מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : סיכום אירוע הצגת iPhone OS 4.0 - חלק א'

natish
09/04/10, 17:12
‏סיכום אירוע הצגת גרסה 4.0 של מערכת ההפעלה הניידת של אפל - iPhone OS חלק א' - הפיצ'רים העקריים: תיקיות, אפליקציית מייל משופרת ומולטי טאסקינג.

‏http://img.skitch.com/20100409-thsw7fsgwk85pp2b7m5e7biwjq.jpg

למרות שאירוע הצגת גרסה 4.0 של אפל הגיע בהפתעה הוא ממש לא היה אירוע סתמי כאשר אפל הציגה בו לא מעט שינויים מאוד משמעותיים למערכת ההפעלה הניידת שלה למכשירי האייפון והטאץ', חלקם היו יותר מפתיעים ועל חלקם כבר שמענו לפני. לפי אפל גרסה 4.0 מביאה למשתמש כ- 100 פיצ'רים חדשים למערכת ההפעלה ביניהם: אפשרות חיבור מקלדת בלוטות' למכשיר, אפשרות ליצירת רשימת השמעה ישירות מהמכשיר, בדיקת איות והצעות, טפט למסכי הבית, זום דיגיטלי של עד פי 5, יומן ימי הולדת, אפשרות רכישת אפליקציה כמתנה ישירות מהמכשיר, הוספת Events, Places ו- Faces לאפליקציית התמונות ועוד. מבין 100 הפיצ'רים החדשים הללו אפל החליטה להציג 7 פיצ'רים להם היא קראה TentPole כלומר, עמודי תווך כאשר מדובר בפיצ'רים חשובים ביותר בגרסה החדשה בין אם למשתמשים ובין אם למפתחים. בחלק הזה אני אציג את רוב הפיצ'רים הקטנים יותר שאפל הציגה.

תיקיות

http://img.skitch.com/20100409-gjnb8ke74kcp3gqc8wrupxyce.jpg

אחד הפיצ'רים המבוקשים ביותר במכשירי האייפון והטאץ' הוא תיקיות. כאשר עד כה אפליקציית ה- Catagories מהסידיה בצעה את התפקיד בנאמנות המטרה של הפיצ'ר הזה הוא לאפשר למשתמש לעשות סדר את בכל האפליקציות שהותקנו על המכשיר בין אם מהאפסטור (או מהסידיה) תחת תיקיה שהמשתמש יצר ובכך לעשות קצת סדר במסכי הבית כך שבמקום שהמשתמש ימלא את 9 מסכי הבית הוא פשוט יוכל לרכז אפליקציות תחת תיקיה אחת לפי ראות עיניו. ממשק הפיצ'ר הזה הוא פשוט וקל כמו שרק אפל יכולה לעשות כאשר על ידי גרירת אייקוני האפליקציה האחד על השני ניתן להכניס את האפליקציות לתיקיות ולתת להם שם כראות המשתמש או פשוט להשתמש בשם שהמערכת מציעה לפי האפליקציות שהוכנסו. אייקון התיקיה הוא אייקון אקטיבי שמציג את 9 האפליקציות הראשונות שיש בתיקיה למרות שאין הגבלה על כמות האפליקציות שניתן להכניס לכל תיקיה. לחיצה על אייקון התיקיה יעלה את תוכן התיקיה ולחיצה על האייקון יזניק את האפליקציה/משחק.

אפליקציית מייל משופרת

http://img.skitch.com/20100409-1jhyncx16rt9gp6uquup2sdty1.jpg

בגרסה 3.0 אפל די הזניחה את אפליקציית המייל כאשר מלבד אפשרויות אקסצ'יינג' (שאני לא ממעיט בערכן חלילה) ועוד מספר בודד של פיצ'רים די זניחים לא היו שינויים מרחיקי לכת באפליקציה. כעת בגרסה 4.0 אפל מביאה שינוי של ממש לאפליקציית המייל. בין השינויים אפשר למצוא תיבת מייל משותפת שמציגה את כל המיילים שמתקבלים בתיבה אחת, במקום הצורך לעבור מתיבה אחת לשניה כל הזמן. מה שכן הפיצ'ר הזה הוא נוסף והוא לא מבטל את היכולת להכנס לתיבה מסוימת ולראות רק את התכנים שהתקבלו בה. בנוסף אפל הוסיפה את היכולת לעקוב בקלות יותר אחרי התכתבויות על ידי הכנסת כל ההתכתבויות תחת קישור אחד שבפינתי הימנית מציג את כמות ההתכתבויות ובכניסה אליו ניתן לראות את כל ההכתבויות הרלוונטיות. בין היתר אפל גם הוסיפה יכולת להוסיף 2 חשבונות אקסצ'יינג' כך שלמי שיש יותר מחשבון אחד יכול להוסיף את 2 החשבונות בקלות (בלי צורך בתוספים חיצוניים מהסידיה). הפיצ'ר האחרון הגדול לתוכנת המייל הוא היכולת לפתוח קבצים מצורפים (Attachments) דרך האפליקציות המתאימות.

מולטי טאסקינג

http://img.skitch.com/20100409-ecju3d723ai5tf4r41gi4p1k4q.jpg

אולי היהלום שבכתר עבור המשתמשים. מולטי טאסקינג הוא אחד הפיצ'רים החשובים ביותר והנדרשים ביותר על ידי המשתמשים אחרי Copy-Paste שהוצג בגרסה 3.0. באירוע ג'ובס הודה שאפל התמהמה עם הפיצ'ר הזה אבל הציפייה הייתה שווה כי אפל הצליחה למצוא בדיוק נקודת האיזון הנכונה כדי גם שהמכשיר יוכל לעבוד במולטי טאסקינג מבלי לזלול את הסוללה ולהוריד מביצועי המכשיר.

פיצ'ר המולטי טאסקינג מגיע עם ממשק שימוש נוח ופשוט כאשר לחיצה כפולה על לחצן הבית (Home) מעלה את כל ממשק המשתמש למעלה ומציגה את Dock האפליקציות שרצות במולטי טאסקינג. באופן די משעשע הממשק קצת מזכיר את תוסף ה- Circuitous (http://www.iphones.co.il/forum/forum86.html) מהסידיה. כאשר ה- Dock מאפשר גלילה למציאת האפליקציה שרוצים לעבור אליה וכדי לסגור את האפליקציה/משחק לגמרי יש ללחוץ לחיצה ארוכה על האייקון וללחוץ על לחצן המינוס שמופיע בפינה השמאלית העליונה של האייקון.

פיצ'ר המולטי טאסקינג הוא מאוד מקיף והוא מכיל גם שיפורים שאפל הכניסה להודעות הדחיפה כאשר סקוט פארסטל שהציג את הפיצ'ר הזה מנה 7 יכולות מולטי טאסקינג ביניהן:

- Background Audio שמאפשרת לאפליקציות אודיו לרוץ ברקע (פנדורה או Last.fm למשל) וגם לשלוט על אותן אפליקציות ישירות ממסך השליטה עם ממשק שליטת האודיו המוכר שמשמש לשליטה על נגן האייפוד המובנה.
- VOIP היא היכולת לאפליקציות VOIP (כמו סקייפ או Fring) לעבוד ברקע כך שהמשתמש יכול להמשיך ולקבל שיחות גם כשהוא לא נמצא בתוך האפליקציה עצמה.
- Background Location היא היכולת לאפליקציות מיקום להמשיך לעבוד ברקע. לפיצ'ר הזה יש חלוקה ל- 2 אופנים: האחד לאפליקציות ניווט (iGo, איתוראן ועוד) שמאפשר לאפליקציה להמשיך ולנווט את המשתמש קולית גם כשהוא לא נמצא באפליקציה עצמה והאופן השני הוא לאפליקציות שמבקשות את מיקום המשתמש כמו למשל אפליקציות חברתיות. החלוקה ל- 2 האופנים נעשתה מאחר ו- 2 הסוגים השונים של האפליקציות דורשות משאבים שונים מהמכשיר.

אפל גם הוסיפה פיצ'ר שמאפשר לאפליקציה לחזור למצב בו היא הייתה כשהמשתמש עזב אותה. עם הפיצ'ר הזה האפליקציה גם ניטענת מהר יותר מאחר והיא לא מופעלת מחדש אלא נפתחת שוב וגם חוזרת למצב בה היא הייתה בעת עזיבתה כך שהמשתמש לא צריך להתחיל ולדפדף בתפריטים שוב כדי לחזור למקום הו הוא היה קודם.

אתם מוזמנים לראות סרטון שהאתר 9to5mac העלה שמציג חלק מהיכולות החדשות של מערכת ההפעלה 4.0 שציינתי כאן:

3KnzhwXcIOo

בחלק השני אדבר על השירותים החדשים שאפל מציגה ביניהם: iAd, iBooks, מרכז המשחקים והפיצ'רים הארגוניים.

roiebh
09/04/10, 17:23
תודה
חיכיתי לסיקור הזה כדי לעשות סדר בעניינים
תודה רבה!!!
מחכה לחלק הבא....
סוף סוף מולטי טאסקין מובנה שיעבוד כמו שצריך והתיקיות גם יהיה חלק יעיל מאוד!

פאלינדרום
09/04/10, 17:28
דבר שלא מצאתי התייחסות אליו באינטרנט: אשמח לדעת אם מישהו כן מצא (בין אם התשובה היא כן או לא):

האם תתווסף האפשרות להציג Return address לבחירתי בשליחת מייל?

GalDanino
09/04/10, 17:38
תודה רבה נתי :)
אוהב את הסיכומים שלך :)
זהו אפל בעצם מחקה את כל מי שמשתמש באייפון edge ואייפוד טאץ' 1g
אבל נראה לי שהיה למכשירים האלה גם 3.2 וגם הבאים אחריו (עד שיגמרו המספרים או משהו כזה :p )

Maor.S
09/04/10, 17:52
איך האתר הזה קיבל את ההורדה של המערכת?

edo90
09/04/10, 18:02
מישהו יכול לעשות לי קצת סדר בראש מתי הגירסא הזאת יוצאת בכלל?

ומה זה אומר סליחה על הבורות זה אייפון חדש או גירסא שמורידים ?

פאלינדרום
09/04/10, 18:08
מישהו יכול לעשות לי קצת סדר בראש מתי הגירסא הזאת יוצאת בכלל?

ומה זה אומר סליחה על הבורות זה אייפון חדש או גירסא שמורידים ?

בקיץ. מדובר בגרסה שמורידים.

אפל בדרך כלל משחררת בכל קיץ גרסה חדשה ואייפון חדש. על הגרסה החדשה הם מודיעים כמה חודשים קודם (וזה מה שהיה אתמול), ועל האייפון החדש הם שומרים בסוד על לרגע האחרון. לכן ניתן להניח שיצא גם אייפון חדש יחד עם הגרסה להורדה (הכל יהיה בקיץ, כאמור).

בן 14
09/04/10, 18:08
ואו זה נראה טוב :)
רק לא הבנתי איך עושים תקייה חדשה, ואיך פותחים תקייה שיראו את כל הקבצים ברשימה מסודרת.

ido dwek
09/04/10, 18:35
איך 9to5mac קיבלו את האפשרות לאייפון 4.0 ?!

SHAREL
09/04/10, 18:50
טוב אני בדיכאון טוטאלי!!!!!
הצלחתי להתקין את 4.0 אבל אייטונס לא נותן לי לבצע אקטיבציה
הוא אומר שאני לא רשום כמפתח
שמישהו יעזור לי פליז וישום אותי כמפתח תחתיו פליז!!!!!!!!

GalDanino
10/04/10, 01:15
טוב אני בדיכאון טוטאלי!!!!!
הצלחתי להתקין את 4.0 אבל אייטונס לא נותן לי לבצע אקטיבציה
הוא אומר שאני לא רשום כמפתח
שמישהו יעזור לי פליז וישום אותי כמפתח תחתיו פליז!!!!!!!!

חחחחחח גאון מאיפה הורדה 4.0???

lumus
10/04/10, 01:17
לא הבנתי מה אני יכול לקבל לאיפון 3g שלי מכל הזהב הזה.. מישהו יכול להגיד בבקשה?

riphone
10/04/10, 16:18
שניה כל פעם שאני פותח אפלקציה (לא משנה איזה) ואז נגיד אני מסיים להשתמש ולוחץ על הכפתור למסך בית האפלקציה בעצם נכנסת למולטיטסקינג?

Roy.c
10/04/10, 16:37
שניה כל פעם שאני פותח אפלקציה (לא משנה איזה) ואז נגיד אני מסיים להשתמש ולוחץ על הכפתור למסך בית האפלקציה בעצם נכנסת למולטיטסקינג?

בדיוק!
אפשרות זו מתאפשרת רק באייפון 3gs ואייפוד טאץ' דור שלישי.

ymeiner
10/04/10, 17:40
בהחלט סיכום יפה. אני כבר מחכה לראות את האייפון החדש! נשאר רק להוסיף מצלמה קדמית ואני אהיה סופר מרוצה, שינוי צורה יכול להיות שיפור חיובי.

סוף סוף יוצאים מהבטא. :-)*

ymeiner
10/04/10, 17:44
לומוס, כנראה לא הרבה בלי הפריצה אבל כל גירסא גם מוסיפה שיפורים בקוד כך שיש סיכוי מסויים שזה יהפוך את הטייפון שלך לקצת יותר מהיר. מה שכן, צריך להתכונן לכך שהאייפון שלנו יקבל מעמד של ה2g בקייץ. אני כבר מתכונן לחדש.