מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : מנהל האסטרטגיה של נוקיה| האייפון של אפל ישאר מכשיר נישה, האנדרואיד הוא סתם הייפ

natish
01/12/09, 09:58
‏מנהל האסטרטגיה של נוקיה| האייפון של אפל ישאר מכשיר נישה, האנדרואיד הוא סתם הייפ

בראיון שנערך עם מנהל האסטרטגיה הראשי של נוקיה עולה כי נוקיה מודעת לבעיות שלה אל מול האייפון ושאר מכשירי הסמארטפון אבל היא לא מודאגת מהם יותר מדי. מבחינתה האייפון ישאר מכשיר נישה כמו כל מוצרי אפל והאנדרואיד הוא סתם הייפ.

‏http://1.bp.blogspot.com/_1LIIlAVtFnE/SEVf5FNNrYI/AAAAAAAAABM/0aTD1OspLsU/s320/Nokia+VS+Apple.jpg

המגזין הגרמני handelsblatt ראיין לאחרונה את מנהל האסטרטגיה של נוקיה, Anssi Vanjoki, כאשר בראיון עולה באופן מאוד מעניין הגישה של נוקיה לגבי התחרות שעומדת מולה מצד מכשירים כמו האייפון, בלקברי ופלטפורמת הסלולר של גוגל האנדרואיד.
Vanjoki אמר שהטעות של נוקיה הייתה להשקיע יותר מדי בפרטים הטכניים מאשר לבצע אופטימיזציה של המכשירים של נוקיה מבחינת ממשק המשתמש והעיצוב.

למרות הטעויות אני בטוח שאנחנו (נוקיה) יודעים כעת מה עלינו לעשות, וזה בעיקרון לבנות טלפונים סלולריים שהם קלים לשימוש ונראים טוב.

למרות התחרות הקשה אליה נקלעה נוקיה בשנים האחרונות מצד אפל ו-RIM נוקיה עדיין שולטת בשוק הסלולרי העולמי עם נתח שוק של כ-37% וזאת עוד אחרי ירידה גדולה מאוד בנתח השוק שלה שעמד על למעלה מ-40% לפני כשנתיים. התחרות הקשה ביותר של נוקיה היא מכיוון המכשירים הסלולריים החכמים יותר, הסמארטפונים כאשר בתחום זה נוקיה מתקשה לעמוד אל מול האייפון והבלקברי למרות שגם נוקיה מייצרת מכשירי סמארטפון לא רעים כמו ה- E71 אבל עדיין נוקיה מתקשה לעמוד בקצב שמכתיבות לה המתחרות החדשניות. Vanjoki מוסיף ואומר:
מבחינה טכנית המכשירים של נוקיה יותר טובים מהאייפון, אבל הם היו יותר מדי מסובכים לשימוש. נוחות השימוש תכתיב בשנים הבאות הצלחה או כישלון בתחום הסמראטפונים.

האייפון כנישה, האנדרואיד כהייפ
למרות ש- Vanjoki מודע לתחרות שיש לנוקיה מצד האייפון הוא לא מודאג מהמכשיר יותר מדי כשהוא טוען שהאייפון כמו שאר המוצרים של אפל ישאר מכשיר נישה והוא לא יהווה חשיבות רבה לתחום הסלולר בדיוק כמו שאפל נשארה בתחום המחשבים כשחקנית נישה.

גם מחשבי המק של אפל צברו הרבה תשומת לב כשהם הוצגו לראשונה אבל בסופו של דבר אפל נשארה להיות שחקנית נישה בתחום המחשבים.
כשנישאל לגבי האנדרואיד עונה Vanjoki שהאנדרואיד הוא לא הצלחה אלא הייפ. נכון לעכשיו האנדרואיד לא הצליח לעבור נתח שוק של יותר ממספר אחוזים בודדים ולדעתו של Vanjoki מדובר במערכת הפעלה צעירה ולא מספיק בוגרת ובשלה להתחרות בשוק הסלולרי אל מול מערכות הפעלה יותר וותיקות ובשלות כמו הסימביאן של נוקיה שלמרות ירידה חדה מאוד של כ-10% בנתח השוק שלה עדיין מהווה רוב עם כ- 44.6%.

http://www.macdailynews.com/gfx/article_gfx/2009/091124_admob_handsets_0910.jpg

למרות ההצהרות הללו של נוקיה נראה שהיא מתעלמת מהמציאות המרה. האייפון הוא רחוק מלהיות מכשיר נישה ואי אפשר להתעלם מההשפעות שלו על עולם הסלולר ולמחות את חשיבותו כפי ש- Vanjoki עושה מאחר ובעצם כניסתו לתחום הסלולר האייפון שינה את המשחק מקצה לקצה. כמו כן האייפון מלבד היותו מכשיר סלולרי הוא פלטפורמה ענקית של מדיה שמכניסה לאפל הרבה מאוד כסף. וכפי שכבר דווח רבות האייפון עם נתח השוק הקטן שלו לעומת זה של נוקיה מכניס לאפל הרבה יותר כסף מאשר הכנסות הסלולר של נוקיה מכלל המכשירים שלה. כאשר האפסטור הפכה להיות הצלחה בין לילה והיא ממשיכה לגדול ומתרחבת מיום ליום עם קהילת מפתחים ענקית ומיליוני משתמשים פעילים שמורידים עשרות אלפי תכנים מדי יום ביומו לעומת חנות ה- Ovi של נוקיה שלמרות ההשקעה הרבה של נוקיה נשארה כמעט לא רלוונטית.

kostor
01/12/09, 13:19
הוא טועה, הם צריכים להמשיך בדרך הזו. רק לשנות את העיצוב כמו שאמרו

Snoopy
01/12/09, 14:18
מסכים, אפל תיפול עוד שנה-שנתיים בתחום הטלפונים..
הקטע הזה לא יחזיק לנצח, הוא יתיישן, וה"הייפ" שנוצר סביבו בהתחלה ימאס בשלב מסויים.
אישית, אני תמיד העדפתי את נוקיה על אפל בתחום הפלאפונים, הם עושים אותם הרבה הרבה יותר טוב, לאייפון פשוט הצליח כי הוא היה חדשני.

GalDanino
01/12/09, 19:04
מסכים, אפל תיפול עוד שנה-שנתיים בתחום הטלפונים..
הקטע הזה לא יחזיק לנצח, הוא יתיישן, וה"הייפ" שנוצר סביבו בהתחלה ימאס בשלב מסויים.
אישית, אני תמיד העדפתי את נוקיה על אפל בתחום הפלאפונים, הם עושים אותם הרבה הרבה יותר טוב, לאייפון פשוט הצליח כי הוא היה חדשני.

אני תמיד אהבתי את נוקיה אבל אחרי האייפון הם פשוט התקלקלו
הם כבר לא עושים את המכשירים טוב כמו שהם עשו פעם
היום נוקיה רק מחפשת איך להתגבר על ההצלחה של האייפון במכשירים כושלים...
ואם תשאל כל אחד שיש לו 5800\n97 שלא נגע באייפון בחיים יגיד לך שנוקיה כבר מזמן לא כמו הנוקיה של פעם..
וקטע שאפל תיפול עוד שנתיים בתחום זה גם לא בטוח
כמו עם האייפודים
בהתחלה זו הייתה הצלחה גדולה שנראת כמו הצלחה שתיפול וכבר 9 שנים היא רק גודלת..

kostor
02/12/09, 14:41
אני תמיד אהבתי את נוקיה אבל אחרי האייפון הם פשוט התקלקלו
הם כבר לא עושים את המכשירים טוב כמו שהם עשו פעם
היום נוקיה רק מחפשת איך להתגבר על ההצלחה של האייפון במכשירים כושלים...
ואם תשאל כל אחד שיש לו 5800\n97 שלא נגע באייפון בחיים יגיד לך שנוקיה כבר מזמן לא כמו הנוקיה של פעם..
וקטע שאפל תיפול עוד שנתיים בתחום זה גם לא בטוח
כמו עם האייפודים
בהתחלה זו הייתה הצלחה גדולה שנראת כמו הצלחה שתיפול וכבר 9 שנים היא רק גודלת..

מאז שנכנס ה3gs הרבה חברות קיבלו נוק-אאוט מאז כולם מתחרים באיפון מכל הצדדים; מחכים אותו, עושים מסכי טאץ' כמוהו וכו וכו' רוב החברות לא מצליחות כי הן לא קולטות שהן צריכות להלחם בו עם טלפון ייחודי משלהם ולא רק לנסות לחכות את האיפון. מה שאותי לפחות מאוד מעצבן שהם כאלה עיוורים.

אני יכול להסכים איתך שנוקיה באמת יוצרת טלפונים גרועים כדי להתחרות באיפון, אם הם היו לוקחים נשימה לשניה ולא מוציאים טלפון חדש כל חצי שנה הם היו מבינים שהאפשריות עומדות לפניהם ושהם צריכים להוריד את הכיסוי עיניים שלהם- האיפון

Snoopy
02/12/09, 15:13
לדעתי, נוקיה צריכה לעזוב את התחום של המגע עד שיצא לה טלפון שהיא באמת תוכל להתגאות בו..
חבל לה על הזמן.
שתיתן לאנדרואיד ולפאלם וכאלה להילחם עם אפל.
שתמשיך עם הסמארטפונים והטלפונים הפשוטים והיותר מתקדמים שהיו לה.
שתמשיך לפנות לכל השוק ולא למקד את כולה במלחמה באייפון..

natish
02/12/09, 15:23
לדעתי, נוקיה צריכה לעזוב את התחום של המגע עד שיצא לה טלפון שהיא באמת תוכל להתגאות בו..
חבל לה על הזמן.
שתיתן לאנדרואיד ולפאלם וכאלה להילחם עם אפל.
שתמשיך עם הסמארטפונים והטלפונים הפשוטים והיותר מתקדמים שהיו לה.
שתמשיך לפנות לכל השוק ולא למקד את כולה במלחמה באייפון..

אני חושב שנוקיה אולי שמעה אתכם :)

מדברים על זה שבשנה הבאה היא תשחרר רק מכשיר אחד מבוסס על Maemo אחרי שהיא צפויה להשיק בקרוב את ה- N900 אחרי הרבה מאוד עיכובים (שזה סימן טוב בסך הכל שאומר שנוקיה משקיעה באיכות ולא ממהרת להשיק את המכשיר עם בעיות). בכל אופן אולי נוקיה כן למדה מאפל משהו והוא שלא צריך להוציא 5 מכשירי סמארטפון בינוניים בשנה כמו סמסונג או LG אלא אחד או 2 טובים כמו אפל, HTC, פאלם ו- RIM שלכולן יש מכשיר דגל איכותי אחד או מכסימום 2 פר שנה.*

בכל אופן לנוקיה יש מספיק משאבים גם להשיק מכשיר דגל איכותי בשנה וגם להציף את ה- low end market של שוק הסלולריים עם מכשירים פשוטים יותר וזולים יותר.

Roy.c
02/12/09, 15:34
מסכים איתכם.
לטעמי האייפון הוא באמת פלטפורמת שעשועים מצויינת וניתן לעשות איתה כמעט הכל (והדגש זה החוסר בפלאש), אבל אני לא חושב שהוא מתאים לכל אחד, כלומר לאנשי עסקים הוא ממש לא מתאים לטעמי כיוון שהמקלדת של האייפון לא ממש נוחה מול הבלקברי המפורסם.
ככה שלא נראה לי אנשי עסקים ירצו להילחם עם מקלדת טאץ' עד שיכתבו משפט או לחלופין להתרגל אליה וזה לוקח מעט זמן.

kostor
02/12/09, 17:51
מסכים איתכם.
לטעמי האייפון הוא באמת פלטפורמת שעשועים מצויינת וניתן לעשות איתה כמעט הכל (והדגש זה החוסר בפלאש), אבל אני לא חושב שהוא מתאים לכל אחד, כלומר לאנשי עסקים הוא ממש לא מתאים לטעמי כיוון שהמקלדת של האייפון לא ממש נוחה מול הבלקברי המפורסם.
ככה שלא נראה לי אנשי עסקים ירצו להילחם עם מקלדת טאץ' עד שיכתבו משפט או לחלופין להתרגל אליה וזה לוקח מעט זמן.

המקלדת שלי זה n97-המקלדת הכי טובה

natish
02/12/09, 18:12
מסכים איתכם.

לא יודע מה רוצים מהמקלדת של האייפון. היא נוחה לאללה במיוחד עכשיו כשבגירסה 3.0 אפשר להשתמש בה המצב מאוזן בכל אפליקציה שיש בה את המקלדת. לדעתי זה הרבה יותר נוח ממקלדת פיזית שהלחצנים שלה דחוסים. פאלם התגאו בזה ב-pre שלהם ואיפה הוא ואיפה האייפון מבחינת המגזר העסקי. נכון לוקח קצת זמן להתרגל אליה אבל אני חושב שמדובר בעניין של כמה ימים. במיוחד שהחיזוי האוטומטי באנגלית הוא פשוט מעולה וצריך רק ללמוד לסמוך עליו.

לגבי פלאש באייפון זה הופך להיות פחות ופחות רלוונטי מאחר שיותר ויותר אתרים מתאימים את האתרים שלהם או מעלים סרטונים מיוטיוב. ככה לפחות זה מסנן את הפרסומות המציקות ומשאיר יותר את התוכן הרלוונטי.

shamoo
04/12/09, 13:23
מי שמדבר