מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : אפל vs פלאש| עוד ניצחון קטן לתפוח הגדול

natish
17/03/10, 16:56
‏המלחמה בין אפל לבין פלטפורמת הפלאש של אדובי ממשיכה ונראה שבינתיים היד נטויה לכיוונה של אפל כאשר המגזינים NPR והוול סטריט ג'ורנל מתאימים את האתרים שלהם עבור האייפד. כמו כן הפלאש 10.1 על ה- PRE נראה מאוד מאכזב.

‏http://img.skitch.com/20100317-ks768r75ug6w2ycsw6qptmt74w.jpg

האתר MediaMemo מדווח שחברת National Public Radio (או בקיצור NPR) ועיתון הוול סטריט ג'ורנל מתכוננים לשחרר את גירסאות מותאמות של האתרים שלהם עבור מכשיר האייפד (וגם האייפון/טאץ') ביום ההשקה של האייפד בארה"ב, כלומר ב- 3 לאפריל. בדומה לאתרים אחרים שמותאמים לפלטפורמות גלישה מסוימות גולשים שיכנסו לאתרים הנ"ל יופנו בעת טעינת הדפים לאתר המותאם לאייפד וככל הנראה הדבר גם יעשה עבור משתמשי האייפון והטאץ' (בעיקרון אין שום סיבה שלא...).

בעוד האייפון ושאר מכשירים סלולריים עם מסכים קטנים ביחס למחשבים המסורתיים יכולים לרוויח מגירסאות מותאמות של אתרים רבים עבורן, מסך האייפד שהוא מסך גדול יותר מזה של אותם מכשירים ניידים הופך אותו לאידיאלי לגלישה ברשת אולם חוסר התמיכה של המכשיר בפלאש אומרת שאותם אתרים שרוצים לראות את תעבורת הגלישה שלהם נשארת גבוהה יצטרכו להתאים את האתרים שלהם עבור האייפד. בסופו של דבר אפשר לראות שחברות רבות בוחרות להתאים את האתר שלהן עבור הפלטפורמה של האייפד והאייפון מאשר לנסות להתנגד לה ולדבוק עם אדובי.

בעבר דיווחנו (http://www.iphones.co.il/forum/thread124537.html) שחברת התעופה Virgin בחרה להתאים את האתר שלה למכשיר האייפון/טאץ' והאייפד כאשר היא זנחה את הפלאש לטובת HTML5 וכעת נראה שגם חברות כמו וולסטריט ג'ורנל ו- NPR הולכות בעקבותיה של Virgin. כלומר בתחילת החודש הבא גולשי האתר NPR והאתר וול סטריט ג'ורנל יוכלו לגשת על מכשיר האייפד שלהם לתכני האתר ב- 2 אופנים:

- הורדת האפליקציה הייעודית מהאפסטור.
- גלישה מהדפדפן באייפד לאתר NPR.org כאשר בכניסה לאתר המערכת תזהה שהגלישה נעשית דרך האייפד והמשתמש יופנה לדף המותאם וחסר הפלאש של האתר עם כל המשתמע מכך.

זהו אולי צעד קטן יחסית אבל ניצחון די משמעותי עבור אפל במלחמה שהיא הכריזה על פלטפורמת הפלאש. ההרגשה שלי שאנחנו נראה עוד ועוד אתרים מתאימים את התכנים שלהם עבור האייפד ואולי גם זונחים לחלוטין את תכני הפלאש שלהם במידה ו- HTML5 יוכל למלא את צרכיהם.

פלאש נייד גירסה 10.1 בטא
ואם כבר בפלאש עסקינן אז הנה עוד משהו מעניין לראות ולקחת לתשומת הלב. אדובי כל הזמן מתגאה בכך שגירסת הפלאש הבאה שלה 10.1 תהיה הרבה יותר טובה מהגירסה הנוכחית ולמעשה היא תהיה מהפכנית בכך שהיא תגיע גם בגירסה ניידת שבניגוד לגירסת הפלאש הניידת הקיימת שהיא מאוד מוגבלת וישנה מבחינה טכנולוגית הגירסה החדשה תספק חווית שימוש זהה במכשירים ניידים למחשבים.

אולם האתר 9to5mac הציג היום סרטון שמראה איך נראה אחד מאתרי הפלאש הפופולריים ביותר בארה"ב - HULU על מכשיר פאלם PRE עליו מותקנת גירסת הבטא האחרונה של פלאש 10.1. אם לסכם במילה אחת את הסרטון: "אכזבה...". בכל אופן תוכלו לראות בסרטון כיצד האתר HULU לא מציג את התכנים שלו ואם תמשיכו לצפות תוכלו גם לראות משחק פלאש חביב שאומנם עולה ומתפקד אבל הוא נראה די רע. משהו אמר אפסטור...?

vTbOIyn6wr0

shaharhd
17/03/10, 18:21
והקטע הכי מצחיק, שאף אחד לא סופר אפילו את SilverLight ...
מעניין אם על Windows Mobile 7 תהיה תמיכה בSL :)

The_mg
17/03/10, 22:04
^ קשה לי להאמין, אין סיכוי שזה יתפוס, sl זללנית כמו הפלאש ואולי אפילו יותר.
Html 5 הרבה יותר אלגנטי וחסכוני משניהם ולדעתי עם אפל או בלי הוא יהיה העתיד של האינטרנט.

thenrg1
18/03/10, 04:09
html5 פשוט יותר טוב לכולם. על רגל אחת - דפי האינטרנט נטענים הרבה יותר מהר, ויש הרבה פחות שימוש במשאבי המערכת.

אם בזכות אפל ומכשירה עולם האינטרנט יעבור שינוי רדיקלי (עפ"י חברת אדובי - לפחות 80% מאתרי האינטרנט בעולם משתמשים בפלאש ) - כל הכבוד לה. בסופו של דבר מי שמרוויח זה אנחנו.

alexm
18/03/10, 15:33
מישהו שמתמצא יכול לפרט במה html5 יותר טוב מ-flash?
כי לפי מה שאני יודע html5 זה פשוט תקן שאפל מקדמת. הוא לא יותר טוב, רק שונה.

deadbit
19/03/10, 11:35
מה לעזאזל כל הרעש על פלאש, כאילו זו איזה מגה-טכנולוגיה שבלעדיה חיינו אפורים.
למעט משחקי פלאש שזה נחמד מאוד אבל החלופות שמציעה האייפון עדיפות בהרבה, 99% מהפלאש באינטרנט מוקדש לפירסומות ובאנרים מעצבנים שרק תופסים לנו רוחב פס ומשאבי מחשב.
אני אישית בפיירפוקס מבטל את ה plugin לflash והפלא ופלא האתרים עולים מהר וחווית האינטרנט שלי רק יותר טובה.
אז $#@$#% לפלאש ושיימצאו דרך אחרת למכור לנו שטויות

שבת שלום
דדביט

alexm
19/03/10, 15:18
דדביט,
אתה מוזמן להכנס לwww.facebook.com או כל אחד מאלפי האתרים שמשתמשים בFLASH בצורה מסיבית או לכל אתר סטרימינג ולהגיד לי מה אתה רואה.

natish
19/03/10, 15:30
דדביט,
אתה מוזמן להכנס לwww.facebook.com או כל אחד מאלפי האתרים שמשתמשים בflash בצורה מסיבית או לכל אתר סטרימינג ולהגיד לי מה אתה רואה.

אלכס, אולי למשחקים ולשטויות האחרים פייסבוק משתמש בפלאש אבל לא לתכנים הבסיסיים שלו

alexm
19/03/10, 15:52
אלכס, אולי למשחקים ולשטויות האחרים פייסבוק משתמש בפלאש אבל לא לתכנים הבסיסיים שלו
אז עכשיו אפל קובעת לי מה מותר לי לעשות בפייסבוק ומה אסור?

וגם סרטי סטרימינג אני לא יכול לראות בגלל שזה "שטויות"?

אבל גם ככה האייפון משמש אותי למשחקים ושטויות... אז אני לא בסדר? האייפון חייב להיות מכשיר רציני רק לעבודה רצינית?

אם מישהו מייצר מכשיר לקהל הרחב, הוא צריך להתחשב ברצונות של הקהל הרחב.
ולא ההפך, הקהל לא צריך להתאים את עצמו למה שאפל מוצאת לנכון.

natish
19/03/10, 16:09

אבל גם ככה האייפון משמש אותי למשחקים ושטויות... אז אני לא בסדר? האייפון חייב להיות מכשיר רציני רק לעבודה רצינית?

תגיד אתה רציני?
משהו הצמיד לך אקדח לראש ואמר לך לקנות מוצר של אפל? אני מניח שלא.

אז למה אתה בא לאפל בטענות? אתה רוצה לקנות מוצר של אפל תקח בחשבון את כל היתרונות והחסרונות ותעשה את החשבון בעצמך אם המוצרים שלהם מתאימים לצרכים שלך.

thenrg1
20/03/10, 19:39

אפל יכולה לעשות מה שהיא רוצה עם המכשירים שלה. קהל הצרכנים צריך לבחור אם הוא רוצה לקנות אותם או לא. אפל לא חייבת לך כלום.

פלאש משתמש ביותר מדי משאבי מערכת, וזולל את הסוללה. אפל רוצה שהסוללה של האייפון / אייפוד יחזיקו ליום שלם - אז הם ביטלו את הפלאש.

אתה מוזמן להתאים עצמך לאפל, או לא לקנות את מוצריה. זו הבחירה שלך

alexm
21/03/10, 12:10
אולי אני נאיבי, אבל אני מאמין שאפל היא זאת שרוצה את הכסף שלי.
זאת צרכנות בסיסית. אם תאמין שאתה חייב דברים לאחרים, אתה תמיד תהיה אומלל.
אבל אם רק תאמין שאחרים צריכים משהו ממך - אתה תשיג הרבה יותר בחיים. מניסיון.

אפל צריכה ממני (וממיליוני צרכנים אחרים) את הכסף שלנו, לכן אפל צריכה להתחשב ברצונות שלנו כשהיא מנסה למכור לנו מוצרים שהיא מייצרת. נקודה.

The_mg
21/03/10, 15:19
^^ בניגוד לרוב החברות הקפיטליסטיות שיש היום אפל טיפה שונה.
אצלה הצרכן לא נמצא במרכז, והיא לא מאמינה שכמות ורווח עדיף על איכות.
לכן אני אוהב את אפל, היא לא המונית כמו חברות אחרות.
מאותה סיבה בדיוק היא לא צריכה לבחור בפתרון הקיים- הזללן, המכוער וגורר אתו תלות בחברה אחרת.
במקום זה אפל בחרה לתמוך בפתרון היעיל והיצירתי יותר- html5 ובכך לקדם אותו עוד ואולי לשנות את האינטרנט בכלל.
דרך אגב html5 היה מסתדר מעולה גם בלי אפל אבל נחמד שהיא בחרה לעודד אותו.

shaharhd
21/03/10, 15:58
^ קשה לי להאמין, אין סיכוי שזה יתפוס, sl זללנית כמו הפלאש ואולי אפילו יותר.
Html 5 הרבה יותר אלגנטי וחסכוני משניהם ולדעתי עם אפל או בלי הוא יהיה העתיד של האינטרנט.

האמת, שבקטע הזה ... דווקא SL עדיפה.
Flash תוכננה ונבתנה בתקופה שלכולם היה מעבד אחד שהיה רץ הכי מהר שאפשר - כלומר לא ממש היה צורך בMulti-Threading או תמיכה בריבוי מעבדים.
בנוסף Flash לא ממש תוכננה לכמויות המידע שאנשים דוחפים היום לתוך האפליקציות הפלאשיות שלהם - כל ניהול הGarbage Collection בFlash נמצא בגבול בין - "לא עובד" לבין "זה פשוט עקום".

ודווקא פה SilverLight תוקפת בצורה נכונה.
תמיכה מלאה בMulti-Threading, יעילה בשימוש במחשבים עם ריבוי מעבדים.
סביבות פיתוח מאוד משוכללות (VS 2008 ו VS 2010).
(לגבי הטענה שאין תמיכה בLinux - יש את MoonLight שזה בשיתוף עם מיקרוסופט).
מימוש כמעט מלא של כל ה WPF - שזה הממשק הגראפי החדש של מיקרוסופט.

אז, יכול מאוד להיות שאפל וגוגל יצליחו להעלות את אחוז השימוש בHTML5 לרמה שזה יתחיל לכאוב לאדובי בנושא הFlash.
אני קצת סקפטי בנושא...

רק תסתכלו על הדוגמה של האתרים של הבנקים ושל האוניבסיטאות בארץ, כמה מהם עוד לא תומכים בשום דפדפן מלבד Explorer 7 או 8?

alexm
21/03/10, 16:08
האמת, שבקטע הזה ... דווקא sl עדיפה.
Flash תוכננה ונבתנה בתקופה שלכולם היה מעבד אחד שהיה רץ הכי מהר שאפשר - כלומר לא ממש היה צורך בmulti-threading או תמיכה בריבוי מעבדים.
בנוסף flash לא ממש תוכננה לכמויות המידע שאנשים דוחפים היום לתוך האפליקציות הפלאשיות שלהם - כל ניהול הgarbage collection בflash נמצא בגבול בין - "לא עובד" לבין "זה פשוט עקום".

ודווקא פה silverlight תוקפת בצורה נכונה.
תמיכה מלאה בmulti-threading, יעילה בשימוש במחשבים עם ריבוי מעבדים.
סביבות פיתוח מאוד משוכללות (vs 2008 ו vs 2010).
(לגבי הטענה שאין תמיכה בlinux - יש את moonlight שזה בשיתוף עם מיקרוסופט).
מימוש כמעט מלא של כל ה wpf - שזה הממשק הגראפי החדש של מיקרוסופט.

אז, יכול מאוד להיות שאפל וגוגל יצליחו להעלות את אחוז השימוש בhtml5 לרמה שזה יתחיל לכאוב לאדובי בנושא הflash.
אני קצת סקפטי בנושא...

רק תסתכלו על הדוגמה של האתרים של הבנקים ושל האוניבסיטאות בארץ, כמה מהם עוד לא תומכים בשום דפדפן מלבד explorer 7 או 8?
תודה רבה.
התשובה שלך היא הראשונה שבאמת עונה על השאלה במקום לשנות נושא :)

עכשיו, שאלת המשך:
אם html5 תומך בטכנולוגיות יותר מתקדמות מאשר flash (וכאמור תוכנן למחשבים יותר מהירים) , הגיוני שהוא יהיה יותר כבד (יתן יותר פונקציונליות, ויכלול יותר ספריות), יצרוך יותר משאבי מערכת, וכתוצאה גם יגמור את הסוללה יותר מהר.
אז איך טוענים שflash גומר את הסוללה יותר מהר?

deadbit
21/03/10, 16:40
ובכל זאת,
טיעון הסוללה דווקא לא משכנע מכיוון ואם לאפל היה חשוב זמן סוללה ארוך הם היו משקיעים בסוללה רצינית יותר ואולי מאפשרים החלפתה לבד,
אבל שוב לעניין ה flash, גם אם ניקח בחשבון את כל השירותים שפלאש מציע, שורה תחתונה הוא לא חסר לי במילימטר באייפון. אני משתמש גם במשחקים וגם לצרכי עבודה. המכשיר מסונכרן לexchange של הארגון וגם לgmail הפרטי שלי, אני נעזר בו כמעט לכל דבר ובכל זאת אני לא מרגיש בהיעדר הפלאש.
זה לא אומר שפלאש מיותר...
אבל בינינו - כמה פעמים היום טכנולוגיית הפלאש שירתה אותנו באמת (וכמה את המפרסמים - אפרורפו חברות שרוצות כסף).

הטיעון שלי הוא שפלאש מוערך יתר על המידה - זה לא יותר מ nice to have ובאייפון - עם כל היישומים והיכולות זה אפילו לא זה....
אפל לא מושלמת, וכמוה שאר החברות אבל לפחות היא יצרה משהו שלא היה קודם וזה ממשק משתמש מהפכני ועובדה שכולם הולכים אחריה - 2-3צעדים מאחור.....אבל הולכים בדרכה.

דדביט

thenrg1
21/03/10, 18:27
השורה התחתונה חברים, ואני אחזור על טיעוני מקודם - אפל לא צריכה להתאים את עצמה לצרכנים. אם הייתה עושה זאת - היתה ממזמן עדשה קדמית לשיחות ווידאו, עדשת 5 מגה פיקסל ומעלה לצילומי סטילס (ואולי גם פלאש), וכל הנראה גם מולטיטסקינג.

אם אפל החליטה שהיא לא רוצה פלאש במכשירה עקב טיענוי זלילת סוללה - היא כנראה יודעת על מה היא מדברת. אחרי הכל - היא ייצרה את סמרטפון המולטיטאץ' המצליח בהיסטוריה, שלדעת רבים הוא גם הטוב ביותר. טענת מפתחיה היא שתמיכה בפלאש לא תואמת את ח-ז-ו-נ-ה (מצטער על המקפים, מנוע הפורום אוטומטית מצנזר את המילה) ורצונה של אפל ממכשירי האייפון - אז הם ביטלו את התמיכה בה.

כל מי שלא מרוצה מהעניין - מוזמן לקנות את מכשירי המתחרות שכן תומכים בפלאש (מישהו מכיר כאלו?)

natish
22/03/10, 10:37
כל מי שלא מרוצה מהעניין - מוזמן לקנות את מכשירי המתחרות שכן תומכים בפלאש (מישהו מכיר כאלו?)

כן, ה- Slate של HP כבר מתהדר בנוצות הפלאש שלו.
http://www.iphones.co.il/forum/thread125426.html

בכל אופן זה הופך ונהיה דיון מעניין :)

אני חייב לומר ששחר צודק פה. הפלאש נבנה בתקופה שונה כאשר ברשת התנהל מאבק שליטה בין הטכנולוגיה של מקרומדיה (שאותה אדובי רכשה) שמיקרוסופט קידמה כדי למנוע מאפל וטכנולוגיית ה- Quick Time שלה לתפוס אחיזת רגל בתחום המדיה ברשת. אי לכך ובהתאם לזאת הפלאש לא התקדם יותר מדי מאז מבחינת האיכות התפקוד של הטכנולוגיה ואדובי רק בנתה עוד ועוד שכבות על גבי הטכנולוגיה מה שהפך את הפלאש לתוסף מאוד מסורבל שזולל משאבים.

אחרי ההצלחה של האייפון והטאץ' בלי הפלאש אפל רואה פה הזדמנות הסטורית לנקום כאשר טכנולוגיית ה- HTML5 משתמשת בסרטוני וידאו בפורמט H.264 של אפל באופן מובנה בדפדפן. מה שכן לאפל יש עוד דברים נגד אדובי כאשר חלקם קשורים בתחרות בנושא תוכנות מקצועיות (final cut נגד ה- premiere של אדובי) וחלקן בכך שאדובי די הזניחה את כל נושא תוספות הפלאש לפלטפורמת המק כאשר עד עכשיו הפלאש במק הוא פשוט מפלצת זוללת משאבים וכל סרטון יוטיוב גורם למק לנסות ולהמריא.

אפל פשוט רואה פה הזדמנות להחזיר לאדובי ולקדם את הפורמט ה- H.264 שלה בתור פורמט מדיה ראשי ברשת. בנוסף HTML5 מאפשרת הצגת סרטונים ועוד הרבה דברים בזכות תמיכה בדפדפן וקוד בלבד בלי הצורך בהתקנת תוספים אז אין פה ממש קאץ' אלא פשוט פורמט פתוח לכל וחופשי משליטה.

בכל אופן מי שבאמת רוצה לקרוא עוד בנושא יכול לקרוא מאמר מאוד מקיף (http://www.appleinsider.com/articles/10/02/20/inside_apples_ipad_adobe_flash.html) שכתב Daniel Eran Dilger באתר AppleInsider ולמי שאין כוח לקרוא את המאמר שמתפרש על פני כמה דפים יכול פשוט לראות את תקציר הוידאו:

o2xrAAhAsDw