבוק פרו 15 חדש.

בוא נעשה "זינוק בעליה" להיום. כבר כמעט 5 שנים לאחר מכן, והמק עוד ישנו. לא היה לי צורך לשדרג אותו, מכיוון שהוא עדיין עונה לי על כל צרכי המחשוב האפשריים שלי. אני לא משחק משחקים על המק שלי - אני כותב, קורא ורושם מיילים, עורך כתבות, עורך סאונד, ועורך ווידאו איתו. הוא עדיין מהיר כמו ביום שהוא ייצא מקופסתו. הוא לא קרס פיזית, או תוכנתית אפילו פעם אחת. מעולם לא חטפתי ווירוס, מעולם לא היה לי spyware או addware, ומעולם לא נאלצתי לפרמט אותו. כרגע הוא מריץ את ליון כמו גדול, ומעולם לא איבדתי בגללו מידע. נוסף על כך, הוא גם עונה לי על כל צרכי המחשוב בעברית, ובאנגלית.

לעומתי, ההורים, החברות לשעבר, אחי, והחברים שלי - כולם בעלי מחשבי PC במהלך השנים האלו שאני משתמש במק שלי, כבר החליפו מחשב לפחות פעם אחת. אחי וההורים עברו למק. זה התחיל באחי, ועבר להורים. ההיגיון בבית שלי הוא מאוד פשוט: עזוב אותך המותג - אם המוצר מוכיח את עצמו בצורה כזו בפועל, הרי שבטווח הארוך הוא בעצם חוסך לך כסף, וממשיך לתת לך מערכו. וכן, עד כמה שאני שונא (תאמין, או לא) לצטט את סטיב ג'ובס, (באמת שאני שונא לחזור אחרי סלוגנים כמו כבש) - it just works.

מה דעתך, האם זהו הסבר מספיק טוב מדוע שווה לשקול לעבור למק?

Shauli
02/08/11, 10:12
שמע, אני אומר לך בכנות את דעתי, וספר לי מה אתה חושב על זה:
לפני שהיה לי מק, הייתי משתמש PC בבית ובעבודה. ב-2 המקומות האלו, החיים שלי סבבו יותר סביב טראבלשוטינג ותיקונים מאשר כל דבר אחר. בכל זאת, היות והמקים יקרים בטירוף - מעולם לא שקלתי ברצינות לקנות אחד, והסיבות שלי היו:
א) המחיר
ב) המחיר - עד כמה שדל ו-HP השניאו את עצמם עלי, עדיין...
ג) לא היה לי כח ללמוד להשתמש במערכת הפעלה חדשה מאפס.

אך אני החלטתי ללמוד הנדסת סאונד ווידאו, ובמכללה הפרטית שבה למדתי את המקצוע בארה"ב, השתמשו אך ורק במחשבי מק, ובתוכנות שמיועדות למקים. כמובן, שנאלצתי לקחת הלוואות סטודנט גבוהות על מנת לממן לעצמי (מה שהיה לפני 4 שנים) מקבוק פרו 15 חדש.

בוא נעשה "זינוק בעליה" להיום. כבר כמעט 5 שנים לאחר מכן, והמק עוד ישנו. לא היה לי צורך לשדרג אותו, מכיוון שהוא עדיין עונה לי על כל צרכי המחשוב האפשריים שלי. אני לא משחק משחקים על המק שלי - אני כותב, קורא ורושם מיילים, עורך כתבות, עורך סאונד, ועורך ווידאו איתו. הוא עדיין מהיר כמו ביום שהוא ייצא מקופסתו. הוא לא קרס פיזית, או תוכנתית אפילו פעם אחת. מעולם לא חטפתי ווירוס, מעולם לא היה לי spyware או addware, ומעולם לא נאלצתי לפרמט אותו. כרגע הוא מריץ את ליון כמו גדול, ומעולם לא איבדתי בגללו מידע. נוסף על כך, הוא גם עונה לי על כל צרכי המחשוב בעברית, ובאנגלית.

לעומתי, ההורים, החברות לשעבר, אחי, והחברים שלי - כולם בעלי מחשבי PC במהלך השנים האלו שאני משתמש במק שלי, כבר החליפו מחשב לפחות פעם אחת. אחי וההורים עברו למק. זה התחיל באחי, ועבר להורים. ההיגיון בבית שלי הוא מאוד פשוט: עזוב אותך המותג - אם המוצר מוכיח את עצמו בצורה כזו בפועל, הרי שבטווח הארוך הוא בעצם חוסך לך כסף, וממשיך לתת לך מערכו. וכן, עד כמה שאני שונא (תאמין, או לא) לצטט את סטיב ג'ובס, (באמת שאני שונא לחזור אחרי סלוגנים כמו כבש) - it just works.

מה דעתך, האם זהו הסבר מספיק טוב מדוע שווה לשקול לעבור למק?

אני מסכים איתך לגמרי הכל נכון ויש עוד מלא סיבות שאני אישית עברתי למק ולא מוכן לחזור ל windows
אבל משהו אחד מאוד מרגיז...
המקים לא שומרים על מחיר מכירה של יד שניה בכלל
אתה מפסיד את התחתונים כשאתה רוצה למכור אחד "ישן"
ואין שוק ליד שניה כמעט בכלל (במחיר סביר)
וזה מאוד מעצבן מפני שלשדרג בצורה כזו למשהו חדש יעלה לך שוב כמו לפטופ שלם.

eden
02/08/11, 10:24
אני מסכים איתך לגמרי הכל נכון ויש עוד מלא סיבות שאני אישית עברתי למק ולא מוכן לחזור ל windows
אבל משהו אחד מאוד מרגיז...
המקים לא שומרים על מחיר מכירה של יד שניה בכלל
אתה מפסיד את התחתונים כשאתה רוצה למכור אחד "ישן"
ואין שוק ליד שניה כמעט בכלל (במחיר סביר)
וזה מאוד מעצבן מפני שלשדרג בצורה כזו למשהו חדש יעלה לך שוב כמו לפטופ שלם.

בדיוק הפוך... מק עוד אתה יכול לקנות/למכור יד שניה. מתי בפעם האחרונה ראית מישהו קונה פיסי יד שניה?

וזה "בעיה" שהיא לא "בעיה"... כי מה שאפל עושים זה כל חצי שנה משדרגים את המחשבים אבל שומרים על מחיר קבוע. אז מין הסתם שזה יקרה...
בוא נגיד שמק אתה יכול למכור בן שנתיים, שלוש, אולי יותר. מחשבי פיסי אני לא חושבת ששווה בכלל לנסות יד שניה.

Shauli
02/08/11, 10:34
בדיוק הפוך... מק עוד אתה יכול לקנות/למכור יד שניה. מתי בפעם האחרונה ראית מישהו קונה פיסי יד שניה?

וזה "בעיה" שהיא לא "בעיה"... כי מה שאפל עושים זה כל חצי שנה משדרגים את המחשבים אבל שומרים על מחיר קבוע. אז מין הסתם שזה יקרה...
בוא נגיד שמק אתה יכול למכור בן שנתיים, שלוש, אולי יותר. מחשבי פיסי אני לא חושבת ששווה בכלל לנסות יד שניה.

למכור כן אך באיזה מחיר??

למשל המק פרו שלי משודרג ועלה לי 12000 שקלים
היום אני לא יכול למכור אותו אפילו ב 5000 זה ממש אבל ממש מעצבן.
לעומת זאת פיסי לא נופל במחיר כל כך כי יש לו שוק חזק עדיין והרבה מאוד אנשים קונים לעומת מקים שאנשים רק עכשיו מצחילים להתעורר ולהבין שהם הכי טובים.

eden
02/08/11, 10:40
למכור כן אך באיזה מחיר??

למשל המק פרו שלי משודרג ועלה לי 12000 שקלים
היום אני לא יכול למכור אותו אפילו ב 5000 זה ממש אבל ממש מעצבן.
לעומת זאת פיסי לא נופל במחיר כל כך כי יש לו שוק חזק עדיין והרבה מאוד אנשים קונים לעומת מקים שאנשים רק עכשיו מצחילים להתעורר ולהבין שהם הכי טובים.

על בסיס מה אתה אומר שלמחשבי פיסי יש שוק יד שניה? זה לא כ"כ מבוסס...
למחשבי פיסי יש יותר שוק, יותר חנויות, יותר תחרות, ואנשים מעדיפים לקנות כל שנה מחשב חדש במקום מחשב אחד ל3 שנים, אז איך אפשר בכלל לדבר על שוק יד שניה?

ואיך הגעת ל12 אלף שקל?..

grifter
02/08/11, 11:21
חברים,
יש שוק חזק מאוד לMAC יד שנייה מאחר ומחשבי מק "ישנים" בני שנה שנתיים עדיין עובדים מעולה!
בניגוד למחשבי PC שצריך לפרמט אותם וכל יום יוצא מחשב מדגם חדש עם מפרט חזק יותר.
הבעיה העיקרית ב-PC היא שלחברות כמו DELL HP וכו' יוצאים עשרות דגמים שונים בשנה ואין שום דרך לדעת אם הדגם שלכם אמין, בעל ביצועים טובים וכו'... באמת כבר עדיף לקנות PC חדש (כמובן שעדיף לא לקנות PC בכלל). מצד שני, למחשבי מק יש דגם חדש אחד שיוצא בשנה שנתיים ובנוסף המחשבים מאוד אמינים גם בגלל החומרה באיכותית (לא רק בביצועים - קרי מעבד כזה או אחר) אלא באורך החיים של החומרה, וגם בגלל מערכת ההפעלה הידידותית האמינה, האינטואיטיבית והכיפית של אפל. אם לוקחים את הדברים האלה בחשבון, אז עדיף לקנות מק יד שנייה.

בנוגע לתמיכה בעברית, זה מעולה שאפל הוסיפו תמיכה בכתיבה מימין לשמאל כבר ב-SNOW LEOPARD, אבל משהו קטן ומעניין שלא הזכירו בכתבה הוא הדבר הבא, תמיכה מלאה בערבית:
http://www.saudimac.com/2011/06/mac-os-x-lion-with-arabic-support-and-30-from-mac-app-store/

כן כן, לצערנו רק הבני דודים קיבלו תמיכה מלאה בערבית כולל הממשק! (לא רק תמיכה בשפה, אלא כל התפריטים, תוכנות, IWORKS וכו'!)

רגע רגע, אבל מה אכפת לנו מערבית אתם שואלים?
זה אומר שאפל קרובה לפיתוח ממשק מלא לעברית, כמובן שזה יקח עוד קצת זמן ומאחר וישראל היא עדיין שוק קטן יותר מכל מדינות ערב הם באו לפנינו.
אבל אל תאבדו תקווה, יש לי הרגשה שזה יקרה בשנה שנתיים הקרובות.

אה, ודי עם השקרים האלה שאיידיגיטאל מוכרת כל מחשב ב-12,000 שקל,
לצורך העניין: imac 21.5' חדש עולה 6000 שקל, אתם מוזמנים לבדוק באתר של איידיגיטאל.
אמנם עדיין יש הבדל בין פה לארה"ב אבל קחו בחשבון הובלות מיסים וכו'... המחיר קרוב משמעותית לארה"ב.

אז יאללה שתהיה כבר עברית במק! נקים מחאת אוהלים(iTent) מול הבית של סטיב ג'ובס!

eden
02/08/11, 11:35
וואו, אלו הן חדשות נהדרות!! הם יש תמיכה מלאה בערבית זה אומר שהעברית ממש מעבר לפינה, ואפילו לא אכפת לי משפת המערכת אלא בתמיכה בiwork !

טוב לשמוע, תודה על הידיעה!

naor_20
02/08/11, 11:54
rainz - מסכים איתך.
לא ממזמן היתה פה כתבה (ואני עוקב כמעט כל יום, על הדרך קבל ח"ח על הכתבות שלך!) שהיה מישהו בתפקיד בכיר במיקרוסופט שעשה הסווה למק בעקבות "שימוש סתמי" היה לו אייפוד ואחרי זה עם מק של הבן שלו...
ובקיצור אין ספק שביום שאני אשב על מק ואעבוד איתו אולי ביום הראשון אני אזרוק אותו מהחלון אבל עבודה יומיומית רוב הסיכויים שאני אתרגל אליו... ואת העובדות על יציבות המערכת ווירוסים וכל השיט הזה, נכון אתה צודק ואני מכיר את הנושא מהבחינה הזו אין על מק!!
רק חסרה חתיכה אחת בפזל הזה בשביל שהוא יהיה מושלם - עברית.
וביום שזה יצא כממשק מלא, אין ספק שהדרך ממש סלולה לקנות מק.
עד אז לפי דעתי גם תוכנות צד 3 (אופיס לצורך העיניין) תדע עברית כמו שצריך בסביבת המק.
עיניין של זמן כמו שהיה באייפון, סבלנות :)

Sooki
02/08/11, 21:56
לא יעזור, אני לא מאמין שאפל תעשה אי פעם התאמה אמיתית ומלאה לעברית. זה לא רק מקלדת. זה הממשק עצמו. תגידו מה שתגידו על מיקרוסופט, היא זכתה בשליטה מוחלטת בשוק הישראלי בזכות ולא בחסד. אין עוד הרבה חברות שגיירו את המערכות שלהן לחלוטין לעברית (ובכלל לשפות שמיות של ימין-לשמאל). זה הממשק שמותאם מימין לשמאל, זה התמיכה הבאמת מושלמת בכתיבת טקסקטים. זה היישור. זה הכל.

אפילו היום באייפון (גירסה 5 בפתח!) אין לנו תמיכה אמיתית בעברית. אין יישור אמיתי של ימין לשמאל בכתיבת טקסטים. ואני לא רוצה להתחיל לדבר אפילו על הממשק שכולו מיושר לשמאל. אפילו הsidebar לא תמיד תומך באפון מלא בעבית עדיין.

eliran2313
03/08/11, 14:00
כתבה יפה ומעניינת !
לדעתי המק קרוב להיות מושק כראוי בארץ.
עכשיו תנו לי להסביר עצמי טוב יותר:
1. לפני זמן מה פורסם כאן שאפל מתכננת להוריד את המחירים של המקים בארצות שהן לא ארצות הברית.
2. המקלדת הזאת מופיעה.
3. המק מתחיל להתפרסם טוב יותר בארץ, אני עכשיו שמתי לב לכמה הוא מוכר בקרב הקהילה, ואף אידיגיטל פותחת קייטנה לילדים קטנים (9-15) שבמסגרתה מצלמים קטעי וידיאו בעזרת אייפוד ועורכים אותם לסרטון על גבי המק.

זה מראה כמה שהמק הולך להיכנס לתוך השוק הישראלי.
ממש שיטה משולשת:
1. להוריד מחיר כדי שהמק יהיה זמין יותר ליותר שכבות בקהילה.
2. תמיכה בעברית.
3. הכנסת המונח "מק" לראשי הילדים עוד מגיל צעיר וחשיפתם לעולם המק.

אז מה זה להיות בעצם "מושק כראוי"?
1. זמין במחיר טוב ונוח(יותר מעכשיו לפחות)
2. תומך בעברית (השפה המקומית)
3. מתפרסם ישירות דרך הדור הבא.(ילדים שיקבלו הכרה מול המק וביום מן הימים כשיבחרו מחשב ילכו על מק)

כמו באייפד שאפשר למצוא מיליארד סרטונים ביוטיוב של תינוקות משחקים באייפד.
זאת דרך החשיפה של הדור הזה למכשירי ה ios, כל שנותר הוא לעשות את אותו הדבר למק.
זה לא יהיה קל כמו ה ios אבל זה יהיה קל אם שמך הוא "אפל".

אז בסופו של דבר זה לא שהם לא מתעניינים בשוק הישראלי - הם פשוט קולעים לדור הבא !

iamisraeli3
05/08/11, 19:28
לתרגם את האייפון זה עניין של כמה ימים בודדים ובן אדם אחד יכול לעשות זאת.

לתרגם מערכת הפעלה וכל התוכנות שיש בה כולל תמיכה מלאה במיוחד שעברית זו שפה בעייתית הכתיבה היא בצד השונה ככה שצריך להתאים הרבה דברים.
קיצור בעייתי הסיפור

לכן לא נראה לי שאפל תשקיע כסף עד שלא יהיו פה יותר קונים...

eden
05/08/11, 20:20
לתרגם את האייפון זה עניין של כמה ימים בודדים ובן אדם אחד יכול לעשות זאת.

לתרגם מערכת הפעלה וכל התוכנות שיש בה כולל תמיכה מלאה במיוחד שעברית זו שפה בעייתית הכתיבה היא בצד השונה ככה שצריך להתאים הרבה דברים.
קיצור בעייתי הסיפור

לכן לא נראה לי שאפל תשקיע כסף עד שלא יהיו פה יותר קונים...

התיקווה היא יותר תמיכה בכתיבה מימין לשמאל בתוכנת iwork. אם אין בעיה עם ערבית, אין סיבה שתהיה בעיה עם עברית.

התפריטים זה סתם ואני חושבת שלתרגם אותם לפני תמיכה בכתיבה יהיה מהלך טיפשי.

אגב, "עד שלא יהיו יותר קונים"= זה עניין הביצה והתרנגולת. לא יהיו יותר קונים אם אין עברית.. צריך להשקיע כסף כדי לקבל כסף בעתיד, זה העניין בהשקעה

iamisraeli3
05/08/11, 20:39
התיקווה היא יותר תמיכה בכתיבה מימין לשמאל בתוכנת iwork. אם אין בעיה עם ערבית, אין סיבה שתהיה בעיה עם עברית.

התפריטים זה סתם ואני חושבת שלתרגם אותם לפני תמיכה בכתיבה יהיה מהלך טיפשי.

אגב, "עד שלא יהיו יותר קונים"= זה עניין הביצה והתרנגולת. לא יהיו יותר קונים אם אין עברית.. צריך להשקיע כסף כדי לקבל כסף בעתיד, זה העניין בהשקעה

אפל לא רואים בנו שוק.
לכן לא תראו את זה בשנים הקרובות אם בכלל...

iamisraeli3
05/08/11, 20:44
על בסיס מה אתה אומר שלמחשבי פיסי יש שוק יד שניה? זה לא כ"כ מבוסס...
למחשבי פיסי יש יותר שוק, יותר חנויות, יותר תחרות, ואנשים מעדיפים לקנות כל שנה מחשב חדש במקום מחשב אחד ל3 שנים, אז איך אפשר בכלל לדבר על שוק יד שניה?

ואיך הגעת ל12 אלף שקל?..

אני קניתי מק בוק פרו בתאילנד עם כל השדרוגים (חדש) בחנות של אפל יום לאחר ההכרזה שלו עם זיכרון 8 ג'יגה.
אך הארד דיסק 750gb עלה לי 9500.

eden
05/08/11, 22:45
אפל לא רואים בנו שוק.
לכן לא תראו את זה בשנים הקרובות אם בכלל...

היא שמה לנו מערכת הפעלה בעברית לאיפון.

היא חתמה הסכם עם 3 חברות סלולר ב2010

היא סידרה תמיכה נרחבת לימין-שמאל ב10.6 סנו ליאופרד

היא הוסיפה מקלדת נוספת של עברית ב10.7

להגיד שהם לא רואים בנו שוק בכלל זה דיי התעלמות מכל העובדות האלו. אני לא אומרת שהם ירוצו לפתוח פה אפל סטור, אבל לסדר תמכיה בעברית בחבילות שלהם (ilife+iwork) אני חושבת שזה בהחלט ריאלי, לאור העובדה שהערבים כבר קיבלו את זה ומפה זה לא הרבה עבודה.

:)

iamisraeli3
05/08/11, 23:10
היא שמה לנו מערכת הפעלה בעברית לאיפון.

היא חתמה הסכם עם 3 חברות סלולר ב2010

היא סידרה תמיכה נרחבת לימין-שמאל ב10.6 סנו ליאופרד

היא הוסיפה מקלדת נוספת של עברית ב10.7

להגיד שהם לא רואים בנו שוק בכלל זה דיי התעלמות מכל העובדות האלו. אני לא אומרת שהם ירוצו לפתוח פה אפל סטור, אבל לסדר תמכיה בעברית בחבילות שלהם (ilife+iwork) אני חושבת שזה בהחלט ריאלי, לאור העובדה שהערבים כבר קיבלו את זה ומפה זה לא הרבה עבודה.

:)

להזכירך ההסכם נחתם אחרי שכל 3 החברות ירדו על 4 והתחננו לשווק את המכשיר שלהם...
הם חתמו על הסכם דרקוני שאף חברת סלולאר אחרת בעולם לא הייתה חותמת עם אפל.
אם לזה את קוראת שוק אז כן.