מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : מאבקה של נוקיה נגד אפל עולה מדרגה

האיש והאגדה!
29/12/09, 23:07

נוקיה טוענת כי אפל מפרה פטנטים שלה באייפון, באייפוד ובכל מחשביה; לאפל ולנוקיה תביעות הדדיות.

‏http://www.techdigest.tv/nokia-vs-apple.jpg

יצרנית הסלולר נוקיה הגישה היום תלונה נגד אפל לנציבות הסחר הבינלאומית בארה"ב (ITC), בגין הפרת פטנטים. נוקיה כבר התלוננה על הפרת פטנטים שלה מצד אפל במכשיר ה-iPhone, אך כעת הרחיבה תלונה זו ל"כמעט כל הטלפונים הסלולריים שלה, נגני המוסיקה והמחשבים שהיא משווקת". 7 הפטנטים בגינם הוגשה התלונה, קשורים לטכנולוגיה של נוקיה בממשק המשתמש, במצלמה, באנטנה ובניהול זרימת החשמל, לפי הצהרה שפרסמה נוקיה.

דובר נוקיה אמר כי החברה צופה שהנציבות תחליט האם לחקור את התלונה תוך 30 יום. צו מניעה נגד שיווק מוצרי אפל בגין הפרת פטנט ככל הנראה לא יתרחש לפני תחילת 2011. אפל לא הייתה זמינה למסירת תגובה.

התלונה לנציבות היא צעד נוסף במאבקה של נוקיה בתחרות הקשה שמציבה אפל מאז נכנסה לשוק הסלולר עם הטלפון החכם הפופולרי שלה. לשתי החברות תביעות הפרת פטנט זו נגז זו. להערכת אנליסטים, המחלוקת, הנוגעת לתמלוגים אפשריים בסך מאות מיליוני דולרים מדי שנה, משקפת את השינוי במאזן הכוחות בשוק הסלולר. להערכת מומחים, יתכן כי תביעות אלה יתנהלו במשך כמה שנים. נוקיה הגישה באוקטובר תביעה נגד אפל בבית משפט בדלאוור, בטענה כי אפל הפרה 10 פטנטים שלה. אפל לא נותרה חייבת והגישה תביעת-נגד בגין הפרת 13 פטנטים, כמו גם התנהגות בלתי-תחרותית.

אפל, שנכנסה לשוק הסלולר באמצע 2007, אינה מגיעה להיקף המכירות של נוקיה, יצרנית הסלולר הגדולה בעולם, במונחי יחידות. אך ברבעון האחרון היא הצליחה לעלות עליה במדד אחר – הרווח התפעולי הגדול ביותר בתחום הסלולר – הודות להתמקדותה בקצה העליון של שוק הסלולר. לנוקיה אמנם יש טלפונים חכמים פופולריים, אך חלק גדול ממכירותיה הוא בקצה הזול של שוק הסלולר, בו שולי הרווח נמוכים יותר.

רויטרס

shaharhd
29/12/09, 23:59
נוקיה הפכה להיות מחברה חדשנית לחברה דינוזאורית.
בדיוק כמו שמוטורולה - שהמציאה את הטלפון הסלולרי - היום כמעט ולא תחרותית בתחום של המכשירים וציוד הרדיו לאתרים הסלולרים.

אפל כמובן שהם לא טלית שכולה תכלת, אבל גם נוקיה לא בדיוק היו הכי "פיירים" במשחק הזה.

לנוקיה כואב שהיא רואה את החברות החדשות יחסית (אפל וrim) שמצליחות למכור פחות מכשירים ממנה - אבל עם אחוזי רווח מטורפים. פשוט כי זה לא טלפונים למדינות עולם שלישי ב$20.
מה גם שכבר היום היצרנים הקוראנים והסיניים פשוט נוגסים לה עכשיו גם בנתח שוק הזה שלה בצורה יסודית.

gyaronn
30/12/09, 11:48
חבל שחברה כמו נוקיה יורדת לטקטיקות עלובות כאלו במקום לפתח מוצר ברמה של האיפון ממש חבל

alons126
30/12/09, 13:16
חבל שחברה כמו נוקיה יורדת לטקטיקות עלובות כאלו במקום לפתח מוצר ברמה של האיפון ממש חבל

1+

lokopo
30/12/09, 13:24

-1
אין סיבה שחברה לא תתבע את מה שמגיע לה בחוק!
אם הייתי מפתח פטנט אין שום סיבה שחברה אחרת תשתמש בפטנט שלי ללא אישור.
די להיות אפלפאנס ותעבדו לפי החוק!

Omri David
30/12/09, 13:38
יש לי נטישה מנוקיה נמאס לי מהחברה הזאת היא עושה יותר מידיי טלפונים בשנה ואף אחד לא מגיע לרמה ששווה לקנייה.
המערכת שלהם איטית כל פעולה שאני עושה אני רואה לוקח לו זמן לחשוב במקום שזה יהיה מכשיר מהיר שאם אני צריך לעשות פעולה מהירה אין לי אותה...

מה שנוקיה לפי דעתי עושה זה לבנות מכשיר ולהתקין עליו מערכת הפעלה שכבר מוכנה בלי לתאם אותה עם החומרה שיש במכשיר שיעבוד טוב יותר...

ואם גוגל יוציאו את הטלפון שלה אני מאמין שגם הם יצליחו אם יעשו את המערכת שתעבוד טוב למכשיר בלי איטיות ובלי לחכות זמן לכל פעולה שעושים...

natish
30/12/09, 14:41
-1
אין סיבה שחברה לא תתבע את מה שמגיע לה בחוק!
אם הייתי מפתח פטנט אין שום סיבה שחברה אחרת תשתמש בפטנט שלי ללא אישור.
די להיות אפלפאנס ותעבדו לפי החוק!

אף אחד לא אומר שנוקיה לא אמורה לקבל את מה שמגיע לה על פי חוק אבל אם תקרא קצת יותר בנושא אתה תגלה שהפטנטים שנוקיה מדברת עליהם הם פטנטים שהפכו להיות סטנדרט מקובל בתעשיית הסלולר וכסטנדרט היא לא אמורה לקבל תמלוגים מכל חברה על שימוש באותן טכנולוגיות.

נוקיה תוקפת את אפל באופן מכוון כי לאפל יש משהו שנוקיה רוצה ונוקיה חושבת שהיא תוכל להשיג אותו דרך בית המשפט. העניין הוא שאפל חברה למודת קרבות בנושאים משפטיים והיא לא תוותר בקלות אם בכלל על הפטנטים שלה בתחום ממשקי המגע שהם בעצם מה שנוקיה רוצה לקבל.

shaharhd
30/12/09, 14:44
אף אחד לא אומר שנוקיה לא אמורה לקבל את מה שמגיע לה על פי חוק אבל אם תקרא קצת יותר בנושא אתה תגלה שהפטנטים שנוקיה מדברת עליהם הם פטנטים שהפכו להיות סטנדרט מקובל בתעשיית הסלולר וכסטנדרט היא לא אמורה לקבל תמלוגים מכל חברה על שימוש באותן טכנולוגיות.

נוקיה תוקפת את אפל באופן מכוון כי לאפל יש משהו שנוקיה רוצה ונוקיה חושבת שהיא תוכל להשיג אותו דרך בית המשפט. העניין הוא שאפל חברה למודת קרבות בנושאים משפטיים והיא לא תוותר בקלות אם בכלל על הפטנטים שלה בתחום ממשקי המגע שהם בעצם מה שנוקיה רוצה לקבל.

אני מסכים עם נתי.
אחת הסיבות של נוקיה לתזמון הזה של להעביר הילוך בתביעה הוא כיוון שנוקיה רוצה מאוד לשפר את יכולת המסך מגע על המכשירים שלה. היא מנסה ליצור עסקה של תן-וקח עם אפל לגבי אישור להשתמש בפנטנים של אפל בנושא המסך מגע.

כמו שאחד האנשים הבכירים בנוקיה אמר בתשובה לשאלה של כתב "אם יש משהו טוב, אנחנו מעתיקים אותו ועושים את זה בגאווה".

:)

kostor
30/12/09, 15:39

+1. יש כאן לחץ פסיכולגי-כלכלי מאוד גדול על נוקיה מצד אפל, אפל היא חברה שכאשר הציגה את האיפון היא גרמה לתנודות וצנאמי ממש בתחום הסלולר.

ובגלל עוד הפעם שנוקיה מקבל פייט ענקי מאפל היא מחליטה לתקוף חזרה דרך בית המשפט כשהיא יודעת שבטח עוד כמה חברות משתמשות באותם פטנטים. היא מעדיפה לערר את יחס הציבור באפל דרך הטביעות האלו, שלכאורה נראות בעלי טעם אבל הן מדולדלות אם נסתכל היטב.