מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : בכיר במוזילה| פיירפוקס מובייל ישמיד את חנויות האפליקציות

natish
20/12/09, 11:24
‏בכיר במוזילה| פיירפוקס מובייל ישמיד את חנויות האפליקציות

דפדפן הפיירפוקס עומד להגיע באופן רשמי לפלטפורמות הסלולריות. ועל פי טענה של בכיר בחטיבה הניידת של מוזילה שאחראית על פיתוח הדפדפן הנייד הוא עומד לשבור את חנויות האפליקציה של היום ולהחזיר את יישומי הרשת למרכז הבמה.

‏http://photos.macnn.com/news/0912/nokian900-firefoxlg.jpg

בראיון שנערך עם סגן הנשיא בחטיבת הניידת (Mozilla mobile) של קרן מוזילה, Jay Sullivan, נטענה על ידי Sullivan טענה מאוד אגרסיבית לפיה הגירסה הניידת של דפדפן הפיירפוקס (Firefox Mobile) יחסל את חנויות האפליקציה למכשירים ניידים כדוגמת האפסטור של האייפון או ה- App World של בלקברי. הטענה של Sullivan מתבססת על כך שפיירפוקס מובייל יהיה דומה מאוד לגירסה שולחנית כלומר מנוע הדפדפן יהיה כמעט זהה והוא יוכל לרנדר גם קוד HTML מסובך וגם JavaScript. אם הדבר אכן יתממש בצורה איכותית מעריך Sullivan שהרבה מאוד מפתחים יעדיפו לפתח יישומי רשת מאשר אפליקציות Native למכשירים הניידים. Sullivan ממשיך ואומר שהרבה מחנויות האפליקציה הנוכחיות מגיעות עם חוקים די דרקוניים או לא עקביים ושפיתוח האפליקציה באופן ניפרד לפלטפורמה מסוימת לא תמיד שווה את ההשקעה.

המפתחים הופכים להיות יותר ויותר מתוסכלים עם הבטחות איכות שהם צריכים לעמוד בהן, חומרה שהם צריכים לרכוש כדי לפתח, ולהתחבט בשאלה האם העידכון האחרון שלהם יעבור את תהליך האישור של אפל... אני חושב שהם יעברו לרשת.

הגירסה הניידת של פיירפוקס מפותחת כיום כך שהיא תתאים לכל פלטפורמה של מכשיר סמארטפון שנמצא בכיום בשוק כמו למשל האנדרואיד, Maemo של נוקיה, סימביאן ו- Windows Mobile. כיום הגירסה נמצאת בשלבי בטא לפלטפורמות כמו Maemo שנמצאת כיום על ה- N900 של נוקיה אבל המוצר הסופי יהיה זמין גם לאייפון למרות שחוקי האפסטור של אפל אוסרים על הכנסה של דפדפנים שלא מבוססים על מנוע ה- Webkit כמו הספארי כך שעתיד הפיירפוקס מובייל לאייפון לא ממש ברור.

מה שכן נראה שהגישה של פיירפוקס היא קצת אבודה מאחר ויישומי רשת הם אסטרטגיה שאפל כבר ניסתה בעבר עם מכשיר האייפון עוד בדגם הראשון שלו (2G). כשיצא האייפון בשנת 2007, כידוע לא הייתה עוד חנות האפליקציות ואפל ניסתה לעודד את המשתמשים ואת המפתחים ללכת לכיוון יישומי הרשת בין אם מדובר ביישומים או משחקים. אבל האסטרטגיה הזו לא הייתה מוצלחת במיוחד, לעומת זאת האינסטולר שהייתה אז מעין חנות יישומים אלטרנטיבית ולא רשמית לאייפון הצליחה באופן מרשים למדי שגם תפס את עינה של אפל שהבינה את הפוטנציאל הגלום בחנות שכזו. ומאז שהאפסטור הושקה היא הפכה להיות חלק אינטגרלי מהצלחת האייפון.

כך שיהיה מאוד מעניין לראות איך באמת הפיירפוקס יצליח בגירסתו הניידת והאם הוא באמת ישנה את הקו הקיים כיום בפלטפורמות הניידות לפיהן חנויות האפליקציה נותנות ערך מוסף למכשירים ויוביל את הסמארטפונים בחזרה ליישומי הרשת.

sangoker
20/12/09, 11:31
איזה יופי פיירפוקס לנייד ,זה יותר טוב שהוא יעיף את כל האפליקציות של אפל ,כי לאפל אין כלום חוץ מאפליקציות באייפון בלי סוף ,עד שכואב הראש

Omri David
20/12/09, 13:03
אני מחכה כבר הרבה זמן שיהיה פיירפוקס לנייד ובתקווה שיהיה לאיפון...
אני משתמש כבד של פיירפוקס משנת 2004 השתמשתי גם בבטא שלהם אבל לא כבד כמו משנת 2004.

dany74q
20/12/09, 13:34
רק מזכיר שלמוזילה כבר יש את פרויקט הFennec שלהם,כבר יצאה גרסה לSymbian OS ולWinMo.
לא יודע כמה הפרויקט הזה באמת יצליח לאיפון - מוזילה משתמש ואוהדת גדולה של Gecko,אני יודע שאפל מגבילים לשימוש של Webkit - יכול להיות שמוזילה תעשה גרסה מיוחדת לאיפון,
לא חושב שהיא תפסיד את אחד השוקים הגדולים ביותר לסלולארי.

Arikkamm
20/12/09, 14:35
השאלה אם יהיה אפשרות להשתמש בפלאש, אז זה ממש יהיה פריצת דרך...

dany74q
20/12/09, 14:39
לא חושב שהבעיה בפלאש ואיפון זה הדפדפן,כי פלאש לספארי קיים - והספארי באיפון לא יותר מדי שונה.
כנראה אפל לא נותנים לאדובי את הרשות לפתח את הפלאש כי הם יצטרכו גישה לקבצי מערכת,כי מבחינה תוכנתית וחומרתית אני לא רואה בעיה לעשות פורט פלאש לאיפון.

Omri David
20/12/09, 15:04
אולי פלאש לאיפון אין אבל אם יצא דפדפן אחר אולי תוכנתית ישלבו את הפלאש לדפדפן שאחרי התקנה של פיירפוקס אתה תקבל פלאש מובנה...

Cyphers
20/12/09, 15:16
אני תמיד בעד חדשנות וגיוון אבל אני לא רואה איך Firefox מפלסת את דרכה ל iPhone בצורה חוקית.