מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : האייפון והטאץ' נוגסים ב- psp

natish
25/03/10, 13:35
‏כבר הרבה זמן ברור לכולם למרות שאף אחד לא אומר את זה במפורש האייפון הוא פלטפורמת משחקים לא פחות מכל שימוש אחר שלו. יהיו כאלה שיתנגדו לאמירה הזו אבל התוצאות מדברות בעד עצמן.

‏http://img.skitch.com/20100325-81xgjrwunge2wgk8u8wnkex7e1.jpg

זמן קצר אחרי שהאייפון 3G שוחרר ועימו האפסטור ואפל ראתה את מבול המשחקים שמגיע לשערי החנות המקוונת היא טענה שהאייפון הוא מתמודד שקול לקונסולות משחקים ניידות. הרבה אנשים צחקו דאז אבל היום הם אוכלים את הכובע. באותה תקופה ב-2008 מערכת ההפעלה של האייפון שכוללת את מכשירי האייפון והאייפוד טאץ' נגסה רק באחוז אחד מכלל שוק המשחקים אבל אין ספק ששנת 2009 היוותה שנת פריצה של ממש כאשר מכשיר ה- 3Gs והאייפוד טאץ' 3 הביאו את שיפורי החומרה המתאימים שהפכו אותם לפלטפורמות משחקים לכל דבר עד כדי כך שאפל עצמה אמרה שהיא רואה בטאץ' קודם כל כפלטפורמה למשחקים.

כדי להבין טוב יותר את שיעור ההצלחה של ה- iPhone OS בתחום צריך להשוות אותו אל מול 2 המתחרות הגדולות שלו: ה- PSP של סוני וה- DS של נינטנדו (למרות שיש עוד שחקניות בתחום אבל הן יחסית קטנות). אם בשנת 2008 ה- iPhone OS היה אחראי לכ- 5% מכלל ההכנסות בתחום המשחקים המקוונים שהרי בשנת 2009 הוא היה אחראי לכ-19% מההכנסות כך עולה ממחקר שערכה חברת Flury שמסתמכת על הנתונים של קבוצת NPD. המשמעות של הדבר היא שה- iPhone OS עקפה את ה- PSP של סוני מבחינת רווחיות המשחקים כאשר ה- PSPירדה מ-20% לכ-11% במהלך השנה האחרונה. לעומת זאת ה- DS נשארה יציבה ושולטת עם נתח שוק של 70% למרות שעדייו מדובר בירידה קלה.

http://img.skitch.com/20100325-jbje8e9ukckw1jajh6s1byi7su.jpg

קונסולת המשחקים של סוני נמצאת בבעיה די קשה. מצד אחד האייפון מתחדש משנה לשנה כאשר אפל מוציאה דגמים חדשים יותר וחזקים יותר שיכולים להריץ משחקים טובים יותר, שלא לדבר על האייפד שמביא עימו גל חדש של פיתוחי משחקים. מצד שני נינטנדו, שיש הטוענים שהשליטה שלה בשוק נובעת מזכויות ראשונים, פרסמה שהיא עתידה לשחרר בעתיד הלא רחוק את הנינטנדו 3DS. למרות שיש לא מעט שמועות על פיתוחים אפשריים של סוני בתחום הנייד שיתחרו באופן ישיר באייפון ובטאץ' החברה עדיין לא אישרה דבר ובמידה והמגמה הנוכחית תמשך סוני עלולה למצוא את עצמה כשחקנית לא רלוונטית בתחום המשחקים הניידים.

כך שמי שהיה בעבר או עדיין סקפטי לגבי האייפון והטאץ' כפלטפורמות למשחקים אין ספק שהטבלאות הללו בנוסף לנוכחות העצומה של האייפון והטאץ' בתערוכת המשחקים האחרונה מבלי שאפל אפילו השתתפה בה מראה אחת ולתמיד שה- iPhone OS הוא שחקן עולה בתחום המשחקים הניידים. נכון שרוב המשחקים הם משחקי Casual אבל עם התפתחות המכשירים משנה לשנה שכוללים בעיקר שיפורי חומרה ועצם העובדה שאפל לא מזניחה את נושא האצת הגרפיקה כמו שגוגל למשל הזניחה במכשיר הנקסוס 1 מצביעים שיש למה לצפות.

pila405
25/03/10, 20:12
זה ממש שטויות, כי הרבה מןהמשחקים שמפותחים לאייפון/טאץ', מפותחים ע"י אנשים פרטיים/חברות קטנות או שמאוד קלים ומהירים לפיתוח בניגוד לpsp.

kostor
25/03/10, 21:21
יש בעיה באיפון, וזאת הגרפיקה. ב-psp יש עדיין גרפיקה יותר טובה.

rockem
27/03/10, 15:20
דווקא יש חברות גדולות ולא מעט שמפתחות משחקים גם ל psp וגם לאיפון
וההבדלים בגרפיקה זניחים ואף לפעמים יותר טובים על האיפון

oriX
27/03/10, 15:47
יש בעיה באיפון, וזאת הגרפיקה. ב-psp יש עדיין גרפיקה יותר טובה.

אני ממש לא מוצא פה את הבעיה. באייפון יש משחקים שלפעמים משתווים ברמתם לpsp. האייפון הוא מכשיר סלולרי הרבה יותר קטן מהpsp שמכיל גם טלפון, מצלמה ועוד ועוד. הpsp הוא מכשיר גדול יותר שיועד למשחקים. אין ספק שהאייפון וחווית המשחק בו שונה ולפעמים עולה על הpsp. מעבר לזה זה עניין של העדפה אישית. את בעיית הגרפיקה אני לא מוצא פה בכלל.

Chicko
27/03/10, 19:59
אין בכלל מקום להשוואה בין חווית המשחק על psp, שיש לו כפתורי שליטה נורמליים, לבין האייפון, שכל מה שאפשר לעשות זה להטות אותו מצד לצד, או ללחוץ על המסך באופן עקום ומאולץ.

נכון שהאייפון דורס את כולם מבחינת היקפי המכירות והרווחיות, כי הוא מוכר מילארדי (!!!) תוכנות באפסטור, אבל המשחקים שלו עלובים ונכים בהשוואה למשחקים המדהימים שיש ל-psp, שהם כמעט ברמה של פלייסטיישן, רק מוקטנים.

הpsp כבר וותיק מאוד, ולא התחדש שנים, ועדיין לא רואה את האייפון מבחינת חווית המשחק שלו. נסו לשחק nfs על שניהם, ותבינו שזה בכלל לא אותו משחק, לא באותה ליגה...

oriX
27/03/10, 20:27
אין בכלל מקום להשוואה בין חווית המשחק על psp, שיש לו כפתורי שליטה נורמליים, לבין האייפון, שכל מה שאפשר לעשות זה להטות אותו מצד לצד, או ללחוץ על המסך באופן עקום ומאולץ.

נכון שהאייפון דורס את כולם מבחינת היקפי המכירות והרווחיות, כי הוא מוכר מילארדי (!!!) תוכנות באפסטור, אבל המשחקים שלו עלובים ונכים בהשוואה למשחקים המדהימים שיש ל-psp, שהם כמעט ברמה של פלייסטיישן, רק מוקטנים.

הpsp כבר וותיק מאוד, ולא התחדש שנים, ועדיין לא רואה את האייפון מבחינת חווית המשחק שלו. נסו לשחק nfs על שניהם, ותבינו שזה בכלל לא אותו משחק, לא באותה ליגה...

זה תלוי איך אתה מסתכל על זה.
אני שונא את הpsp כי הוא גדול ומגושם ובכללי לא ממש מחדש לי מהps. המשחקים לא נכים ודווקא חלקם ממש טובים וכיפיים. זה עניין של טעם ונוחות, אתה לא יכול להגיד לבן אדם מה נוח לו ומה לא. לי האייפוד ממש נוח וכיף לי לשחק בו יותר מהpsp ולך ההפך.

Chicko
27/03/10, 22:47
זה תלוי איך אתה מסתכל על זה.
אני שונא את הpsp כי הוא גדול ומגושם ובכללי לא ממש מחדש לי מהps. המשחקים לא נכים ודווקא חלקם ממש טובים וכיפיים. זה עניין של טעם ונוחות, אתה לא יכול להגיד לבן אדם מה נוח לו ומה לא. לי האייפוד ממש נוח וכיף לי לשחק בו יותר מהpsp ולך ההפך.

צודק! זו רק דעתי האישית, ככה אני מרגיש... כל אחד שיעשה רק מה שטוב לו ונוח לו:p

אגב, אני גם משחק לא מעט באייפון, אבל (שוב, לטעמי האישי) זה לא ממש דומה לשליטה ולפונקציות שיש במשחקים של ה PSP.