מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : האפל גסטפו

natish
16/12/09, 19:29
‏האפל גסטפו

האתר גיזמודו קיבל מידע מעובד אפל לשעבר על השיטות של החברה מקופרטינו למנוע הדלפות של מידע לתקשורת והתמונה המצטיירת היא לא נעימה כל כך.

‏http://cache.gawker.com/assets/images/4/2009/12/500x_apple-gestapo.jpg

הם קוראים לעצמם קבוצת הנאמנים העולמית (Worldwide Loyalty Team) אבל בין חלק מהעובדים בחברה הם ידועים יותר בכינוי "הגסטפו של אפל", קבוצה של חפרפרות שתמיד מרגלים בחנויות האפלסטור ובתוך הקמפוס בקופרטינו. מדווחים ישירות לג'ובס ולאופנהיימר. מסמך די מזעזע על איך אפל שומרת על דליפות של מידע.

אתם אולי תרצו לדעת על קבוצת הנאמנים העולמית, טום אמר לי לאחרונה במייל. אני קורא את המייל ומקבל תיאור של הגסטפו הגרמני, רק בלי החלק של העינויים וההרג.
טום מעולם לא חי בגרמניה ה****ת, בתקופה בה ה- Geheime Staatspolize קיבל סמכות להכנס לכל בית או משרד בכל שעות היום או הלילה מבלי שום התראה מוקדמת או סיבה של ממש כדי לתפוס את מה או את מי שהם רצו לתפוס בחיפוש המתמשך והבלתי פוסק שלהם למצוא את אויבי המדינה. מקום בו לא הייתה לך זכות לפרטיות בשום צורה שהיא, מקום בו היית אשם עד שהוכח אחרת.
לא, טום לא חי מעולם בגרמניה ה****ת, או אפילו לא במזרח גרמניה, או בברית המועצות וגם לא בסין הקומוניסטית, הוא חי בארה"ב. כמובן שהוא מעולם לא פחד לאבד את יקיריו או אפילו חשש לחייו כמו מליוני אנשים שחיו באותם המדינות הנ"ל אבל הוא מכיר היטב את התחושה בה אתה נצפה בכל רגע, את התחושה בה אתה תמיד אשם בפשעים נגד סוג של ארגון. הוא יודע איך זה מרגיש שאין לך שום פרטיות במקום העבודה, עיירה קטנה וחביבה בקליפורניה בשם קופרטינו, במקום אגדי שנמצא ב- One Infinite Loop. טום מכיר את התחושה היטב, בימים בהם הוא עבד בחברת אפל.

מבצע נעילה
כמובן שאם טום מעולם לא שלח שום מידע אינפורמטיבי לתקשורת הוא מעולם לא היה צריך לחשוש שיתפס, רק כדי להיות מפוטר ולקבל תביעה מהמחלקה המשפטית של אפל. אבל תחושת העדר הפרטיות היא דבר שטום חלק עם שאר חבריו לעבודה.
לאפל יש מעין חפרפרות כאלה שעובדים בכל מקום, במיוחד במחלקות בהן צפויות דליפות של מידע. ההנהלה לא מודעת לאותם עובדים טום מספר:
ברגע שהם חושדים בדליפה, כוח מיוחד (כפי שהיינו קוראים להם) יחלוף במסדרון בכל שעה של היום, בעיקר בבוקר. הם יצרו קשר עם המנהל הבכיר ביותר בבניין ויבקש מהם לארגן את הפעולה. אותה ה"פעולה" כפי שטום מכנה אותה היא לא משהו מיוחד, לא אירוע יחיד במינו אלא רק תרחיש די רגיל והתהליך שלו הוא די פשוט: המנהל יורה לכל העובדים להשאר בשולחנות שלהם ולעשות את מה שהם מתבקשים לעשות בכל זמן נתון. ה"גסטפו" מעולם לא יוזם את התקשורת הם רק שם, צופים, מפקחים על המנהלים ומוודאים שהכל הולך לפי התכנון.

כל המכשירים הסלולריים נלקחים. בדרך כלל, אוספים אותם באותו הזמן, מה שאומר שהתהליך יכול לקחת הרבה זמן. אם העובד צריך ליצור קשר עם גורם חוץ באותו הזמן הוא יצטרך לקבל אישור והשיחה שלו תנוטר. הם לא מבקשים מצלמות מאחר ואסור להכניס מצלמות לקמפוס של אפל. במידה והמכשיר הוא אייפון התוכן שלו מגובה למחשב. למעשה "אפל נהגה לומר שהאייפונים של העובדים הם למעשה הרכוש שלה מאחר והמכשירים חולקו בחינם לעובדים" כל עובדים היו צריכים לפוח את המכשירים שלהם ולהסיר כל נעילה במכשיר ואז ה"כוחות המיוחדים" היו בודקים את המידע שבטלפון הסלולרי. הם עובדים על הכל: הודעות SMS, תמונות, וכל מה שיש במכשיר. אם יש לכם פורנו על המכשיר, הם ידעו על זה. אם יש לכם הודעות טקסט לאישה/חברה/מאהבת או טייגר וודס הם ידעו על זה. אין פרטיות ואין גבולות.

במהלך הבדיקה העובדים מתבקשים להפעיל את שומרי המסך על המחשבים שלהם כך שהם מוודאים שהעובדים לא מתקשרים האחד עם השני או עם העולם החיצון דרך תוכנות מסרים. העובדים מתבקשים שלא לדבר, לשלוח הודעות טקסט או להתקשר האחד לשני בזמן הבדיקה. אם העובד לא מוכן לשתף פעולה הוא מתבקש לעזוב ולא לחזור יותר לעולם.

ממש כמו 1984
התהליך שמתואר בפסקאות הקודמות הוא קצת דרמטי למעשה כל התהליך הוא התנדבותי. ההנהלה מבקשת שהעובדים יתנו את הטלפונים מרצונם. אבל שוב, עובדים שלא מוכנים לשתף פעולה מפוטרים. הם יתחקרו את אותם סרבני שיתוף למה הם לא היו מוכנים לתת את המכשיר מרצונם ובאותו התהליך העובדים גם מתבקשים לחתום על הסכמי סודיות למרות שהסכמים שכאלו נחתמים בעת העסקה של העובד.

בכמה מקרים שאנשים אכן נתפסו במה שה"גסטפו" האשים אותם, אותם אנשים התבקשו להשאר עד סוף יום העבודה. במהלך אותו הזמן האנשים שנחשדים בצורה רצינית יותר נחקרו מאחורי דלתות סגורות כאשר מפחידים אותם לגבי תביעות משפטיות. לאחר מכן הם מלווים על ידי האבטחה אל מחוץ לקמפוס החברה. אין שום דרך לדעת כל כמה זמן תהליך שכזה יתרחש, אולם כל העניין מתנהל בצורה שקטה למדי. ה"גסטפו של אפל" לא רק אחראים לפעולות שכאלה. הם גם מבצעים בדיקות למיילים של עובדים כאשר הם גם לפעמים מדליפים תמונות מפוברקות של מוצרים כדי לעורר הייפ או להטעות.

בעוד טום מספר לי את כל זה ישר התחלתי להזכר בדברים שקראתי על סטיב ג'ובס עוד בימים האוש היה ה-קפטן של קבוצה קטנה ושמחה של "פירטים" שיצרו את מחשב המקינטוש. המק היה גם פרויקט סודי, אבל לא הייתה שום "משטרה סודית" שווידאה שהידע לא ידלוף החוצה. אחרי יום העבודה הקבוצה הייתה משחקת בחופי קליפורניה חופשיה מדאגות בטוחה שהמוצר שלהם ישנה את פני המחשוב האישי ואת פני העולם. ולמרות שאני מבין את הצורך בשמירה על סודיות במיוחד בשוק התחרותי בו אפל נמצאת היום אני עדיין מתקשה לתפוס את השינוי שאפל עברה מימים של חברה היפית קטנה ועליזה לחברה נוקשה שפועלת בשיטות KGB.

תורגם מהאתר Engadget (http://gizmodo.com/5427058/apple-gestapo-how-apple-hunts-down-leaks)

lokopo
16/12/09, 19:35
אין פה קצת בעיה של הפרת זכויות הפרט?
במיוחד בפלישה למייל. פיטורים על אי מסירת המכשיר שלך? ואם אני קניתי לעצמי את המכשיר ולא קיבלתי מאפל?
נשמע מאוד חשוד ולא חוקי.

GalDanino
16/12/09, 20:32
אבל זה ידוע שהם מבודדים אותם בצורה קיצונית
לא ידעתי שכל כך קיצונית
אני מאמין שאסור להם סלולרי עם מצלמה שם
גם לאבא שלי יש סלולרי בלי מצלמה כי העבודה שלו לא מרשה
מצד שני אני יכול להבין את אפל כי אחד הדברים הכי מעניינים באפל זו ההפתעה לא כמו בכל שאר החברות שכל העולם יודע על המוצר 3 שנים לפני שהוא יוצא ואם זה מה שהם חייבים לעשות כדי שלא ידעו על המוצרים החדשים אז אין בררה

בקיצור, אף אחד לא אמר שלעבוד באפל זה כיף גם לא חשבתי ככה לפני הכתבה ואני גם לא כל כך מופתע ממנה כי ידעתי שהם קיצוניים בקטע של הסודיות והבידוד של עובדים בזמן עבודה
גם אני מכיר מישהו שאמר לי שלעובדים ממחלקה אחת אסור לדבר עם עובד ממחלקה אחרת

Snoopy
16/12/09, 21:34
מצד שני אני יכול להבין את אפל כי אחד הדברים הכי מעניינים באפל זו ההפתעה לא כמו בכל שאר החברות שכל העולם יודע על המוצר 3 שנים לפני שהוא יוצא ואם זה מה שהם חייבים לעשות כדי שלא ידעו על המוצרים החדשים אז אין בררה

אתה אשכרה מצדיק את המעשים הכל כך קיצוניים שהם עושים.
זה מוגזם מעבר לכל גבול אפשרי.
הם עושים את המעשים הקיצוניים האלו רק כדי ליצור קצת באזז, זה טיפשי ומוגזם.

thenrg1
16/12/09, 21:37
מה אמרנו על החברה הדיקטטורית הזו ששמה אפל natish ?
שהיא החברה הכי מרושעת בעסקי המחשבים בעולם כיום ? שאין חברה שיוצאת יותר כנגד המשתמשים מאשר אפל ?
עכשיו מתברר שהיא עושה זאת גם כלפי העובדים שלה. זה כלל לא מפתיע רובנו זוכרים את העובד הסיני שהתאבד בסין כי הוא איבד אבטיפוס של אייפון ...
והדבר הכי מצחיק הוא שיש אנשים עדיין מעריצים את המפלצת הזאת.

אין שום בעיה לאהוב את המוצרים שלה - אבל להעריץ את החברה הנוקשה הזאת ואת המנכ"ל הדיקטטור שלה ? צריך להיות fanboy נאיבי והזוי במיוחד בשביל זה

Benitez
16/12/09, 22:24
מה אמרנו על החברה הדיקטטורית הזו ששמה אפל natish ?
שהיא החברה הכי מרושעת בעסקי המחשבים בעולם כיום ? שאין חברה שיוצאת יותר כנגד המשתמשים מאשר אפל ?
עכשיו מתברר שהיא עושה זאת גם כלפי העובדים שלה. זה כלל לא מפתיע רובנו זוכרים את העובד הסיני שהתאבד בסין כי הוא איבד אבטיפוס של אייפון ...
והדבר הכי מצחיק הוא שיש אנשים עדיין מעריצים את המפלצת הזאת.

אין שום בעיה לאהוב את המוצרים שלה - אבל להעריץ את החברה הנוקשה הזאת ואת המנכ"ל הדיקטטור שלה ? צריך להיות fanboy נאיבי והזוי במיוחד בשביל זה

מסכים לחלוטין.
אפל עושים יופי של מוצרים אבל מתחילים להצטבר יותר ויותר מקרים שאני מרגיש לא בנוח עם מה שהם עושים.
השרירותיות של ההחלטות לגבי אישור אפליקציות ל APP STORE וכל ההגבלות המטופשות על האייפון (עבודה רק עם iTunes והגבלה על ה BLUE TOOTH) , כל אלה גורמים לזה שאם יהיה מתחרה ראוי , לי לא תהיה בעיה לעבור אליו.
הבנתי ממשהי שכבר יצא לה לשחק עם ה GOOGLE PHONE שהוא מכשיר מ ד ה י ם ואם זה באמת ככה אז לאפל יש בעיה.

The iPhoner
16/12/09, 22:27
זה נשמע ממש הזוי ומשונה אבל אם אפל הגיעה למה שהגיעה בגלל כל זה אני לא אגיד כלום ומצדי שימשיכו.

thenrg1
16/12/09, 22:28
זה נשמע ממש הזוי ומשונה אבל אם אפל הגיעה למה שהגיעה בגלל כל זה אני לא אגיד כלום ומצדי שימשיכו.

גם המפלגה ה****ונל סוציאליסטית בגרמניה הגיעה לאן שהגיעה בגלל "כל זה". זה אומר שלא צריך להגיד כלום ?
אפשר לרדת על החברה בכיף ולהשמיץ אותה בכל פורום

GalDanino
17/12/09, 10:19
אתה אשכרה מצדיק את המעשים הכל כך קיצוניים שהם עושים.
זה מוגזם מעבר לכל גבול אפשרי.
הם עושים את המעשים הקיצוניים האלו רק כדי ליצור קצת באזז, זה טיפשי ומוגזם.

דבר ראשון אני לא מבין מה הסיפור שלך ומה אתה עושה פה כי כל כתבה שמתפרסמת פה את מגיב נגד אפל אז אני מחשיב אותך כטרול ולא כמשתמש עם דאה

דבר שני אני כן מצדיק את אפל כי אם זה מה שהם חייבים לעשות כדי שהעובדים לא יוציאו החוצה את המידע החשוב שיש בתוך המסרדים אז אין לי בעיה עם זה
מבחינתי זה קצת מוגזם אבל כל דבר שאפל עושים הוא לא נורמטיבי, אם זה טוב או אם זה רע
ועדיין אני חושב שמי שקובע את הדברים האלה באפל הוא בנאדם שיודע קצת יותר ממני וממך ויש לו קצת יותר ניסיון בלנהל את הסודיות של חברה כל כך גדולה

בקיצור סנופי אתה טרול טהור ובנאדם (מבחינתי) חסר שלום עצמי
ואת כל התגובות שלך בפורום הזה נראה לי שצריך למחוק
בלי קשר לכתבה הזו

ariel1k1
17/12/09, 10:43
מעניין אם לאייפון הבאה יקראו 3g s.s

AldoRaine
17/12/09, 11:00

זנ מתקשר ממש טוב לדיון בנושא תיסמונת סטוקהולם (http://www.iphones.co.il/forum/thread111431.html) בקרב משתמשי אייפון.

lokopo
17/12/09, 14:02
מעניין אם לאייפון הבאה יקראו 3g s.s

חחח, אהבתי.

GalDanino
17/12/09, 14:10
זנ מתקשר ממש טוב לדיון בנושא תיסמונת סטוקהולם (http://www.iphones.co.il/forum/thread111431.html) בקרב משתמשי אייפון.
משתמש אייפון לשעבר ידידי (נגנב לפני שנה)

עכשיו אני מנסה להישתמש בn97
בנתיים לא הולך לי

אולי בקרוב אני יחזור להנות מהאייפון :D

Snoopy
17/12/09, 14:52
דבר ראשון אני לא מבין מה הסיפור שלך ומה אתה עושה פה כי כל כתבה שמתפרסמת פה את מגיב נגד אפל אז אני מחשיב אותך כטרול ולא כמשתמש עם דאה

דבר שני אני כן מצדיק את אפל כי אם זה מה שהם חייבים לעשות כדי שהעובדים לא יוציאו החוצה את המידע החשוב שיש בתוך המסרדים אז אין לי בעיה עם זה
מבחינתי זה קצת מוגזם אבל כל דבר שאפל עושים הוא לא נורמטיבי, אם זה טוב או אם זה רע
ועדיין אני חושב שמי שקובע את הדברים האלה באפל הוא בנאדם שיודע קצת יותר ממני וממך ויש לו קצת יותר ניסיון בלנהל את הסודיות של חברה כל כך גדולה

בקיצור סנופי אתה טרול טהור ובנאדם (מבחינתי) חסר שלום עצמי
ואת כל התגובות שלך בפורום הזה נראה לי שצריך למחוק
בלי קשר לכתבה הזו

המוצרים של אפל מצוינים, לא הייתי גולש פה אם לא.
אבל בין לבקש לשמור על סודיות לבין לעשות מסדר ולחדור לפרטיות של כל עובד בחברה רק כדי שיהיה באזז כשמציגים, זה מוגזם.
נתי, כמו שאני מכיר אותו מפה, אוהב את אפל, לא הייתי אומר פאנבוי, אבל אוהב.
אני בטוח שאם נתי היה חושב משהו שלא ברוח הכתבה או מתנגד לה, הוא היה כותב.
אני לא חושב שאדם שיצדיק מעשה כזה, יקרא לאפל בכותרת "גסטפו"
תשאל אותו בעצמך, תשאל 99% מהפורום פה, המהלך הזה מוגזם מעבר לכל דעה.
ולא רק בכתבה הזאת, אפל עושה דברים משוגעים וקיצוניים מדי.
אני לא מגיב סתם, היא מגזימה.

אם אני אי פעם אנהל חברה מצליחה למחשבים וטכנולוגיה, אני מבטיח לך, שלא יהיה אכפת לי מדליפות על מכשיר שעומד לצד ברמה של לחדור לפרטיות של העובדים, כמו רוב החברות בעולם.

dok1230
17/12/09, 17:41
אם זה באמת ככה אז אני מאחל לאפל האלה שיפלו מהר מאוד ביחד עם המכשירים המעפנים שלהם:)*

dok1230
17/12/09, 17:43
סליחה, תיקון קטן...בהתחלה המכשירים מעולים אבל אחר כך ה' ישמור....

dok1230
17/12/09, 17:50
חחחחח אולי עכשיו אפל ישנו הסיסמא שלהם "i" ל-"הייל" חחח הייל *****, הייל פון!!

thenrg1
17/12/09, 18:33
אם זה באמת ככה אז אני מאחל לאפל האלה שיפלו מהר מאוד ביחד עם המכשירים המעפנים שלהם:)*

התגובה שלך מעניינת ... בתור משתמש Ipod touch ..
אם המוצר כל כך מעאפן, למה אתה משתמש בו ?
ומה אתה עושה בפורום שמוקדש למוצרים של החברה הזאת ?

לא חייבים לאהוב חברה בכדי להודות שמוצריה טובים. אני אישית לא מאחל שאפל תיפול (אל אף שאני מתעב את דרך התנהלותה) כי אני מאוד מרוצה מהאייפון שלי, והייתי רוצה לראות דגמים יותר מתקדמים שמשוחררים לשוק.