מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : ynet אוספת את המיקום שלכם

ymeiner
28/05/11, 20:10
יום בהיר, אני בדרך הביתה, פותח את מדורת השבט לראות מה חדש בארץ, האפליקציה של ynet עולה, אני בוהה במסך והופ, הסימון הסגול של הgps.

האפליקציה של ynet אספה את המיקום שלי, איך לא שמתי לב לזה קודם?

כמה הבהרות בנושא
1. במבט לאחור בהודעות שלי, אפשר להבין שהערכתי לynet מחשבים אינה גבוהה במיוחד (להוציא את שבט קינן מהעסק) ודעתי האישית היא שרמת התוכן במדור נמוכה מים המלח, הבעייתיות באיסוף המיקום היא עוד אחת לאוסף מבחינתי. מצד שני, אני גם כך שומר על אובייקטיביות בכתיבה שלי ואני משתדל בד"כ לא להיות חד צדדי.
2. האפליקציה עושה את זה לפי כל הכללים של אפל -
א. כאשר נכנסים לאפליקציה בפעם הראשונה, האפליקציה בהחלט מבקשת את האישור לבדוק את מיקומכם.
ב. אם תרצו לבטל את האפשרות, תמיד אפשר ללכת להגדרות ולבטל את היכולת של האפליקציה לקבל את מיקומכם.
3. יש עוד המון אפליקציות שאוספות את המיקום שלכם. בדרך כלל יש לכך משמעויות של שימוש במפה או בשימוש ביכולות הפרסום של גוגל ואפל.

מה יכולה להיות הסיבה?
האפשרות הראשונה שעלתה בדעתי היא כדי להתאים את הפרסומות למשתמש, לגיטימי. מכיוון שאני לא גר בתחומי הארץ אני יכול להגיד בודאות שאף פרסומת אינה מתאימה לי וכל הפרסומות (סוגי מכוניות שלא נמכרות בארה"ב, בנקים שלא משרתים אותי פה) מתאימות לאדם הממוצע שגר בצפון ת"א בואך הרצליה.

נקודה נוספת שיכולה לשלול את השימוש של איסוף המיקום לצורך התאמת הפירסומות היא בכך שההתראה, אותו סימון סגול בקצה הימני עליון של המסך, מופיעה רק אחרי הופעת הפרסומת הראשונה בהעלאת האפליקציה. ז"א שלפחות הפרסומת הראשונה, לא מתחשבת במיקומכם.

אפשרות נוספת לאיסוף המיקום יכולה להיות ניתוח שוק המשתמשים לצורך התאמת האפליקציה לקהל המשתמשים בה. אפשרות זו נראית לי לגיטימית לחלטין, כל עוד לא נאספים נתונים נוספים כגון שמי, הכינוי שלי ברישום התגובות, האימייל שלי ואפילו נתוני המכשיר אלא כל המידע הנשמר הוא אנונימי בכך שלא עוקב אחרי בתור משתמש.

כשאתם צופים בynet, גם אם אתם מבצעים כניסה עם המשתמש שלכם וגם אם לא, יש לכם מספר משתמש שנשמר ב cooky (מן קובץ קטן שהדפדפן שומר על המחשב שלכם) והוא כנראה חשוב למערכת האתר כדי להפריד את המשתמשת הספציפי, אם לצורך הגדרות או לצורך שיווק ופרסום.

אני לא טוען שזה לא בסדר, הרבה פעמים מפתחי אתרים מבצעים זאת על מנת לדאוג לכך שהגדרות המשתמש של תצוגה והגדרות אישיות נשמרות במערכת ומאפשרים לתת למשתמש את הדף שמתאים לו כבר בבניית הדף בשרת.

איפה יכולה להיות בעייתיות?
אם המידע שנאסף נאגר לפי מכשיר. אם ynet דואג לאסוף את המיקומים ולשמור אותם לפי משתמש, אם לכל משתמש יש איזשהו זיהוי יחודי, גם אם לא התחבר בתור משתמש, ונתוני המיקום נאגרים בצורה שמאפשרת למערכת האתר לאתר אותנו בתור משתמשים ספציפים.

אז מה הבעייתיות פה בעצם?
בחודשיים האחרונים, ynet דואגת להדאיג אותנו בכך שאפל, גוגל ומני חברות אחרות אוספות את המיקום שלנו. כתבות פופוליסטיות של הפחדה שהאח הגדול צופה בנו ושאין לנו לאן לברוח מופיעות באתר המדובר כמעט כל שבוע בעוד האתר עצמו מבצע פעולות כאלו בלי למצמץ. בבדיקה בקבצי הjs של האתר עצמו(היה קשה, הבלגן די חוגג) יש גם כמה שורות קוד שמראות שהאתר בהחלט מעביר קצת מידע לצד שלישי, בעיקר חברות פרסום ושיווק אבל זה בהחלט מקובל ואני לא יכול להגיד מה המידע הנאגר בצד השרת אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שהאפליקציה בודאות אוספת את מיקומכם ואני לא מוצא לכך שום סיבה טכנית באפשרויות אשר האפליקציה נותנת. איסוף המיקום הוא לא לטובת אפשרות זו או אחרת באפליקציה אלא כנראה לצורך העברת מידע לשרת.

סוף דבר
אני יוצא פה בבקשה ממערכת ynet לפרט בדיוק את השימוש במיקום ואשמח אם גם יפרטו אילו נתונים נשלחים למערכת, גם דרך האתר וגם דרך האפליקציה, לאילו מטרות ומה בדיוק נאגר במאגרים של שרתי האתר והאפליקציה.

סביר להניח שכתבי האתר הם אינם צוות הפיתוח שלו. האפליקציה נכתבה על ידי חברה נפרדת ולא על ידי ynet אבל אם האתר דואג להפחיד אותנו בכתבות מהסוג הזה, כדאי קודם לבדוק שהאתר עצמו חף מפעולות כאלו.

ipxp
31/05/11, 18:34
היה שלב שבו ynet החליט שהוא עושה שיפוץ מקיף באפליקציה, והחליט להשיק את זה באפליקציה חדשה ולא בישנה כדי שאפליקציית ynet החדשה תקפוץ לה לזמן מה לtop 25 כדי לקבל עוד תשומת לב. בשדרוג, בין יתר ההסברים שלהם על מה יש בגרסה החדשה, הם אמרו שמהיום הם גם היו רוצים לאסוף את פרטי המיקום שלך כדי להציג את תחזית מזג האוויר לאזור המגורים שלך.

כלומר, לפי מה שהם אמרו רשמית: אנחנו לוקחים את מידע המיקום שלכם בשביל לתת לכם מזג אוויר למיקום שלכם.

לך תדע אם הם משתמשים בזה לעוד דברים, אני פשוט לא אישרתי להם כי אני לא אשתמש במזג האוויר בדיוק כשאני בא לבדוק חדשות...אבל לדעתי הם עשו את מה שהם היו צריכים לעשות. הם לקחו את המידע באישור מאיתנו למטרה שהם הצהירו עליה מראש. אם הם עושים עם זה עוד משהו שאנחנו לא יודעים, זה כבר סיפור אחר, אבל עד שיוכח אחרת, הם זכאים.

אם אנחנו מאשרים להם לפי הכללים של אפל להשתמש במיקום, אנחנו אמורים לסמוך עליהם כשהם עם המידע שלנו. מי שלא רוצה, שלא יאשר.

והאמת...גם הערכתי לynet מחשבים ממש אינה גבוהה במיוחד. אבל צריך לפחות להעריך אותם על אפליקציית אייפון הרבה יותר נוחה וטובה מכל שאר האתרים הישראליים.