מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : דיווח| אפל תאפשר לחברות ההוצאה לאור שימוש ב- DRM על התכנים הדיגטליים ב- iBookStore

natish
17/02/10, 02:24
‏דיווח חדש מגלה שאפל תעמיד לרשות חברות ההוצאה לאור אפשרות של שימוש במנגנון ה- FairPlay?, שהוא מעין מנגנון DRM לניהול זכויות יוצרים עבור תכני הספרים האלקטרוניים שיפורסמו בחנות הספרים המקוונת החדשה שתוצג עם השקת האייפד תחת השם iBookstore. למרות שהדבר מעורר כעס ביחס לאפל דווקא אפשר להבין את ההגיון שבמנגנון הזה.

‏http://img.skitch.com/20100217-8dbrefpxrit2cxdengxa8mpuj3.jpg

בניגוד למספר אתרים שלא יודעים בכלל מה זה DRM אנחנו כן. אז לא מדובר באיזה מנגנון מעקב שיהיה על האייפד, אלא DRM, שהוא קיצור של Digital rights management היה תקן די נפוץ בשימוש בתכנים דיגיטליים עד לאחרונה כאשר הוא עלה לכותרות בעיקר בגלל השימוש בו בתכנים מוזיקליים בחנויות מוזיקה מקוונות עד לאחרונה. גם חנות האיטיונסטור של אפל הייתה בין החנויות המקוונות שהשתמשה במנגנון ה- DRM. אפל לא צידדה בזה אבל חויבה לעשות זאת עקב לחצים מחברות התקליטים שפחדו מהפצה פיראטית של תכני המוזיקה. בסופו של דבר חנות האיטיונסטור של אפל הפכה לחנות המוזיקה המקוונת הגדולה בעולם מה שנתן לאפל את הכוח לעמוד על שלה ולשכנע את חברות התקליטים להפסיק את דרישתן לשימוש ב- DRM עם תכני המוזיקה שבחנות.

מנגנון ה- FairPlay מגביל את העברת התכנים הדיגיטליים למספר מוגבל של מוצרים אלקטרוניים (מה שמונע הפצה המונית). כעת אפל צריכה לעבור שוב את אותו התהליך עם חברות ההוצאה לאור שחוששות שתכני Ebook שיורדו מחנות הספרים המקוונת של אפל יועתקו ויופצו באופן לא חוקי אחרי רכישתם. הלוס אנג'לס טיימס מדווח שבעקבות דרישת חברות ההוצאה לאור, אפל תאפשר לחברות ההוצאה לאור שימוש בהגנת ה- DRM עבור תכניהן כדי למנוע הפצה פיראטית ולא חוקית של אותם תכנים.

למרות שיש לא מעט טענות ברשת כלפי אפל שמאפשרת שוב את השימוש במנגנון ה- DRM עם תכני הספרות הדיגיטלית הדבר דווקא הגיוני למדי. בניגוד לספרים רגילים ספרים אלקטרוניים הם זולים באופן משמעותי (לפעמים אפילו בלמעלה מ- 40%). נכון להיום ספרים אלקטרוניים לא פופולריים בשימוש על מחשבים ניידים או נייחים והדיעה הרווחת היא שמחשבי הטבלט והאייפד ביניהם יחיו מחדש את השוק של הספרים הדיגיטליים. אם כך אדם שרכש ספר דיגיטלי מחנות ה- iBookStore ירצה לקרוא אותו על האייפד שלו ולא על המקבוק או על האיימק שלו מאחר והאייפד הוא מושלם לקריאת ספרים בניגוד למוצרים האחרים. כמו כן אני לא מאמין שמשהו יעדיף לקרוא את ה- Ebook שלו על האייפון מאשר על האייפד (למעט מקרי מזוכיזם קשים).

אם כך הסיבה היחידה של משתמש להעביר את הספרים הדיגיטליים שלו שנרכשו דרך חנות הספרים המקוונת של אפל היא למכשיר אייפד אחר. אז כאן אפל עוד באה לקראת המשתמש כאשר היא מאפשרת לו להעביר את התוכן למספר מוגבל של מכשירים (בדרך כלל 5) כך שהמשתמש יוכל לשתף את המשפחה שלו עם הספר הדיגיטלי או מספר חברים. מעבר לזה כבר מדובר בניסיון הפצה פיראטית של המוצר ואת זה אפל או יותר נכון חברות ההוצאה לאור רוצות למנוע ובצדק כאמור בגלל המחיר הנמוך יותר של הספרים הדיגיטליים.

הדיווח הזה מגיע בימים בהם אפל מנסה לסגור מספר רב של עסקאות אל מול חברות הוצאה לאור כאשר הדיווחים מדברים על כך שמספר חברות גדולות כבר חתמו עם אפל כאשר ההנחה היא שרוב חברות ההוצאה לאור ירצו להשתמש בהגנת ה- DRM מלבד חברת
O'Reilly Media איתה אפל מנהלת מגעים בימים האחרונים שבעבר התבטאה נגד השימוש במנגנוני הגנה שכאלה בטענה שהם פוגעים במכירות. חנות ה- iBookStore צפויה לעלות ביחד עם השקת האייפד בחודש מרץ הקרוב כאשר תכני הספרים הדיגיטליים בה יעמדו על תגי מחיר של בין 12.99$ לבין 14.99$.

blackwarder
17/02/10, 10:27
אני לא מסכים בנוגע ל"בצדק" הזה של מנגנוני DRM במיוחד בהתחשב בעובדה שספר אלקטרוני במחיר של 12$ הוא גניבה לאור יום והפרדוקס הוא שמרבית הכסף לא מגיע בכלל לסופרים.

משנת 2001 אני רוכש ספרים אלקטרונים ללא חותמת DRM מ- Baen.Com במחירים של עד 6$ לרבי מכר, והחברה עדיין עושה רווח יפה מאוד על הספרים שהיא מוציאה.

בקצרה, אין שום הצדקה לDRM על ספרים, ואין שום הצדקה למחירים אסטרונומיים כאלה לספרים אלקטרונים, מחירו של ספר אלקטרוני לא צריך לעבור את רף ה-5$ (6$ לרבי מכר ענקיים) ומחיר של ספר לימוד עם סרטוני הסבר ואנימציות לא צריך לעבור את רף ה- 15$, כל דבר מעל זה גניבה לאור יום.

eden
17/02/10, 10:37
אני לא מסכים בנוגע ל"בצדק" הזה של מנגנוני drm במיוחד בהתחשב בעובדה שספר אלקטרוני במחיר של 12$ הוא גניבה לאור יום והפרדוקס הוא שמרבית הכסף לא מגיע בכלל לסופרים.

משנת 2001 אני רוכש ספרים אלקטרונים ללא חותמת drm מ- baen.com במחירים של עד 6$ לרבי מכר, והחברה עדיין עושה רווח יפה מאוד על הספרים שהיא מוציאה.

בקצרה, אין שום הצדקה לdrm על ספרים, ואין שום הצדקה למחירים אסטרונומיים כאלה לספרים אלקטרונים, מחירו של ספר אלקטרוני לא צריך לעבור את רף ה-5$ (6$ לרבי מכר ענקיים) ומחיר של ספר לימוד עם סרטוני הסבר ואנימציות לא צריך לעבור את רף ה- 15$, כל דבר מעל זה גניבה לאור יום.

דווקא כל העניין של ספרים דיגיטלים (טוב, לא כל...) הוא שיותר כסף מגיע לסופר ולא להדפסה והוצאה לאור. יותר נוח לקנות יותר ספריפ, הצרכן משלם פחות והסופר יותר.
אני מניחה שבפועל זה לא באמת ככה, אבל זו הכוונה...

blackwarder
17/02/10, 10:51
דווקא כל העניין של ספרים דיגיטלים (טוב, לא כל...) הוא שיותר כסף מגיע לסופר ולא להדפסה והוצאה לאור. יותר נוח לקנות יותר ספריפ, הצרכן משלם פחות והסופר יותר.
אני מניחה שבפועל זה לא באמת ככה, אבל זו הכוונה...

הלוואי וזה היה נכון, כרגע כל מה שהוצאות הספרים רואות מול העניים זה הרווחים שיגדלו כאשר הן לא תצטרכנה להדפיס את הספרים... נבלות.

הנושא שהכי מעצבן הוא ש-drm לא ימנע פיראטיות אפשר כיום להשיג כל ספר שרוצים ברשת לאחר חיפוש קצר, ה-drm רק פוגע בלקוחות שרוצים להשיג את הספר בדרכים כשרות.

natish
17/02/10, 12:07
אני לא מסכים בנוגע ל"בצדק" הזה של מנגנוני DRM במיוחד בהתחשב בעובדה שספר אלקטרוני במחיר של 12$ הוא גניבה לאור יום והפרדוקס הוא שמרבית הכסף לא מגיע בכלל לסופרים.

אני מסכים איתך לגמרי. גם במכירות של אלבומים או מוזיקה דיגיטלית רוב הרווחים הולכים לחברת התקליטים ולא לאמן עצמו. זה המחיר שמשלמים האמנים וליבי איתם. בגלל זה אני שמח לראות יותר ויותר אמנים שמשחררים את המוזיקה שלהם דרך באופן עצמאי.

בקצרה, אין שום הצדקה לDRM על ספרים, ואין שום הצדקה למחירים אסטרונומיים כאלה לספרים אלקטרונים, מחירו של ספר אלקטרוני לא צריך לעבור את רף ה-5$ (6$ לרבי מכר ענקיים) ומחיר של ספר לימוד עם סרטוני הסבר ואנימציות לא צריך לעבור את רף ה- 15$, כל דבר מעל זה גניבה לאור יום.

לגבי המחירים, אולי מה שאתה אומר נכון לגבי ספרים דיגיטליים שנמכרים כיום שהם לא יותר מטקסט ובאמת על טקסט נטו לא צריך לשלם מחירים של מעל ל- 5-6 דולר אבל קח בחשבון שהספרים הדיגיטליים שיהיו זמינים בחנות ה- ibookstore יהיו הרבה מעבר לזה והם יכללו גם מדיה בתלות בסופר ובחברת ההוצאה לאור כך שחווית הקריאה תהיה הרבה מעבר לנטו טקסט ועל פיתוח התכנים הללו והתאמתם לאייפד חברות ההוצאה לאור ירצו לקבל החזר מסוים על ההשקעה.

blackwarder
17/02/10, 14:13
לגבי המחירים, אולי מה שאתה אומר נכון לגבי ספרים דיגיטליים שנמכרים כיום שהם לא יותר מטקסט ובאמת על טקסט נטו לא צריך לשלם מחירים של מעל ל- 5-6 דולר אבל קח בחשבון שהספרים הדיגיטליים שיהיו זמינים בחנות ה- ibookstore יהיו הרבה מעבר לזה והם יכללו גם מדיה בתלות בסופר ובחברת ההוצאה לאור כך שחווית הקריאה תהיה הרבה מעבר לנטו טקסט ועל פיתוח התכנים הללו והתאמתם לאייפד חברות ההוצאה לאור ירצו לקבל החזר מסוים על ההשקעה.

אולי כן ואולי לא, אולי לספרי ילדים מונפשים יש הצדקה למחיר טיפה יותר גבוה אבל מה כבר אפשר להוסיף לספרי קריאה כדוגמת התפסן בשדה השיפון או עליסה בארץ הפלאות?

בכל הנוגע לספרי לימוד השמים הם הגבול, ספרים אינטראקטיביים עם הסרטוני הדגמה שירטוטים איוזומטריים שניתן "לשחק" בהם, אפשרות סידור הטקסט כרצוננו וכיו"ב באמת עומדים לקבל ערך מוסף מעבר למה שספר מעץ מת יכול להעניק לסטודנט או תלמיד מוצע וגם אז המחיר לא צריך להעלות על 15$-30$.

ואני לא מדבר רק על האייפד, המחירים של הספרים שחברות הספרים הצליחו להוציא מאמזון הם גם באזור ה- 12.99$-14.99$ בלי שום ערך מוסף לטקסט נטו.

בסופו של דבר אני חושב שאנחנו נראה תנועה הולכת וגוברת של סופרים שישווקו את הספרים שלהם ישירות לחנויות הספרים המקוונות וידלגו על הוצאות הספרים הישנות כי רובן פשוט תאוות בצע כסף ולא חכמות מספיק להבין את ההשלכות של הטכנולוגיות החדשות האלה.

natish
17/02/10, 15:07
אולי כן ואולי לא, אולי לספרי ילדים מונפשים יש הצדקה למחיר טיפה יותר גבוה אבל מה כבר אפשר להוסיף לספרי קריאה כדוגמת התפסן בשדה השיפון או עליסה בארץ הפלאות?

בכל הנוגע לספרי לימוד השמים הם הגבול, ספרים אינטראקטיביים עם הסרטוני הדגמה שירטוטים איוזומטריים שניתן "לשחק" בהם, אפשרות סידור הטקסט כרצוננו וכיו"ב באמת עומדים לקבל ערך מוסף מעבר למה שספר מעץ מת יכול להעניק לסטודנט או תלמיד מוצע וגם אז המחיר לא צריך להעלות על 15$-30$.

ואני לא מדבר רק על האייפד, המחירים של הספרים שחברות הספרים הצליחו להוציא מאמזון הם גם באזור ה- 12.99$-14.99$ בלי שום ערך מוסף לטקסט נטו.

בסופו של דבר אני חושב שאנחנו נראה תנועה הולכת וגוברת של סופרים שישווקו את הספרים שלהם ישירות לחנויות הספרים המקוונות וידלגו על הוצאות הספרים הישנות כי רובן פשוט תאוות בצע כסף ולא חכמות מספיק להבין את ההשלכות של הטכנולוגיות החדשות האלה.

כשאני מסתכל על הטריילר החדש של הסרט עליזה בארץ הפלאות אני יכול לחשוב על כמה דברים מונפשים די מגניבים :)

לגבי המחיר, אני מסכים שלפעמים הוא גבוה ולא מוצדק ואין לי שום בעיה לראות את חברות ההוצאה לאור גוועות כמו שקורה לחברות התקליטים שרואות לא מעט אומנים עוקפים אותם כשהם משחררים אלבום חדש.

blackwarder
17/02/10, 16:10
כשאני מסתכל על הטריילר החדש של הסרט עליזה בארץ הפלאות אני יכול לחשוב על כמה דברים מונפשים די מגניבים :)

לגבי המחיר, אני מסכים שלפעמים הוא גבוה ולא מוצדק ואין לי שום בעיה לראות את חברות ההוצאה לאור גוועות כמו שקורה לחברות התקליטים שרואות לא מעט אומנים עוקפים אותם כשהם משחררים אלבום חדש.

אני אולד סקול, לי מספיק רק טקסט.

בכנות, אין דבר שאני אוהב יותר מאשר לשבת עם ספר בכריכה קשה באיזה פינה ולקרוא, פעם אחרונה שזה קרה הייתה לפני שנים כי המחירים של ספרים היו יותר מידי גבוהים בשבילי אז עברתי לספרים אלקטרונים...

אני מוכן להוציא 100 ש"ח על ספר אלקטרוני אינטאקטיבי לימודי, אולי המהדורה הבאה של Shiegly's Mechanical Design או איזה ספר טוב בפיזיקה עם סרטונים של ניסויים, על דברים כאלה אני מוכן לשלם אבל אין שום מצב בעולם שאני אשלם 15$ על הספר הבא של טום קלנסי במתכונת אלקטרונית.

לדוגמא, אני עכשיו יושב מול "חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי 2" של אלכס קופרמן בהוצאת הטכניון וכל מה שאני רוצה ברגע זה שאוכל ללחוץ על כפתור שיאגד לי את כל המשפטים בפרק של אינטגרלים כפולים.
ועוד דבר, ללחוץ על איזה שהוא תרגיל ולקבל פיתוח מלא שלו צעד אחר צעד עם הסברים.
הספר המודפס עלה לי 30 ש"ח, עבור גרסא כמו זו שתיארתי אני מוכן לשלם יותר.

eden
17/02/10, 18:16
אני אולד סקול, לי מספיק רק טקסט.

בכנות, אין דבר שאני אוהב יותר מאשר לשבת עם ספר בכריכה קשה באיזה פינה ולקרוא, פעם אחרונה שזה קרה הייתה לפני שנים כי המחירים של ספרים היו יותר מידי גבוהים בשבילי אז עברתי לספרים אלקטרונים...

אני מוכן להוציא 100 ש"ח על ספר אלקטרוני אינטאקטיבי לימודי, אולי המהדורה הבאה של shiegly's mechanical design או איזה ספר טוב בפיזיקה עם סרטונים של ניסויים, על דברים כאלה אני מוכן לשלם אבל אין שום מצב בעולם שאני אשלם 15$ על הספר הבא של טום קלנסי במתכונת אלקטרונית.

לדוגמא, אני עכשיו יושב מול "חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי 2" של אלכס קופרמן בהוצאת הטכניון וכל מה שאני רוצה ברגע זה שאוכל ללחוץ על כפתור שיאגד לי את כל המשפטים בפרק של אינטגרלים כפולים.

+1

ספרים לימודיים יכוליות משהו מאד שימושי. מנגד, ספרי קריאה- אנימציות? מה עשינו בזה? אז תראו טלויזיה.. אני קונה ספר כדי לקרוא ולא כדי לראות אנימציה.. בשביל זה יש סרטים.

אני לא יודעת אם אוכל לראות את עצמי קוראת ספר אלקטרוני.. רציתי לקנות את dan brown- lost symbol והוא עולה 200 שקלים בארץ. חיפשתי את הגירסה האלקטרונית שלו כדי לראות איך זה לקרוא ספר באינטרנט, וזה לא הכי מזהיר. אבל אני מניחה שברגע שזה יכנס יותר לאופנה ולאנשים "לא תהיה ברירה" (הטכנולוגיה אונסת גם את מי שלא רוצה להתקדם) אלא להתחיל לאהוב אותם.

natish
18/02/10, 14:18

אני משתתף בצערך גם אני קראתי את הספר הזה בעל כורחי...