מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : דעה – כמה באמת אנחנו צריכים פלאש?

ymeiner
12/04/10, 18:09
אני מצטער מראש, זה ארוך אבל הייתי חייב להביע את דעתי בנושא. כרגיל, אם פרסמתי לא במקום אתם רשאים להעביר את זה למקום אחר או למחוק לגמרי :-)

זה כבר זמן רב שאפל ואדובי נלחמות זו בזו בגלוי. זה כבר זמן רב שמקטרגי האייפון תמיד בוחרים בפלאש כדוגמא לכך שהאייפון אינו מכשיר מספיק טוב בשבילם. לדעתי כבר יותר מדי זמן אדובי מוציאה מוצרים שלא מתאימים לצרכנים שלה. הגיע זמן להגיד את האמת, העולם לא צריך את אדובי, אדובי פוגעת בנו הצרכנים. צריך מוצר שנותן את מה שנותן הפלאש, הוא קיים כבר בתור HTML5 אבל לא את הפלאש עצמו.

http://www.flashmoto.com/wp-content/uploads/2009/adobe-vs-flash/Adobe%20vs.%20Apple.JPG

קוים לדמותו של העולם החדש
היו היה זמן שהמחשב היה קופסא גדולה. היה אפשר להכניס בו כמה רכיבים שרצינו, היה אפשר למלא אפילו חדר שלם ברכיבים, לפעמים אפילו כדי לחשב חישובים מאוד פשוטים. באבולוציה של ה30 שנה האחרונות התרגלנו למזעור. לאט לאט חברות הטכנולוגיה הביאו לנו רכיבים קטנים יותר ויותר כך שהמחשב הגיע כבר לגודל של מחברת גדולה. עדיין כבד יחסית כדי לסחוב אותו לכל מקום. למחשב ההוא, הממוזער יחסית היתה בעיה – הוא התחממם מאד תוך כדי עבודה. במשך השנים גם נוצרה בעיה חדשה - המזעור נעצר במקומו באו פתרונות כמו הכפלת שטחים, ריבוי ליבות, ולבסוף גם ארכיטקטורה שונה אבל המזעור, אליו היינו רגילים, עצר לכמה שנים.

המילה הזו – מזעור – היתה חסרה מאד לצרכנים, היות ואנחנו תמיד נחלום להסתובב עם המחשב של קפטן פיקארד, ההוא שהוא מדבר אליו ומחזיק אותו ביד. ההוא שלא שובר לנו את הגב כל פעם שאנחנו סוחבים אותו חצי יום, ההוא שאפשר לשים אותו בתיק והוא לא ישרף לנו בגלל החום המצטבר. ההוא שפועל ויהיא מה. באותו שלב התחילו הצרכנים לשאול: אני באמת צריך מחשב שמריץ גם חישובים של פיזיקאים מקיימבריג'? אני באמת צריך מחשב שעושה יותר מידי? למה אני צריך מחשב כ"כ חזק? למה אי אפשר להסתפק במה שקניתי לפני שנתיים וחצי? למה אני צריך יותר? ותהליך המזעור התחיל שוב. הפעם בצורה של מחשבים קצת יותר חלשים אבל מספקים את הצורך של הצרכנים. עדיין אפשר לעשות עליו את הרוב. הרוב כי מי שמחזיק עדיין בקצוות של המחשבים הגדולים הם חברות כמו אדובי. בשבילם, ככל שבריכת המשאבים גדולה יותר כך יותר טוב. בינתיים ד"א מזעור המעבדים חזר אבל לא באותה מהירות כמו פעם.

כשהמזעור התחדש, בעיה חדשה עמדה בפני חברות התוכנה. האם אפשר להשיג את אותם תוצאות שהשגנו עם מחשבים חזקים גם במחשבים פחות חזקים? האם יש מקום לאופטימיזציה תוכנתית? האם יש לנו יכולת לגרום למה שעובד על סופר מחשבים גם על מחשבים קטנים? האם יש גם לחברות התוכנה אחריות על הקידמה או שהם רק רוכבים עליה? התשובה שחברות כמו גוגל, אפל ולבסוף גם מיקרוסופט (אחרי מלחמות רבות וויסטה אחת) הבינו היא כמובן – כן – אפשר להשקיע מאמץ, לשכתב את הנעשה וליצור דברים שעובדים יותר טוב. אפשר לבצע אופטימיזציה גם לגרעין.

אדובי כסמל לעבר שמסרב להתנתק
פלאש היה מוצר שיצר בהתחלה קידמה. בתחילה , לפי מה שאני זוכר, גרם לכולם לשדרג את המחשבים. כולם רצו מחשב שמסוגל להציג פלאש. כולם רצו את המוצר ההוא שגורם לדפי אינטרנט להיראות יותר טוב, כולם רצו לראות סרטים דרך הרשת בהזרמה. כולם רצו את המוצר, בזמנו של חברות כמו מקרומדיה שאפשר לרשת להיראות טוב. אדובי בסוף קנתה את המוצר בשל היוקרה שלו בעולם העיצוב ושמחה להחזיק בטכנולוגיה שכולם אוהבים. אבל אדובי גם שכחה את האחריות שמוטלת על חברות כמוה. אדובי שכחה להתעדכן לאן מתקדם העולם. אדובי, בהתחלה זבוב על השור במלחמה של מיקרוסופט, נשארה בלי השור, גם מיקרוסופט הבינה שהעולם שלה חייב גם להתאים לדורות קודמים\עתידיים בעלי יכולת עיבוד חלשה יותר מאשר המחשבים שמסוגלים להריץ גם משחקי הרפתקאה סופר מתקדמים והביאה לנו את סידרת 7 המתפתחת. אדובי נשארה לבד במערכה שבה היא לא יכולה לנצח. העולם היום (בצורת החברות שמיצרות את המכשירים הממוזערים החדשים) רוצה מוצר לא גוזל, קל, פתוח, מתממשק.

הבעיה שלי עם המוצר פלאש
אדובי חברה שמוציאה מוצרים כבדים. אם ניקח כדוגמא את הפוטושופ שלה, כידוע, אם אתה גרפיקאי, אתה תעדיף לקנות מחשב חזק כמה שיותר שיוכל להריץ את הפוטושופ בצורה הכי טובה. דוגמא טובה אחרת הוא מוצר שנקרא ADOBI AIR – פלטפורמה לאפליקציות רשתיות – אני חייב להגיד שהאפליקציה הכי גוזלת משאבים על המחשב שלי היא הTweetdeck שפועלת על הפלטפורמה, יותר מתוכנת העיצוב של קוראל והויזואל סטודיו שפתוחים אצלי באופן קבוע על המחשב. אדובי לא מבינה בניהול משאבים, זו כמובן דעתי האישית. אני לא אומר שהמוצרים שלהם לא טובים, הם פשוט לא יעילים.

לנו בתור צרכנים נוח מאד להתקין פלאש כי אנחנו לא שמים לב לנעשה מאחור. היום, בעולם בו המחשבים מספיק חזקים כדי להכיל גם את הפלאש ביחד עם כל השאר, אנחנו פשוט מתקינים אותו בצורה אוטומטית כשיש לנו מחשב חדש. מישהו שאל את עצמו פעם למה אנחנו לא מקבלים אותו מותקן כבר על מערכת ההפעלה שלנו? למה כל אקספלורר יכול להריץ HTML, CSS, PHP, ASP, javascript ועוד אבל לא פלאש? דעתי היא כי המוצר פשוט לא כ"כ מתאים לחברות הפיתוח. הוא לא עומד בסטנדרטים הפשוטים שכל סביבה אחרת עובדת. הוא לא עובד כמו כולם, הוא לא נותן את אותו פלט. הוא לא מתאים. אדובי גם נוקטת במדיניות ה"ארגז חול הפרטי משלנו". כדי להריץ פלאש צריך להקצות משאבים מיוחדים לפלאש שאף תוכנה אחרת לא יכולה לגעת. בעצם, יש לכם מעין שטח במחשב שלאף תוכנה אחרת אין רשות לגשת. סגור בגדר. למדיניות הזו, חברות שמפתחות מערכות הפעלה לא מסכימות בדרך כלל.

היתרון שהיה לאדובי עם הפלאש הולך ונעלם. בזמן האחרון יש גם טכנולוגיות אחרות שמסוגלות להציג את אותה גרפיקה כמו פלאש (AJAX למשל) אפשר ליצור אתרים מדהימים ביופיים בלי שימוש בשום רכיב שקשור לפלאש, כולל הזרמת וידאו, בלי להתקין שום דבר חדש על המחשב שלכם. הבעיה היחידה היא שאדובי עדיין לא השכילה להבין את מה שקורה. העולם הולך להשאיר את החברה מאחור. אני חושב שכדאי שמפתחי האתרים יתחילו להוריד את הפלאש מהאתר שלהם. הגיע הזמן לשחרר לנו הצרכנים את הזיכרון התפוס, את שטחי המסך הנעולים, את היכולת לשלב יותר דברים ובפחות משאבים.

אפל ואדובי – דעתי האישית.
אפל היא חברה שמייצרת מוצרי high end שזה אומר בגדול שאתה מקבל מוצר שעובד בלי תקלות, כמה שיותר מהר ואם יש תקלה זו בעיה של אפל, לא של הצרכן. הם יעשו הכל כדי שהצרכן יצא מרוצה והמחירים בהתאם (כלומר, אם אתה צרכן של מוצרים של אפל, כדאי שיהיה לך גרוש או שניים בארנק, למרות שיש מגמת שיפור גם פה). כשיצא האייפון, הוא יצא ללא פלאש, גם היום, עדיין, אין פלאש באייפון. סטיב ג'ובז התבטא לא פעם על הבעיה שלו עם החברה ובמרכז טענותיו נמצאת המילה "עצלנות". במילים פחות חריפות, סטיב ג'ובז יודע שאדובי מסרבת ללכת אחורה ולבצע אופטימיזציה לקוד שלה. עד שאדובי תשנה את הגישה, אפל לא ישימו פלאש על המוצרים שלהם ובגזרת iphone OS בשל היכולת של החברה לסנן את התוכנות, גם אין אישור מאפל למוצר שאדובי יצרה. למה? כי המוצר עדיין לא עומד בסטנדרטים שמתאימים למכשירים אליהם iphone OS פונה. מכשירים בעלי מעבדים מוחלשים ומאד מאד מאד ממוזערים (משמעות הדבר היא שהם מתחממים כשהתוכנה מפעילה את המעבד יתר על המידה). אפל גם לא מסכימה למדיניות ארגז החול הפרטי של אדובי ולכן אין שום סיכוי שנראה את הפלאש במתכונתו הנוכחית על מוצרים שמשתמשים בiPhone OS.
השאלה אם אפל צודקת במדיניות שלה היא לא הנושא כאן. יש כאלו שמצדדים באדובי והרבה חברות אחרות ואומרים שחברה שמפתחת מערכת הפעלה לא אחראית למה שמותקן עליה וזו אחריות הצרכן. אני שייך לצד השני שמאמין שהסמארטפון שלי אמור לעבוד בלי ליקרוס ואני צריך אותו גם בתור טלפון זמין ולכן כל מי שמסנן לי טכנולוגיות שימנעו ממני להשתמש במכשיר שלי בצורה חלקה עושה לי רק טוב. אם המדיניות הזו לא נוחה למישהו הוא מוזמן לא לקנות אייפון\אייפד. יש היום מכשירים יותר חזקים (אם כי לא מותאמים אופטימאלית לתוכנה שלהם) שאפשר להתקין בהם הכל (ראו אנדרואיד). אותם אנשים גם מוזמנים לבצע למכשיר שלהם את הפעולות הנדרשות ולהוציא את המכשיר שלהם מהנעילות של אפל.

סוף דבר
אדובי מייצרת מוצרים טובים ושימושיים מאד, היא גם יודעת לקנות את כל המוצרים האחרים שנמצאים בתחומה – פיתוח גרפי. מה שהם לא למדו זה את הצורך החדש של העולם בתוכנות פחות רעבות למשאבי מערכת. כשתהיה הבנה מצד אדובי, תהיה גם הבנה מצד אפל. לדעתי זה יקרה הרבה אחרי שכבר נשכח שאנחנו צריכים להתקין פלאש על המחשב.

barduck
13/04/10, 01:08
כל הכבוד על ההשקעה והכוונה הטובה אבל עשית סלט של אי דיוקים ועובדות לא מבוססות כדי לתמוך במסקנה שלא ממש מסתדרת עם המציאות בשטח, לפי דעתי כמובן.

נתחיל ונאמר שאני לא ממש חסיד גדול של פלאש, יש לו הרבה חסרונות כפלטפורמה ואתרים שמסתמכים על פלאש כדרך העיקרית להעברת תכנים לרוב סובלים מבעיות שימושיות שונות שלא אכנס אליהם כרגע, אותי הם בד"כ מעצבנים. אבל לפלאש יש גם הרבה יתרונות: קלות הפיתוח, תמיכה כמעט מושלמת בכל מערכות ההפעלה והדפדפנים )אה כן...חוץ מהאייפון( ללא שום צורך בהתאמות מיוחדות ופלטפורמה ותיקה ללא מחלות ילדות עם תמיכה רחבה ובסיס משתמשים גדול.

צריך מוצר שנותן את מה שנותן הפלאש, הוא קיים כבר בתור html5 אבל לא את הפלאש עצמו.

פלאש זה לא רק וידאו. ו HTML5 זה בסה"כ סט מורחב של הוראות markup . כדי להחליף פלאש לגמרי עדיין צריך javascript ו CSS . והם ביחד עדיין כאב ראש אחד גדול ללא תאימות מלאה בין הדפדפנים.

תנסה לקחת אפליקציית 3D בפלאש ולתרגם אותה ל HTML, JS ו CSS נראה אותך. הדבר לבטח אפשרי עם התמיכה של HTML 5 בקנווס אבל אתה תקלל די הרבה.

קוים לדמותו של העולם החדש
...

לא הבנתי מה קשור המזעור לכל הסיפור. כלים שונים למטרות וצרכים שונים. אני לא סוחב את תחנת המשחקים עם שני כרטיסי המסך שלי בכיס ואני לא כותב קוד על האייפון.

אדובי חברה שמוציאה מוצרים כבדים. אם ניקח כדוגמא את הפוטושופ שלה, כידוע, אם אתה גרפיקאי, אתה תעדיף לקנות מחשב חזק כמה שיותר שיוכל להריץ את הפוטושופ בצורה הכי טובה. דוגמא טובה אחרת הוא מוצר שנקרא ADOBI AIR – פלטפורמה לאפליקציות רשתיות – אני חייב להגיד שהאפליקציה הכי גוזלת משאבים על המחשב שלי היא הTweetdeck שפועלת על הפלטפורמה, יותר מתוכנת העיצוב של קוראל והויזואל סטודיו שפתוחים אצלי באופן קבוע על המחשב. אדובי לא מבינה בניהול משאבים, זו כמובן דעתי האישית. אני לא אומר שהמוצרים שלהם לא טובים, הם פשוט לא יעילים.

פוטושופ זה משהו אחד, אדובי אייר זה משהו אחר ופלאש זה דומה אבל גם לא.

להגיד שאדובי עושה מוצרים כבדים בגלל שהפוטושופ צורך יותר משאבים מתוכנות אחרות זה כמו להגיד שמרצדס עושה מכוניות איטיות בגלל שהמשאיות שלה לא מאיצות כמו פורשה 911...

אדובי לא מבינה בניהול משאבים? נו באמת...אם כבר בפוטושופ עסקינן אז זאת האפליקצייה המובילה בתחומה שעובדת נפלא גרסה אחרי גרסה. תבדוק את היסטוריית העידכונים לגרסאות השונות, אין הרבה. אז היא צריכה מחשב חזק, מה לעשות, עיבוד תמונה מתקדם דורש כוח חישוב, זיכרון ודיסק, ככה זה.

לנו בתור צרכנים נוח מאד להתקין פלאש כי אנחנו לא שמים לב לנעשה מאחור. היום, בעולם בו המחשבים מספיק חזקים כדי להכיל גם את הפלאש ביחד עם כל השאר, אנחנו פשוט מתקינים אותו בצורה אוטומטית כשיש לנו מחשב חדש. מישהו שאל את עצמו פעם למה אנחנו לא מקבלים אותו מותקן כבר על מערכת ההפעלה שלנו? למה כל אקספלורר יכול להריץ HTML, CSS, PHP, ASP, javascript ועוד אבל לא פלאש? דעתי היא כי המוצר פשוט לא כ"כ מתאים לחברות הפיתוח. הוא לא עומד בסטנדרטים הפשוטים שכל סביבה אחרת עובדת. הוא לא עובד כמו כולם, הוא לא נותן את אותו פלט. הוא לא מתאים. אדובי גם נוקטת במדיניות ה"ארגז חול הפרטי משלנו". כדי להריץ פלאש צריך להקצות משאבים מיוחדים לפלאש שאף תוכנה אחרת לא יכולה לגעת. בעצם, יש לכם מעין שטח במחשב שלאף תוכנה אחרת אין רשות לגשת. סגור בגדר. למדיניות הזו, חברות שמפתחות מערכות הפעלה לא מסכימות בדרך כלל.

אם לנו בתור צרכנים נוח מאד להתקין פלאש ואנחנו לא שמים לב לנעשה מאחור אז הם די השיגו את המטרה, לא? :D

דרך אגב, הדפדפן לא "מריץ" PHP או ASP, אילו טכנולוגיות בצד השרת. HTML , javascript ו CSS הם סטנדרטים פתוחים שאינן בבעלות גוף מסחרי. פלאש זה טכנולוגיה "סגורה". כך גם לא תמצא JAVA , silverlight או quicktime ברוב הדפדפנים כברירת המחדל. מה זה מוכיח?

ופלאש לא נותן אותו פלט? מה? לזכות פלאש יש לומר שלאורך השנים זוהי אחד הפלטפורמות שנתנה תאימות מרבית בין המערכות השונות.

גם ה JVM של ג'אווה צריך "מעין שטח במחשב" וגם silverlight ורבים אחרים, אז?

היתרון שהיה לאדובי עם הפלאש הולך ונעלם. בזמן האחרון יש גם טכנולוגיות אחרות שמסוגלות להציג את אותה גרפיקה כמו פלאש (AJAX למשל) אפשר ליצור אתרים מדהימים ביופיים בלי שימוש בשום רכיב שקשור לפלאש, כולל הזרמת וידאו, בלי להתקין שום דבר חדש על המחשב שלכם. הבעיה היחידה היא שאדובי עדיין לא השכילה להבין את מה שקורה. העולם הולך להשאיר את החברה מאחור. אני חושב שכדאי שמפתחי האתרים יתחילו להוריד את הפלאש מהאתר שלהם. הגיע הזמן לשחרר לנו הצרכנים את הזיכרון התפוס, את שטחי המסך הנעולים, את היכולת לשלב יותר דברים ובפחות משאבים.

בלי קשר לאפל, מה שאתה קורא AJAX )שזה סה"כ javascript עם יכולת לעבוד מול שרת בצורה אסינכרונית( כבר קיים מספר שנים והוא לא ממש החליף את הפלאש. יש מקום לשניהם. נכון שאפשר לעשות דברים מדהימים איתו ) לדוגמא gmail( אבל יש גם הרבה דברים שיותר קל לעשות בפלאש )משחקים גרפיים לדוגמא(. ופלאש נותן סביבת פיתוח אחידה שכוללת את כל המרכיבים תחת גג אחד שגם לא-מפתחים יכולים להגיע לתוצאות מרשימות בזמן קצר יחסית. לך תלמד מישהו HTML , CSS ו javascript פלוס ספריות צד שלישי ואח"כ תבקש ממנו תאימות לכל הדפדפנים...

טוב, אני לא מאמין שכתבתי תגובה שלמה שמגינה על פלאש, אני ממש שונא פלאש... :D

למה? כי מה שאותי מקומם בכל הסיפור זה שאנחנו, המשתמשים, מנועים מלהשתמש בפלטפורמה ותיקה, נפוצה ומוכחת בגלל שאפל דואגים לאינטרסים שלהם )כן כן, אני יודע שזה שוק חופשי וזאת זכותם המלאה( ונשללת מאיתנו הזכות להחליט כל אחד לאייפונו.

אבל מוקדם להספיד את אדובי רק בגלל שסטיב ג'ובס כך אמר לכל עדר מעריציו. שלרגע לא תטעה ותחשוב שאפל לא תומכת בפלאש כי מישהו שם חושב שזאת פלטפורמה נחותה או לא רלוונטית, במידה מסויימת ההפך הוא הנכון. אפל לא תומכת בפלאש ממניעים עסקיים וכי הם חוששים לפגוע בשליטתם המלאה על תחום האפליקציות לאייפון / אייפד. לתמוך בפלאש פירושו להכניס ל"ארגז החול" של iphone OS את כל אותם המפתחים שלא צריכים לקנות SDK מאפל ומחשבי מק לפיתוח ושלא כפופים לאגרוף הברזל בו אפל מחזיקה את המפתחים באפסטור.

ממש לא מזמן אפל עדכנה את ההסכם עליו חותמים המפתחים ל iphone OS שבו נאסר אליהם להשתמש בפלטפורמות פיתוח שלא אושרו על ידה )קרי C, objective-C ו C++ (. למה? כי הם לא רוצים שחברות כמו אדובי ישחררו מוצרים שמאפשרים להמיר אפליקציות וקוד מפלטפורמות אחרות ל Iphone OS. זה לא מהדאגה לצרכן או מחשש לפגוע בחווית המשתמש ה"מושלמת".

אז סטיב ג'ובס אמר שחוסר התמיכה בפלאש נובע מעצלנות של אדובי ודאגה לרווחת צאן מרעיתו. אז הוא אמר. לפני כמה שנים הוא אמר שלא נראה לו שמישהו יצפה בסרטים על מסך 3.5 אינץ. ואחרי זה טען שממש מספיק לאייפון אפליקציות web דרך הספארי. ולפני שנתיים הוא אמר שאין צורך ב copy/paste באייפון. ולפני כמה חודשים הוא עדיין סרב בתוקף להכיר במולטיטסקינג. נו טוב...

כל טוב.

natish
13/04/10, 01:36
אבל מוקדם להספיד את אדובי רק בגלל שסטיב ג'ובס כך אמר לכל עדר מעריציו. שלרגע לא תטעה ותחשוב שאפל לא תומכת בפלאש כי מישהו שם חושב שזאת פלטפורמה נחותה או לא רלוונטית, במידה מסויימת ההפך הוא הנכון. אפל לא תומכת בפלאש ממניעים עסקיים וכי הם חוששים לפגוע בשליטתם המלאה על תחום האפליקציות לאייפון / אייפד. לתמוך בפלאש פירושו להכניס ל"ארגז החול" של iphone OS את כל אותם המפתחים שלא צריכים לקנות SDK מאפל ומחשבי מק לפיתוח ושלא כפופים לאגרוף הברזל בו אפל מחזיקה את המפתחים באפסטור.

ממש לא מזמן אפל עדכנה את ההסכם עליו חותמים המפתחים ל iphone OS שבו נאסר אליהם להשתמש בפלטפורמות פיתוח שלא אושרו על ידה )קרי C, objective-C ו C++ (. למה? כי הם לא רוצים שחברות כמו אדובי ישחררו מוצרים שמאפשרים להמיר אפליקציות וקוד מפלטפורמות אחרות ל Iphone OS. זה לא מהדאגה לצרכן או מחשש לפגוע בחווית המשתמש ה"מושלמת".

אז סטיב ג'ובס אמר שחוסר התמיכה בפלאש נובע מעצלנות של אדובי ודאגה לרווחת צאן מרעיתו. אז הוא אמר. לפני כמה שנים הוא אמר שלא נראה לו שמישהו יצפה בסרטים על מסך 3.5 אינץ. ואחרי זה טען שממש מספיק לאייפון אפליקציות web דרך הספארי. ולפני שנתיים הוא אמר שאין צורך ב copy/paste באייפון. ולפני כמה חודשים הוא עדיין סרב בתוקף להכיר במולטיטסקינג. נו טוב...

כל טוב.

אתה צודק לגמרי כשאתה אומר ש- HTML5 לא יכולה לבדה להחליף את כל היכולות של הפלאש, וזה יקח עוד זמן אבל בסופו של דבר זה יגיע ולדעתי גם אם מפתחים יצטרכו לעבוד קצת יותר קשה, בסופו של דבר זה טוב יותר. ככל שיורדים יותר לבסיס ככה המוצר טוב יותר וזה נכון בכל שפות התכנות גם אם השפה עצמה והיישום דורשים יותר מאמץ מהמפתח.

ברור שמהלכים של אפל נגד פיתוח בפלטפורמות פתוחות יותר נובעות משיקולים עסקיים וניסיון לשמור יתרון על פני פלטפורמות ניידות אחרות (גם ציינתי את זה פה: http://www.iphones.co.il/forum/thread129726.html) אבל אפל מגבילה שימוש בפלאש עוד על האייפון הראשון בו לדבריך ובצדק בכלל לא הייתה מחשבה על חנות אפליקציות, SDK ועוד אלא הכל היה אמור להיות מיושם כאפליקציות רשת (ולכן גם אפל בנתה את הספארי שיהיה כל כך מתקדם ואיכותי). המהלכים של אפל נגד אדובי נובעים מיריבות מרה בין 2 החברות שמגיעה עוד מ- 1996 כאשר אדובי אחרי שרכשה את מקרומדיה החליטה לרתום את עצמה לעגלה של מיקרוסופט ולתמוך באופן כמעט בלעדי באקספלורר.

מאז 96 אדובי באופן מאוד שיטתי זלזלה באופן פומבי באפל והתמיכה של המוצרים שלה בפלטפורמה של אפל הייתה מאוד מוגבלת ביחס לפיצ'רים שהוצעו לפלטפורמת PC. בין אם זה בחבילות התוכנה המקצועיות שלה (מה שהוביל לפיתוח תחליפים פשוטים יותר אבל בכלל לא רעים כמו pixelmator או acorn) או בין אם זה באופן הפעולה הזוועתי של תוספי הפלאש במערכת ההפעלה OS X (ומי שיגיד שזה בגלל שאפל מנעה מאדובי גישה לקבצי מערכת זה ****** כי בגרסה 10.1 של הפלאש שעדיין נמצאת בבטא אדובי מציגה ביצועים טובים יותר של תוספי הפלאש על OS X אפילו מאלו שעל Windows...) שהיה עד כה והרשימה די ארוכה ומתמשכת.

אז עכשיו זה תורה של אפל להיות זו שידה על העליונה ולומר לאדובי שילכו לחפש מי ינענע אותם. אם לוקחים את כל זה ומוסיפים לזה את העובדה שכיום למרות הנוחות והגלובאליות שפלאש מציעה מדובר בפלטפורמה מאוד כבדה על המערכת וגם מאוד לא בטוחה. יצא לי לקרוא מאמר מעניין בו מספר מומחי אבטחה אומרים שכיום פירצות האבטחה של פלאש הם אחד הגורמים העיקריים שגורמים לבעיות אבטחה ולא סתם יש עדכוני אבטחה לפלאש בתדירות מאוד גבוהה.

אז כמו שאמרתי כבר בפוסט אחר, סטיב ג'ובס יכול לומר מה שהוא רוצה, זה לא אומר שהוא לא ישנה את דעתו. זאת מאחר ואפל נמצאת בתחום הסלולר רק 3 שנים והיא עדיין מחפשת את הידיים והרגליים שלה בתחום, ביחס למתחרות וותיקות ובוגרות יותר שכבר יודעות מה המשתמשים רוצים ואילו פיצ'רים הם Must. אבל ביחס לפלאש, לא היה וגם אני מאמין שלא יהיה בקרוב פלאש לאייפון. אולי אם פלאש 10.1 ירצה את אפל במידה מספקת היא תשנה את דעתה אבל בינתיים אפל פועלת בצורה מאוד נקמנית אל מול אדובי והמרמור שהחברה שומרת לאדובי עוד משנת 96 מתפרצת ב- 3 השנים האחרונות בשיא הכוח, אבל אתה יודע מה אומרים "הנקמה מוגשת בצורה הטובה ביותר כשהיא קרה".

אני באופן אישי לא אוהב את המוצרים של אדובי בין אם זה פלאש שבכל פעם שאני מפעיל סרטון המק שלי מאיים להמריא או אם התוכנות המקצועיות שלה שלמרות שהן בין המתקדמות ביותר אם לא המתקדמות ביותר לא חסרות באגים נוראיים, ממשק מרגיז וסרבול נוראי על המערכת גם בפעולות הפשוטות ביותר שלא מצריכות כוח עיבוד גדול מדי בהשוואה למוצרים אחרים ופשוטים יותר שציינתי לעיל שעושים את העבודה לא פחות טוב.

BlueGene
13/04/10, 22:01
אדובי צריכה ללכת מהעולם? תודה רבה אני אשאר עם הפוטושופ המדהים שלהם, תודה.

ymeiner
14/04/10, 00:13
ברדק, תודה שקראת את מה שרשמתי ועל התגובה המנומקת, אני ארשום תגובה נפרדת לדברים שלך.

בלוג'יני, אני לא אמרתי שאדובי צריכה להעלם, אני אמרתי שאדובי ממשיכה להחזיק בכל מני כבלים שצריכים להיעלם. בקצרה - חברות תוכנה חייבות היום להתייחס גם למערכות עם משאבים נמוכים, אדובי מסרבת ולכן מוצריה, בעיקר פלאש ואייר הם פחות רלוונטיים. לכל מי שהגיב ולכל מי שיגיב בעתיד, פוטושופ היא עדיין התוכנה הכי טובה בתחומה, הסיבה היחידה שהעלתי את עניין הפוטושופ הוא כדי לתת דוגמא למגמת החברה בעניין כובד מערכת.

ymeiner
14/04/10, 00:56
אוקי ברדק, בוא נעשה סדר בברדק שעשית במה שרציתי להגיד. אני חייב להגיד שהכל נשפך לי מהאצבעות ולא ממש ערכתי ככה שאם לא העברתי את הדברים שלי לגמרי כמו שצריך אני מתנצל, אני אשתדל להסביר את עצמי דרך השרשור.

html5 לבד הוא לא מספיק פיתרון אבל כן, אפשר את רוב הפתרונות לתת עם javascript וCSS. מערכות שדורשות ממש תלת מימד יכולות להמשיך להשתמש בפלאש מבחינתי, לרוב אלו לא דברים שאני לא רואה שימוש להם דרך האייפון. תמיד אפשר לתת גם גירסא פשוטה באתרים כאלו. אם אתה מדבר על עניין התלת מימד של שכבות על דף אינטרנט, האמת היא שזה אפשרי מאד גם בלי פלאש, כן זה דורש ממך לגשת לתכנת בצורה נורמאלית, כן זה דורש ממך לבדוק שהכל עובד בכל ששת (יותר?) הדפדפנים שעובדים בשוק היום. תאימות זה עסק חשוב. כל נושא התאימות בין דפדפנים זה עסק אחר לגמרי שלא שייך לדיון פה. אני לא אמרתי שHTML 5 יכול לעשות הכל לבד, אמרתי שיש תחליף.

בקשר למזעור - חשבתי שהייתי די מתודי אני אנסה לקצר את הרעיון שלי. האייפון שלך הוא לא מכשיר חזק במיוחד. אם אתה מחזיק נטבוק, גם זה לא בדיוק מכונת חישוב מהמתקדמות. למרות זאת אלו מוצרים שאנשים משתמשים בהם, מגיע גם להם לקבל דפי אינטרנט שלא נתמכים בספריות ובתכונות שמפעילות את המעבד שלהם למוות.
כמו שגם אתה אמרת, זו לא גישה מתאימה לאייפון ולמחשבים ממוזערים בפרט (כן בסוף מדובר במחשב קטן).

אני חייב להגיד שאני כן עובד עם HTML CSS JAVASCRIPT ואני ממש נהנה מהאתגר. אחרי עבודה מאומצת דברים עובדים. אני לא אומר שאפשר לבנות בזה משחקי רשת - זו באמת טרטוריה של פלאש ועדיין אין לזה תחליף של ממש אבל יש הרבה אופציונאליות שאין בה צורך בפלאש והרבה בוני אתרים פשוט נכנעים לאתגר ורצים לקל. אני בהחלט משווה הרבה פעמים את הפלאש לנורות נאון מעל חנות - זה ממש בוהק אבל רוב הפעמים גם ממש זול ולא מקצועי. ד"א, תוכנה זה תחום שאתה לא מפסיק ללמוד בו. אם הפסקת - אתה תקוע קצת בעבר. אין ממש בעיה ללמוד את השלושה, ביחוד שהשלב הראשון הוא תמיד ללמוד HTML, הרבה לפני שאתה ניגש לפלאש. אם אין לך גישה לתיכנות בשפות מתודיות, אל תפתח אתרים, זה לא יצא טוב.

כן, גם אני אשמח אם תהיה אפליקציה שתרוץ על שרת ההוסט שתריץ תלת מימד עליה ותשלח לי תמונת מסך. זה עדיין לא קיים, לא במהירויות הקיימות של הרשת, אולי עכשיו שהמהירות של האינטרנט עולה.

נחזור רגע לתחילת התגובה שלך ונדבר על עניין התמיכה של הדפדפנים - אף דפדפן לא תומך בפלאש - אתה צריך להתקין את התוכנה כדי שתהיה תמיכה. בנוסף, לגבי תמיכת הדפדפנים בשפות אחרות - כולן לעומת פלאש מוציאות פלט (דרך השרתים) שהדפדפן שלך מסוגל לקרוא. בשביל פלאש צריך להפעיל את המעבד שלך שעות נוספות ומיותרות אני חייב להגיד. זה עניין של גישה, אני מאמין בזה שהמחשב שלך הוא לא פרוצת עיבוד. עיבוד דף האינטרנט צריך להתבצע על השרת, שלא נדבר על בעיות האבטחה בתחום. זה בהחלט עניין של גישה והבעתי פה את דעתי האישית.

שוב תודה על התגובה המנומקת, אם זאת אני עדיין עומד מאחורי דברי

ירון

barduck
14/04/10, 07:38
ואני עדיין טוען שגם בלי להיכנס לשאלה של מידת הדיוק או אי הדיוק בטיעונים שלך לגבי האם אדובי מיצרת מוצרים זוללי משאבים בהגדרה, הטיעונים הללו לא ממש רלוונטיים.

אפל לא תומכת בפלאש (וב JavaME לצורך העניין, שלא יותר קליל מפלאש) לא בגלל הסירבול, הכבדות, הביצועים, התכונות או כל סיבה טכנית אחרת שיש או אין בפלאש. אין בעיה טכנית או בעיית חווית משתמש להריץ פלאש באייפוון או באייפד. פלאש רץ באנדרואיד ובמערכות הפעלה אחרות לניידים. "פלאש לייט" עובד על עשרות טלפונים (http://www.adobe.com/mobile/supported_devices/handsets.html) הרבה יותר חלשים מהאייפון.

הסיבה היא פוליטית ועיסקית. שאלו סיבות לגיטימיות לכל דבר ועניין אבל שסטיב ג'ובס לא יבלבל לי במוח ויזלזל באינטיליגנציה שלי באומרו שהסיבה לאי הכללתו של פלאש ב iphone OS היא העצלנות של אדובי והאיכות של המוצר עצמו.

דרך אגב, השמועה אומרת שאדובי מתכננת לתבוע את אפל (http://www.9to5mac.com/Adobe-apple-lawsuit-3498627) בעניין הזה. עד כמה שהתביעות הללו הן עניין די בזוי ומגוחך בתעשייה, אני עדיין בסתר לבי אעודד את אדובי בקרב הזה, אם יתרחש. אני רוצה את זכות הבחירה והמדיניות של אפל בנושאים הללו מקוממת ומתנשאת.

mr-anderson
14/04/10, 08:06
בוא נגיד ככה, קצת יותר מדי מלל אז עברתי ברפרוף קל.

אני אגיד דבר כזה: אפל חייבת להוסיף תמיכה בפלאש ובשוקווייב!!!
אני לא יודע אם שמתם לב, אבל כמעט בכל אתר יש תוכן כלשהו שמוצג בפלאש (אני לא מדבר על פרסומות).
חוץ מזה - יהיה נחמד אם יהיה אפשרי לגשת לאתרים של משחקי און ליין תלת מימדי...

oriX
14/04/10, 12:39

אני לא יודע אם שמתם לב, אבל כמעט בכל אתר יש תוכן כלשהו שמוצג בפלאש (אני לא מדבר על פרסומות).

הבעיה היא שעברת ברפרוף קל. אם היית קורא עד הסוף והכול אז הדעות שלך לא היו כאלה. אפל ממש לא חייבת להוסיף תמיכה בפלאש. כל הפלאש שיש באתרים זה פרסומות דביליות או משחקים מוזרים. היום הרבה אתרים כבר נכתבים בhtml5 ולא פלאש שרק בעייתי ולא עוזר. אם אפל יוסיפו פלאש שייתן לשחק במשחקי 3d עלובים שיש באינטרנט הם יורים לעצמם ברגל. העבודה שהם יעשו תהיה גדולה אבל התמורה לא קיימת. אנשים ישחקו באינטרנט במקום באייפון כלומר לא ייקנו משחקים ואיפה אפל תרוויח פה? מהשימוש היותר גבוה שלא יכניס לה גרוש שחוק?

natish
14/04/10, 14:03

לעבור על תגובות כאלה ברפרוף זה כמו שלימור לבנת שרה רק ה- "וירושלים..." של התקווה.

אני מסכים לגמרי עם אורי שאין לאפל שום אינטרס לאפשר משחקי פלאש בדפדפן במיוחד מגרסה 2.0 והאפסטור מאחר והיא פוגעת בקהילת המפתחים שלה. ואם כבר משחקי פלאש מצ'וקמקים עדיף שהם יהיה native על האייפון כדי שיהיה אפשר לשחק בהם בכל מקום ולא רק דרך הדפדפן.

רוב התכנים שמוצגים בפלאש מלבד פרסומות הם סרטונים ואין שום סיבה בעולם שתצטרך תוסף חיצוני כדי לראות סרטון בדפדפן שלך. במיוחד תוסף כל כך מגושם ומנופח.

mr-anderson
15/04/10, 00:55
אוקיי ומה בדבר צפייה ישירה באתרים כמו מגה וידיאו?
וחוץ מזה, יש גישה במחשבי מק ופי סי למחשקי פלאש ואנשים עדיין קונים (או מורידים) משחקים מלאים.

וזה חוסם לא מעט תכנים בכל מיני אתרים כמו פייסבוק ודומיהם, נכון - יש לא מעט פרסומות, אבל יש גם לא מעט תכנים שאני כן הייתי רוצה להיות נגיש אליהם...

ymeiner
15/04/10, 01:09
כשתהיה דרישה (אני אפילו לא אומר אם) האתרים האלו יחליפו את התקן

ymeiner
15/04/10, 05:33
אה ד?א אנדרסון, אני לא אומר שלזה התכוונת אבל זה הצית לי את המחשבה. הסוג המסויים הזה של האתרים הם הראשונים שמבינים רמזים לגבי טכנולוגיה.*