מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : אפל vs אדובי| אדובי כועסת על חוסר הפלאש באייפד

natish
30/01/10, 01:24
‏האייפד שהוצג לפני מספר ימים מכיל את אותה גירסה נטולת פלאש של הספארי. אבל עדיין אפל מציגה את האייפד בתור חווית הגלישה ברשת הטובה ביותר, קצת תמוה אבל שיווק הוא שיווק. אדובי מבחינתה לא אוהבת את המהלך הזה מסיבות די מובנות.

‏http://img.skitch.com/20100129-egs8g4byax6h4xr4ffp6rxnc7i.jpg

האייפון והאייפוד טאץ' לא המציגים תכני פלאש מאז שהושקו וזה לא עומד להשתנות בקרוב או אולי בכלל, ולפי אירוע אפל נראה שגם האייפד לא הולך להציג תכני פלאש. את זה אפשר להסיק מכך שבעת הפרזנטציה כאשר סטיב ג'ובס הציג את יכולות הגלישה של האייפד כאשר הוא גלש באתר הניו-יורק טיימס היה אפשר לראות את אייקון הלגו שמציינים את החוסר בתוסף הפלאש במקומות בהם היו סרטוני פלאש או פרסומות פלאש.

מה שכן לא מעט אתרי חדשות שמו לב למשהו מאוד מעניין והוא שבסירטון ההצגה/הדגמה של האייפד של אפל אפשר לראות באופן ברור כיצד האתר של הניו-יורק טיימס מוצג באופן מלא כאשר הדף שמוצג בסרטון מציג תכני פלאש. לא מעט שמועות כבר החלו לעלות לגבי כך שהאייפד אולי יאפשר להציג פלאש בגירסתו הסופית אבל עידכון בנושא מגלה שהניו-יורק טיימס התאימו את האתר שלהם כדי שיאפשר להציג את התכנים באופן מלא עבור סרטון ההדגמה וגם שהדפים יעלו באופן מהיר יותר. אז אם היו לכם ציפיות שהאייפד יאפשר להציג פלאש, אז לא... הוא לא.

http://img.skitch.com/20100129-g5xabbuenjhiyncpfy2jydxpmp.jpg http://img.skitch.com/20100129-pg2du7ha986fk76ncfpxusycxf.jpg

באופן די צפוי אדובי לא מרוצה מזה וכאות להציג את חוסר שביעות הרצון שלה היא העלתה את התמונה (למעלה) שמציגה אתרים מרכזיים כמו HULU, CNN שמציגים תכני וידאו בפלאש או את פארמוויל הפופולרי ואפילו אתרי פורנו. כמו כן אדובי מאשימה את אפל בכך שהיא:

ממשיכה לאכוף מגבלות על המכשירים שלה שמגבילים גם את התכנים של הצרכנים וגם את התכנים של המפרסמים. בלי תמיכת הפלאש של אדובי משתמשים לא יכולים לגשת לכל תכני האינטרנט שכוללים ביניהם מעל ל- 70% של משחקים ו- 75% של סרטים ברשת.

מעניין לדעת מאיפה אדובי מקבלת את המספרים הללו. ככל הנראה יוטיוב אחראיים לכ-25% מכל תכני הוידאו ברשת האינטרנט (מרשים לכשעצמו...) ובכן לגבי אתרים כמו HULU שמאפשרים צפייה בתכני טלויזיה (ולא, הם לא מאפשרים למשתמשים מחוץ לארה"ב לראות את התכנים כולל בישראל אז מבחינתי לא צריך אותם) אז שהרי גם אפל מוכרת את אותם תכנים דרך האייטיונסטור שלה אז האינטרס של אפל הוא שמשתמשים ירכשו את התכנים הללו דרכה ולא יראו אותם באתר של HULU. לגבי משחקי רשת אז אותם משחקי רשת פוגעים באפסטור והאינטרס של אפל הוא להגן על האפסטור ועל קהילת המפתחים שלה.

אגב לגבי הטענה של אדובי על פתיחות הקוד והמגבלות שאפל גורמת למפתחים ומעלי תוכן, אז אני רואה את זה בדיוק בצורה ההפוכה. כיום יש טכנולוגיה שמאפשרת למפתחים ולמעלי תוכן להעלות תכנים בלי צורך בשימוש בפורמט של אדובי וזאת הפתיחות האמיתית. החופש לתת למפתחים להיות חופשיים ולבחור באיזה סוג של טכנולוגיה הם רוצים לפתח את התכנים שלהם ולא להיות כבולים לפורמט מסוים. וטכנולוגיות שכאלה קיימות והן מתפתחות ומשתפרות מיום ליום. ואם המספרים של אדובי אכן נכונים (אני חושב שזה קצת מנופח אבל what ever) אז זה אומר שכיום יש חברה אחת שיש לה שליטה חזקה מאוד בצורה אפילו קצת מסוכנת על האפשרויות העיקריות של מפתחים עבור התכנים שלהם. לי זה נשמע כמו הגבלה...

אני באופן אישי שונא פלאש. אני משתמש באייפון כבר מעל לשנתיים והחוסר בפלאש מעולם לא היה חסר לי. להפך אני שמח שהוא לא שם. אני לא אוהב את הפרסומות המעצבנות, את הבאנרים שקופצים סתם והכי חשוב אני שונא את הצורה בה פלאש פועל על המחשב שלי בין אם זה מק או PC, כאשר הוא מאט את המערכת ושואב משאבים בצורה נוראית. ג'ון גרובר אחד הבלוגרים המוערכים ביותר רשם בבלוג שלו Daring Fireball את הסיבה שבגללה פלאש לא ירוץ לעולם על האייפון, הטאץ' או האייפד ולמה זה בעצם דבר טוב. אחד הטיעונים הראשיים של גרובר היו שפלאש הוא אחד הגורמים העיקריים לקריס אפליקציות על ה- OS X. למעשה פלאש גורם לכל כך הרבה קריסות עד שהמהנדסים של אפל פיתחו מכניזם חדש במערכת ההפעלה נמרשלג שמאפשר להריץ תוספים באופן ניפרד, כלומר פלאש עובד בתור תהליך עצמאי מאשר כחלק מהספארי כך שכש (ולא אם) הפלאש יקרוס הוא לא יגרום לכל הדפדפן לקרוס איתו. מעבר לכך הפלאש מעמיס באופן נוראי על המערכת והוא אחד הגורמים העיקריים לפגיעות המערכת ולא סתם הרבה מומחי אבטחה אומרים שפלאש הופך להיות אחד מאמצעי החדירה העיקרי של האקרים למערכות. אז מממ... מעניין באמת למה אפל לא רוצה פלאש על המוצרים שלה...

לא סתם אני הייתי מאוד שמח כאשר יוטיוב וגם Vimeo הציגו אפשרות (http://www.iphones.co.il/forum/thread118121.html) (ביוטיוב זה עדיין בבטא אבל זה לא ישאר בטא להרבה זמן לדעתי) להציג את תכני הוידאו של רוב הסרטונים באתרים באמצעות HTML5 ולא פלאש. כיום כאשר יש מיליוני משתמשים באייפון ואייפוד טאץ' שנהנים מהשימוש במכשירים שלהם שאף אחד מהם לא מריץ פלאש, עם ההתקדמות של מכשירים כמו האייפד שגם לא מציג אפשרות של צפייה בפלאש וההתגברות של מכשירי סמארטפון כאשר בינתיים רובם לא מציגים פלאש וכאשר מערכת ההפעלה הבולטת ביותר עבור מכשירי הסמארטפון היא האנדרואיד של גוגל שלא תומכת בפלאש (ראו נקודת יוטיוב...) אפשר להניח שהכוכב של העתיד הוא סטנדרט ה- HTML5. כמובן שאי אפשר באמת לדעת איך האינטרנט יראה עוד שנתיים - שלוש, שלא לדבר על 5 או 10 שנים קדימה אבל דבר אחד הוא בטוח וזה שאם הדברים ימשיכו בקצב בהם הם מתקדמים כיום השליטה של הפלאש של אדובי על סרטונים ומשחקים ברשת תהיה בהרבה יותר קטנה מזו שהיא כיום וזאת פתיחות אמיתית.