מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : פטנט המקלדת של אפל מתגלה, האם זהו ממשק המשתמש המהפכני של הטבלט?

natish
25/12/09, 19:43
‏פטנט המקלדת של אפל מתגלה, האם זהו ממשק המשתמש המהפכני של הטבלט?

פטנטים חדשים של אפל שהתגלו לאחרונה מצביעים על כך שהטבלט של אפל יגיע עם משטח דינאמי שיתן חיווי לחיצה למשתמש בעת לחיצה על מקש וירטואלי. האם זהו ממשק המהפכני עליו מדברים בימים האחרונים?

‏http://www.cultofmac.com/wordpress/wp-content/uploads/2009/12/6a00e550f4976688340120a662a201970c-800wi.jpg

האתר AppleInsider מדווח על סדרה של פטנטים בית אפל שיתן מאוד והם קשורים לכל הדיווחים האחרונים (http://www.iphones.co.il/forum/thread113416.html) על ממשק המשתמש המהפכני והחדש שעתיד להגיע במחשב הטבלט של אפל. בלב הפטנטים מדובר במשטח דינאמי שיצור מעין גבשושיות או נקודות פיזיות בעת שימוש במצב של הקלדה ואותם גבשושיות יעלמו כאשר המכשיר יוצא ממצב ההקלדה. על פי הפטנט שנקרא "Keystroke Tactility Arrangement on a Smooth Touch Surface" המשטח יגיע עם מסגרת המחולקת לחלקים שתיצור מעין קצוות מסביב ללחצנים הוירטואליים ותגדיר את הגבולות של כל לחצן שכזה. באופן הזה המשתמש יקבל חיווי על הלחיצה שלו בעת הקלדה על המקלדת הוירטואלית שתגיע על מסך המולטי טאץ' של מכשיר הטבלט.

במילים אחרות מדובר במשטח חכם המופעל על ידי מערכת ההפעלה של המכשיר. וכאשר המשתמש ניכנס לשדה הקלדה ומופעלת המקלדת המשטח יודע לשנות את התצורה שלו ולהוסיף במיקומים הייעודיים גבשושיות או נקודות (כמו בכתב ברייל) פיזיות שיתנו חיווי פיזי ללחיצה על המקשים בעת ההקלדה. כך שבעת שימוש שאינו מצריך הקלדה המשטח יהיה משטח מגע רגיל לכל דבר ויאפשר למשתמש לתפעל את המכשיר באמצעות האצבעות בצורה שבאה לידי ביטוי באייפון או באייפוד טאץ'.

http://img.skitch.com/20091225-xrkg482bbdgnphyghdy22sxaf1.render.png

עוד 2 פטנטים של אפל שהתגלו לאחרונה ומתייחסים לשימוש במשטחי מגע הם ה"Multipoint Touch Surface Controller" שמדבר על משטח מגע שיודע לזהות מספר נקודות לחיצה ואינו מצריך שהמשטח יהיה שקוף עקב שינוי הצורה בה מזוהים נקודות הלחיצה ו- "unprecedented integration of typing, resting, pointing, scrolling, 3D manipulation, and handwriting into a versatile, ergonomic computer input device" שלמרות שמו הארוך הרעיון הוא דווקא מאוד פשוט ומדובר במסך מולטי טאץ' שיודע לזהות את נקודות הלחיצה המיועדות ולהתעלם מנקודות לחיצה אחרות שנוצרות על המשטח. למשל המשטח ידע לזהות נקודת לחיצה שהמשתמש בחר על מסך המגע ולהתעלם מכף היד של המשתמש המשמשת לשם החזקת מחשב הטבלט.

http://images.appleinsider.com/patent-091224-3.png http://img.skitch.com/20091225-d23gxw21hsik15nnjr4b2yhmad.render.png

כל הפטנטים הנ"ל נרשמו במהלך החצי שנה האחרונה על ידי אפל ונראה שהחברה עובדת באופן קפדני על חווית השימוש של המשתמש עם מכשירי טבלט. כך שלמרות שהשמועות על מכשירי טבלט מבית אפל קיימות כבר יותר מדי זמן כל הפעילות של אפל בנושא בתקופה האחרונה בהחלט מרמזת על בואו של מכשיר שכזה. ואם אפל אכן תצליח להתגבר על מכשול חיווי ההקלדה למשתמש שהוא אחד החסרונות של האייפון מול מכשירי סמארטפון בעלי מקלדת פיזית במכשיר הטבלט נראה שהדיווחים על כך שג'ובס מרוצה מאוד מהטבלט ושהמכשיר עתיד להביא ממשק משתמש מהפכני אכן אמיתיים.

yairxx
25/12/09, 19:53
מטורף! אין לי מילים.

Roy.c
25/12/09, 19:56
נשמע מדהים , אם הטבלט יצא עם מקלדת כה מדהימה ונוחה אין ספק שיכניסו זאת גם לאייפון ולטאץ'.
תודה נתי.

The_mg
25/12/09, 20:15
אל תשכחו שזה רק פטנט, מי יודע אם זה מה שיהיה בטבלט או שבכלל ישתמשו בזה בשנים הקרובות?
רק לחכות ולראות.
יהיה מצחיק אם הוא לא יצא השנה...

yuval_yhuda
25/12/09, 20:35
וכמה התענוג עזה עומד לעלות??

gyaronn
25/12/09, 21:21
i am speechless amazing simply amazing !!!!!!!!

kostor
25/12/09, 21:27
נשמע מדהים , אם הטבלט יצא עם מקלדת כה מדהימה ונוחה אין ספק שיכניסו זאת גם לאייפון ולטאץ'.
תודה נתי.

אל תשכחו שזה רק פטנט, מי יודע אם זה מה שיהיה בטבלט או שבכלל ישתמשו בזה בשנים הקרובות?
רק לחכות ולראות.
יהיה מצחיק אם הוא לא יצא השנה...

תאמת אני מסכים עם the_mg כי כבר קיבלנו אכזבה מאפל על המצלמה בנוגע לטאץ', אומנם זה באמת נראה עוד צעד אל הטבלט וגם ע"י רכישת השם Mactable אבל זה עדין לא אומר שום דבר, או מצביע על משהו בבירור לכן רועי, אני לא בטוח שישתמשו בזה על האיפון, גם מטעמי חוסר מקום, יש בטבלט מעל 10 אינץ' שזה מספיק למקלדת אחת, על האיפון יש בקושי 4 אינץ'. אולי נזכה לראות טעימה מזה יחד עם האיפון 4G.

DeanShemie
25/12/09, 21:32
הרעיון עם המקלדת פשוט מטורף, בחיים לא הייתי מצליח לחשוב על דבר כזה...
נו טוב, בגלל זה ג'ובס יודע מה אנשים צריכים, אפילו לפני שהם יודעים את זה=)

WarBeast
25/12/09, 21:55
זה נשמע מאוד דומה לרעיון שעשו ב BlackBerry Storm, אבל לא ידוע לי על נקודות כלשהן שמופיעות על פני המשטח (אולי לא הבנתי נכון?)
ב Storm הלחיצה עצמה היא זו שמרגישים, לא שמופיעות נקודות על המסך, אלא בעת הלחיצה מרגישים כביכול שלוחצים על משהו, בדגם הראשון זה היה מנגנון מכני, בדגם השני (והטוב יותר לדעתי) זה מנגנון חשמלי...
מה שמנסים לדמות פה זה את התנהגות העכבר במחשב הרגיל, כלומר יש הזזה, ויש לחיצה, כל פעולה הינה בנפרד, שלא כמו באייפון, יש הזזה אבל בזמן ההזזה ניתן ללחוץ בטעות על אייקון כלשהו ולהפעיל אפליקציה.
הפטנט שאפל מדברת עליו (נדמה לי זה לא פטנט שהיא רשמה ממש..) הוא בעת לחיצה קלה, האייקון יסומן, בעת לחיצה חזקה, זה יהיה כמו קליק או דאבל קליק בהתאם לאובייקט שנלחץ.
שוב, אין פה שום כתב ברייל, המסך חלק לחלוטין..

אני לא לוקח אחריות על דברי, קראתי ברפרוף.. מקווה שהובהרו כמה דברים..

kostor
25/12/09, 22:02
ל WarBeast

‏עוד 2 פטנטים של אפל שהתגלו לאחרונה ומתייחסים לשימוש במשטחי מגע הם ה"Multipoint Touch Surface Controller" שמדבר על משטח מגע שיודע לזהות מספר נקודות לחיצה ואינו מצריך שהמשטח יהיה שקוף עקב שינוי הצורה בה מזוהים נקודות הלחיצה ו- "unprecedented integration of typing, resting, pointing, scrolling, 3D manipulation, and handwriting into a versatile, ergonomic computer input device" שלמרות שמו הארוך הרעיון הוא דווקא מאוד פשוט ומדובר במסך מולטי טאץ' שיודע לזהות את נקודות הלחיצה המיועדות ולהתעלם מנקודות לחיצה אחרות שנוצרות על המשטח. למשל המשטח ידע לזהות נקודת לחיצה שהמשתמש בחר על מסך המגע ולהתעלם מכף היד של המשתמש המשמשת לשם החזקת מחשב הטבלט.

אולי פספסת את החלק הזה, כתוב פה שאפל רשמה פטנט על טכנולוגיה שיכולה לדעת על מה באמת הבן אדם רצה ללחוץ, ככה שאם נגיד אתה באמצע משחק שצריך ללחוץ בכמה מקומות שונים, הטבלט ידע לזהות במה באמת רצית לגעת ובמה בטעות נגעת וככה הוא יסנן את הנגיעה המיותרת. אתה לא אמור להרגיש את זה, כנראה זה פשוט יקרה.

(אני מודה שעם האיפון זה קורה שאתה לוחץ שלא התכוונת בעת שאתה רוצה לבצע פעולה אחרת והאיפון פותח אותו. זה כי אין לו את הטכנולוגיה שיודעת לזהות לחציות מיותרות וכוונות. אבל מצד שני את הטבלט יהיה הרבה יותר קשה להחזיק שבעוד יד אחת מחזיקה ביציבות [או לא אצל אנשים מסוימים] והיד השניה מפעילה את האיפון)

urieli17
26/12/09, 00:44
תשמעו... זה נראה כאילו זה יצא מתוך סרט מדע בדיוני... אם הבנתי נכון כל פעם שאנחנו נכנס לתא שצריך להקליד בו... אז תפתח מקלדת(וירטואלית..) ואיפה שהאותיות המסך ישנה את עצמו ויוצרו גבשושיות קטנות במיקום של האותיות וככה תרגיש כאילו זה מקלדת אמיתית (תקנו אותי אם הבנתי לא נכון..) אם זה מה שזה אז זה דיי מגניב...
אני מקווה שהם יביאו בראש עם המכשיר הזה ושלא יהיה יותר מידי יקר... מה שקצת מבאס זה שאמרו שתהייה לו אותה מערכת הפעלה כמו של האיפון וזה קצת מגביל לא? אני יודע שיש הרבה אפליקציות ודברים כאלה אבל עדין יש דברים שחסרים שם בכל מה שקשור לניהול קבצים וקריאה של פורמטים וכדומה לא?

alfital2
26/12/09, 02:12
תחשבו לעומק על הרעיון של הטבלט, הוא לא יהיה כל כך נוח...
לפני שאתם שוללים את דברי במהירות תחשבו על קושי השימוש בו, חוסר היציבות שלו ואי היכולת להעמיד אותו במקום מסויים..

arik_saka
26/12/09, 07:09
מגניב d:

יש איזה רמזים לפחות לגביי המחיר שלו ?

kostor
26/12/09, 10:49
תחשבו לעומק על הרעיון של הטבלט, הוא לא יהיה כל כך נוח...
לפני שאתם שוללים את דברי במהירות תחשבו על קושי השימוש בו, חוסר היציבות שלו ואי היכולת להעמיד אותו במקום מסויים..

אתה צודק ואני אפילו מחזק, הטבלט יהיה כול כך לא נוח להחזקה, זה לא כמו האיפון שאפשר להחזיק בכול כף יד אחת ועם השניה לעבוד. כאן כול הזרוע תעבוד בשביל להחזיק את זה, זה יותר מתאים לקיבוע על שולחן ומבחינת ניידות, כמו שזה נראה עד עכשיו זה נכשל.

לurieli17

אם אני לא טועה היו שמועות שהדגמים של ה 13" וה15" יהיו בעלי SL ולא iPhone OS (רק הדגמי 11" לדעתי [אם יש באמת כאלה] יהיו עם הiPhone OS)

asafha
26/12/09, 11:32
הפטנט פשוט להבנת הצורך:
נניח ואתה מקליד בצורה עיוורת, הנחת האצבעות על המשטח ועל המקשים לא יגרום להם להילחץ אלא רק בעת לחיצה אמתית כמו על מקש המקש במסך המגע יגיב.
תוכלו להחזיק את המסך ולגעת בו ותוך כדי להקליד בקלות ויזהה רק את ההקלדה.
חשוב ופותר בעיות חשובות במגע ובמסך גדול...

WarBeast
26/12/09, 11:32
ל kostor

ל WarBeast

אולי פספסת את החלק הזה, כתוב פה שאפל רשמה פטנט על טכנולוגיה שיכולה לדעת על מה באמת הבן אדם רצה ללחוץ, ככה שאם נגיד אתה באמצע משחק שצריך ללחוץ בכמה מקומות שונים, הטבלט ידע לזהות במה באמת רצית לגעת ובמה בטעות נגעת וככה הוא יסנן את הנגיעה המיותרת. אתה לא אמור להרגיש את זה, כנראה זה פשוט יקרה.

(אני מודה שעם האיפון זה קורה שאתה לוחץ שלא התכוונת בעת שאתה רוצה לבצע פעולה אחרת והאיפון פותח אותו. זה כי אין לו את הטכנולוגיה שיודעת לזהות לחציות מיותרות וכוונות. אבל מצד שני את הטבלט יהיה הרבה יותר קשה להחזיק שבעוד יד אחת מחזיקה ביציבות [או לא אצל אנשים מסוימים] והיד השניה מפעילה את האיפון)

הכוונה שלי הייתה אך ורק לגבי הפסוק הראשון, שהוא מטעה, זה הכל.. לא דיברתי על 2 הפטנטים האחרים.
אני ממליץ לך בחום לראות את ההדגמות של ה BB Storm / 2 ולהבין בדיוק איך זה עובד :)

urieli17
26/12/09, 18:14
kostor b נראה לך שאפשר יהיה להריץ את מערכת ההפעלה SL זה יהיה קצת כבד לא? צריך מפרט חזק לא?
ונראה לי שאפל יפתרו את הבעיה של האחיזה אולי יסיפו לזה איזה מעמד או משהו כזה... הם לא יציאו מוצר שוהא לא נוח לשימוש

kostor
26/12/09, 20:36
kostor b נראה לך שאפשר יהיה להריץ את מערכת ההפעלה SL זה יהיה קצת כבד לא? צריך מפרט חזק לא?
ונראה לי שאפל יפתרו את הבעיה של האחיזה אולי יסיפו לזה איזה מעמד או משהו כזה... הם לא יציאו מוצר שוהא לא נוח לשימוש

אני יחזור על מה שאמרתי: נתי פרסם כתבה על זה שהעניין היה עוד בגדר שמועה שבדגמי ה13 ו15" יהיה SL ועל ה10" (אם זה 10 אני לא זוכר את הסוג ה3) יהיה סוג של תערובת של iPhone os

לWarBeast אם לזה התכוונת, אז לא יהיה לחצן על המסך. כל המסך הוא בטכנולוגית טאץ', מטעה אני לא חושב, אולי יותר מבלבל.