מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : אפל תובעת בחזרה את נוקיה

natish
13/12/09, 08:20
‏אפל תובעת בחזרה את נוקיה

לפני כחודשיים נוקיה הגישה בקשת תביעה כנגד אפל בגין הפרת מספר פטנטים בתחום הסלולר. ההערכות של האנליסטים היו שהתביעה עלולה לעלות לאפל כמה מאות מליוני דולרים אבל נראה שאפל לא יושבת בשקט והיא תובעת בחזרה.

‏http://cache0.techcrunch.com/wp-content/uploads/2009/06/nokia-vs-apple.png

לפני כחודשיים (http://www.iphones.co.il/forum/thread105117.html) יצרנית הסלולר הפינית נוקיה הגישה בקשת תביעה כנגד אפל בגין הפרה של מספר פטנטים בתחום הסלולר. נוקיה אמרה שכל מכשירי האייפון,המכשיר הראשון והן דגמי הדור השלישי העוקבים, משתמשים בטכנולוגיות שהיא מחזיקה בפטנט עליהן כאשר בתביעה עצמה נוקיה מתייחסת לכ-10 פטנטים בלבד בלתחום הסלולר והתקשורת האלחוטית למכשירים ניידים.

אחרי שתיקה של חודשיים בנושא ולימוד של העניין אפל סוף סוף מגיבה כאשר ביום שישי האחרון היא שיחררה הודעה לתקשורת בה היא מודיעה שהיא תובעת את נוקיה בתביעה נגדית. בכיר באפל בשם Bruce Sewell שהוא יועץ וסגן נשיא בחברה אמר בנושא ש"חברות אחרות צריכות להתחרות אל מול אפל על ידי פיתוח טכנולוגיות משלהן ולא גניבת הטכנולוגיות שלנו". בתביעת ההגנה של אפל ניטען שכל הפטנטים שנוקיה טוענת להפרתם הם פטנטים שקשורים לסטנדרטים ולכן הם מחוייבים להיות ניתנים לרישוי באופן חופשי ובלי הפליות מצד נוקיה.

אפל גם טוענת שנוקיה מנסה להפלות את אפל בעניין רישוי הסטנדרטים כדי לקבל גישה חופשית לפטנטים של אפל עצמה או לקבל יותר כסף מחברות מסוימות במקום לפתח את הטכנולוגיה בעצמה. כלומר התביעה הנגדית של אפל מתבססת על כך שהפטנטים שנוקיה טוענת שאפל מפירה הם סטנדרטים שניתנים לרישוי באופן חופשי וחברה מסוימת לא אמורה להיות מופלית על ידי נוקיה בעניין הרישוי של הסטנדרטים הללו. מנגד נוקיה מנסה לקבל גישה לפטנטים של אפל שהם לא סטנדרטים ונכון לעכשיו הם הקניין הרוחני של החברה באופן בלעדי במקום לנסות ולפתח את הטכנולוגיה בעצמה.

כמו כן אפל טוענת בכתב התביעה הנגדית שלה שנוקיה התמקדה בשמירה על המסורתיות של מכשירי הסלולר במשך שנים עם ממשקים מסורתיים שלא עברו שינוי בתשך תקופה ארוכה ומנגד אפל שינתה באופן מהפכני את האופן בו צרכנים משתמשים במכשירי הסמארטפון. כתוצאה נוקיה איבדה וממשיכה לאבד נתח שוק באופן משמעותי, תהליך שהחל מזמן השקת האייפון בארה"ב ובעולם. אפל ממשיכה לטעון שכתצואה מהשקת האייפון השוק השתנה ונוקיה לא הצליחה להסתגל אליו מספיק מהר ולכן נוקיה בחרה במקום להשקיע בטכנולוגיה משלה לנסות ולהעתיק את האייפון ולקבל גישה לטכנולוגיות שלו מאפל על ידי התביעה. אפל טוענת כי דגמי נוקיה E71, S60 ו-5310 משתמשים בפטנטים שפותחו לאייפון ורשומים על שם אפל. אפל דורשת מנוקיה להסיר את תביעתה ולפצות אותה על הפרת הפטנטים ועל הוצאות המשפט.

הפטנטים שאפל טוענת שנוקיה מעתיקה הם:

http://img.skitch.com/20091213-b9xhhg7ftga9uk4gdr57t998wh.render.png

אפל גם מצוטטת בכתב התביעה את Anssi Vanjoki, מנהל המולטימדיה וסגן נשיא בנוקיה שאמר בכנס בשנת 2007 "שאם יש משהו טוב בעולם אנחנו מעתיקים אותו בגאווה". ועל כך אפל מתבססת שנוקיה החליטה להעתיק את הקונספט והרעיון של האייפון והאת טכנולוגיית המחשוב הבסיסית של המכשיר בעוד היא מנסה לדרוש מאפל לשלם על גישה לפטנטים שהפכו להיות סטנדרט בתחום.

tkhriop
13/12/09, 08:41
מה היה בסוף הם נוקיה מתחילים לרדת למטה לאט לאט

gayala
13/12/09, 08:47
חחחחחח איך הם ייבשו את נוקיה!! באו להם בתביעה נגדית חח

doron500
13/12/09, 09:39
נוקיה תובעת את אפל
אפל תובעת את נוקיה
מה יהיה?? לאנשים אין מה לעשות בחיים וככה הם מתחרים אחד בשני... אני חושב לעשות משהו מדהים! תקנו פלאפונים לא ששיכים לא לאפל ולא לנוקיה... נראה אם הם ימשיכו לתבוע אחד את השני. לשתי החברות יש פוטנציאל אדיר לפתח טכנולוגיה לפאלפונים בייחד, למה הם לא מנצלים את זה???

Snoopy
13/12/09, 10:01
הם לא מחפשים פה כסף, הם רוצים להמשיך להשתמש בפטנטים של נוקיה.
הם מחפשים להשיג פשרה שכל אחת מהחברות תמשיך להשתמש בפטנטים של השנייה.

Shout4Heaven
13/12/09, 18:34
אני אומר נוקיה לוקחים לדעתי, כי זו בין התביעות הגדולות הראשונות של אפל.
זו לא סתם חברה כמו הזאת שהצליחה למכור רק מאה מחשבים.

thenrg1
13/12/09, 19:09
זה מנגנון פעולה ידוע של אפל - לתבוע בחזרה.
בכתב התביעה של אפל אין אפילו התייחסות אחת לכך שהם אכן ניצלו את הפטנטים של נוקיה מבלי לשלם על כך. כל שאפל טענה היא ש"מגיע לנו".

יש 2 תוצאות אפשריות - 1. אפל תפסיד במשפט, ותשלם לנוקיה מעל מיליארד דולר.
2. אפל ונקיה יגיעו לפשרה בה אפל תתן לנוקיה שימוש חופשי בפטנטים היא רשמה (אני מניח שזו היתה כוונתה של אפל בהגשת התביעה הנגדית) בתמורה להסרת התביעה של נוקיה.

natish
13/12/09, 23:35
זה מנגנון פעולה ידוע של אפל - לתבוע בחזרה.
בכתב התביעה של אפל אין אפילו התייחסות אחת לכך שהם אכן ניצלו את הפטנטים של נוקיה מבלי לשלם על כך. כל שאפל טענה היא ש"מגיע לנו".

יש 2 תוצאות אפשריות - 1. אפל תפסיד במשפט, ותשלם לנוקיה מעל מיליארד דולר.
2. אפל ונקיה יגיעו לפשרה בה אפל תתן לנוקיה שימוש חופשי בפטנטים היא רשמה (אני מניח שזו היתה כוונתה של אפל בהגשת התביעה הנגדית) בתמורה להסרת התביעה של נוקיה.

אני חושב שאפל תעדיף לשלם לנוקיה מאשר לתת לה להשתמש בפטנטים שלה על ממשק המולטי טאץ' של האייפון והאייפוד טאץ'. בכל אופן גם אני חשבתי בהתחלה שכל התביעה הנגדית של אפל היא מפוברקת אבל אחרי שעיינתי בכתב התביעה אפל די צודקת בטענות שלה. לא לגבי השימוש של נוקיה בפטנטים של אפל אלא בניסיון של נוקיה להפלות את אפל לרעה כדי להשיג גישה לקניין הרוחני של אפל ולפטנטים שלה.

thenrg1
14/12/09, 03:22
אני חושב שאפל תעדיף לשלם לנוקיה מאשר לתת לה להשתמש בפטנטים שלה על ממשק המולטי טאץ' של האייפון והאייפוד טאץ'. בכל אופן גם אני חשבתי בהתחלה שכל התביעה הנגדית של אפל היא מפוברקת אבל אחרי שעיינתי בכתב התביעה אפל די צודקת בטענות שלה. לא לגבי השימוש של נוקיה בפטנטים של אפל אלא בניסיון של נוקיה להפלות את אפל לרעה כדי להשיג גישה לקניין הרוחני של אפל ולפטנטים שלה.

לא התכונתי לכל הפטנטים של אפל :) לאו דווקא הפטנט של ממשק המולטי טאץ', זה יכול להיות כמה פטנטים אחרים ממאגר הפטנטים הרשומים העצום שיש לאפל

said-g
14/12/09, 04:28
לא מגיע לנוקיה כלום, אני חושב שזה בגלל שהם מתרסקים במכירות.

thenrg1
14/12/09, 04:33
לא מגיע לנוקיה כלום, אני חושב שזה בגלל שהם מתרסקים במכירות.

אתה מבסס זאת על דעתך המקצועית כמשפטן המכיר את חוקי הפטנטים הבינלאומיים לבוריהם ?

said-g
14/12/09, 04:39
ממש לא, נכון שהם יזכו בתביעה, אבל התביעה באה רק בגלל שהם צריכים כסף :)

thenrg1
14/12/09, 05:54
ממש לא, נכון שהם יזכו בתביעה, אבל התביעה באה רק בגלל שהם צריכים כסף :)

לאייפון רק 5% מהשוק העולמי
לנוקיה מעל 30%

מרבית האנושות לא מסוגלת להרשות לעצמה אייפון, אבל לנוקיה מאות דגמים שונים שמתאימים לכל אזור ולכל כיס. הסיכוי של אפל להפיל את נוקיה מהבכורה של השוק העולמי די קרוב לאפס, אלא אם כן אפל תתחיל לייצר מכשירים הרבה הרבה ה-ר-ב-ה יותר זולים.

ומכיוון שזה לא יקרה, עתידה של נוקיה מובטח כיצרנית הסלולרים הגדולה בעולם.

natish
14/12/09, 08:43
לא התכונתי לכל הפטנטים של אפל :) לאו דווקא הפטנט של ממשק המולטי טאץ', זה יכול להיות כמה פטנטים אחרים ממאגר הפטנטים הרשומים העצום שיש לאפל

אני בטוח שנוקיה לא רוצה גישה לפטנטים של אפל כמו למשל כמו זיהוי פנים או מקום או לגבי אפשרויות סינכרון של מכשירים דרך הקופסא. הפטנטים שמעניינים את נוקיה מן הסתם הם פטנטים שהיא צריכה כדי להצליח בשוק הסלולרי עם טכנולוגיות שאין לה ונכון לעכשיו זה המולטי טאץ' של אפל.