מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : אחד על אחד| ראיון בלעדי עם מפתח המשחק Sketch Nation Shooter!

Roy.c
14/04/10, 12:24
האפסטור כיום מונה 185,000 אפליקציות ומשחקים. רבים מהם הם משחקים פשוטים ויומיומיים, ואחוז קטן מאד מהם, הם משחקים מקוריים, מהנים ומנצלים באופן מצויין את יכולות האייפון.
אחד מהמשחקים המקוריים האלו הוא Sketch Nation Shooter שמנצל לא מעט יכולות שמציע האייפון בצורה נוחה ופשוטה מאי פעם. החלטתי לצאת ולגלות מה ומי עומד מאחורי אחד מהמשחקים המקוריים ביותר שנתקלתי באפסטור.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs366.snc3/23572_1428974008677_1362656637_1184328_6361608_n.j pg

קצת יותר משבוע חלף, משיחרור אחד מהמשחקים היותר מקוריים בחנות האפסטור- Sketch Nation Shooter.
החלטתי לבדוק מי עומד מאחורי המשחק הזה ולערוך עם מפתח המשחק,ראיון מיוחד ובלעדי לפורום iPhones ישראל.

למי שעדיין לא מכיר, Sketch Nation Shooter הוא משחק ארקייד די רגיל כביכול בו מטרתכם היא להביס את האוייב ולבסוף את הבוס הגדול והאימתני מכולם.
הקאטץ' במשחק הזה, הוא שתוכלו בעצמכם לעצב את הדמויות, השלבים, האוייבים ואפילו את הבוס הגדול באופן קל ונח ביותר.

לסקירה המלאה (http://www.iphones.co.il/forum/thread128933.html)

להלן הראיון עם ניצן וילנאי, מפתח המשחק המדובר:

iPhones.co.il-
שלום ניצן,
אז קודם כל ברכות על שיחרור המשחק החדש לאפסטור ודירוגו בטופ 25 של מגוון מדינות מכל העולם שבאפסטור.
אז מה גרם להצלחה המסחררת של המשחק בכל העולם לדעתך?

ניצן וילנאי-
תודה,
אני חושב שזה מאד מוקדם לקרוא למשחק הצלחה, אך אני חושב שהוא הצליח לקבל דירוג גבוהה במגוון מדינות, משום שהרעיון מושך אנשים.
אני חושב שלא מעט אנשים רוצים לפתח משחק לאייפון, אך רק מעט מהם יודעים כיצד ובאילו כלים צריך להשתמש.
Sketch Nation Shooter מאפשר לכל אחד ליצור את המשחק הפרטי שלהם, ולשתף זאת עם חבריהם. לדעתי זה מה שמשך אנשים למשחק הזה.

iPhones.co.il-
ישנם בחנות האפסטור מאות משחקי casual פשוטים, מדוע בחרת לפתח דווקא משחק ציורים פשוט כיביכול לאייפון וכיצד עלה לראשך הרעיון של ציור דמויות ואוייבים ע"י המשתמשים עצמם?

ניצן וילנאי-
אני מפתח משחקים כבר מעל 14 שנים (10 באופן מקצועי), וכאשר אני משחק במשחקים אני תמיד חושב כיצד ניתן לשנות אותם ואיך ליצור אותם באופן טוב יותר.
אז במקום לפתח משחקים בהם ניתן לשחק בדרך אחת ויחידה, רציתי לתת למשתמשים את האפשרות לשנות זאת.
במילים אחרות, רציתי להחזיר לשחקנים את הכח בחזרה לשלוט במהלך המשחק, ולהצליח לעשות זאת בדרך הקלה והנוחה ביותר.
אז מה יותר קל מלצייר דמות על חתיכת נייר ולצלם זאת באמצעות מצלמת האייפון?

בנוסף, אם אתם מסתכלים על הרשת כיום, שלגמרי השתנתה,כאשר המשתמשים יכולים להכניס את המידע בעצמם לאתרים כגון: Digg, Reddit או אפילו Facebook.
כל האתרים הללו מתבססים על הכנסת תוכן ע"י המשתמש עצמו, ואני חושב שהמשחקים כיום נעים גם לאותו הכיוון.

נניח לפני 10 שנים, כאשר רצו לשתף תמונות עם המשפחה, היה צריך ליצור אתר מיוחד לכך והיו המון בעיות.
היום, ניתן לשתף תמונות ותוכן נוסף באופן מיידי וקל באמצעות אתרים כמו Facebook, לכן רציתי להטמיע זאת גם במשחק שלי, מה שיאפשר למשתמשים ליצור ולשתף משחקים עם כל העולם בדרך הנוחה ביותר.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs426.ash1/23572_1429063050903_1362656637_1184471_4301807_n.j pg

iPhones.co.il-
יפה, אז באמת ספר לנו על הרקע שלך כמפתח, מתי החלטת שזה מה שאתה רוצה לעשות, וכיצד נמשכת לפתח משחקים דווקא לפלטפורמת האייפון?

ניצן וילנאי-
אז, כאשר הלכתי לאוניברסיטה, נדרשתי לבחור מה ללמוד, ובחרתי את מדעי המחשב משום שחשבתי שיהיה נחמד ליצור משחקים ל-PC.
ביליתי המון זמן באוניברסיטה, בפיתוח משחקי אינטרנט קטנים באמצעות JAVA.
כאשר סיימתי ללמוד, קיבלתי עבודה אצל מחלקת המשחקים של חברת Yahoo!, שם פיתחתי משחקי JAVA קטנים.
אחרי העבודה ב-Yahoo! במשך כמה שנים, ניסיתי ליצור את משחק הוידאו הראשון שלי (http://www.superhamsterplane.com) , אך לא מצאתי מוציא לאור, אז התחלתי לעבוד אצל חברת EA במשך כמה שנים.

אחרי EA, החלטתי ליצור רשת חברתית עבור הגיימרים, אך זה נכשל.

לאחר כמה ניסיונות, הגיע ה-iPhone ורציתי לפתח עבורו משחקים. מה שאהבתי באייפון, זה שמפתחים לא צריכים מוציא לאור כדי לשחרר משחק, מה שהייתה הבעיה שלי עם Super Hamster Plane.
על ה-iPhone כאשר מסיימים לפתח משחק, ניתן לשחרר אותו מיידית לכל העולם, מה ששונה מקונסולות אחרות כגון: Xbox 360 או PS3, בהם לא ניתן לשחרר משחק ללא מו"ל.

כיום, כל החברות מנסות לשפר את מערכת ההוצאה לאור (XBLA, WiiWare וה-PSN), אך עדיין אף אחד לא הצליח לעשות זאת קל כמו אפל.

http://toucharcade.com/wp-content/uploads/2010/04/mzl.wzdmayhs.320x480-751.jpg

iPhones.co.il-
אז מתי בעצם החלטת שאתה רוצה לפתח את המשחק Sketch Nation SHooter, ואילו דברים הצלחת ללמוד במהלך הפיתוח של המשחק?

ניצן וילנאי-
טוב, אז כמעט לפני שנה, החלטתי איזה משחק לפתח,לאחר סיום המשחק הראשון שלי לאייפון Tatomic.
הבנתי שהבעיה עם Tatomic הייתה שמעט מאד אנשים באמת הכירו את המשחק הזה, ומי ששיחק אהב את המשחק, אך אלו היו ממש מעט אנשים.
הרבה מאד בלוגים כתבו על כך, אך עדיין זה לא ממש עזר לקידום המשחק.
בנוסף, עיצוב המשחק היה יקר ודרש המון זמן והשקעה.

לכן, החלטתי שהמשחק הבא יעשה דברים באופן שונה, זה יהיה משחק שירשים משתמשים עד כדי כך שהם ירצו לספר לחבריהם עליו.
בדרך הזו, הרבה אנשים יכירו את המשחק הזה מפה לאוזן.

כמו כן, רציתי ליצור משהו מגניב שעוד לא נעשה בעבר. יש הרבה אפליקציות לאייפון, שמאפשרות למשתמשים להשוויץ במה שהמכשיר שלהם יכול לעשות.

בשל כך, רציתי ליצור משחק שעושה דברים באופן שונה לגמרי ממה שהכרנו עד כה.

לכן, SNS פותר לא מעט בעיות שנתקלתי בהם ב-Tatomic:
1. המשתמשים יוצרים בעצמם את העיצוב ואת חוויית המשחק, מה שמעניק יותר אפשרויות לשחקנים במהלך המשחק.
2. המשחק הוא ייחודי. עוד לא פותח משחק אחד שמאפשר להפוך את הציורים שלכם למשחק שלם.
3. המשחק בנוי באופן ויראלי, כלומר הדבר הראשון שהמשתמשים יעשו לאחר יצירת המשחק הפרטי שלהם, הוא לשתף זאת עם חבריהם.

כמובן, שמה שלמדתי מפיתוח המשחק הזה, שכל משתמש רוצה ליצור את המשחק שלו בדרך יצירתית.
התלונה העיקרית הייתה שכל משתמש רצה אפשרות אחרת, כך שלרצות את כולם היה דבר קשה ואני חושב שדי פתרתי זאת במשחק זה.

iPhones.co.il-
אז מדבריך משתמע ש-SNS בעצם נותן למשתמשים את האפשרות לעצב בעצמם את חוויית המשחק. אם כבר נגענו בנושא של הציורים, כיצד הצלחת ליצור אלגוריתם כל כך מיוחד שיכול לפענח ציור שלם ולהפוך אותו למשחק?

ניצן וילנאי-
האלגוריתם הוא די פשוט, הבעיה העיקרית הייתה כיצד ליישם זאת על האייפון. ברוב המקרים שניסיתי להפוך תמונה לציור, נתקלתי בשגיאה מסויימת.
צילמתי כמה תמונות של הציורים שלי באמצעות ה-iPhone הפרטי שלי (דור ראשון), ולאחר מכן בחנתי את האלגוריתם כדי לראות כיצד הוא הופך את הציור לתמונה.
הבעיה הייתה, שמצלמת האייפון (דור ראשון) למעשה די נוראית, במיוחד בתנאים חשוכים.

העין האנושית יודעת כיצד לזהות צבע לבן, אך המצלמה לוקחת את הממוצע של כל הצבעים, מה שיכול לגרום ללבן להפוך לצבע אחר.

לכן, הבעיה העיקרית שנתקלתי בה הייתה כיצד לגרום למצלמה לפענח תמונה של ציור ולבסוף להפוך זאת למשחק.

iPhones.co.il-
אז אם המצלמה לא יכולה לפענח צבע לבן באופן מושלם, כיצד הצלחתם לגרום למצלמת ה-3GS לעשות זאת ושזה ייושם במשחק?

ניצן וילנאי-
אני מניח שהמשתמשים מציירים את התמונה שלהם על חתיכת נייר, אז מתי שהצבע משתנה אני מנסה לתקן זאת.
הדרך הטובה ביותר לגרום לתוצאה מושלמת היא לצלם את הציור בתנאי תאורה טבעיים. משמע,אור השמש.

http://toucharcade.com/wp-content/uploads/2010/04/mzl.duycmqcg.320x480-75-200x300.jpg http://toucharcade.com/wp-content/uploads/2010/04/785930-200x300.jpg

iPhone.co.il-
איך עלה הרעיון ליצור מערכת הורדות גלובלית+מערכת ניקוד בתוך המשחק?

ניצן וילנאי-
אני חושב שהדבר הראשון שהמשתמשים רוצים לעשות לאחר יצירת המשחק שלהם, הוא להראות זאת לחבריהם.
לכן, לאפשר זאת למשתמשים היה משהו שנעשה כבר מתחילת הפיתוח.

בנוסף, כאשר החברים של יוצר המשחק משחקים באותו משחק שהוא יצר, הרצון העיקרי הוא להצליח לנצח אותם ולקבל דירוג גבוהה מהם בטבלאת הניקוד הגלובלית.
לכן, כאשר משתמש אומר "ניצחתי אותך במשחק שאתה יצרת" זה מאד מספק.

כמו כן, היום אנשים נוטים לשתף את חוויית הגלישה עם חבריהם באמצעות משחקי רשת מוצלחים שיש כיום כמו: WeRule. לכן, אני חושב שזה הכיוון שתעשיית המשחקים נוטת אליו.

iPhones.co.il-
אז באותו נושא, כיצד עלה הרעיון ליצור חלון של עידכונים בתפריט הראשי?

ניצן וילנאי-
אה, בחזרה לפייסבוק, משם קיבלתי המון השראה בפיתוח המשחק. אני חושב שכאשר משתמשים מתחברים לפייסבוק, הם רוצים לראות מה חבריהם עושים באותו רגע. מאז פייסבוק, הכל נעשה ע"י אופן הכנסת התוכן של המשתמש.
בכל פעם שמשתמש נכנס לפייסבוק הוא רואה משהו שונה ומיוחד.

לכן, רציתי להטמיע זאת גם בSNS כדי לאפשר למשתמשים לקבל מידע שונה בכל כניסה למשחק, מה קורה עם המשחק שלהם, כמה דירוג הוא קיבל וע"י מי.

אני מקווה שהמשתמשים יכנסו ל-SNS רק כדי לקבל עידכונים על המשחקים שלהם ושל חבריהם.
אני אוהב לצפות בעידכונים, לראות איזה משחק חדש חבריי העלו לשרת המשחק, להוריד אותו ולקבל ניקוד גבוהה מהם.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs386.snc3/23572_1419664935956_1362656637_1159124_8018219_n.j pg http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs386.snc3/23572_1419664895955_1362656637_1159123_7504061_n.j pg

iPhones.co.il-
יפה מאד, אז לסיום , האם אתה הולך לעדכן את המשחק בקרוב ואם כן מה תוסיף/תתקן בו?

ניצן וילנאי-
זו שאלה טובה מאד, בימים אלו אני עובד על העידכון הבא של המשחק, בעיקר בגלל שיש כמה באגים לתקן.

בנוסף, אני הולך להוסיף עוד 2 פיצ'רים עיקריים למשחק,והם:

1. אפשרות חדשה המאפשרת לשחקן ליצור חשבון משתמש ולדעת מיידית אם המשחק שלו נדחה או התקבל.
2. בנוסף, אנו עובדים על חבילת ציורים חדשה המאפשרת למשתמשים יותר ציורים שאותם ניתן להפוך למשחקים.

ככל שעולות לנו יותר אפשרויות במשחק, אנחנו עדיין לא בטוחים האם כדאי להטמיע אותם במשחק.
כרגע, יש לנו רעיונות מטורפים שניתן להכניס למשחק, ואנו מנסים לקבוע מה המשתמשים מבקשים לרוב.

נראה כי מה שהמשתמשים רוצים, הם דברים שונים ממה שיש ברשימה שלנו.:)

הראיון תורגם ונערך ע"י Roy.c

_dnKYa7DQl4&f

זהו הראיון שערכנו עם ניצן וילנאי. בהחלט ראיון מנומק שמסביר באופן מצויין מה עומד מאחורי המשחק הכל כך מקורי הזה.

rockem
15/04/10, 08:37
כל הכבוד!
ממש מעורר השראה

yonatan123
15/04/10, 13:04
משחק מדהים!

ניצן ישראלי נכון?

Roy.c
15/04/10, 13:48
משחק מדהים!

ניצן ישראלי נכון?