מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : האייפון יקבל ממשק מולטי טאץ' דומה ל- Exposé

natish
01/04/10, 03:43
‏דיווח חדש שמגיע טוען שממשק המולטי טאסקינג שיהיה במערכת ההפעלה הבאה של האייפון תהיה דומה לממשק ה- Exposé שקיים ב- OS X ותאפשר מעבר קל ונוח מאפליקציה לאפליקציה.

‏http://img.skitch.com/20100401-jb9rcikb9cq1tkrxay2iqfh13s.jpg

האתר appleinsider מביא פרטים על מה שככל הנראה עתיד להיות ממשק המולטי טאסקינג של מכשיר האייפון במערכת ההפעלה הבאה שלו (4x) שתאפשר בין היתר למשתמשים להריץ מספר אפליקציות צד שלישי במקביל. לפי הדיווח ממשק השליטה על ניהול האפליקציות שפועלות ברקע יהיה זהה לממשק ה- Exposé שקיים במערכת ההפעלה השולחנית של אפל OS X. לפי הדיווח, אנשים ש"מכירים את הנושא" אומרים שלחיצה כפולה על לחצן הבית (Home) תפעיל את ממשק ה- Exposé/מולטי טאסקינג של המכשיר שיעלה בצורה גרפית את האייקונים של האפליקציות שרצות ברקע באותו הזמן. המשתמש יוכל לבחור באופן ישיר את האפליקציה שהוא רוצה לעבור אליה בצורה גרפית כפי שנעשה בעת כניסה לאפליקציה או יציאה למסך הבית.

בעוד מערכת ההפעלה של האייפון/טאץ' מציגה כבר היום יכולות מולטי טאסקינג שמוגבלות רק לאפליקציות המובנות של המכשיר, דיבורים על העברת יכולות המולטי טאסקינג בצורה רחבה יותר גם לאפליקציות צד שלישי כבר נמצאים ברשת לא מעט כאשר גם הבלוגר ג'ון גרובר אמר שהיכולת תגיע עם iPhone OS 4.0. עד כה אפל ניסתה להמנע מאפשרויות המולטי טאסקינג לאפליקציות צד שלישי בטענה שהדבר יזלול את הסוללה ויפגע מחווית השימוש במכשיר. כדי לנסות ולגשר על הפער אפל הציגה בקיץ האחרון את אפשרויות הדחיפה (Push Notifications) שמאפשרים למשתמש לקבל מידע שנדחף משרתי החברה גם כשאפליקציה עצמה לא פועלת.

מעניין יהיה לראות מה יהיה עתיד השימוש באפשרויות הדחיפה לאחר הצגת מולטי טאסקינג בצורה כזו או אחרת על האייפון. סביר להניח שאפל לא תזנח את הפיתוח בתחום ואת המאמצים והמשאבים שהושקעו בנושא. חברות אחרות כדוגמת RIM שכבר מציגה אפשרויות מולטי טאסקינג במכשירים שלהם התחילה לאחרונה לאפשר למפתחים להטמיע יכולות דחיפה באפליקציות שהם מפתחים עבור הפלטפורמה הניידת של מכשירי הבלקברי דבר שיכול לחסוך לא מעט בסוללה במיוחד בשימוש באפליקציות שלא צריכים שהם ירוצו ברקע כל הזמן כמו למשל תוכנות מסרים ועוד. אפל מצידה ככל הנראה בחרה להתחיל בכיוון השני כאשר היא קודם כל מלטשת את יכולות ה- Push של האייפון שעדיין זקוקים ללא מעט ליטושים ורק אחר כך מציגה את יכולות המולטי טאסקינג שסביר להניח יגיעו עם ממשק יפהפה ונוח כפי שאפל יודעת להציג.

Cyphers
01/04/10, 10:13
לא יודע, אני קצת חשדן לגבי התהליכים שרצים ברקע. בעיקר בגלל שעוד לא נפתרו בעיות הסוללה. אני חושב שטכנולוגיית הפוש היא דבר טוב שרק צריך להתרגל אליו. לדעתי אפל הולכת לשכלל את הטכנולוגיה ולעשות לה UI (אולי בצורת אקספוזה) שיתפקד כמו תהליכים שרצים ברקע אך פשוט ינהל בצורה גראפית את כל ה- push connections הפתוחים. ככה לא תהיה בכלל השפעה על זמן סוללה ונוכל להנות ממשהו דמוי הרצת תהליכים ברקע.

theAman
01/04/10, 11:06
אמנם ב-appleinsider זה פורסם אתמול, אבל זה עדיין נראה לי כמו מתיחה של 1 באפריל.

yalin9
01/04/10, 11:56
מחזק את theAman
כל שנה מחדש יש איזה מתלהב שעושה מתיחה שקשורה לאייפון ב1 באפריל

ipxp
01/04/10, 12:52
כל שנה יש איזה מתלהב שאומר ש"הפעם יהיה מולטי טאסקינג, הפעם תהיה מצלמה 5mp, הפעם יהיה פלאש, הפעם תהיה סוללה שניתנת להחלפה, הפעם יהיה אייפון בגדלים שונים....."

כבר נמאס מכל אלה >.<

natish
01/04/10, 14:19
כל שנה יש איזה מתלהב שאומר ש"הפעם יהיה מולטי טאסקינג, הפעם תהיה מצלמה 5mp, הפעם יהיה פלאש, הפעם תהיה סוללה שניתנת להחלפה, הפעם יהיה אייפון בגדלים שונים....."

כבר נמאס מכל אלה >.<

...הפעם האייפון יהיה מכשיר סמארטפון נורמלי... :)

יש דברים שאפל לא תעשה מתוך אידיאולוגיה כמו למשל: פלאש, סוללה שניתנת להחלפה וגדלים שונים.
אבל שיפורי חומרה כמו מצלמה של 5mp, ומולטי טאסקינג הם דברים שיגיעו בסופו של דהר עם התקדמות החומרה והבשלת מערכת ההפעלה של המכשיר.

בכל אופן לא נראה לי שזאת מתיחה, שמועה היא לא מתיחה (ואם כן אז היא ממש גרועה...) וזאת לא הפעם הראשונה שאנחנו שומעים על נושא המולטי טאסקינג בגרסה 4.0. נכון שהיום 1 באפריל אבל לא כל דבר הוא מתיחה.

מזל שהסורים לא תוקפים היום אחרת רוב האנשים היו מבטלים את הצו 8 בתור מתיחה... :)

ipxp
01/04/10, 14:35
נתי, הקטע הוא שאתה לא יכול לדעת תמיד מה אידיאולוגיה אצל אפל ומה לא. דברים כמו פלאש זה ברור. גדלים שונים - היו כאלה שרק זקפו לזכותה של אפל את זה שכל מכשירי הiphone os הם באותו גודל מסך, מה שהשתנה עכשיו עם האייפד. אותו דבר עם מולטי טאסקינג - יכול להיות שהם היו יכולים לשים את זה כבר מזמן ולא שמים את זה כי הם מאמינים שpush יהיה מספיק ומולטי טאסקינג יגמור להם את הסוללה - ויכול להיות ש"התקדמות החומרה והבשלת מערכת ההפעלה" עוד לא הגיעה לרמה גבוהה מספיק. זה על גבול הלא ידוע בין אידיאולוגיה לבשלות מערכת. היו שמועות שמולטי טאסקינג יגיע ל3GS, ואולי (כבר לא זוכר טוב) שזה יגיע ל3G בזמנו.

מה שאני מנסה לומר שכל פעם שיסתמן שגרסה חדשה לאייפון (או אייפון או אייפד) תצא, תמיד יהיה "הפעם אפל באמת מתכוונים להוסיף מולטי טאסקינג" ותמיד זה יראה משכנע ומבטיח מתמיד...

natish
01/04/10, 14:46
נתי, הקטע הוא שאתה לא יכול לדעת תמיד מה אידיאולוגיה אצל אפל ומה לא. דברים כמו פלאש זה ברור. גדלים שונים - היו כאלה שרק זקפו לזכותה של אפל את זה שכל מכשירי הiphone os הם באותו גודל מסך, מה שהשתנה עכשיו עם האייפד. אותו דבר עם מולטי טאסקינג - יכול להיות שהם היו יכולים לשים את זה כבר מזמן ולא שמים את זה כי הם מאמינים שpush יהיה מספיק ומולטי טאסקינג יגמור להם את הסוללה - ויכול להיות ש"התקדמות החומרה והבשלת מערכת ההפעלה" עוד לא הגיעה לרמה גבוהה מספיק. זה על גבול הלא ידוע בין אידיאולוגיה לבשלות מערכת. היו שמועות שמולטי טאסקינג יגיע ל3GS, ואולי (כבר לא זוכר טוב) שזה יגיע ל3G בזמנו.

מה שאני מנסה לומר שכל פעם שיסתמן שגרסה חדשה לאייפון (או אייפון או אייפד) תצא, תמיד יהיה "הפעם אפל באמת מתכוונים להוסיף מולטי טאסקינג" ותמיד זה יראה משכנע ומבטיח מתמיד...

מי שעוקב אחרי אפל מספיק זמן יכול כבר להבין קצת את הראש של החברה.

אתה לא באמת מאמין שאפל הייתה משחררת מכשיר טבלט עם מסך בגודל 3.5 אינץ'... :) כל העניין הוא בגודל המסך ובממשק השונה שנגזר מגודל המסך.

כשהאייפון יצא לראשונה הוא הגיע עם מעבד במהירות של 400Mhz +- עכשיו אחרי 3 שנים לאפל יש את היכולת להכניס מעבד במהירות של 1Ghz וגם הרבה יותר זיכרון וסוללה חזקה יותר או לחילופין מעבד חסכוני יותר. כל הדברים האלה פשוט זועקים אפשרויות של מולטי טאסקינג ולאור העובדה שמערכת ההפעלה כבר מגיעה עם היכולת הזו אני לא רואה שום סיבה שאפל תאפשר מולטי טאסקינג לחלק מהאפליקציות.

משחקים לא צריכים מולטי טאסקינג אבל אפליקציות כמו קליינטים של טוויטר, תוכנות מסרים ולדומיהן אין שום סיבה שלא תהיה יכולת להריץ אותן במולטי טאסקינג.

ל- 3G לא היו דיבורים על מולטי טאסקינג, בזמנו אנשים היו יותר לחוצים על A2DP, על copy-paste ועל מצלמת וידאו והנה זה כבר מובנה במערכת ההפעלה...

thenrg1
02/04/10, 03:18
הכל תלוי בסוללה, ובסוללה בלבד. אפל לא יכולה להוסיף דבר לאייפון הבא מבלי להחליף את הסוללה הנוכחית, שה 3GS מתמודד עימה בקושי. אפל בעצמה ממליצה למשתמשים לכבות את עדוני ה push ואת שירותי המקום, בכדי לחסוך במשאבי סוללה.

אז ככל הנראה מעבד חדש (הרבה יותר שימוש בסוללה), אולי רזולוציה גבוהה יותר למסך (שוב שימוש עצום בסוללה) - ועכשיו גם מולטיטאסקינג ?!?
אם ה ipad , שהפך להיות מכשיר הדגל של אפל בחודשים אחרונים, עליו היא מניחה את מרבית יוקרתה כעת, לא תומך במולטיטאסקינג - אני בספק עצום שאפל תוסיף את האפשרות הזאת לאייפון. היית אפילו מרחיק וקובע בנחרצות ש-99% סיכוי שלא יהיה מולטיטאסקינג באייפון הבא.

ימים יגידו, ויתכן שאאלץ לאכול את מילותי - אבל לא נראה לי שנראה מולטיטאסקינג רשמי בשנה הקרובה.

natish
02/04/10, 15:20
הכל תלוי בסוללה, ובסוללה בלבד. אפל לא יכולה להוסיף דבר לאייפון הבא מבלי להחליף את הסוללה הנוכחית, שה 3GS מתמודד עימה בקושי. אפל בעצמה ממליצה למשתמשים לכבות את עדוני ה push ואת שירותי המקום, בכדי לחסוך במשאבי סוללה.

אז ככל הנראה מעבד חדש (הרבה יותר שימוש בסוללה), אולי רזולוציה גבוהה יותר למסך (שוב שימוש עצום בסוללה) - ועכשיו גם מולטיטאסקינג ?!?
אם ה ipad , שהפך להיות מכשיר הדגל של אפל בחודשים אחרונים, עליו היא מניחה את מרבית יוקרתה כעת, לא תומך במולטיטאסקינג - אני בספק עצום שאפל תוסיף את האפשרות הזאת לאייפון. היית אפילו מרחיק וקובע בנחרצות ש-99% סיכוי שלא יהיה מולטיטאסקינג באייפון הבא.

ימים יגידו, ויתכן שאאלץ לאכול את מילותי - אבל לא נראה לי שנראה מולטיטאסקינג רשמי בשנה הקרובה.

ידידי, בעיקרון אתה צודק אבל... (וזה אבל גדול)
אם אפל תכניס מעבד custom שהיא יצרה משהו כמו ה- A4 שלה שהרי הוא יהיה הרבה יותר חסכוני ממעבד ARM רגיל שמגיע מאחר ואפל מסירה ממנו פורטים שהמכשיר לא צריך כמו פורטי I/O שלא דרושים במכשיר. אם מעבדי ה- A4 מאפשרים למכשיר כמו האייפד להגיע לזמני עבודה של כ-12 שעות (לפי הסקירות של מוסברג ופוג) וזה עם מסך הרבה יותר גדול (מה שאומר גם רזולוציה גבוהה יותר) מזה של האייפון. תוסיף לזה את העניין שבמכשיר האייפון 2G אפל הכניסה סוללה של כ- 1400mA לעומת סוללה של כ- 1200mA במכשירי ה- 3G וה- 3Gs ואני לא רואה שום סיבה שבדגם הבא של האייפון נראה סוללה של מתחת ל- 1400mA שבתוספת עם מעבד חסכוני יותר (כפי שציינתי) תתן זמן סוללה ארוך יותר מזה של האייפון 3Gs.

זה יאפשר בלי שום בעיה מולטי טאסקינג וכמו שציינתי קודם אני לא רואה שום סיבה שמשחקים יקבלו אפשרויות הרצה של מולטי טאסקינג וזה פיצ'ר שצריך להיות בחלק מהאפליקציות (תוכנות מסרים, קליינטים של טוויטר או קוראי RSS למיניהם) ולא בכולן.