מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : Abc player for ipad

Eli
14/05/10, 22:50
מה צריך להתקין בסידיה כדי לראות*abc player or pandora ?

lirn8
14/05/10, 22:57
מה צריך להתקין בסידיה כדי לראות*abc player or pandora ?

מצטרף לשאלה (מאוד)!!!!

ItaiHay
14/05/10, 23:49
יש שיטה. אבל היא עולה 36$

How to Use the ABC iPad App in Canada and Outside the USA

If you’re in Canada or any other country, due to US-only restrictions the ABC iPad app won’t work. You’ll get an error messages that states this app isn’t available in your country. How do we bypass this restriction? The method is to purchase a PPTP VPN (Virtual Private Network) to bypass non-US IP restrictions. This method will allow your iPad to play Pandora Radio and other US only apps (including the ‘future’ Hulu iPad app). Here we go!

1. Purchase a ‘personalVPN’ PPTP from Witopia.com (or any other VPN provider). It’s $39.99US/year, but use coupon code “shxpt” to save 10%–works out to $36.99US.

2. Activate your package and write down your login details.

3. From your iPad: Go to Settings–>General–>Network–>VPN. Tap “Add VPN Configuration”

4. On the PPTN tab, enter your VPN details:
Description: anything you want it to be
Server: pptn.witopia.net
Account: yourusername@witopia
RSA SecurID: OFF
Password: the password you created with your Witopia account
Encryption level: Auto
Send all traffic: ON

אני בינתיים מחפש לכם (ולי) עוד שיטה. אבל חינמית :)

Eli
15/05/10, 13:54
יש שיטה. אבל היא עולה 36$

how to use the abc ipad app in canada and outside the usa

if you’re in canada or any other country, due to us-only restrictions the abc ipad app won’t work. You’ll get an error messages that states this app isn’t available in your country. How do we bypass this restriction? The method is to purchase a pptp vpn (virtual private network) to bypass non-us ip restrictions. This method will allow your ipad to play pandora radio and other us only apps (including the ‘future’ hulu ipad app). Here we go!

1. Purchase a ‘personalvpn’ pptp from witopia.com (or any other vpn provider). It’s $39.99us/year, but use coupon code “shxpt” to save 10%–works out to $36.99us.

2. Activate your package and write down your login details.

3. From your ipad: Go to settings–>general–>network–>vpn. Tap “add vpn configuration”

4. On the pptn tab, enter your vpn details:
Description: Anything you want it to be
server: Pptn.witopia.net
account: Yourusername@witopia
rsa securid: Off
password: The password you created with your witopia account
encryption level: Auto
send all traffic: On

אני בינתיים מחפש לכם (ולי) עוד שיטה. אבל חינמית :)

תודה , זה מה שעופר לאור מ-ht משתמש .... לפעמים לדבריו החיבור איטי וסרט לא מתנגן חלק ..

האם צריך לשלם עוד 40 דולר על מנת להתקין אותו חיבור גם לאייפון שלי או שאפשר להגדיר אותו חשבון על 2-3 מכשירים בו זמנית ?

Cyphers
15/05/10, 14:10
יש יותר זולים וכאלה בחינם (צריך לחפש)
למשל http://www.hideipvpn.com/ מציעים הזמנות אחת לשבוע. או רכישה (זול מ 40 דולר)

לגבי עניין החיבור בו"ז זה מאוד תלוי ב- policy שלהם - בד"כ לא ניתן- כדאי לברר לפני.
ב- HideVPN יש מדריך מסודר כיצד להפעיל את השירות VPN על ה- iPhone http://www.hideipvpn.com/2009/09/howto-iphone-pptp-vpn-setup-tutorial/

אולי שווה למצוא חבר בארה"ב עם קו מהיר שיכול להקים לך VPN ולחסוך לך עלויות.

נ.ב - שימו לב שבד"כ החבילות האלו מוגבלות בתעבורה. לכן כדאי לבחור חבילה בחוכמה (אם קונים)

ItaiHay
15/05/10, 15:39
יש יותר זולים וכאלה בחינם (צריך לחפש)
למשל http://www.hideipvpn.com/ מציעים הזמנות אחת לשבוע. או רכישה (זול מ 40 דולר)

לגבי עניין החיבור בו"ז זה מאוד תלוי ב- policy שלהם - בד"כ לא ניתן- כדאי לברר לפני.
ב- hidevpn יש מדריך מסודר כיצד להפעיל את השירות vpn על ה- iphone http://www.hideipvpn.com/2009/09/howto-iphone-pptp-vpn-setup-tutorial/

אולי שווה למצוא חבר בארה"ב עם קו מהיר שיכול להקים לך vpn ולחסוך לך עלויות.

נ.ב - שימו לב שבד"כ החבילות האלו מוגבלות בתעבורה. לכן כדאי לבחור חבילה בחוכמה (אם קונים)

אני חיפשתי שעתיים אחד חינמי שעובד. לא מצאתי :)

Eli
15/05/10, 16:52
מישהו ניסה פתרון של 40 דולר ?

ItaiHay
15/05/10, 18:58
מישהו ניסה פתרון של 40 דולר ?

יש לי דוד בארה"ב שעובד במיקרוסופט. אני שאלתי אותו והוא אמר שהוא יבדוק אם הוא יכול לעזור לי. אולי הוא יכול להקים לי vpn בבית שלו.

לא ניסיתי עדיין