מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : שמועה| אפל תעבור למעבדי amd

natish
17/04/10, 01:46
‏האתר AppleInsider מדווח על כך מגעים בין אפל ל- AMD שמרמזים אולי על מעבר של ענקית החומרה מחברת אינטל לשימוש במעבדי AMD עקב גמישות החברה, מחיר המעבדים וכמובן ATI.

‏http://img.skitch.com/20100416-ddj7w984ikb4aq6a7hcy5exc9h.jpg

AppleInsider מדווח על כך שנציגים של חברת AMD נראו לאחרונה בקמפוס אפל בקופרטינו. העניין הביא ללא מעט שמועות לפיהן אפל בודקת את הנושא של מעבר לשימוש במעבדי AMD במוצרי המק שלה. לפי הנראה אחת הסיבות למגעים בין אפל ל- AMD הן האכזבה של אפל מחברת אינטל שלאחרונה התקשתה לעמוד בקצב האספקה של המעבדים הניידים שלה מה שלפי השמועות גרם לעיכוב הניכר בשדרוג ליין המקבוק פרו של אפל. בנוסף מעבדי ה- Core i של אינטל מגיעים עם ליבה גרפית מובנית של אינטל ולמרות השיפור שלה לעומת המעבדים הגרפיים הקודמים של אינטל עדיין מדובר במעבדים חלשים בהרבה מאלו של Nvidia בהם אפל משתמשת כמעבדים משניים ולפי הנראה השימוש במעבדים הגרפיים המובנים של אינטל הם ברירת מחדל עבור אפל שלפי השמועות רצתה שאינטל תייצר עבורה מעבדי Core i קסטום שמגיעים ללא הליבה הגרפית אולם אינטל סרבה.

כשלוקחים את זה בחשבון ביחד עם העובדה שכיום אינטל ו- Nvidia נמצאות בעיצומו של מהלך משפטי לפיו אינטל מונעת מ- Nvidia להשתמש בטכנולוגייה האחרונה שלה למעבדי הגרפיים שלה משאירה את אפל תקועה בין 2 החברות ונראה שאפל רואה ב- AMD מוצא לא רע בכלל. AMD שבשנים האחרונות קצת ירדה מהכותרות אחרי שבתחילת שנות ה- 2000 הייתה מתחרה רצינית לאינטל היא חברה הרבה יותר קטנה מאינטל ששיתוף פעולה עם אפל יכול להועיל לה מאוד ולקדם את המעבדים שלה. המעבדים של AMD גם מציגים ביצועים מעולים (לא בטוח אם טובים כמו אלו של אינטל אבל ביצועי המעבדים הם רק חלק מהמשוואה) וגם מחירם הנמוך יותר מאלו של אינטל הופכים אותה לאטרקטיבית ועצם העובדה שחברת ATI, יצרנית כרטיסי הגרפיקה המתקדמים, נמצאת בבעלותה של AMD הופכת אותה לאטרקטיבית אפילו עוד יותר.

http://img.skitch.com/20100416-ryeahm6mfpjbk7i2rxptn6dxb.jpg

כמובן שכל הנושא הזה הוא רק בגדר שמועות וגישושים ולמרות שדיווחי AppleInsider לרוב טובים, אפשר למצוא לא מעט שגיאות בשמועות ובפרסומים של האתר. המגעים בין אפל ל- AMD יכולים להיות במספר מישורים. או שאפל אכן רוצה לבדוק שימוש במעבדי AMD במחשבי המק שלה במקום אלו של אינטל, המעבר למעבדי AMD יאפשר לאפל להוריד את מחירי המק שלה (או להרוויח יותר על כל מק שנמכר) כמו כן השותפות בין 2 החברות יכולה להפיק מעבדים ייעודיים למחשבי המק בדומה מעבדי ה- PPC בהם אפל השתמשה בעבר במקים שלה כאשר מעבדי AMD שיבנו באופן קסטום עבור אפל שישלבו גם רכיבי גרפיקה של ATI ללא ספק יבדילו את מחשב המק משאר המחשבים בשוק ויתנו לאפל יתרון חומרתי.

המישור השני בו אפל דנה עם AMD יכול פשוט להיות לגבי שימוש בכרטיסי המסך של ATI במקום אלו של NVIDIA באופן גורם במחשבי אפל. בשנים האחרונות היריבות בין אינטל ל- AMD ירדה באופן משמעותי כאשר 2 החברות חתמו על חוזה שמוריד את המתח בין 2 החברות בניגוד למתח הקיים בין אינטל ל- NVIDIA עקב הסכסוך המשפטי שתוקע את אפל ביניהן. כבר כיום אפל משתמשת בכרטיסים הגרפיים של ATI כאפשרות חלופית בעת רכישת מחשבי iMac או מק פרו ויתכן שאפל רוצה להרחיב את השימוש בכרטיסים הגרפיים האיכותיים של החברה לכלל מחשבי המק.

עדיין מדובר בשמועה וכרגע אין שום אינדיקציה, אישור או תגובה מאף אחת מהחברות הנ"ל לגבי העניין.

sagiv_599
17/04/10, 01:58
ה amd לא מתחממים מהר???

natish
17/04/10, 02:21
ה amd לא מתחממים מהר???

האמירות הללו על המעבדים של amd נכונות אולי לשנת 2000, יש דברים שמשתנים.
חוץ מזה עם האופן בו המקים מתחממים זה לא יהיה מורגש :)

shaharhd
17/04/10, 02:58
ה amd לא מתחממים מהר???

זה כבר ממש לא המצב.
אם אני לא טועה, בתקופה שAMD עברו לסדרות של הPhenom, הבעיה הזאת נפתרה סופית.
יותר מזה, יש לAMD גרסאות למעבדים המרובי ליבות שלה שהן ממש חסכוניות ולכן גם פחות מתחממים (לשרתים שהם Blade Servers ששם חום זה ממש בעיה כשיש לך כמה עשרות או מאות מעבדים באותו ארון 19 אינץ').

ymeiner
17/04/10, 07:58
1+1=

אפל הכריזה לאחרונה שהיא הולכת לבצע רכישה משמעותית + אפל במגעים עם and = ?

GalDanino
17/04/10, 09:11
לאאאאאא
איי אם די הם מעבדים שלא מחזיקים הרבה זמן
אחרי חצי שנה של שימוש המעבד מתחיל ליהיות איטי
וגם הביצועים הם לא יותר טובים משל אינטל לפי הבנצ?מרקים
אוויי ואם הם יעברו לאיי אם די הם גם ישימו גראגיפה של ATI שזו בכלל טעות
לא נראה לי שזה חקרה כי חשוב לאפל הביצועים והם לא יכולים לעשות מחשב חדש עם ביצועים פחות טובים מהקודם
אני זוכר שאפל עברה לאינטל הם הראו בקיינוט את ההבדלים בביצועים של הg5 בין האינטל
וזה היה משהו כמו פי 3/2 יותר מהיר.. איזה יפה זה היה חחחחח מנכל אינטל נכנס לעולם מתוח גוש עשן כזה עם חליפה של אסטרונאטים כשיש לו את הסיליקון ביד
חחחחחחחחחחחחחחחח איזה מצחיק זה הה :)
מישהו זוכר את הפרסומת של האיימק אינטל?
?they were Traped inside pcs for many years.. Now they are coming to macs" משהו כזה חחחחחח

ilPAL
17/04/10, 12:29
נשמע כמו שטויות, שבבי הדור הבא של אינטל הולכים להכיל ליבת עיבוד גרפית חזקה הרבה יותר.
באינטל עובדים חזק על הליבה הגרפית והיא רק משתפרת.
לא נראה הגיוני שאפל תוותר על ה-SandyBridge של אינטל, זה ישאיר אותה מאחור.

natish
17/04/10, 12:57
נשמע כמו שטויות, שבבי הדור הבא של אינטל הולכים להכיל ליבת עיבוד גרפית חזקה הרבה יותר.
באינטל עובדים חזק על הליבה הגרפית והיא רק משתפרת.
לא נראה הגיוני שאפל תוותר על ה-sandybridge של אינטל, זה ישאיר אותה מאחור.

אני לא בקיא בשבבי הדור הבא של אינטל ובליבות העיבוד הגרפי שהן אמורות להביא אבל עדיין נראה לי שליבות העיבוד הגרפיות של ati יהיו הרבה יותר חזקות.

iamisraeli3
17/04/10, 13:04
חס וחלילה...

barak123123
17/04/10, 13:57
האמירות הללו על המעבדים של amd נכונות אולי לשנת 2000, יש דברים שמשתנים.
חוץ מזה עם האופן בו המקים מתחממים זה לא יהיה מורגש :)

המקים מתחממים הרבה?

StewieG
17/04/10, 14:03
מהניסיון שלי, מדובר במעבדים נוראיים.
כן, הם זולים יותר, ולעיתים מהירות השעון מפתה.
אבל אתה מוצא את עצמך בסופו של דבר מתמודד עם בעיות מאוד מוזרות ובלתי מוסברות, שלא קרו לך אף פעם במעבדי אינטל. בתור אדם שמתעסק במחשבים שנים רבות, בחנתי ובדקתי את זה לעומק עם מספר מעבדי amd והבעיות חזרו על עצמן גם בדורות אחרים של המעבדים.

בקיצור... אני מאוד מקווה שזה לא יקרה, כי מבחינתי זה פתח לירידה משמעותית באמינות של מוצרי אפל.

The_mg
17/04/10, 14:48
איזה שטויות אנשים אומרים פה, סיליקון זה סיליקון.
ההבדל היחידי זה הארכיטקתורה, מעבדי הדור הבא של amd (שיצאו ממש בקרוב) עם מעבדי 6 ליבות שצורכים חשמל כמו מעבד כפול ליבה של אינטל.
לא נראה לי שהם יעברו ל amd רק בגלל שכל האנשים יתחילו לחשוב שהם מתפשרים על כוח עיבוד (כמו שחצי מהטראד הזה חושב) ובגלל זה ירד המוניטין של אפל, לא בגלל שזה באמת נכון.

hawk53
17/04/10, 15:14
שלום
שבת שלום
אם אכן אפל תעבור למעבדי amd זו תהיה נפילה רצינית שלה
amd לא מוצלחים במחשבים השולחניים ובודאי שלא בניידים
כאיש מקצוע בתחום המיחשוב קרו לי מס' מקרים שהמעבד פשוט נשרף
עובדה שגם הוזכרה בכתבה amd נמצאת בירידה לאחר ש"המציאו " את הגלגל מחדש -מעבד 3 ליבות **********?
בכל מקרה בחיים אני לא ממליץ על מחשבים עם מעבדי amd ללקוחות של ולחברים

natish
17/04/10, 16:01
המקים מתחממים הרבה?

יאפ. מקבוק בחורף זה אחלה :) אבל בקיץ לא להיט.
אבל אי אפשר לעבוד עם המחשב לאורך זמן כשהוא על הברכיים בלי שום קשר, אלא אם כן אתה מתעמלת מזרח אירופאית.

barak123123
17/04/10, 17:04
יאפ. מקבוק בחורף זה אחלה :) אבל בקיץ לא להיט.
אבל אי אפשר לעבוד עם המחשב לאורך זמן כשהוא על הברכיים בלי שום קשר, אלא אם כן אתה מתעמלת מזרח אירופאית.

זה חיסרון די גדול שלא ידעתי עליו:o
תודה.

ilPAL
17/04/10, 17:11
אני לא בקיא בשבבי הדור הבא של אינטל ובליבות העיבוד הגרפי שהן אמורות להביא אבל עדיין נראה לי שליבות העיבוד הגרפיות של ati יהיו הרבה יותר חזקות.

הכיוון הוא אינטגרציה, בעבר המעבד היה יחידה משולשת (south bridge, north bridge, CPU) היום כבר ה-north וחלקים מה-source נמצאים בתוך ה-CPU.
הכיוון העתידי (בליתוגרפיה הבאה) הוא אינטגרציה של הכל ל-CPU.

זאת גם הסיבה ש-AMD קנו את ATI, הם מתכוונים להכניס את הליבה הגרפית לתוך המעבד המרכזי. אז נכון שכרטיס משני (למשל של ATI) הוא הרבה יותר חזק, אבל לאט לאט זה יעלם, כי הליבה הגרפית בתוך המעבד המרכזי היא רק בתחילת דרכה ויש יתרונות רבים לאינטגרציה כזו.

היחידה שבבעיה היא Nvidia והיא יודעת את זה, היא תשאר יצרנית כרטיסים גרפיים בעולם של מעבדים שעושים את העבודה כבר בעזרת ליבה גרפית.

iEran
17/04/10, 17:39
היחידה שבבעיה היא Nvidia והיא יודעת את זה, היא תשאר יצרנית כרטיסים גרפיים בעולם של מעבדים שעושים את העבודה כבר בעזרת ליבה גרפית.

nvidia לא פראיירים אין שום מצב שמעבד עם ליבה גראפית יוכל להחזיק כמו כרטיס מסך של nvidia כרגע וגם אם כן אז רק הרווחנו וככה הם יוציאו דברים שרק עוד שנים היו אמורים לצאת ולשנות את הטכנולוגיה :)

GalDanino
18/04/10, 00:19
הכיוון הוא אינטגרציה, בעבר המעבד היה יחידה משולשת (south bridge, north bridge, cpu) היום כבר ה-north וחלקים מה-source נמצאים בתוך ה-cpu.
הכיוון העתידי (בליתוגרפיה הבאה) הוא אינטגרציה של הכל ל-cpu.

זאת גם הסיבה ש-amd קנו את ati, הם מתכוונים להכניס את הליבה הגרפית לתוך המעבד המרכזי. אז נכון שכרטיס משני (למשל של ati) הוא הרבה יותר חזק, אבל לאט לאט זה יעלם, כי הליבה הגרפית בתוך המעבד המרכזי היא רק בתחילת דרכה ויש יתרונות רבים לאינטגרציה כזו.

היחידה שבבעיה היא nvidia והיא יודעת את זה, היא תשאר יצרנית כרטיסים גרפיים בעולם של מעבדים שעושים את העבודה כבר בעזרת ליבה גרפית.

נראה לי שזה שיש לך את הגשר בנפרד מהמעבד זה דיי טוב ככה הגשר יכול להישאר קר שהמעבד מתחמם... וכששמים גשר עם מעבד באותו שבב אז או שהמעבד יפגע מזה או הגשר

ואנוידיה לא בבעיה בכלל
מה שהgtx295 שלי עושה לא נראה לי ששום ati יכול לעשות
שאתה קונה ati אתה אולי מקבל כוח אבל אתה לא מקבל איכות שמחזיקה את הכוח הזה
וזה גורם להרבה בעיות..

ilPAL
18/04/10, 01:57
nvidia לא פראיירים אין שום מצב שמעבד עם ליבה גראפית יוכל להחזיק כמו כרטיס מסך של nvidia כרגע וגם אם כן אז רק הרווחנו וככה הם יוציאו דברים שרק עוד שנים היו אמורים לצאת ולשנות את הטכנולוגיה

נראה לי שזה שיש לך את הגשר בנפרד מהמעבד זה דיי טוב ככה הגשר יכול להישאר קר שהמעבד מתחמם... וכששמים גשר עם מעבד באותו שבב אז או שהמעבד יפגע מזה או הגשר

ואנוידיה לא בבעיה בכלל
מה שהgtx295 שלי עושה לא נראה לי ששום ati יכול לעשות
שאתה קונה ati אתה אולי מקבל כוח אבל אתה לא מקבל איכות שמחזיקה את הכוח הזה
וזה גורם להרבה בעיות..

חבר'ה, אולי אני משוחד כעובד אינטל :) אבל לצערי זה העתיד.
עובדה שהגשר הצפוני כבר נכנס למעבד, והוא היה רכיב שמתחמם ובד"כ גם עליו היה מאוורר או לפחות גוף קירור (דרך אגב, הגשר הדרומי לא מתחמם כלל).

אני לא אומר שלכרטיס חיצוני לא יהיה כוח עיבוד חזק יותר, בטח לא כשאפשר לשים עליו יותר רכיבי קירור, ויותר סיליקון. אבל בגודל המוגבל של מעבדים - ועוד בטח במחשבים ניידים (כמו ה-thread הזה שמדבר על מקבוקים) ובמצב של היום שאנשים לא תמיד צריכים לשלם הון עתק על כרטיס מסך והשימוש גם צריך להיות הגיוני מבחינת צריכת חשמל - נראה לכם שאפשר להפציץ בכרטיסי המסך?

תזכרו שליבה גרפית שחולקת את ה-Caching שלה, את ה-Memory controller שלה, ואת ה-DRAM עצמו, עם המעבד - ומשיגה זמנים גבוהים ביותר מבחינת clock cycles לביצוע חישוב מסויים היא תמיד טובה מאשר כרטיס שצריך לעבור זה PCIe controller ואח"כ גשר דרומי ומשם ל-Memory controller ולזכרון וחוזר חלילה.
הצ'יפים של היום מתמזערים יותר ויותר, ואפשר להכניס לתוכם יותר בפחות צריכת חשמל, אז למה לעשות כרטיס ייעודי שדורש עוד צריכת חשמל, עוד יכולות קירור (ולכן בד"כ עוד צריכת חשמל) ועוד מקום במחשב?

אז בסדר, מכונות למשחקים (מחשב שולחני או קונסולה) יכולים להוות את השוק של NVidia, אבל לא הצרכן הפשוט שלא צריך יכולות גרפיות מטורפות או שווקי הלפטופים/נטבוקים.

דרך אגב, יש פרטים רבים שמופצים כבר על מעבדי העתיד (למשל SandyBridge (http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Sandy_Bridge_%28microarchitecture%29)) בויקיפדיה :)

iamisraeli3
18/04/10, 02:19
מעבדי AMD נוראיים... לא משנה כמה הם עולים ומה הביצועים.

למרות שאיזה ערבי רכש את חברת הפיתוח של AMD וכיום AMD ממנת טרור,

הייתה לי בעיה של כסף ולכן רכשתי מחשב של AMD כדי לחסוך כמה מאות שקלים.
המעבד שלהם פשוט גרוע! הוא לא מסוגל להריץ מספר רב של אפליקציות קטנות מבלי שהמחשב מתחיל להתקע אי אפשר לעשות עליו OVERCLOCK בלי שהוא יתחמם כמו מטורף ויציג מסך כחול...
יש לי גוף קירור של THERMATAKE SpinQ משהו בנ**** שעולה 300 שקל.
ככה גם המעבדים הגרפיים של ATI.
הם הרבה יותר חזקים מ NVIDIA על הנייר אך במקרה של OVERCLOAK קטן אפילו יוצא מסך כחול במשחקים כבדים, יש להם המון בעיות בדרייברים כמובן שאין שומדבר בעברית מאז שהנסיך הערבי הזה רכש את AMD...

מאז מכרתי את המחשב ביד 2 ועברתי ל INTEL אומנם אני עדין עם אותו מעבד גרפי HD 4850 אך הכל השתנה פלאים. עם Q6600 ואובר קלוק ל 3.2GHZ הכל עובד פשוט מצויין.....
המעבד נמצא על 40 מעלות ו 50 ב LOADING
מעבד שעלה לי פחות עם אובר קלוק הגעתי לביצועים הרבה יותר גבוהים מהמעבד הכי חזק של AMD.

אומנם הכרטיס הגרפי שלי כבר התיישן אך המחשב שלי סוס עבודה.

mr-anderson
18/04/10, 02:50
סתם כשאלה, מה היתרונות של amd על פני אינטל?
או ההפך...?

The_mg
18/04/10, 07:28
מעבדי amd נוראיים... לא משנה כמה הם עולים ומה הביצועים.

למרות שאיזה ערבי רכש את חברת הפיתוח של amd וכיום amd ממנת טרור,

הייתה לי בעיה של כסף ולכן רכשתי מחשב של amd כדי לחסוך כמה מאות שקלים.
המעבד שלהם פשוט גרוע! הוא לא מסוגל להריץ מספר רב של אפליקציות קטנות מבלי שהמחשב מתחיל להתקע אי אפשר לעשות עליו overclock בלי שהוא יתחמם כמו מטורף ויציג מסך כחול...
יש לי גוף קירור של thermatake spinq משהו בנ**** שעולה 300 שקל.
ככה גם המעבדים הגרפיים של ati.
הם הרבה יותר חזקים מ nvidia על הנייר אך במקרה של overcloak קטן אפילו יוצא מסך כחול במשחקים כבדים, יש להם המון בעיות בדרייברים כמובן שאין שומדבר בעברית מאז שהנסיך הערבי הזה רכש את amd...

מאז מכרתי את המחשב ביד 2 ועברתי ל intel אומנם אני עדין עם אותו מעבד גרפי hd 4850 אך הכל השתנה פלאים. עם q6600 ואובר קלוק ל 3.2ghz הכל עובד פשוט מצויין.....
המעבד נמצא על 40 מעלות ו 50 ב loading
מעבד שעלה לי פחות עם אובר קלוק הגעתי לביצועים הרבה יותר גבוהים מהמעבד הכי חזק של amd.

אומנם הכרטיס הגרפי שלי כבר התיישן אך המחשב שלי סוס עבודה.

כמה שטויות,
כל המעבדים עובדים אותו דבר, אין איזה פקודה שרואה "אהה יש מעבד amd, צריך להתקע", במחשבים הכל תלויי בנתונים יבשים, יש לך מסכים כחולים ב oc? סימן שאתה לא יודע לעשות אותו, והעובדה שזה הקירור שלך מוכיח שזה נכון, קירור ב 300 שקל שקירורים ב 200 שקל קורעים.
דרך אגב, הכרטיסים של amd ברגע זה וגם לפני שנה-שנתיים קורעים ל nvidia תצורה, המתחרה של ה5850 שעולה 1300שקל הוא ה470 שחזק בקצת אבל עולה 2200שקל, זה פשוט לא נתפס איזה פאשלה של nvidia...
בקיצור, תמשיכו לחלום ולספר שמועות ומיתוסים, הכל שטויות, אני מעדיף את המעבדים של אינטל, אבל רק בגלל שבתכלס הם חזקים יותר (ויקרים יותר).