מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : למה לחברות ההוצאה לאור בישראל אסור להוציא קורא ספרים אלקטרוני

ymeiner
25/03/10, 02:58
* אם זה לא המקום הנכון לפוסט נא להעביר אותו, לי נראה שיש פה קשר ישיר לאיפד

http://kindlepop.com/wp-content/uploads/2009/02/kindle-2-300x3001.jpg

כפי שמתפרסם במקומות שונים ברשת (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3859560,00.html) בשבוע שבועיים האחרונים חברות ההוצאה לאור מתחילות לפתח קוראי ספרים בעברית לאיפון

קוראי הספרים האלקטרונים הם מהפכה של ממש בארה"ב. מצד אחד הקוראים מקבלים מוצר החוסך בעלויות לטווח הארוך. מעיתונים לספרים ובקרוב גם מגזינים, על מכשיר אחד מאד נוח וקטן בעל שטח איכסון עצום, אם מדברים על כמות הספרים שהוא יכול להכיל בתוכו. מצד שני אמזון משיגה הכנסות מאד יפות מהמוצר והוא המחייה מחדש של חברות ההוצאה אור שכבר מזמן נמצאות עם רגל אחת בקבר (חלקן כבר הספיק לפשוט את הרגל בשנה שעברה).

באופן כללי אני לא תומך נלהב של "חנויות מפעל" (כמו Apple Store). צריכה להיות הפרדה מוחלטת לדעתי בין המיצר למוכר. חנויות שמוחזקות על ידי היצרן הורגות את התחרות ופוגעות לבסוף בצרכנים. אמנם בתחילה הצרכן נהנה ממחירים טובים אך מהר מאד מוצא את עצמו כבול כמעט לגמרי להחלטותיו של היצרן (ראו ערך APP STORE).

הבעיה בכך שחברות ההוצאה לאור כגון ידיעות או כתר יוציאו קורא ספרים משלהם היא שאנחנו נמצא את עצמינו קוראים ספרים רק של הוצאה מסוימת. אם ידיעות תוציא קורא ספרים אני לא רואה את כתר מוכרת ספרים שלה דרכו ולהפך (החברות הספציפיות כבר פרסמו שהן לקראת מכירה של מכשיר כזה). שלא נדבר על הוצאות ספרים אחרות שעלולות להיפגע מהמהלך.

אם ניקח את מקרה קינדל של אמזון כדוגמא, אפשר לראות את הפריחה של כל הוצאות הספרים שחתמו על הסכמים איתה. כן, אנשים שיש להם קינדל קונים יותר ספרים. אני אביא כאן דוגמא אישית - אישתי תולעת ספרים. במשך שנים היא היתה מחליפה ספרים עם חברים, משפחה וכל מי שרק רצה להחליף איתה. לפני חצי שנה היא קנתה קינדל ומאז היא חייבת לקנות ספרים (אמנם בזול אבל עדיין חייבת). אביה התחיל לקרוא את הWALL STREET JOURNAL על בסיס יומי (ממתין לו בקינדל כל בוקר), לפני כן הוא היה קונה אותו פעם בחודש. מיקרים אלו מוכיחים את הפוטנציאל העצום שיש במכשיר הזה. אבל אמזון היא לא הוצאה לאור אלא חנות.

אמזון מוכרת ספרים של הוצאות אחרות וכך גם כנראה תעשה אפל עם הIPAD. את אפליקצית הקינדל אפשר למצוא היום גם לאייפון\טאץ' גם למק, דיבורים על תוכנה לipad ולאט לאט בכל פלטפורמה אפשרית. כנראה שאמזון מבינה שקורא הספרים עצמו הוא רק פיתיון לקניה של מדיה כתובה. ההגבלה הזו להוצאת ספרים אחת היא בעצם הפוכה לגמרי. סטיב ג'ובס אמר פעם על קוראי הספרים שאין למכשיר כזה סיכוי לאורך זמן כי הוא עושה רק דבר אחד. אמנם הקינדל מצליח היום אבל כנראה שאמזון מבינים שזה לא יהיה כך לתווך ארוך ולכן דואגים להטמיע את עצמם בהרבה מקומות. הוצאת קורא ספרים על ידי הוצאה לאור רק מצמצמת את השימוש במכשיר הזה ולכן אין פה שום יתרון ולא יהיה פה מספיק הכנסות, המכשיר הזה נידון מראש לכישלון.

תהליך כזה יהווה בסופו גם פגיעה נוספת בסופרים. כשההוצאות יכנסו להפסד יהיה להם צורך לצמצם עלויות וכבר היום הנפגעים העיקריים ממצב מכירות הספרים הם הסופרים עצמם. לדעתי זהו אגרוף עקיף לבטן הרכה גם ככה ועוד מסמר בארון הקבורה של תרבות הישראלית. כשחושבים על אפשרות לרווח יש צורך להסתכל לטווח הארוך ולא רק להצלחה הקטנה של ה'הייפ' הראשוני שיהיה למוצר כזה. באופן אישי ממש לא בא לי לקנות עוד מכשיר אלקטרוני שבסוף יעלה אבק.

לעומת ההוצאות לאור, אם אחת מחנויות הספרים או לחילופין חברה חדשה תמכור מוצר כזה, כמות ההוצאות לאור שישתתפו במכירת ספרים למוצר תהיה גדולה יותר ובסביבתי אני שומע מאנשים שמוצר כזה יכול להיות מאד טוב בשבילם.

יחי התחרות החופשית.

ItaiHay
25/03/10, 23:29
מאמר מאוד מעניין. לפי דעתי החברות לא צריכות לייצר מכשיר (חומרה), אלא לייצר תוכנה ובעצם "להפוך" את הספרים שלהם לאלקטרונים ולמכור אותם בחנויות שונות. חומרה רק תעשה נזק.