מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : מק טיפ | התקנה נקיה של lion וגיבוי המערכת על התקן חיצוני

eden
30/07/11, 22:52
עם כל הכבוד לשיטות המתקדמות של אפל לשדרג לנו את מרכת ההפעלה, לפעמים נוח ללכת בדרך הישנה והבטוחה. מדריך ליצירת גיבוי להתקנת מערכת ההפעלה.

http://puu.sh/3Q5R

הסיבה להבאת טיפ זה הוא למעשה מנסיון אישי וכואב של בזבוז זמן. תחילה, הורדתי לתומי את מערכת ההפעלה החדשה והתקנתי אותה, בתקווה שאוכל אח"כ לפרמט את המק איתה. חיכיתי להורדה, חיכיתי להתקנה, ואז רציתי לפרמט. כמו שדובר רבות ברשת, אכן נוצרה לי מחיצת גיבוי שממנה יכולתי לגשת לכלים מסויימים מבלי להשתמש בדיסק התקנה, אך אותה מחיצה לא הכילה כלל וכלל את קובץ הההתקנה של האריה המיוחל.
התוכנית היתה כדלקמן: להתקין את ליון, תיווצר לי מחיצת גיבוי, לפרמט בעזרתה את המק, ולהתקין את ליון מחדש- פשוט לא? הבעיה החלה כשהבנתי כשהמק בכלל לא שומר את קובץ ההתקנה באותה מחיצה, ששוקלת בערך 600 מ"ב. ואז, נותרתי עם מק מפורמט, וללא מערכת הפעלה לגיבוי, כלומר, ברגע שבחרתי בהתקנת ליון מתוך מחיצת הגיבוי, קיבלתי הודעה נחמדה מאפל

downloading Lion OS X, estimated time remaining: 5 hours 29 min מה?! מה אני אמורה לעשות עכשיו 5 שעות? האם כל פעם אפל מתכננים שנחכה את זמן ההורדה של 4 גיגה מהשרתים שלהם? ומה עם אין לי חיבור לאינטרנט?
אז לא, לא חיכיתי 5 שעות... אבל בהחלט לא היה לי יום נעים, ולכן כדאי לכולכם ליצור דיסק גיבוי מראש!

שלב 1- יצירת דיסק הגיבוי

שימו לב הסבר מפורט יותר + יצירת disk on key גיבוי במדריך של איתי פה: http://www.iphones.co.il/forum/thread196125.html

הסבר קצר:

ההסבר נועד למשתמשי Snow leopard 10.6.8

1. רכשו את Lion מה Mac app store. ההורדה עשויה להימשך מספר דקות, תלוי במהירות החיבור שלכם (גודל ההתקנה הוא בערך 4 גיגה).

לאחר ההורדה יופיע לכם קובץ התקנה על הדוק, בשם install mac os x lion. מכאן יש 3 אפשרויות:
- התקנת Lion על הSnow leopard ("שדרוג") בלי שמירת קובץ ההתקנה
פשוט הריצו את הinstaller ועקבו אחרי ההוראות. המידע שלכם לא יאבד, אך רצוי ליצור גיבוי עם time machine.

שימו לב: לאחר ההתקנה המערכת מוחקת את קובץ ההתקנה ולכן יש לבצע גיבוי, אם רוצים בשלב הזה. אחרת יש להוריד את הקובץ בעתיד שוב.

- התקנת Lion על הSnow leopard ("שדרוג") עם שמירת קובץ ההתקנה
- התקנת ליון מחדש (התקנה נקיה)
בשני המקרים האחרים, המשיכו לקרוא.

2. היכנסו לתקיית האפליקציות שלכם ואתרו את הקובץ: install mac os X lion, משקלו יהיה בערך 3.7 גיגה. בחרו בכפתור ימיני (secondary click) ואז Show package content.

http://puu.sh/3Q0s

install mac os x lion>show package content>content>SharedSupportשם נמצא קובץ התקנת מערכת ההפעלה: InstallESD.dmg
העתיקו אותו למקום נגיש.

כעת נצרוב את מערכת ההפעלה לדיסק dvd. בשונה מהמערכת הקודמת, snow leopard, האריה רזה יותר ונכנס בדיסק dvd רגיל.

3. הכניסו את הדיסק DVD
4. פתחו את disk utility
5. נבחר בdisk utility למעלה באופציית burn, נאתר את קובץ הDMG ונבחר בצריבה.

http://puu.sh/3Q3e

אם אתם רוצים אתם יכולים לשנות את שם הקובץ כרצונכם לפני הצריבה.

סיימנו לצרוב את lion וכעת יש לכם דיסק התקנה בדיוק כמו שהיה לכם לsnow leopard.

שלב 2- התקנת Lion

כעת, אם ברצוננו לבצע שדרוג למערכת snow leopard נוכל פשוט להפעיל את קובץ ההתקנה שהורד מהאפסטור. בכל מקרה אם נרצה לפרמט בעתיד, נוכל לבצע זאת עם דיסק ההתקנה שיצרנו.

התקנה נקיה של ליון- גם מLeopard 10.5

0. גבו את כל המידע שלכם דרך time machine , Carbon copy cloner, או בדרך אחרת.

1. הכניסו את דיסק הגיבוי שיצרנו והפעילו מחדש את המק, תוך כדי החזקת מקש ה alt/option

2. יעלו לנו מספר אופציות להעלאת המק, נבחר בדיסק ונאפשר למק להיטען
לאחר שהמערכת תעלה נקבל מסך עם 4 אפשרויות, בניהן התקנת ליון וdisk utility. 3. נבחר בdisk utility, ונאתר את כונן macintosh hd בצד שמאל
4. נפרמט אותו לmac os extended. נאשר ע"י erase. כל המידע על הכונן ימחק.

5. נצא מdisk utility ונחזור לחלון עם ה4 אפשרויות. נבחר בinstall mac os x lion ונעקוב אחר ההוראות.

לאחר מכן המק יבצע ריסטרט וימשיך את ההתקנה עוד 30 דקות, אין להוציא את הדיסק כל עוד ההתקנה מתבצעת.

לאחר מכן תוכלו להחזיר את המידע שלכם.

Isakovshay
31/07/11, 00:05
איך אני מחזיר את כל המידע?
הכל מגובה בטיימאשין

eden
31/07/11, 00:20
איך אני מחזיר את כל המידע?
הכל מגובה בטיימאשין

אני לא רוצה להטעות אותך, אני החזרתי ידנית כי רציתי התקנה נקיה באמת. אני לא חושבת שיש טעם לעשות התקנה נקיה ואח"כ לשחזר מגיבוי (tm), כי בטח הקבצים שיחזרו הם הקבצים הישנים (כולל הסיבות שבגללת עשית פורמט למשל)

אבל נראה, אולי אני טועה:)

orbenari
31/07/11, 13:25
האם יש אפשרות למצוא את הקובץ (קובץ ההתקנה של הליון) לאחר שביצעתי את השדרוג מבלי לגבות אותו בדרך כל שהיא?

eden
31/07/11, 15:06
עד כמה שידוע לי לא, הוא נמחק. (אבל אפשר להוריד אותו מחדש)

Cyphers
31/07/11, 15:30
קצת יותר מטיפ. שימושי ביותר. תודה.

Isakovshay
31/07/11, 15:51
היי עדן... אחלה כתבה קודם כל

לאחר ההתקנה הנקיה אמרת שאני צריך ידנית להעביר את המידע שלי נכון?!
אז זה אומר בעצם שאני יצטרך להתקין הכל מחדש?
כל תוכנה וכל אפליקציה?
או שאני פשוט יעביר את האפליקציות שבגיבוי?
בבקשה אני חייב להגיע לפתרון...

תודה מראש

eden
31/07/11, 15:58
היי עדן... אחלה כתבה קודם כל

לאחר ההתקנה הנקיה אמרת שאני צריך ידנית להעביר את המידע שלי נכון?!
אז זה אומר בעצם שאני יצטרך להתקין הכל מחדש?
כל תוכנה וכל אפליקציה?
או שאני פשוט יעביר את האפליקציות שבגיבוי?
בבקשה אני חייב להגיע לפתרון...

תודה מראש

אני גיביתי ידנית והחזרתי ידנית כי רציתי שבאמת המחשב יהיה נקי..
אם אתה מחזיר הכל מטיים מאשין פשוט תשדרג בשביל מה לפרמט? (בכל מקרה תיצור דיסק לעתיד, אתה לא חייב להשתמש בו עכשיו..)

Isakovshay
31/07/11, 16:35
חדש במק... :\
אז שאת אומרת ידני את מתכוונת להתקנת כללל התוכנות מחדש נכון?
לוג'יק ששוה 50 gb וכו'? ועוד מלא אפליקציות?
סליחה על הבורות
ותודה רבה על העזרה

eden
31/07/11, 17:27
חדש במק... :\
אז שאת אומרת ידני את מתכוונת להתקנת כללל התוכנות מחדש נכון?
לוג'יק ששוה 50 gb וכו'? ועוד מלא אפליקציות?
סליחה על הבורות
ותודה רבה על העזרה

אז עזוב אל תתעסק עם זה. תבצע את שלב 1 במדריך, ולאחר מכן תריץ את הקובץ דרך המערכת והוא ישדרג לך ופשוט תהיה עם המערכת הפעלה החדשה וכל הדברים הישנים ישארו לך.

tshompy
09/10/11, 17:44
מזה ה lion הזה בכלל ?
קניתי מק לפני שבוע ואין לי מושג אם יש לי בכלל ..

tomguy91
26/11/11, 15:27
מה בעצם נותן לי התקנה נקייה לעומת שדרוג?
זה משהו עדיף? או שפשוט את העדפת כי היה לך מלא זבל במחשב?