מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : האם משתמשי האייפון סובלים מתסמונת שטוקהולם?

natish
14/12/09, 11:54
‏האם משתמשי האייפון סובלים מתסמונת שטוקהולם?

מחקר חדש וקצת מפוקפק מרמז שמשתמשי האייפון סובלים מתופעה הדומה לתסמונת שטוקהולם. האם אנחנו באמת מוכנים לשקר, לרמות ולכזב רק כדי להאדיר את שמו של האייפון?

‏http://www.cultofmac.com/wordpress/wp-content/uploads/2009/12/StockholmSyndromeD1.jpg

תסמונת סטוקהולם (או שטוקהולם) היא תופעה שבה אדם המוחזק בכפייה בידי אנשים זרים, מפתח אמפתיה והזדהות נפשית עם האידאולוגיה והמעשים של האנשים המחזיקים בו. תסמונת זו נובעת מהרצון להזדהות עם החזק והשולט.
השם ניתן לסינדרום זה בעקבות המקרה שקרה ב-23 באוגוסט 1973 בזמן שוד בנק בסטוקהולם שבשבדיה. ארבעה מעובדי הבנק הוחזקו כבני ערובה במשך חמישה ימים וחצי בכספת הבנק בגודל 3×12 מטר על ידי השודד (ששהה שם איתם). ראיונות עם בני הערובה לאחר השחרור ומחקרים פסיכולוגיים על מקרים דומים גילו את התופעה של חטופים החשים הזדהות עם החוטף ופחד מהמחלצים.

ויקיפדיה (http://he.wikipedia.org/wiki/תסמונת_סטוקהולם)

מחקר חדש וקצת מוזר שנערך על ידי חברת אנליסטים אירופאית בשם "Strand" מרמז שמשתמשי האייפון סובלים מתופעות שהן זהות מאוד לתסמונת שטוקהולם. התופעה מתקבלת לטענת Strand כאשר משתמשי האייפון מוכנים לכופף את האמת כדי להאדיר את שמו של האייפון. המאמר מדבר על כך שמשתמשי האייפון לא מוכנים להודות בחולשות של המכשיר המאמר מונה כ-20 חולשות שכאלה שחלקן קשורות לשימוש עם מפעילות מסוימות שאפל בחרה וחלקן הן חולשות חומרה שבאות לידי ביטוי במצלמה חלשה, אפשרויות סלולריות גרועות (SMS ו- MMS) ועוד כאשר בעצם האייפון הוא מכשיר בעל יכולות חומרה בינוניות עד חלשות שעטוף במעטפת יפה.

עוד מוסיף המאמר ש:
במציאות האייפון מוקף בקבוצה גדולה של אנשים, תקשורת וחברות שמוכנות לכופף את האמת כדי להגן על המוצר שהם רכשו מאפל.

כמו כן נראה שלא רק משתמשי האייפון "סובלים" מאותה התסמונת וקיימים גם משתמשים פנאטים של מוצרי מיקרוסופט שהואשמו באותו הסימפטום. המאמר מוסיף ומציין שמשתמשים של מכשירים סלולריים מבית חברות אחרות כגון: Nokia, Sony Ericsson, Samsung, LG, HTC וכו' כנראה מקנאים באופוריה שאפל מעוררת במשתמשי המוצרים שלה.

אני באופן אישי חושב שהמאמר הזה הוא שטויות במיץ, רוב משתמשי האייפון משתמשים בו לא כי הם עיוורים לבעיות שלו אלא למרות הבעיות שלו מאחר והאייפון למרות מגבלותיו הוא עדיין החבילה הטובה ביותר שקיימת כיום בשוק הסלולר.

Moshicko
14/12/09, 12:02
אני האמת נתקלתי בכמה כאלה שמאדירים את האייפון כאילו הוא שיא הטכנולוגיה.
אני מכור אייפון מוצהר מודה שהוא רחוק מלהיות שיא הטכנולוגיה.
יש לו ממשק מדהים, מערכת הפעלה ידידותית וכמובן קהילה עצומה של מפתחים שלא נחים לרגע.
החומרה שלו לא מצויינת אבל מספיק טובה להחזיק את אינסוף האפשרויות שלו.

chertok
14/12/09, 12:06
אני האמת נתקלתי בכמה כאלה שמאדירים את האייפון כאילו הוא שיא הטכנולוגיה.
אני מכור אייפון מוצהר מודה שהוא רחוק מלהיות שיא הטכנולוגיה.
יש לו ממשק מדהים, מערכת הפעלה ידידותית וכמובן קהילה עצומה של מפתחים שלא נחים לרגע.
החומרה שלו לא מצויינת אבל מספיק טובה להחזיק את אינסוף האפשרויות שלו.

מסכים איתך ב 100%

Kirma
14/12/09, 12:33
איך אפשר לא להתמכר למכונה הקטנה הזאת ?!?
איך הבנאדם הראשון שקנה את האייפון בישראל (מחברות הסלולר) אמר "ברגע שאתה נוגע בו, זהו זה מושך אותך כמו קסם".
וכל הבעיות שיש לו אפשר לפתור באפקליציה חדשה.

אני כבר מתכנן להביא את ה 4g שיצא :ם

lokopo
14/12/09, 13:11
יש לא מעט אמת במחקר.
י

Avocado
14/12/09, 13:35
הרבה אנשים "יכופפו" את האמת כדי לשכנע אותך שמה שהם קנו (לא בכרח אייפון) הוא טוב... אנשים לא רוצים להרגיש "פראיירים" עם מה שהם קנו...

לא ראיתם פעם מישהו עם נוקיה מדבר שטויות כדי לשכנע אותם שהוא יותר טוב מסוני אריקסון? או ההפך?

buyiphoneforme
14/12/09, 13:46
יש בכתבה הזאות טיפת אמת אבל היא ממש ממש לא נכונה..
ראיתי כמה דברים שמתמשי אייפון מעלימים מוגבלויות של האייפון לטובתו..אבל אם זה קרה הם העלימו משהו חסר משמעות.
ואנשים עושים את זה על כל מוצר שהם רוכשים, אבל לדעתי הכתבה הזאות היא עוד כתבה שבאה נגד האייפון כמו רבים מסוגה..דווקא משתמשי אייפון הם המשתמשים שהכי אומרים את המוגבליות של האייפון ואת כל מה שחסר באייפון, לעומת משתמשים אחרים. וכל משתמש אייפון פה יגיד שיש לאייפון חסרונות.

עריכה: במקרה זה שמעלי רשם בדיוק למה שהתכוונתי עכשיו ראיתי..אני רוצה להוסיף שהיה לי לפני האייפון מוטורולה ושהיה לי אותו תמיד אמרתי שזה פלאפון טוב והקליטה בו טובה והכל..(למרות שזה היה לא נכון והיה לי איתו מיליון ואחת בעיות)

AldoRaine
14/12/09, 14:01
אנשים מרגישים צורך להצדיק לעצמם את זה שהם קנו משהו ממש יקר אז הם משכנעים את עצמם (וכמובן גם אחרים) שזה שווה את זה. כמו שמישהו כאן אמר, הם צריכים להוכיח שהם לא יצאו פריירים אז הם מאלילים את האייפון.

רואים את זה פה בפורום די הרבה. לדוגמא, מתחילים לדבר על זה שבאייפון יש ניתוקי שיחה מדי פעם (מה שנכון) ואז אנשים באים ביציאות לא קשורות כמו "תפסיקו לבלבל את השכל - האייפון הוא המכשיר היא מדהים שיוצר וייוצר אי פעם!!!11!!1!" למה? כי רק באייפון יש X אפליקציות. (שזה נכון אבל זה לא משנה את בעיות ניתוק השיחה שיש לו)

זה נכון לא רק לגבי האייפון אלא לגבי כל מוצרי הפרמיום שלא תמיד מצדיקים את מחיריהם. בגלל זה רוב משתמשי המאק והאייפוד הם כל כך fan boys.

אל תבינו אותי לא נכון, אני מת על האייפון שלי אבל אני מודע גם לחסרונות שלו. יש הרבה אנשים שפשוט לא מוכנים להודות בזה שיש לו חיסרונות - האנשים שאלו עובדים על עצמם.

NuDiST
14/12/09, 14:35
לא מסכים עם הכתבה.
האייפון הוא המכשיר הטוב בעולם, עם הקליטה הטובה בעולם, עם x אפליקציות לכל מה שרק רוצים ויש לו את החומרה הטובה בעולם!
אגב, אני גם מבין את החוטפים מסטוקלהום :-)

SaarAvigour
14/12/09, 18:14
מצטרף לאמור ומצטט:

"אני באופן אישי חושב שהמאמר הזה הוא שטויות במיץ, רוב משתמשי האייפון משתמשים בו לא כי הם עיוורים לבעיות שלו אלא למרות הבעיות שלו מאחר והאייפון למרות מגבלותיו הוא עדיין החבילה הטובה ביותר שקיימת כיום בשוק הסלולר"..

אני רחוק מאוד מללקות בתסמונת שטוקהולם לגבי איזשהו חפץ. האמת - שלי - היא שמכל הטלפונים החכמים שעברו ועוברים דרכי, בעבודה ובחיים הפרטיים, ה"חבילה" שמציג האייפון היא ה"עגולה" ביותר בשוק הסלולאר. ועוד, זו חכמה קטנה מאוד להשוות נתונים טבלאיים שבהם אכן האייפון מעולם לא ניצח, רק שמה שיש באייפון עובד ומספק את הסחורה, הרבה מעל לקו הממוצע, בעוד שרבים מהמתחרים, לרבות כאלו שמנצחים במספרים, מספקים חוויה שהיא הרבה מתחת לממוצע.

בקיצור, "עויילם לא גויילעם", לא שטוקהולם ולא נעליים..

=======
סער אביגור
הספר: אני אייפון-מדריך בגובה העיניים

meha
14/12/09, 19:36
מה שיפה בכתבה הזאת זה שהיא בדיוק שוללת ממך את האופציה להתנגד לה.
זה כמו להגיד למישהו שאתה מתווכח איתו שהוא עצבני ושלא יתעצבן. אין לצד השני מה לעשות מנגד.
כמו שנאמר לפניי אפשר להגיד את אותו הדבר על כל תחום אחר וגם במקרה זה הדבר נכון.

stav96
14/12/09, 20:42
אני מסכים עם הכתבה, וכן, גם אני משתמש באייפון.

זה נכון שלדעתי (ולדעת המון אנשים אחרים) האייפון הוא לא רק טלפון, הוא הרבה מעבר, אך יש לו גם לא מעט בעיות שבתכל'ס הם דברים בסיסיים שאני פשוט לא מבין איך אפל מצליחה להעלים עין מהם, ואם זה היה איזה סוני אריקסון לא הייתי קונה את המכשיר כמו: רמקול חלש, עד ה3gs לא היה מצלמת וידאו(!), שיחות וידאו(?) ועוד... אך עדיין, אני מת על המכשיר הזה! אין ספק שיש כאן תסמונת והיא לא קטנה, אבל אני לא מכיר מישו שיש לו אייפון והוא לא מרוצה!

john_k
15/12/09, 02:14
יש בכתבה אמת אבל זה בא מפן אחר לדעתי
זה השילוב בין חיצוניות לפנימיות שיש לנו כבני אדם בעיה איתו לא רק בתחום האייפון
לא קרה לכם אי שראיתם מישהי כל כך מדהימה חיצונית,משהו במבט בעניים שלה היה עמוק וחודר והייתם בטוחים שהיא חייבת להיות בן אדם מדהים?!
אבל אין לזה כל קשר באמת למציאות או איך שהיא באמת
מכשיר שנראה חיצונית כמו האייפון עם ממשק כל כך מדהים מחייב אותך להאמין שהטכנולוגיה בפנים הגיעה מחייזרים...
אם הייתה שואל בן אדם שאין לו מושג איזה רכיבים יש בפנים הוא היה מנחש שמאוד מאוד מתקדמים
זה אותו דבר עם מחשבים, אופנועים, בחורות, בחורים ועוד...
קשה לקבל שעל מכשיר שנראה ומתנהג ככה חסכו פינות - כמו מצלמה מחורבנת ומעבד לא ממש חזק...

אבל זאת רק דעתי.

Salsero
15/12/09, 07:55
האייפון הוא לא טלפון מושלם וגם לא מתקרב ללהיות מושלם.
לאייפון יש חומרה ממוצעת יחסית לטלפונים שיצאו בתקופה האחרונה - מעבד חלש יחסית , מצלמה עלובה (ובלי פלאש) כמות קטנה יחסית של ram.
האייפון לא גמיש בכלל מבחינת התאמה אישית - מערכת הפעלה סגורה, אין מקום לכרטיסי הרחבה.
חנות התוכנות של אפל היא לא היחידה בשוק כשכרגע לידה צומחים האנדרואיד מרקט , הovi של נוקיה והמשמו של מייקרוסופט.
העברת התכנים אל המכשיר מתבצעת באמצעות תוכנת סינכרון (itunes) -*משהו שיצרניות סלולריות זנחו לפני שנים לטובת מודל disk on key מהיר ופשוט.*
או ברכישה של פריט אחר פריט מהitunes store או הapps store - שיטה איטית ומסורבלת.
פונקציות בסיסיות שיש היום בכל טלפון בשקל תישעים - כמו ניהול קבצים (ניסיתם פעם למחוק שיר בטלפון?) או העברת קבצים דרך bt - לא קיימות אצלו.

אז מה עושה את המכשיר לכל אלוהי? כל כך נחשק?
בתור משתמש אייפון כבר יותר משנה (מאז ספטמבר 2008 אם אני לא טועה), שמתי לב לתופעה מאוד משונה ועקבית... כל אדם, לא משנה כמה ציני הוא יהיה (להוציא מספר מקרים בודדים ויוצאי דופן), לאחר אינטראקציה ראשונית עם המכשיר הצהיר במילים אלה : "אני הולך להשיג לי אחד כזה!"
ושלא תיראו את זה לא נכון, פעם הייתי שייך לצד ההוא, של אותם אנשים שמנו ללא הרף את חסרונותיו של האייפון ו"למה לי להוציא כ"כ הרבה כסף על מכשיר שלא יכול את זה ולא יכול את זה וכו'". עד שקניתי את האייפוד טאצ' שלי ומשם - הדרך לאייפון הייתה קצרה (עליו שילמתי 3,500 שקל במזומן לגירסת 16 ג'יגה - סים פרי).

אז מה הסוד?
ב2 מילים - חווית שימוש!

המכשיר מתוכנן על הצד הטוב ביותר, עגלגל, מלוטש , יפיפיה. עיצוב נקי בלי יותר מידי סמלים או קישוטים על הפאנל האחורי או הקידמי.
מסך מגע מולטי טאצ' גדול, ברור ואיכותי. מינימום כפתורים.

וכך גם מערכת ההפעלה:

מסך נעילה נקי עם שעון ו"החלק לפתיחה".
תפריט ראשי בודד עם ממשק טיבעי של נגיעה והחלקה.
רשימת אנשי הקשר מציגה את עצמה לפנינו בלי הצורך להקיש אותיות. הגלילה בה היא מהירה וחלקה (כולל גלילה קינטית - הממשיכה לגלול בהתאם לתנופה שנתנו בעת הגלילה).
מקשי החיוג הוירטואליים גדולים וברורים. ונותנים חיווי צלילי על כל הקשה.
תוכנת ההודעות (sms וmms) - מאפשרת לצפות בתכתובת ההודעות בדיוק כמו בתוכנות המסרים המיידיים - מה שמייד נותן אינדיקציה לגבי תוכן הודעה שנשלחה בעיכוב רב וסתם שינוי מרענן לעומת הטלפונים האחרים.
להתקין תוכנה בודדת על הטלפון (גם בתשלום) היא הדבר הכי פשוט שיש, נכנסים לחנות , מחפשים , קונים והכל מותקן לבד כולל יצירת קיצור דרך במסך הראשי (והיחיד).

אני יכול להמשיך עוד הרבה אבל ניראה לי שתפסתם את העיקרון.

הכל פשוט, זורם , מגניב וקל כל כך לשימוש ברגע שתופסים את הרעיון - כל אחד יכול לתפעל את הטלפון הזה בין אם אתה גאון מחשבים או נהג מונית מבאר שבע (בעקבות כתבה בידיעות אחרונות :) ) , אתה תדע להשתמש בו לצרכיך ולנצל את מלוא הפוטנציאל שהמכשיר טומן בחובו עבורך.*

המשטר הקשוח של אפל בכל נושא אישורי התוכנות , נועד להשאיר את הכל פשוט וקל , בלי סיבוכים מיותרים. אז נכון זה יכול לעצבן אנשים שרוצים להוציא יותר מהטלפון שלהם ממה שמשתמש ממוצע צריך מטלפון סלולרי... אבל לא בשביל זה המציאו את הjb?

בקיצור - אפל , שיחקתם אותה!

sachar
15/12/09, 08:42
נכון שנמאס כבר מזה שהחיוג לתא קולי רגיש כמו כנף של פרפר,
ושהפסדתי כבר שיחה או שניים בגלל שהסלידר פשוט לא זז..
ושלהיות בדף אינטרנט שמציג ריבוע כחול קטן עם סימן שאלה זה לא כייף.

אני עדיין חושב שזה הטלפון הכי כייף שהיה לי.
:d

Shout4Heaven
15/12/09, 10:54
יש בודדים שלא ככה.
שלא מעצימים אותו, או לא רואים את אפל בתור מעצמה נהדרת.

iTuphr
15/12/09, 15:51
אני לא יודע..מאז שנגעתי בטאץ' של האייפון, כל מכשיר אחר נראה לי כמו בדיחה זולה..
ויש לי קטעים שאני מוכן להתכחש לאמת גם במצבים אחרים..

יכול להיות שיש לי תסמונת סטוקהולם?...s:

swatman
15/12/09, 16:20
טוב זה ככה בכל טכנולוגיה חדשה שיוצאת ויש לה מתחרים,
אני צריך להזכיר למבוגרים כאן את המלחמה בשנות ה 80 שהייתה בין אנשי האטארי והקומודור , ואחר כך לאפל?

אפילו אחי סיפר לי שהוא היה בקבוצת אנשי האטארי , בהפסקות בכיתה ה' הם היו מרביצים לאנשים עם קומדור שהיו יורדים על האטארי שלהם.

והיו הופכים את האטארי למכשיר העליון
אותו דבר היה עם המגסון וה sms , אחר כך עם mega drice ן ה snes, ה nintendo 64 ו ps1

והיום זה ps3 וה xbox 360, ככה שזה די ידוע שאנשים מתחברים לטכנולוגיה שלהם.