מחשב כף יד

צפייה בגרסה מלאה : הממשק של האייפון לא הביא שום בשורה

natish
15/11/09, 09:22
‏הממשק של האייפון לא הביא שום בשורה

כך טוען מורד שטרן במאמר בו הוא מציין את טוגנאזיני, מומחה לתחום השימושיות. שגם הוא אוהב את מכשיר האייפון שלו אבל אי אפשר להתכחש לכך שהפונקציות ה"המהפכניות" שפותחו על ידי אפל היו בשימוש שנים קודם לכן.

‏http://ispot.co.il/wp-content/upload/2009/08/iphone3gs-hub-new-1.jpg

חג החנוכה המתקרב יהיה שמח במיוחד עבור כמה מאיתנו: האייפון הנחשק סוף סוף עושה עלייה, והפעם אפילו יש גם תאריך. אמנם עברו יותר משנתיים מאז הושק המכשיר בעולם, אבל גם אחרי פרק הזמן הלא מבוטל הזה נשמח לקבלו בזרועות פתוחות. לא חסרים אנשים, והכותב (מורד שטרן) בהחלט נמנה עליהם, שיכולים להלל ולשבח את האייפון, להכתירו כ"מהפכני", ולומר ש"אף מכשיר מתחרה לא יצליח לנצח אותו" וש"העולם מתחלק לשנים: אלה שכבר נדלקו על האייפון ואלה שמעולם לא נגעו בו". רבים מהם גם יגידו שהיתרון הגדול ביותר של המכשיר הוא ממשק המשתמש הכל-כך פשוט שלו; תנו לילד קטן לשחק באייפון שלכם והוא יצליח למצוא את דרכו בקלות, רק קחו בחשבון שגם האייפון יוכל למצוא את עצמו מוטח לרצפה בקלות (מניסיון כואב, תודה ששאלתם).

אבל לא כולם מסכימים עם הקביעה החיובית הזו לגבי הממשק: "ממשק האייפון בשילוב הגאות במספר האפליקציות באפ-סטור פשוט גורם לנו לטבוע", טוען ברוס טוגנאזיני, מומחה לתחום השימושיות. טוגנאזיני, שעבד בעבר בחברת אפל ואף הקים עבורה את מחלקת ממשק המשתמש, מסביר כי "ממשק הספרינבורד (המסך הראשי של המכשיר, שמציג את האפליקציות ללא שימוש בתיקיות או תגיות) הוא נהדר במידה שהורדת עד 30 אפליקציות למכשיר. מעבר לכך, החיפוש אחר האפליקציה הרצויה מתחיל להיות מטריד. העובדה הזו היא עגומה למדי בהתחשב במבחר האפליקציות העצום שעומד לרשות המשתמש בחנות התוכנות". המכשיר עצמו, אגב, מסוגל להציג עד 180 אפליקציות. החיפוש אחר האפליקציה יכול אמנם להתבצע גם באמצעות הזנת טקסט במנוע החיפוש הפנימי של האייפון (תכונה שהתווספה בעדכון 3.0 של מערכת ההפעלה), אך המשתמש נדרש לזכור את שם האפליקציה, ולכן החיפוש מאבד מהאפקטיביות שלו כשהצורך לשימוש הוא מיידי.

מעבר לכך, טוען טוגנאזיני, האלמנטים הממשקיים של המכשיר אינם כה מהפכניים כפי שתיאר אותם סטיב ג'ובס. קחו לדוגמה את היכולת של האייפון להציג תמונות בצורה אופקית או אנכית בהתאם לזווית האחיזה של המשתמש. יצרנית המצלמות קנון כבר השתמשה בתכונה זו שנים רבות קודם לכן, כשהציגה למשתמש את התמונות שבזיכרון המצלמה בהתאם לאופן שבו החזיק את המצלמה. גם תנועת הצביטה האחראית על זום-אאוט וזום-אין הומצאה שנים לפני על-ידי ביל בוקסטון, מחלוצי המומחים של אינטראקציית "אדם-מכונה", עוד בשנות השמונים. גם העובדה שהמכשיר ה"מהפכני" אינו כולל מקלדת אמיתית לא מסייעת לו מבחינת שימושיות, בטח כאשר המקלדת הוירטואלית, שמנסה לחפות על היעדר מקלדת "אמיתית", מסתירה למשתמש חצי מהמסך.

אלמנט משמעותי נוסף שפוגם בממשק המשתמש של המכשיר הוא היעדרו של המולטי-טאסקינג. מלבד העובדה שמדובר בחיסרון טכנולוגי לכל דבר, היעדר היכולת הזו מחייב את המשתמש לסגור אפליקציה א' בשביל להשתמש באפליקציה ב', פעולה מרגיזה שגוזלת זמן ומשאבי מערכת. דמיינו לעצמכם מקרר מלא כל טוב, שמאפשר להוציא רק פריט אחד בכל פתיחה וסגירה של הדלת. אולי זה טוב לדיאטה אבל לא ממש יעיל כשרוצים להכין סלט.

"שלא יהיו אי הבנות", טוען מומחה השימושיות טוגנאזיני, "אני אוהב את אפל ואת הרוח שהיא מייצגת ולכן אני מרשה לעצמי להעיר את ההערות האלו". אז שלא יהיו אי הבנות, גם אני מכבד את טוגנאזיני ואת הרוח שהוא מייצג. אולי האייפון באמת לא ממש פורץ דרך והוא טומן בחובו לא מעט בעיות ממשק, אבל אנחנו עדיין ישנים מחובקים בלילה.

מקור: TheMarker IT (http://it.themarker.com/tmit/article/8782)

Cyphers
15/11/09, 09:40
קראתי את הכתבה בבוקר ואני קצת חלוק לגבי מה שנכתב פה- הוא פחות או יותר מזגזג בין מה שאחרים אומרים למה שהוא חושב ובסופו של דבר נותן את הפאנצ' - "אנחנו עדיין ישנים מחובקים בלילה"
סימן שגם הכותב יודע שהגאונות של מכשיר כזה היא הפשטות שלו ומה שהוא מביא כמכלול ולא שאחרים מביאים בבודדים.

אני לא נהנתי לקרוא את הכתבה לצערי.
אבל תודה על הידיעה.

natish
15/11/09, 10:02
אם חושבים על הכתוב במאמר של מורד, אז מבינים שהנקודה שלו היא אכן נכונה. האייפון לא חדשני מבחינת הפיצ'רים שלו וטכנולוגיה כשמפרידים אותם. החידוש שלו הוא המכלול עצמו וזאת שיטה שאפל הבינה ממזמן והיא מיישמת את זה לא רק עם האייפון אלא גם עם עוד מוצרים שלה כמו שירות המובייל מי.

כמו באייפון כל אחד מהפיצ'רים של מובייל מי זמינים על ידי שירותים אינטרנטיים חלקם טובים יותר ממובייל מי עצמו וחלקם אפילו חינמיים. היופי והנוחות מגיעים בחבילה כולה. כך גם באייפון אולי כל אחד מחלקי הממשק בניפרד כבר היו בשימוש ונראו בעולם לפני האייפון אבל האייפון איגד את הכל ביחד בחבילה יפה ונוחה לשימוש. זאת החדשנות האמיתית.

Cyphers
15/11/09, 10:14
הזכרת לי את הנאום "הגורלי"
אני לא חושב שה iPhone אי פעם התיימר להיות משהו שלא ראו בשום מקום - הוא פשוט נותן את זה בחבילה אחת נוחה.
ASkis57blsc

manor
15/11/09, 12:22
בשביל זה יש את הפיצ'ר הזה מסידיה שמסדר לך את האייקונים לפי תדירות השימוש בהם.

G-DIABLO
16/11/09, 22:45
בשביל זה יש את הפיצ'ר הזה מסידיה שמסדר לך את האייקונים לפי תדירות השימוש בהם.
איך קוראים לזה?

לילה טוב.