מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : סיכום אירוע ה- iPad| חלק 3 - חסרונות יתרונות וסיכום

natish
28/01/10, 14:58
‏אתמול באירוע נוצץ, אפל הכריזה על מכשיר הטבלט החדש שהיא משיקה בחודשים הקרובים וגם נקבה בשמו, ה- iPad. הטבלט של אפל או בשמו המעוברת "אייפאד" מתיימר להיות החוליה החסרה בין האייפון לבין המק. בכתבות הבאות נסקור את החדשנות שה- iPad מתיימר להביא.

‏http://img.skitch.com/20100128-jjdsu6m37cp8r6y2c5gjcrg69y.jpg

ה- iPad או בשמו העברי "אייפאד", הוא הניסיון של אפל להציג מכשיר שהוא מכשיר שמקומו נמצא בין הסמארטפון לבין המחשב (בין אם נייד או לא). בניגוד להרבה מאוד דיעות שחושבות שמכשירי הטבלט צריכים להיות מחשבים לכל דבר ולהחליף את המחשב הנייד אפל וכך גם שאר יצרניות החומרה רואות את הטבלט בתור נטבוק שפועל על ממשק מולטי טאץ'. אז אם אתם מאוכזבים מהאייפאד תזכרו שהוא לא בא להחליף את המחשב הנייד שלכם אלא את הנטבוק שלכם. כלומר האייפאד שאפל הציגה הוא מכשיר מצוין עבור מדיה, דבר שאפל נהדרת בו וההצלחה של האייפון, הטאץ' והאייטיונסטור הן קבלות רשמיות לזה.

האייפאד אמור לעשות בעיקר מדיה (תמונות, סרטונים, סרטים וסדרות), גלישה ברשת, משחקים, קריאת ספרים ועיתונים ואפילו קצת עבודה משרדית. כל מה שמחשבי הנטבוק מתיימרים לעשות אבל הוא עושה את זה קצת יותר באלגנטיות. אפל הבינה שיש לה מערכת הפעלה ניידת מצוינת שכבר הוכיחה את עצמה בצורה מעולה במשך השנתיים וחצי שהיא קיימת ושיש לה תמיכה ענקית וגב של עשרות אלפי מפתחים ולכיוון הזה אפל רצתה למשוך את מכשיר הטבלט שלה.

בפוסטים הקודמים נגעתי בנושא השם והחומרה (http://www.iphones.co.il/forum/thread119065.html#post664703) של המכשיר ובנושא מערכת ההפעלה ואפליקציות (http://www.iphones.co.il/forum/thread119073.html) וכעת אני אתייחס לנושא היתרונות והחסרונות של המכשיר ואנסה לסכם איך שאני רואה את המוצר.

מה שיש ומה שאין
אז האייפאד הוא מעין סוג של אייפוד טאץ' או אייפון גדול אותו אפל החליטה לייצר כדי להתחרות אל מול מחשבי הנטבוק שקיימים בשוק. המחיר שלו מראה את זה, המפרט שלו מראה את זה וגם אפל עצמה אמרה את זה די במפורש. אבל יש למוצר הזה גם לא מעט חסרונות וגם עבור השוק הישראלי.

מבחינת היתרונות שלו הן די ברורים. עשרות אלפי הפליקציות ומשחקים שכבר כיום יכולים לרוץ על האייפאד שלא לדבר על כמות של האפליקציות והמשחקים שיפותחו רק עבורו על ידי אותה קהילת מפתחים תוססת של האפסטור מאחר ואמצעי הפיתוח הם זהים וה- SDK הוא אותו SDK של האייפון/טאץ'. כמו כן, האייפאד ניתן לסנכרון באופן פשוט וקל בדיוק כמו האייפון או הטאץ' ועל ידי חיבורו למחשב תוכלו לסנכרן את כל התכנים שלכם באותו צורה קלה, פשוטה ומוכרת. האייפאד אולי אפילו יכול להחליף את המחשב הנייד שלכם במיוחד אם רוב השימושים בו הם שימושי מדיה וגלישה מאחר והאייפאד מאפשר לעשות את כל מה שהאייפון או האייפוד טאץ' מאפשר אבל על מסך גדול ונוח הרבה יותר.

עצם העובדה שהוא דק, קל וורסטילי לשימוש גם יכול להפוך אותו לתחליף מעולה להרבה מאוד דברים. מי מכם שניסחב בטיולים עם מספר ספרים ירגיש את כובד המשקל יורד במידה ניכרת, מי שקורא עיתון בבוקר יוכל להשתמש באייפאד במקום העיתון היומי שגם ככה ניזרק לפח בסוף כל יום. האינטרנט נמצא זמין לשימושכם באופן קל יותר וברור יותר על פני מסך גדול ויפהפה. המוזיקה שלכם, הסרטונים האהובים, התמונות של המשפחה ואפילו סרטים שיכולים להעביר בקלות נסיעה ארוכה ומעצבנת הכל נידחס לתוך מכשיר אחד קל ודק.

אבל לא הכל וורוד...

קודם כל המוצר מגיע ללא מולטי טאסקינג. זה לכשעצמו הוא כבר דבר שמעלה תהיות לא מעטות והוא deal breaker לכשעצמו. כשדובר לראשונה שמיקרוסופט תשחרר עבור מחשבי הנטבוק גירסה מצומצמת של חלונות 7 שתוכל להפעיל רק 3 יישומים במקביל כולם צחקו. אפל יודעת שהיא לא מיקרוסופט ומה שמיקרוסופט לא יכולה להרשות לעצמה אפל כן וחבל... מה שכן אם האייפון מסוגל לבצע מולטי טאסקינג עם עזרים חיצוניים מהסידיה אז אין שום ספק שהאייפאד יוכל לעשות זאת ואפילו לעמוד בכך בגבורה יתרה.

שנית הספארי באייפאד שמספק חווית גלישה שהיא ללא ספק מדהימה כמו אחיו הקטנים האייפון והטאץ' לא תומך בפלאש. אם הוא לא תומך בפלאש אז איך אפל אומרת שמדובר בחווית הגלישה הטובה ביותר? ובכן ברור שזה משפיע והורס את החוויה אבל המניעים של אפל בנושא הזה הם מלחמה טהורה בפלאש ומה שהתחיל על האייפון ממשיך על האייפאד. אפל פשוט שונאת פלאש והיא לא מתביישת להראות את זה. אדובי בטח מתחילה להזיע מאחר וכמו שאפל לא נתנה לה להתקרב לספארי שלה באייפון כך גם יהיה באייפאד ועם יותר ויותר חברות ואתרים (http://www.iphones.co.il/forum/thread118121.html) שיתאימו את עצמם לצפייה באייפון ובאייפאד הפלאש יהפוך לאט לאט לנחלת העבר במיוחד כשדפדפנים פופולריים כמו פיירפוקס (מגירסה 3.6 החדשה), ספארי וכרום תומכים באופן מלא בסטנדרטים החדשים והניבנים של HTML5 שהופך את הפלאש ללא רלוונטי מיום ליום.

מינוס ענקי עבור המשתמשים הישראליים הוא שהאייפאד לא תומך בעברית. וזה פשוט מגוחך! הרי האייפאד מבוסס של מערכת ההפעלה של האייפון/טאץ' והיא הרי תומכת (ברוך השם) בעברית באופן מובנה. אז איך האייפאד שמגיע עם גירסה 3.2 חסר תמיכה בעברית? וחשוב מזה למה לעזאזל? אני כבר הייתי מאושר מכך שחבילת iWork תאפשר לי לכתוב גם מימין לשמאל בצורה מובנית מאחר ומערכת ההפעלה של האייפון מסוגלת לעשות זאת. אבל נראה שאפל לקחה צעד אחד קדימה ו- 2 צעדים אחורה. האם אנחנו נידונים שוב לצורך לפרוץ את המכשיר רק כדי לגייר אותו? האם נראה את תחייתה של iPhoneHE הנכלולית שתציע לנו פתרונות גיור בתשלום עבור האייפאד או שמנגד נוכל להתרפק על תום ציקל ופתרונות העברית המבורכים והחינמיים שלו. בכל אופן זה מסריח.

שלושת הדברים הללו הם לכשעצמם מהווים חסרונות אדירים של האייפאד אל מול השוק העיקרי שהוא מתיימר להלחם נגדו והוא שוק הנטבוקים. נכון נטבוקים לא מגיעים עם מבחר של 140,000 אפליקציות שמספרן רק יעלה ויגדל, הם לא מגניבים ומאפשרים לבצע את כל הפעולות עם האצבע אבל הם מאפשרים חופשיות פעולה וחשוב יותר תאימות גם לעברית וגם מולטי טאסקינג גם אם הבסיסי ביותר כמו לשמוע רדיו אינטרנטי ולגלוש באינטרנט באופן חופשי או לערוך קובץ וורד בעברית!!!

דיעה אישית
הדיעה שלי לגבי האייפאד עדיין מעורבת. מדובר ללא ספק במכשיר שאכן מגשר על הפער שבין המחשב הנייד (או השולחני) לבין הסמארטפון. עם האייפאד אני בטוח שרוב המשחקים שלי יעברו אליו והאייפון שלי יהפוך להיות בעיקר מכשיר לתקשורת או הארכה לאייפאד.

אם הוא אכן היה מגיע בתור מוצר שמהקופסא מאפשר לי להשתמש בו ככלי עזר ללימודים או תחליף למחברות וספרים אין לי ספק שהייתי מחכה לבואו יומם וליל, אבל הוא לא... לפחות לא באופן של out of the box וחסרונות כמו מחסור במולטי טאסקינג או בתמיכה בעברית הם משמעותיים מאוד. האייפון עוד היה מכשיר מהפכני עם השקתו וכל נושא העברית והמולטי טאסקינג היה שולי ביחס לממשק החדשני והנוח וכו'.

כמובן שיש את שוק הצד השלישי שכבר היום מכיל הרבה מאוד אפליקציות שיכולות להיות שימושיות (quick office יכול להיות תחליף מלא לאופיס עבור האייפאד וכו') אבל מרגיז אותי לדעת שאני אצטרך שוב פעם להתחיל לעבוד בשביל המכשיר כדי שאני אוכל להתאים אותו עבורי כמשתמש ישראלי. אם אפל מציגה את האייפאד בתור מכשיר שמתאים את עצמו אליך, אז אני מצטער להודיע להם שהם עשו עבודה גרועה מאחר ולא מעט אנשים שירצו להשתמש באייפאד בתור כלי עזר ולא רק אמצעי בידור יצטרכו להתאים את עצמם אליו. אפילו בתור אמצעי בידור הוא לא כזה "מותאם למשתמש" מאחר ויש להמיר כל סרט לפורמט בו האייפאד תומך במקום שהוא יתמוך בפורמטים המקובלים כיום (מינימום AVI).

0tjtrZl7sdQ

כמובן יש לזכור שהמכשיר רק הוצג ויעברו מספר חודשים עד שנראה אותו בכלל בשוק. אם תשימו לב בסרטון המצורף תגלו שהאייפאד בכלל לא קיבל עדיין את אישור ה- FCC (ב-10 שניות האחרונות) ויתכן מאוד שהשקתו תתאחר. עד אז אני מקווה לראות אולי לראות אפשרויות נוספות שיגרמו לי אולי להתעניין בו יותר. אבל כיום עם חוסר התמיכה שלו בעברית באופן מובנה ומולטי טאסקינג שיגרמו לי להצטרך לפרוץ אותו (מה שיהיה לא פשוט בכלל אחרי שלאפל יש ניסיון של שנתיים וחצי בלחימה בנושא) ולהתקין תוספים חיצוניים שעוד עלולים לעלות כסף אני כבר מעדיף להסחב עם המקבוק שלי על הגב והאייפון בכיס.